Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2 Aylik Almanya\'da kurs icin vize ve pasaport islemleri

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Bego

Mesaj gönderen Bego » Prş Nis 16, 2009 11:33 pm

Herkese Merhaba;
Saatlerdir bir suru sitede bir suru yazi okudum ve en sonunda bu siteyi buldum. Burda da arastirma yaptim ama genelde herkes Almanya\'da universite\'de okumak icin aldiklari vize ve pasaport sorularini sormus. O yuzden ben de yeni konu acmaya karar verdim.

Ben su an Almanca isletme enformatiginde okuyorum, hazirliktayim. Hazirligi final sinaviyla vermem zor oldugu icin, yazin 2 ayligina Almanya\'ya gitmeye karar verdim. Volkshochschule\'ye 2 gun once akrabalarimin yardimiyla kayit oldum, bana kayit olduguma dair belgemi gonderdiler, 1 hafta icinde elimde olacak. Eskiden yurtdisina cikmistim ama pasaportum kayip oldugu icin, mecburen yine pasaport basvurusunda bulunacagim. Sonra konsolosluktan vize icin randevu alacagim. Ama yanimda goturmem gereken belgeleri tam olarak hala ogrenemedim, cunku ogrenci vizesi 3 aylik kurslar icin gecerliymis.
1.) Madem oyleyse ben turist vizesi mi alacagim.
2) Kursa kayit belgemin disinda goturmem gereken belgeler nedir?
3) Bir de garantor gostermem gerekli mi ? Garantor ayni zamanda Almanya\'da tanidik birileri tarafindan davetiye gondermek anlamina mi geliyor?

Kafam gercekten cok karisti, internetten bir suru sey okudum ve hangisi benim konumuma uygun anlayamadim, her yerde universiteye basvurmak icin gidilen dil kurslarinin vize basvurulari hakkinda bilgiler var. Eger bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 16, 2009 11:39 pm

sadece 2 ay icin gideceksen ve almanya da akrabalarin varsa turist vizesi ile gitmeni tavsiye ederim.. oraya gidince 2 aylik bi kursa gidersin ama volkshochschuleyi pek tavsiye etmem.. orda pek bi almanca ogrenemezsin.. genelde haftada 2 gunluk ve ortalama 5-6 saat in sana bi katkisi olmaz.. dil kursu vizesi icin 2 ay basvursan sorun cikartirlar.. o yuzden en saglami turist vizesi ile gitmek.. bunun icinde orda kalan bi tanidiginin sana davetiye yollamasi gerekiyor..

Bego

Mesaj gönderen Bego » Prş Nis 16, 2009 11:53 pm

Sadece 2 ay icin gidecegim ama zaten ben kursa kayit oldum, haftada 25 saat ve 5 gunluk bir kurs(volkshochschule), hatta 2 aylik kursa parasini da odedim. Kursa gidecegimi belirtmeden, yani sadece turist vizesi ile sorun cikarmalarindan korkuyorum. Yani ne amacla gidecegimi belirtmeden gitsem vize verirler mi?

Bego

Mesaj gönderen Bego » Prş Nis 16, 2009 11:55 pm

(yanlislikla gonder tusuna bastigim icin devamini yolluyorum:))
Ne gibi bir sorun cikarabilirler, 2 aylik kursa gidiyorum diye.

Bu arada cevabiniz ve ilgilendiginiz icin gercekten cok tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 16, 2009 11:58 pm

orda cok yakin bi tanidigin var sanirim.. hem onlari ziyaret dersin hem de gezmek amaciyla bi de ilerde almanya da master yapmak istiyorum gidip arastirmak istiyorum dersin.. ama sakin kurs isini karistirma ortaya =)

bu arada sitemize hosgeldin..

Bego

Mesaj gönderen Bego » Prş Nis 16, 2009 11:59 pm

Tesekkur ediyorum Hosbuldum:)

Neden karistirmayayim peki?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 17, 2009 12:01 am

2 ay icin dil kursu olayina pek gercekci bakmiyorlar.. daha once bu tip bi sorunla karsilasan arkadasmiz olmustu... sadece turistik ve ilerde almanya da master yapmayi dusunuyorum demen yeter de artar bile..

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Cum Nis 17, 2009 12:26 am

Ya bir sey sormak istiyorum :D
Okudugun bolumden memnun musun? Daha hazirliktaymissin ama en azindan okuyanlardan bilgin vardir =)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Nis 17, 2009 8:19 am

Gurkan bence burada yaniliyorsun yani bana kalirsa her seyi dogru duzgun anlatsin gorusmede abi. Inandirici olmazi varmi bence cok dogru bir amacla gidiyor. Su an da arkadasin belirli bir almancasi var yanilmiyorsam, vize de gelistirmek icin gidiyorum de. Yalniz deki 3 aylik veriyormussunuz vize ben 2 aylik istiyorum kurs surem icin de. Daha az istedigin icin inanirlar bence. Yani durust olmak her zaman icin daha iyidir diye dusunuyorum. Bu arkadas zaten okuyor, unisini yarida birakacak hali yok. O yuzden git belgelerinle birlikte, parayi odedigine dair filan her seyin olsun yaninda.

