Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hangi Ulkede kac Turk ogrenci var ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 21, 2009 1:42 am

OSS\'ye giren yaklasik 1.8 milyon ogrenciden ancak 300 bininin universiteye girebilmesi, yabanci universitelirenz de bir anlamda istahini kabartiyor. Cesitli kampanya ve fuarlarla ogrenci cekmek icin adeta bir yaris icine giriyorlar.

Genclerin secimlerine bakilinca ise, yurtdisindaki ilk tercihin Almanya oldugu goze carpiyor. Milli Egitim Bakanligi Yurtdisi Egitim Genel Mudurlugu verilerine gore Almanya\'yi ABD ve Ingiltere izliyor. Turkiye\'de okuyan 16 bin 656 yabanci ogrenciye karsilik Turkiye disinda okuyan ogrenci sayisi 44 bin 204. Devlet universitelerinde ortalama 21 bin 955 ogrenci egitim aldigi dusunuldugunde, 2 devlet universitesinin mevcudu kadar ogrencinin yurtdisinda okudugu ortaya cikiyor.

UNESCO tarafindan yapilan bir arastirmaya gore ise, ulkelere gore yabanci ogrenci oranlarina bakildiginda, ABD\'de %30, Ingiltere\'de %14, Almanya\'da %13 ve Fransa\'da da %9 oraninda. Ogrencilerin en yogun bulundugu Kaliforniya\'da bu oran 1 milyar 770 milyon dolari buluyor. Kaliforniya\'da bulunan yabanci ogrenciler arasinda Turkler sekizinci sirada yer aliyor. ABD\'nin yurtdisinda egitim goren ogrenci sayisi 30 bin 103. Bu sayi Ingiltere\'de 25 bin 198, Almanya\'da diger 54 bin 489, Fransa\'da ise 47 bin 587.

Turkiye\'deki ogrenci "pastasinin" buyuklugu universiteleri ilginc yontemlere basvurmaya itiyor. University of Applied Sciences da hazirlik sinifini Turkiye\'de veriyor. FHDW\'nin ogrencileri Almanya\'da gorecekleri 3 yillik egitim suresince 3 ay egitim, 3 ay uygulamali egitime tabi tutulacaklar. Universitenin Turkiye\'deki Egitim Muduru Neslihan Bakir, su bilgileri veriyor: "Yillik ucretimiz 5 bin 400 Euro. YOK universitemizi taniyor. Ogrencilerimiz egitimlerinde ABD, Ingiltere, Ispanya ve Italya\'daki universitelerde istedikleri taktirde staj da yapabiliyor."

Almanya = 27 bin

ABD = 13 bin

Fransa = 2500

Avusturya 1800

Ingiltere 1600
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 21, 2009 2:46 am

Bu gidisle yakinda yari yariya bir azalma olacak TR universitelerinde..Bu arada duyuruyum;
2010\'da OSS 2000 oncesi sisteme geri donuyor..Yani iki asamali olan sinav iki ayri oturumla yapilacak..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Oca 21, 2009 9:03 am

Her sene biraz daha artis gosterecek gibi ..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Oca 21, 2009 1:25 pm

Burdakiler gitse yeter ...B) :)

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Oca 21, 2009 3:03 pm

[quote]TurkeSchuler yazdi:
[quote]rkurt67 yazdi:
Burdakiler gitse yeter ...B) :)[/quote]
:D:D:D:D:D:D[/quote]

kardes yanlis dedim BIZ IKIMIZ YETERIZ B) :)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Oca 22, 2009 8:03 pm

Almanya\'daki rakamin artis seviyesi azalacak, cunku artik Almanya dogumlular daha fazla alman vatandasligina gecmeye basliyorlar ki dogrusu da o. :)

onun haricinde amerika\'ya gidenlerin sayisi iyice artar.

onun haricinde fransa ve avusturya\'yi da yine Almanya ile ayni kategoriye alabiliriz.

Yildizi parlayan yerler var mesela Yeni Zellanda, Avustralya, Kanada vs. bunlarda da ogrenci sayisi artacaktir surekli...