Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Başvuru süreci ile ilgili

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ogzinl

Başvuru süreci ile ilgili

Mesaj gönderen ogzinl » Pzt May 28, 2018 11:16 am

Merhaba

Sormak istediğim konu basit bir konu fakat bir türlü sonuçlandıramadığım için bir başlık açarak sormak istiyorum.

Ben 2016 yılındaki ösym sınavıyla üniversiteyi kazandım ve kayıt yaparak yerleştim daha sonra almanyada üniversite eğitimi için bir şans doğdu ve bu konu hakkında araştırma yapmak istedim.

Hemen hemen her konuyu anladım başvuru sürecinde ama bir tek ösym sınav sonucunun geçerlilik süresiyle ilgili çıkmaza girdim. Burdan başka nereye sorsam bana bu belgenin geçerlilik süresinin 2 yıl olduğu(yurtdışı 2-3 farklı eğitim danışmanlığına sordum) ve 2018deki yeni sınav sonucunun açıklanmasıyla eski sınav sonucumla başvuramıyacağım söylendi. Bu konuyla ilgili bu forumdada bir başlık var orayıda okudum yani sınav sonucumun süresiz olduğuyla ilgili kısım.

1-2016 yılındaki sınav sonucumla 2019daki başvurulara başvurup sağlıklı bir şekilde kabul edilir miyim(yani belge 2 yıldan eski olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım)

2-bu şekilde bu zamana kadar 3-4 yıllık sınav sonucuyla almanyaya lisans eğitimi almak için başvurup kabul gören veya bu şekilde giden var mı?

3-aslında düşündüğüm zamanda bana bir belgenin 2 yıl geçerli olması daha mantıklı geliyor yani 2006da sınavı girip kazanmış birinin 2018de almanyaya üniversite için başvurup kabul görmesi garip geliyor her ne kadar bu belgenın sınırsız süreli olmasını istesemde kendim için. sonuçta 2006da sınava girmiş ve üzerinden 10 yılı aşkın süre geçmiş birinin üniversiteye alınması ülkemizdeki şartlara göre garip geliyor bu. Almanyada bu işler nasıldır bilemiyorum tabi o yüzden sizden daha geniş bir bilgi almak istiyorum.

4-ösym sonuç belgesinin süresiz olduğuyla ilgili ibarenin yazılı olduğu resmi bir açıklama yazısı varsa onada ulaşabilir miyim?

ilginiz için çok teşekkür ederim.
İyi Günler

Muriel

Re: Başvuru süreci ile ilgili

Mesaj gönderen Muriel » Pzt May 28, 2018 1:47 pm

başvurursun geçerlidir ama 2016 yılında yerleştiğin okula ait transkript, varsa diploma sunman lazım. yani 2016 ösym kazandı/yerleşti belgesi ile başvurabilirsin ama bu bahsettiğim belgelerle desteklemen lazım.

4. sorunun cevabı forumda var aratırsan bulabilirsin büyük ihtimalle. hayır ayrıca millet 2008 ösym kazandı/yerleşti belgesi ile mastera kayıt oluyor, niye geçerli olmasın 2 yıl önceki, mantık ne yada ben yanlış anlıyorum sizi.

ogzinl

Mesaj gönderen ogzinl » Pzt May 28, 2018 2:24 pm

Dediğim gibi buraya gelmeden önce 3 farklı eğitim danışmanlığına sorduğumda hepsi aynı cevabı verdiler noktasından virgüline kadar.
''ösym kazandı/yerleşti belgeniz 2 yıl geçerlidir'' şeklinde.

varsa transkript diploma falan demişsiniz sanırım da ben sıfırdan başlamak istiyorum lisans eğitimine yani herhangi bir ders saydırma gibi bir isteğim yok
kayıt yaptırdığım ve okula devam ettiğim için mi bu belgeler gerekli çünkü bazı sebeplerden ötürü not ortalaması çok kötü denilebilir.dediğiniz belgeler olmadan başvurma şansımız yok mudur?

şöyle ifade etmem gerekirse herhangi birisi ösym kazandı/yerleşti belgesi ile kayıt yaptırmaya ihtiyaç duymadan başka bir deyişle okula hiç başlamamış olarak lisans eğitimi için başvurabiliyor denildi okulunda hiç bir transkripti olmadan yani.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzt May 28, 2018 7:55 pm

şu konuya bir bak istersen:

viewtopic.php?f=10&t=10519&p=121635&hil ... di#p121635

hocam üni veya vizeye başvuracaksan 2016 dan bu yana ne yaptığını bilmek isteyeceklerdir. transkript veya bir belge sunmadan ilerleyebilir misin açıkçası emin değilim.

ogzinl

Mesaj gönderen ogzinl » Sal May 29, 2018 9:59 pm

Gönderdiğiniz bağlantıyı okudum.

http://www.almanyakonsoloslugu.com/alma ... te-egitimi

Burda almanya konsolosluğunun bilgilendirme sayfasında yazan ifade
Başvurunuzu en geç 1 sene içinde yapmanız gerekmektedir, zira Almanya’da kazandığınız bölümün geçerliliği yalnızca 1 yıldır.
Araştırdığım her yerden farklı bir açıklama geliyor.
Bu şekilde başvurup kabul gören var ise en doğru bilgiyi sanırım ondan alabiliriz.