Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize başvuru formundan sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cihandeniz

Vize başvuru formundan sorular

Mesaj gönderen cihandeniz » Cum Ağu 11, 2017 1:03 am

Merhabalar,

Üniversite lisans öğrenimi transferi yapacağım. Başvurduğum okuldan kabul aldım ve kayıt oldum. Ulusal vize başvuru formundaki bir kaç maddeye dair sorularım var. Forumda aradım ama net yanıtlar bulamadım.
7. Wird ständiger Wohnort außerhalb der Bundesrepublik Deutschland beibehalten?
Almanya Federal Cumhuriyeti dışındaki ikametiniz devam edecek mi?
Bu soruya "evet" yanıtı verilmesi gerektiğini yazanlar olmuş, ama nedenine dair net bir açıklama bulamadım. Konsolosluk, bir noktada Türkiye'ye döneceğimizin güvencesini istiyor, biliyorum. Ancak Türkiye'deki ikameti Almanya'ya aldırmazsak, Almanya'da geçireceğimiz ay başına €12 prim borcu çıkıyormuş. Bu durumda zaten ikametimi de aldırmak zorundayım, o zaman "evet" dersem yalan söylemiş olmayacak mıyım? Aramızda bu soru için "hayır" işaretleyen veya boş bırakan ve vizesini alanlar var mı?

9. Zweck des Aufenthalts in der Bundesrepublik Deutschland
Almanya Federal Cumhuriyeti`ne gidiş amacınız
Lisans öğrenimi için gideceğim için Studium işaretliyorum, ancak aynı zamanda Sprachkurs da işaretlemem gerekli olabilir mi? Okula kaydım, B2 sertifikası verene kadar sadece tek dönem için geçerli (kayıt belgemde de yazılı). Bu durumda konsolosluğun, orada kursa gitmeme dair bir beklentisi olur mu? Ve tabi ki de, Sprachkurs da işaretlersem, bir dil kursu kaydı da görmek isteyeceklerdir. Dil kursu için bir Volkshochschule'ye gitmeyi planlıyorum ancak benim gitmek istediğim kurlar (B1+) için online kayıt yapılmıyor. Oraya gidip birebir görüşmeden dil kursu kaydı yaptıramıyorum.

[ ] Ich beabsichtige, mich nicht länger als zwölf Monate im Bundesgebiet aufzuhalten und beantrage ein Visum mit einer Gültigkeit für den gesamten Aufenthaltszeitraum.
Almanya`da on iki aydan fazla kalmayı düşünmüyorum ve kalmak istediğim sürenin tamamı için geçerli bir vize talep ediyorum.
Lisans okumaya gideceğim için, 12 aydan uzun kalmayı niyetlediğim çok açık. Bu durumda bu kutuyu boş bırakabilirim zannediyorum?
11. Erlernter und (sofern abweichend) ausgeübter Beruf
Eğitimini aldığınız ve icra ettiğiniz meslek
Sigortalı yazılım geliştirici olarak çalışıyorum, ancak bu eğitimini aldığım bir meslek değil. Sorunun almancasında parantez içinde "sofern abweichend" diyerek ikisinin farklı olabileceğine de işaret etmiş sanki. Bu durumda, yaptığım işi buraya yazmalı mıyım?
12. Beabsichtigte Dauer des Aufenthalts in der Bundesrepublik Deutschland
Almanya`da kalmak istediğiniz süre
Başlangıç tarihi için, derslerin başlamasından 1 hafta öncesini yazacağım, ama bitiş için ne yazabilirim ki? Bitiş tarihini boş bırakabilir miyim? Lisansı bitirdikten sonra yine orada Master yapmak istiyorum bir de.
15. Sind Sie aus der Bundesrepublik Deutschland schoneinmal ausgewiesen oder abgeschoben worden oder ist ein Antrag auf Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis abgelehnt oder eine Einreise in die Bundesrepublik Deutschland verweigert worden?
Geçmişte hiç Almanya Federal Cumhuriyeti`nden sınır dışı edildiniz mi veya vize talebiniz hiç reddedildi mi, yahut Almanya Federal Cumhuriyeti`ne girişyapmanız engellendi mi?
Bu sorunun Almanca orijinalinde spesifik olarak "ein Antrag auf Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis", yani "oturum izni başvurusu" yazılmış olmasına rağmen, Türkçe'sinde çok genel ve muğlak bir şekilde sadece "vize talebi" yazmışlar.

Şimdi, orijinal Almanca metni esas alırsam, soruya cevabım hayır olacak, zira daha önce Aufenthaltserlaubnis / oturum izni başvurusu yapmadım. Ancak Türkçe olan genel ve muğlak vize talebi ifadesini esas alırsam, beş sene önce reddedilen bir turist vizesi başvurumu yazmalı mıyım? Metnin hangi hâlini esas almalıyım?