Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Makine Teorisi ve Dinamigi = ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kemanci007

Mesaj gönderen kemanci007 » Çrş Eki 21, 2009 3:14 pm

Merhaba arkadaslar,

forumda kirlilik yaratmamak icin epeyce arastirdigimi dusunuyorum ama en sonunda bu basligi acmak zorunda kaldim.

Ben MEBin yurt disina ogrenci gonderdigi bursu kazandim "Makine Teorisi ve Dinamigi" uzerine master yapmayalim.

Bu konuda bir kac sorum olacakti:

1) Sizce makine teorisi ve dinamigi almanca olarak ne olabilir(alt dallariyla beraber)? Turkiyede bu konu kapsaminda makine dinamigi mekanizma teknigi gibi dersler isleniyor alt dallar olarak makine akustigi vs. gibi bir cok alt dali var. Tavsiye edebileceginiz alt dallar nelerdir ?

2) Iletisime international office le mi geceyim yoksa masterstudiengang kismindaki sorumlu hoca ve ya ofisle mi ? Kisacasi tr de uni bitirmis almanyada master yapma surecini nasil yureteyim. Daha once erasmus teknik gezi vs. kapsaminda almanyaya gitiim ama bu sureci gelistirme konusunda tecrubeli arkadaslar yasadiklari deneyimleri goz onune alarak bir yol haritasi cizerse sevinirim (suraya mail at ondan sonra basvuru tarihleri sunlaridir sunlari sole bunlari sole mail atarken su ifadeleri acikca belirt gibi....)

3) Belgeli olmamakla beraber ii sayilacak derecede bir almancam var ayretten liseden gelen bir temel ingilizcem mi var simdi bulacagim master programina gore sizce ingilezcemi almancami master yapmali (bende ona gore agirlik verip testdaf veya toefl a yonelicem) devaminda doktora yapma istegimide goz onunde bulundurarak soruyorumbu soruyu? )

tum bunlarin haricinde TU ve unilerde makine muhendisi olarak master yapan birileri varsa genel anlamda tecrubelerini de paylasirsa cok mutlu olucam cunku TUmunchen nin maschinenwesen derslerini ve masterini arastirdim benim hochschuleyle kiyaslanmayacak kadar agir ve ne yazikki masterimi meb in belirledigi 40 adet uniden secmem gerekli (ki bu listede bi cogunda maschinenbau yok :(

yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 21, 2009 8:44 pm

oncelikle hosgeldin siteye.1.sorun hakkinda net bi fikrim yok onu makina muh. okuyan arkadaslar cevaplayacaktir...

2. soruna gelince ilk basvuruyu international office ile kontaga gececeksin.. onlar transkript ini bolume yollayarak senin masterdan mi yoksa bachelor da belli bir seviyeden mi baslayacagini belirlerler.. o yuzden mumkun oldugu kadar cok universiteye basvur..

3. doktorayi burda yapacaksan almanca derim.. zaten burda bir cok bolumun master derslerinin yarisi almanca yarisi ingilizce..almanya da teknik bolumlerde master yapacak ogrencilerin mutlaka iyi ingilizce bilmesi gerekiyor zaten.. ama doktorani turkiye de yapmak istiyorsan ingilizce master yapmani tavsiye ederim..

peki neden meb in sectigi 40 uniden birinde yapmak zorundasin masteri.. ilk defa boyle bisey duyuyorum..

kemanci007

Mesaj gönderen kemanci007 » Çrş Eki 21, 2009 9:35 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
oncelikle hosgeldin siteye.1.sorun hakkinda net bi fikrim yok onu makina muh. okuyan arkadaslar cevaplayacaktir...

2. soruna gelince ilk basvuruyu international office ile kontaga gececeksin.. onlar transkript ini bolume yollayarak senin masterdan mi yoksa bachelor da belli bir seviyeden mi baslayacagini belirlerler.. o yuzden mumkun oldugu kadar cok universiteye basvur..

3. doktorayi burda yapacaksan almanca derim.. zaten burda bir cok bolumun master derslerinin yarisi almanca yarisi ingilizce..almanya da teknik bolumlerde master yapacak ogrencilerin mutlaka iyi ingilizce bilmesi gerekiyor zaten.. ama doktorani turkiye de yapmak istiyorsan ingilizce master yapmani tavsiye ederim..

peki neden meb in sectigi 40 uniden birinde yapmak zorundasin masteri.. ilk defa boyle bisey duyuyorum..[/quote]

Hosbulduk :)

Bu arada yukariya yazmamisim ben akdeniz universitesi makine muhendisligi mezunuyum benim bildigim bizim diplomalarimizin ab ulkelerinde bachelor olarak kabul ediliyor diploma ekindede bir akreditasyon belgesi gibi bir sey var zaten. Almanyada sorun cikaracagini pek dusunmuyorum ama sizce ?

