Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Gida Muhendisligi Master Programi Var mi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Oca 29, 2010 2:43 am

Merhaba arkadaslar...Hacettepe Gida Muhendisligi mezunuyum...Ayni zamanda Acik ogretim isletme 4. sinif ogrencisiyim...Almanyada Master yapmak istiyorum...Ancak hangi okul ve bolumlerden kabul alabilirim hic bilmiyorum...Yaptigim arastirmalar bana Almanyada tam Gida Muhendisligine karsilik gelicek bir programin olmadigini gosterdi ( belkide yaniliyorum )...Acaba hangi okul ve bolumlerden master kabulu alabilirim?Gida mezunu olupta almanyada master kabulu alan birileri var mi acaba?...Ayrica programin Ingilizce olmasi isime gelir...Cunku henuz Dsh almadim...Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 29, 2010 1:10 pm

tam olarak gide muhendisligine karsilik gelen bolum var ( Lebensmittelingenieur ) ancak hangi okul veya bolum onu internetten arastirabilirsin. dsh almadan da sartli kabul alabilirsin universitelerden

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Oca 29, 2010 1:45 pm

Gida Muhendisligi (almancaya cevirlmis haliyle Lebensmittelingenieur) alman uneviersitelerinde Lebensmitteltechnologie bolumu altinda okutuluyor,yani almanyadaki bolumunun adi Lebensmitteltechnologie.internette bu isimle arastir genellikle Fachcohschulelerde daha cok bulunuyor uniye nazaran.yani bu bolum icin master imkani veren fachhochschule sayisi uniden daha cok.bir bak bulamazsan,bir okac okul ismi arastirip yazarim buraya.

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cum Oca 29, 2010 8:51 pm

ben bonnda oldùgundan eminim mesela,arkadasim orda erasmus ogrencisiydi.gida muh okuyordu o da.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cmt Oca 30, 2010 4:00 pm

Ilginize cok tesekkur ederim arkadaslar.Ben biraz daha arastirdim ve bu linkten http://www.daad.de/deutschland/studiena ... &send.y=14 baya master programi buldum ....ancak hepsininde egitim dili almanca
:(....romeo-87 arkadasimizin dedigi gibi gida muhendisligi daha cok FH larda varmis...Yukaridaki linkin disinda birde Karlsruhe de Food Process Engineering diye bir program varmis...Ama galiba onunda egitim dili almanca :(...Deryada hakliymis Bonn Universitesinden de Nutrition and Food Science diye bir program var ... tabi oda almanca...Ingilizce bir program bulabilen varsa :) cok iyi olurdu...Physiker sana zahmet su sartli kabul isini biraz anlatabilirmisin ?Tesekkurler...

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Haz 11, 2010 1:07 am

@ Physiker ...Hocam sana zahmet su "Sartli Kabul Isini" anlatabilirmisin ?

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Haz 12, 2010 10:19 am

Universiteler, kabul sartlari arasinda, kendileri tarafindan belirlenen asgari bir not ortalamasi ve sinav puani isterler. Normal olarak da belirledikleri duzeyin altindaki ogrencileri kabul etmezler. Ancak, bazi universiteler bu hususta bazi ogrenciler icin istisna yapabilirler. Ornegin, 4 uzerinden asgari 2.5 not ortalamasi sart kosan bir universite, diger sartlari tamam ise 2,3`luk bir ogrenciyi sartli kabul edebilir. Ogrencinin kesin kabulu, ilk donem gosterecegi performansina baglidir. Eger ogrenci derslerinde basarili olup yeterli not ortalamasini tutturabilirse sart yerine gelmis olur ve ogrenci normal statuye gecirilir. Aksi taktirde ogrencinin universite ile ilisigi kesilir.
NOT: sunu da eklemek isityorum sartli kabul almanca seviyesi olmayan ogrenciler icin de vardir universiteler kendi bunyesindeki dil okullariyla anlasarak almanyaya gelen ogrencileri buraya yonlendirip dil ogrenimine katkida bulunurlar aslinda sartli kabul hakkinda sitede bir cok bilgi var eger biraz arastirsan bulurdun dostum :|

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cmt Haz 12, 2010 10:52 am

@ Baran tesekkur ederim...Beni ilgilendiren olay aslida 2. kismi yani Dsh im yok ve eger seneye master a kabul ediceklerse ben dsh yapayim...acaba hangi okullar dsh olmadan dil kursuna kabul veriyolar? Tum sartli kabul veriyor mu bu sekilde bir bilgin varmi?

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Haz 12, 2010 10:56 am

vallahi tum hakkinda bilgim yokta fh fuldanin sartli kabul verdigini biliyorum cunku oraya gitmeyi dusunuyordum

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cmt Haz 12, 2010 11:11 am

him ...tesekkur ettim bende kassel e basvuracaktim fulda ile ortak bir programlari var (ingilizce ) ama uni-assist dedi ki not ortalamam yetmiyomus...boylece kassel-fulda olayida benim icin yalan oldu...simdi Tum a bakiom...

