Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı Kabul Mantığı Nedir ?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
gutesgewissen

Şartlı Kabul Mantığı Nedir ?

Mesaj gönderen gutesgewissen » Çrş Haz 02, 2021 11:48 am

Bir Üniversite ''Ön Kabul/Şartlı Kabul'' veriyorsa bu tam olarak ne anlama gelmektedir ? Daha önce de bu soruyu sordum ancak istediğim cevabı gerçekten alamadım. Bu kabul sisteminden benim anladığım şu :

X Üniversitesinin Y Master Programına başvurumu yapıyorum (Dil seviyem bölüme başlamak için gerekli olan C1 değil ancak okulun ''Şartlı Kabul'' adı altında talep ettiği B2 seviyesinde) Okul başvurumu inceliyor ve eğer tüm şartları yerine getirdiğimi düşünürse beni kabul ediyor. Dil seviyem bölüme başlamaya yeterli olmadığı için beni ilk önce bir DSH sınavına sokuyorlar. Ben bu sınavı geçemezem direkt olarak okulun Dil Kursuna kayıt oluyorum ve bir sömestır boyunca dil eğitimi alıp DSH belgem ile bölüme başlayabiliyorum.

Süreç bu şekilde mi işliyor ? Kimisi diyor ki okulun Dil Kursu'na başvuru yapacaksın. E ozaman bu şartlı/ön kabul olmuyor ki. Ben Marmara Üniversitesinin de almanca dil kursuna 2000tl para verip dil belgesi alırım. Sonra gider Almanya'daki master bölümüne başvururum.

Bilen bir arkadaş beni aydınlatırsa çok mutlu olurumm

Cevarsiyonal

Re: Şartlı Kabul Mantığı Nedir ?

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Çrş Haz 02, 2021 5:48 pm

Size şöyle anlatayım kısaca: Gerekli dil sınavını geçemeyecek seviyede olanların önündeki bir yol türkiyede bir dil kursuna giderek alman üniversitelerinin istediği sınavlara girerek geçmek. Bu durumda direk kabul alıyorsunuz ve bölüme başlıyorsunuz. Diğer iki seçenek almanyada dil kursuna gitmek. Bu dil kursu ya özel olacak ya da bir üniversitenin bünyesinde olacak. Üniversiteye bağlı bir dil kursuna gitmek için bölüme başvurur gibi itenilen minimum dil sertifikası ile başvuru yapılıyor. Sonrasında kurs bittince tekrar tanınan bir dil sınavına girmeniz lazım bölüme başlamak için ve geçseniz bile başta yaptığınız başvuru işlemlerini tekrarlamanız gerekir çünkü çoğunlukla üniversite bir yer garanti etmez. Buna şartlı kabül deniyor ve özel bir dil kursundan bariz farkı kurs ücretleri, üniversite öğrencisi olarak avantajlardan faydalanmak ve oturum aldığınız için kalış süresi olarak kafanız daha rahat oluyor. Bir kaç artısı daha vardır eminim ki.

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Prş Haz 03, 2021 11:48 am

Cevarsiyonal yazdı: Çrş Haz 02, 2021 5:48 pm Size şöyle anlatayım kısaca: Gerekli dil sınavını geçemeyecek seviyede olanların önündeki bir yol türkiyede bir dil kursuna giderek alman üniversitelerinin istediği sınavlara girerek geçmek. Bu durumda direk kabul alıyorsunuz ve bölüme başlıyorsunuz. Diğer iki seçenek almanyada dil kursuna gitmek. Bu dil kursu ya özel olacak ya da bir üniversitenin bünyesinde olacak. Üniversiteye bağlı bir dil kursuna gitmek için bölüme başvurur gibi itenilen minimum dil sertifikası ile başvuru yapılıyor. Sonrasında kurs bittince tekrar tanınan bir dil sınavına girmeniz lazım bölüme başlamak için ve geçseniz bile başta yaptığınız başvuru işlemlerini tekrarlamanız gerekir çünkü çoğunlukla üniversite bir yer garanti etmez. Buna şartlı kabül deniyor ve özel bir dil kursundan bariz farkı kurs ücretleri, üniversite öğrencisi olarak avantajlardan faydalanmak ve oturum aldığınız için kalış süresi olarak kafanız daha rahat oluyor. Bir kaç artısı daha vardır eminim ki.
Hocam aradığım cevap buydu. Çok teşekkür ederim!!

bernakrc

Mesaj gönderen bernakrc » Cum Haz 04, 2021 11:30 am

Yani anladığım kadarıyla şartlı kabul alıp üniversiteye bağlı bir dil kursunu bitirdikten sonra C1 dil şartını sağlamış olsak bile başvurduğumuz üniversiteye kabul almama ihtimalimiz var. Bu çok büyük bir risk değil mi yani ben sıfır Almancamla gidip 18 aylık bir kurstan sonra C1 seviyesinde olmama rağmen tıpış tıpış geri dönme ihtimalim mi var?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Haz 04, 2021 11:42 am

bernakrc yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:30 am Yani anladığım kadarıyla şartlı kabul alıp üniversiteye bağlı bir dil kursunu bitirdikten sonra C1 dil şartını sağlamış olsak bile başvurduğumuz üniversiteye kabul almama ihtimalimiz var. Bu çok büyük bir risk değil mi yani ben sıfır Almancamla gidip 18 aylık bir kurstan sonra C1 seviyesinde olmama rağmen tıpış tıpış geri dönme ihtimalim mi var?
O yüzden birden fazla üniversiteye başvurman gerekiyor.