Bu arada Volkshochschule de Almanya\'da cok nadir kaliteli almanca kursu bulunur. Eger onlardan biri degilse isin zor. Umarim iyi bir kurstur...

Bego

Mesaj gönderen Bego » Cum Nis 17, 2009 11:18 am

Evet hazirliktayim ama bolumu okuyanlardan kimseyi tanimiyorum cunku ayri kampusteler.

Maniturk, benimde gorusme istegim senin soyledigin gibi olacakti, ama dun ciddi sekilde kafam karisti. Ben neyse onu anlatmayi planlamistim, tum belgelerle. simdi eger bu durumdan vazgecip, turist vizesi ile basvurursam ve adamlar bana inanmazsa orda 2 aylik kurs paramda yanacak.
:(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 17, 2009 11:28 am

turist vizesi daha saglam onun icin .. elbetteki dil kursu icin gidiyorum dersen de alabilirsin vizeyi.. ama neden riske atasin ki.. orda calisanlarin anlik psikolojisine bagliyon olayi ;)

Bego

Mesaj gönderen Bego » Cum Nis 17, 2009 11:43 am

Hadi yaa:( off kafam cok karisti.
Ilgilendiginiz icin tesekkurler.

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Nis 17, 2009 12:23 pm

kardes en mantiklisi arkadaslarin dedigi gibi turist vizesiyle gitmen... bende aynisini yapiyorum simdiden kurs ayarlamadim ama orda bakcam... ptesi gunu vize gorusmem var...
ogrencisin orda kalacak degilsin, onlar icin onemli olan orda kalici olmaman...

Allah yardimcin olsun

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Nis 17, 2009 5:12 pm

turist olarak git bence. dil kursu vizesinde bir dunya belge isterler. zaten 2 aylik kurs. riskli. dil kursunu isin isine karistirma bence. karistirirsan bu sefer diplomalrini felan da hep isterler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 17, 2009 10:14 pm

Aklin karismasin konsolusluk Turk\'lere vize verirken ne yapacagi belli olmuyor bu yuzden degisik yollar ariyoruz,benim gorusumde turist vizesiyle gelmen,davetiye gondersinler sana neden gidiorsun diye sorarlarsada ziyaret amacli gidiyorum,surekli onlar TR\'ye geliyordu bu kezde ben gitmek istiyorum,akrabalarimi gorecegim ve eklersin zaten onumuzde ki semester universitem baslayacak ve cok zorlu bir donem olacak,yorulacagim bu yuzden yazin tadini cikartmak,iyi bir tatil yapmak istiyorum diyebilirsin; ben olsam bu sekilde soylerdim..
Dil kursundan bahsetmezdim,bu sekilde 2 gun icinde vizemi alirdim..

Isteyecekleri evraklar zaten ayni olacak hatta dil kursu vizesi olursa daha fazla ekstra evrak isterler..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Bego

Mesaj gönderen Bego » Cum Nis 17, 2009 10:50 pm

Peki her turist olarak gitmek isteyene veriyorlar mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 17, 2009 11:06 pm

Sartlari yerine getirdiginde veriyorlar,bu sartlarda basvuru sirasinda istenilen belgeler..
Turistik vizede ekstra tapu,banka hesabi gibi seyler istiyorlar birde davetiyen olunca bir sorun cikmaz..

Bego

Mesaj gönderen Bego » Cum Nis 17, 2009 11:21 pm

Acikcasi ustume sadece 1 tane motorsiklet var, onun disinda hicbir seyim yok. Annem ve babamin ustunde de ev falan yok, hatta ikiside serbest meslek sahibi. Gosterebilecegim bir maas bordurosu bile yok:)Sadece ustume 10-15 milyar civari gibi bir para havale edebilirim(sadece gostermelik tabi).
O yuzden ben direk ogrenci olarak basvurmak istiyordum. Bu durumda ustumde 1 motosiklet ve 10-15 milyar civari para yeterli olur mu?:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 17, 2009 11:35 pm

Senin degil zaten bu durumlarda ailenin gosteriyorsun genel olarak..
Evin olup olmamasi sorun yaratmaz her yurt disina cikan ev sahibi degil,o sorun olmaz..
Konsolusluk sitesine baktin mi orada soyle yaziyor ;

http://www.istanbul.diplo.de/Vertretung ... =Daten.pdf

Ogrenciler ve Universite Talebeleri:

* Okullarin acik oldugu zamanlarda okul belgesi ve derslerden muafiyet tanindigina dair
belge veya universite ogrenci belgesi
* Ebeveynlerin gecimlerini nasil temin ettikleri ile ilgili belgeler
* SSK sigortalilari icin (ebeveynlerin aile sigortalari uzerinden)

Bego

Mesaj gönderen Bego » Cum Nis 17, 2009 11:40 pm

Offf hergun gozumde daha da buyuyor. Babam muzisyen ve annemde reklamci:) bunu nasil belgeleyecegim bilmiyorum. Bende de sadece bagkur var, ssk falan da yok.

Yardimlariniz icin cok tesekkurler. Umarim Basarabilirim.