Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AOK AT/11 Sorunu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muris01

AOK AT/11 Sorunu

Mesaj gönderen muris01 » Cum Şub 13, 2015 11:57 am

Arkadaslar 5 aydir master programi kapsaminda Almanya\'dayim. Ilk geldigim zaman -henuz AT/11 alamadigim icin- Mawista diye bir sirketten ozel saglik sigortasi yaptirmistim. Daha sonra AT/11 belgesi alabildim Turkiye\'den ve dun AOK Plus\'a gittim SGK\'ya gecis yapmak istiyorum diye. Bugun mail atmislar gecemezsin diye. Ozel saglik sigortasinda kalmaliymisim. Ama nedenini anlayamadim bir turlu. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Mail su sekilde:

"...thank you for visiting AOK PLUS yesterday.

I called a colleague in TU Chemnitz. She looked into your student paper. There are documents from Techniker Krankenkasse.
There you set free from compulsory insurance in statutory health insurance. So you can’t come to AOK PLUS. You must stay in private health insurance.

Best regards
Freundliche Gruße

Kullanıcı avatarı
welly275

AOK AT/11 Sorunu

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 14, 2015 2:21 pm

bastan neden ozel sigorta yaptirdin?

internetten edindigim bilgi;

bu ozel ve zorunlu saglik sigortalari arasindaki gecisleri okula kayittan 3 ay sonrasina kadar yapabiliyomussun. bu surede degistirmezsen sonraki devam eden egitim suresince gecerli oluyomus ve degistirilemiyomus yasal olarak.

bu bilgiden yola cikarsak; ozel saglik sigortasina gectigin icin zaten zorunlu saglik sigortasi kapsaminda degilsin, ve muafiyet durumu da bu zorunlu saglik kategorisinde gecerli. ama bu kategoriye gecis kayittan 3 ay sonrasina kadar yapilabildigi icin, okul bitinceye kadar ozelde kalmak durumunda olabilirsin.

bu konuyu mail yerine gidip yuz yuze konusmani tavsiye ederim. bulundugun bolgede burosu yoksa bile AOK danismani vardir buyuk ihtimal.

muris01

AOK AT/11 Sorunu

Mesaj gönderen muris01 » Pzr Şub 15, 2015 3:20 pm

Basta AT-11 belgesini vermemekte cok diretti SGK. Yok kagitta tarih araligi gerekiyor, yok damga gerekiyor vs surekli ugrastirdilar beni. O yuzden ilk kayda gittigimde bir firma secmem gerekiyordu. Ucuz oldugu icin de ozel firma sectim (aylik 30 euro). Bu kurali bilmiyordum ama enteresan. Sahip oldugum AT-11 belgesi benim uluslararasi sigortali oldugumu gostermiyor ve bu belgeyle yukaridaki sebepten oturu Almanya\'da doktora gidemiyorsam gercekten cok enteresan.

Bir de mesela her donem kayit yenileniyor. Yeni donem kaydini 11subat tarihinde yaptim. Bu durumda 01 nisandan itibaren bahar doneminde AT 11 kullanabilir miyim acaba? Yoksa bu hakki tamamen mi kaybettim.....