bernakrc

Mesaj gönderen bernakrc » Cum Haz 04, 2021 11:50 am

Alarech yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:42 am O yüzden birden fazla üniversiteye başvurman gerekiyor.
Ya red yersem, 1.5 yıl boşuna mı Türkiye'deki lisans eğitimime ara vermiş olacağım? Yüzde kaç ihtimaldir bu sence ona göre bu yola koyulcam.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Haz 04, 2021 11:56 am

bernakrc yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:50 am Ya red yersem, 1.5 yıl boşuna mı Türkiye'deki lisans eğitimime ara vermiş olacağım? Yüzde kaç ihtimaldir bu sence ona göre bu yola koyulcam.
Nc puanın,başvurmak istediğin bölüm,lisans mı yüksek lisans mı,başvurmak istediğin üniversite türü,bu arada vize için ne kadar dil seviyen yüksekse o kadar vize alma şansın artar.Sıfır dille gitmeni önermem.Bu dediklerimi söylersen az çok fikir belirebilir.

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cum Haz 04, 2021 7:36 pm

bernakrc yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:30 am Yani anladığım kadarıyla şartlı kabul alıp üniversiteye bağlı bir dil kursunu bitirdikten sonra C1 dil şartını sağlamış olsak bile başvurduğumuz üniversiteye kabul almama ihtimalimiz var. Bu çok büyük bir risk değil mi yani ben sıfır Almancamla gidip 18 aylık bir kurstan sonra C1 seviyesinde olmama rağmen tıpış tıpış geri dönme ihtimalim mi var?
Trier Üniversite'nin Dil Kursu Koordinatör'ü şu maili attı bana (Kendisi Türk): ''Lütfen bu ayın sonuna kadar başvurunuzu yapın. Kabul edildiğiniz taktirde sizi Almanca bitirme sınavına (DSH-Sınavı) davet edecekler. Eğer sınavı geçerseniz güz döneminde (Ekim ayı) eğitime başlayabilirsiniz. Eğer sınavı geçemezseniz ve DSH-Sertifikasını elde edemezseniz, bizim hazirlık kurslarımıza katılıp bir dahaki dönemde, yaz dönemi (Nisan ayi) DSH sınavına katılırsınız. Bölüme başvurmadan ve kabul almadan doğrudan Almanca kurslarına katılmak ne yazık ki mümkün değil ! ''

Bu mail'e göre başvurduğumuz bölümden kabul almadan hazırlık kursuna başvuramıyoruz. Eğer kabul alıyorsak, dil kursu sonunda otomatik olarak bölüme başlayabiliyoruz zaten. En azından Trier Ünviersitesinde süreç bu şekilde işliyor sanırım.

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Cum Haz 04, 2021 8:50 pm

Alarech yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:42 am O yüzden birden fazla üniversiteye başvurman gerekiyor.
Peki aynı üniversitenin birden fazla bölümüne başvurabilir miyiz?

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cum Haz 04, 2021 9:08 pm

Bumm yazdı: Cum Haz 04, 2021 8:50 pm Peki aynı üniversitenin birden fazla bölümüne başvurabilir miyiz?
Evet başvurabilirsiniz ve bunun için birden fazla ödeme yapmanıza gerekmez (Çoğu üniversite başvuru için 50-75 Euro arası ödeme istiyorlar)

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Haz 04, 2021 9:52 pm

Bumm yazdı: Cum Haz 04, 2021 8:50 pm Peki aynı üniversitenin birden fazla bölümüne başvurabilir miyiz?
Evet,Uni-assist ile de ilk üniversiteye başvurun 75 euro,sonraki her bir başvuru için 30 eurodur.

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Cmt Haz 05, 2021 6:33 am

Alarech yazdı: Cum Haz 04, 2021 9:52 pm Evet,Uni-assist ile de ilk üniversiteye başvurun 75 euro,sonraki her bir başvuru için 30 eurodur.
Her bir üniversite başvurusu için ek para mı vereceğim yani?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Haz 05, 2021 12:07 pm

Bumm yazdı: Cmt Haz 05, 2021 6:33 am Her bir üniversite başvurusu için ek para mı vereceğim yani?
Uni-assist ile başvuruyorsan evet.Bazı üniversiteler kendi sitesi üzerinden de başvuru alabiliyor,araştırabilirsin.

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cmt Haz 05, 2021 1:12 pm

Bumm yazdı: Cmt Haz 05, 2021 6:33 am Her bir üniversite başvurusu için ek para mı vereceğim yani?
Çoğu üniversite için evet. Trier Üniversitesi örneğin kendi portalı üzerinden başvuru kabul ediyor ancak benden 50 Euro ''Değerlendirme Ücreti'' istemişlerdi. Yani Uni-Assist olmasa ile para ödemek zorunda kalabilirsin başvuru için.