Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg'den bir yıl lisansla muaf olmak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
aariftr

Studienkolleg'den bir yıl lisansla muaf olmak

Mesaj gönderen aariftr » Cum Haz 19, 2020 11:28 pm

Merhaba herkese, artık üniversite sınavına bir hafta var bu aşamada aklıma bir şey takıldı. Studienkolleg yapmam gerekiyor ancak Türkiye'de bir yıl lisans ile muaf olacağımı biliyorum ve bunu tercih etmeyi planlıyorum.

Sorum şu ki Almanca'ya daha fazla zaman ayırabilmek ve rekabeti düşük tutup yıl sonu kredi puanını yükseltebilmek için baya gerilerde bir üniversite seçersem Studienkolleg'den muaf olma ve denklik konusunda bir problem olur mu? o üniversitede bir yıl okuduğum takdirde Studienkolleg'den muaf olup olamayacağımı yani üniversitenin denkliğini nereden öğrenebilirim acaba? Ayrıca, başvuru yada vize sırasında üniversitenin ve puanın düşük olması iyi bir Almanca belgesi olduğu takdirde bir sorun olarak karşıma çıkar mı? Şimdiden çok teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Studienkolleg'den bir yıl lisansla muaf olmak

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 21, 2020 12:03 pm

1 yil basarili bir sekilde Türkiye de üniversite okuyunca, bir alman üniversitesine lisans basvurusu icin basvuru yapilirken o 1 yilki ortalamanin üniversite basvurusunda hic bir etkisi olmayacak, üniversiteler sadece ÖSYM yerlestirme puanina bakacaklar. O 1 yillik ortalama vize basvurusunda kriter olabilir ama örnegin 1 yil sonunda 3,0 ortalama ve A1 almanca sertifikasiyla gitmektense 2,5 ortalama ve B1 ile gitmek cok daha iyi olur. Ayrica yine o 1 yil aldiginiz derslerin bir kismini da Almanya da dsh veya testdaf gecip üniversiteye baslayinca tanittirabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Pzr Haz 21, 2020 1:17 pm

Physiker yazdı: Pzr Haz 21, 2020 12:03 pm 1 yil basarili bir sekilde Türkiye de üniversite okuyunca, bir alman üniversitesine lisans basvurusu icin basvuru yapilirken o 1 yilki ortalamanin üniversite basvurusunda hic bir etkisi olmayacak, üniversiteler sadece ÖSYM yerlestirme puanina bakacaklar. O 1 yillik ortalama vize basvurusunda kriter olabilir ama örnegin 1 yil sonunda 3,0 ortalama ve A1 almanca sertifikasiyla gitmektense 2,5 ortalama ve B1 ile gitmek cok daha iyi olur. Ayrica yine o 1 yil aldiginiz derslerin bir kismini da Almanya da dsh veya testdaf gecip üniversiteye baslayinca tanittirabilirsiniz.
Hocam cevap için çok teşekkür ederim öncelikle, asıl kriterin ösym puanı olduğunu söylemişsiniz ancak bölüm nc-frei olduğu için dil yeterliliği olması durumunda ösym puanınının bir önemi olmayacağını duymuştum başka bir yazınızda, peki benim bu bir yılı geçirdiğim üniversite önemli mi? 60 AKTS ve devlet üniversitesi olacak ama denkliği falan olmazsa diye korkuyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 23, 2020 10:02 am

Soru da hangi kriter diye yöneltilmisti. Eger NC frei ise tabiki ÖSYM puaninin cok bir önemi kalmiyor. 1 yillik üniversite dersleri, hazirlik bitip üniversiteye kayit yaptirdiktan sonra ders tanittirirken gerekli oluyor.

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... tamamlama/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com