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Haz 12, 2010 10:19 pm

cogu universitenin sartli kabul durumu var.bu da nedir(master icin soyluyorum) bu universiteler seni bunyelerindeki DSh ya da Testdaf kurslarina kabul eder,ve sen bu sinavi verince bachelorda yani turkiyede aldigin derslere tekrar bakilir,not ortalaman vs ondan sonra kabul edilirsen tekrar direk baslarsin mastera.ote yandan sole de yapabilirsin.baska bi universitede dil kursuna baslarsin DSHyi gectikten sonra istedigin uniye basvurup mastera baslarsin yani dil kursunu o unide yaptin die masteri orda yapmak zorunda degilsin.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzr Haz 13, 2010 8:54 am

@ derya ...aciklama icin tesekkur ederim ancak benim sorum su...Hadi ben gelicek yil Dsh i vereyim ama ben bu yil icin mi okula basvurmam lazim? Yani Dsh vermem durumunda okulun beni gelicek yil kabul ediceginin garantisi var mi? ( master icin )Okul boyle bir garanti verebilir mi? Yani ben Dsh i verdikten sonra, kontenjan doldu alamiyoz demelerinden korkuyorumm....Birde spesifik olarak Tum sartli kabul veriyor mu ? ( Bu sekilde) Tesekkurler

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Pzr Haz 13, 2010 2:05 pm

[quote]muhammet tarafindan yazilan metin:
@ derya ...aciklama icin tesekkur ederim ancak benim sorum su...Hadi ben gelicek yil Dsh i vereyim ama ben bu yil icin mi okula basvurmam lazim? Yani Dsh vermem durumunda okulun beni gelicek yil kabul ediceginin garantisi var mi? ( master icin )Okul boyle bir garanti verebilir mi? Yani ben Dsh i verdikten sonra, kontenjan doldu alamiyoz demelerinden korkuyorumm....Birde spesifik olarak Tum sartli kabul veriyor mu ? ( Bu sekilde) Tesekkurler[/quote]

evet DSH icin bu seneden basvurman gerekiyor.bunun garantisini verecek uni vardir.ama siegen gibi sacmalik yapan uniler de var.ben kendimden ornek vereyim.mesela benim bu durumdan haberim yoktu.ben dil kursuna kabul ettikleri zaman mastera da kanul aldigimi zannediyordum.siegenin dil kursunu bitirdim,dshyi gectim sonra adamlar beni kabul etmedi. o zaman yasadigim soku anlatamam.sonra allahtan paderborndan kabul aldim ve suan orda okuyorum.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzr Haz 13, 2010 6:33 pm

[quote]deryasiegen tarafindan yazilan metin:
[quote]muhammet tarafindan yazilan metin:
@ derya ...aciklama icin tesekkur ederim ancak benim sorum su...Hadi ben gelicek yil Dsh i vereyim ama ben bu yil icin mi okula basvurmam lazim? Yani Dsh vermem durumunda okulun beni gelicek yil kabul ediceginin garantisi var mi? ( master icin )Okul boyle bir garanti verebilir mi? Yani ben Dsh i verdikten sonra, kontenjan doldu alamiyoz demelerinden korkuyorumm....Birde spesifik olarak Tum sartli kabul veriyor mu ? ( Bu sekilde) Tesekkurler[/quote]

evet DSH icin bu seneden basvurman gerekiyor.bunun garantisini verecek uni vardir.ama siegen gibi sacmalik yapan uniler de var.ben kendimden ornek vereyim.mesela benim bu durumdan haberim yoktu.ben dil kursuna kabul ettikleri zaman mastera da kanul aldigimi zannediyordum.siegenin dil kursunu bitirdim,dshyi gectim sonra adamlar beni kabul etmedi. o zaman yasadigim soku anlatamam.sonra allahtan paderborndan kabul aldim ve suan orda okuyorum.[/quote]

Him...tesekkur ettim...Peki TUM ( Munih teknik Universitesi ) sartli kabul veriyormu bu sekilde ? Yada ben nasil bulabilirim sartli kabul veren okullari ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 15, 2010 4:19 am

TUM sartli kabul vermiyor kaldi ki basvuru icin cok kasan bir universite.
Sartli kabul veren universiteleri sitemizde " Universiteler - Makaleler " kisminda yer alan universite tanitimlarinda bulabilirsin.
Onun haricinde universitelerin sayfasina girip tek tek bakman lazim.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Sal Haz 15, 2010 7:23 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
TUM sartli kabul vermiyor kaldi ki basvuru icin cok kasan bir universite.
Sartli kabul veren universiteleri sitemizde " Universiteler - Makaleler " kisminda yer alan universite tanitimlarinda bulabilirsin.
Onun haricinde universitelerin sayfasina girip tek tek bakman lazim.[/quote]

Tesekkur ettim :)