MEB bir liste hazirlamis 499 tane uni var butun ulkeler icin bunlardan asagiyada kopyaladigim 40 tanesinden(almanya icin) secmek zorundayim bunu su sekilde acikladilar mebin bursunu kullanip saibeli bi universitede saibeli bir sekilde diploma alinmamasi icin aslinda bu almanya icin cok sacma olmus hochschulelerde master imkani taninmaliydi bence ama yapicak bisey yok bu konuda.(benim bi hocam bu konudan bahsetmisti abd de bir cok uni oldugunu (normal uniler haricinde rahiplik kolejleri vs.) ve bir cok insanin bu unilerden master dr gibi dereceleri alip tr de saydirdigindan bahsetmisti mebin de ana amaci bu olabilir bu listedekiler yok tarafindan secilmis. Bir arkadasim bu listede olmayan bir uni de secebilecegimi ancak oncelikle dilekce vs. yazip yok un incelemesini ve kabul etmesini beklemem gerektigini solemisti ama tr de burokrasi malum...)

Benim ingilizce veya almanca diye sormamin egitim haricinde diger bir sebebide 2 kasima kadar ingilizcemi almancami dil egitimi almak istedigimi belirtmek zorunda olmam. Ben simdi daad dan master programlarina bakiyorum direkt olarak egitim dili almanca ya da ingilizce yazmislar :S mesela almanca master programina gittigimde oradaki ingilizce icin ayretten toefl isterler mi ?

Makine muhendisliginde master yapan arkadaslardan ozellikle yardim istiyorum hem alan(makine teorisi ve dinamigi) konusunda hem de uniler konusunda ????

158 Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg ALMANYA
159 Christian Albrecht Universitat Kiel ALMANYA
160 Eberhard Karls Universitat Tubingen ALMANYA
161 Ernst Moritz Arndt Universitat Greifswald ALMANYA
162 Friedrich Alexander Universitat Erlangen- Nurnberg ALMANYA
163 Friedrich-Schiller-Universitat Jena ALMANYA
164 Georg-August - Universitat Gottingen ALMANYA
165 Goethe Universitat Frankfurt am Main ALMANYA
166 Hannover Medical School ALMANYA
167 Heinrich Heine Universitat Dusseldorf ALMANYA
168 Johannes Gutenberg Universitat Mainz ALMANYA
169 Julius-Maximilians - Universitat Wurzburg ALMANYA
170 Justus-Liebig Universitat-Giessen ALMANYA
171 Leibniz Universitat Hannover ALMANYA
172 Ludwig-Maximilians-Universitaet Munchen ALMANYA
173 Martin-Luther-Universitat Halle-Wittenberg ALMANYA
174 Philipps-Universitat Marburg ALMANYA
175 Rheinische Friedrich-Wilhelms Universitaet Bonn ALMANYA
176 Rheinisch-Westfalischen Technischen Hochschule Aachen ALMANYA
177 Ruhr Universitat Bochum ALMANYA
178 Ruprech - Karls - Universitat Heidelberg ALMANYA
179 Technische Universitat Berlin ALMANYA
180 Technische Universitat Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig ALMANYA
181 Technische Universitat Darmstadt ALMANYA
182 Technische Universitat Dresden ALMANYA
183 Technische Universitat Munchen ALMANYA
184 Universitat Bayreuth ALMANYA
185 Universitat Bielefeld ALMANYA
186 Universitat Bremen ALMANYA
187 Universitat Dortmund ALMANYA
188 Universitat Duisburg - Essen ALMANYA
189 Universitat Hamburg ALMANYA
190 Universitat Karlsruhe ALMANYA
191 Universitat Konstanz ALMANYA
192 Universitat Leipzig ALMANYA
193 Universitat Regensburg ALMANYA
194 Universitat Stuttgart ALMANYA
195 Universitat Ulm ALMANYA
196 Universitat zu Koln ALMANYA
197 Westfalische Wilhelms - Universitat Munster ALMANYA

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Çrş Eki 21, 2009 10:26 pm

Merhaba arkadasim;

Ben simdi paderborn universitesi icin konusacam.Burada 5 genel modul secenek war makine muhendisliginde master icin.Ama direkt olarak makine teorisi we dinamigi adinda yok.

Moduller;
1)Energie-und verfahrenstechnik
2)Kunststofftechnik(Plastik sekil verme teknikleri gibi bisey turkcesi,Kompozitler felan)
3)Mechatronik
4)Produktentwicklung
5)Fertigungstechnik

Mesela bu modullerden 2-3-4-5 te Maschinendynamik,technische Dynamik,FEM(finite element methoden) gibi dersler war.Birde uninin sitesini incelersen daha iyi olur;

http://mb.uni-paderborn.de/lehrstuehle/

Bu linkten Mechatronik und Dynamik, Technische Dynamik dallarina bi bak..Belki Makine dina.we teorisi adinda bi bakarsan yarari olur.Bir de Paderbornda dersler almanca.Tabi Uni Pb o 40 universitenin icindemi bilemem:S

http://mb.uni-paderborn.de/fileadmin/mb ... _08_09.pdf

yine bu kataloguda incelersen iyi olur.

Kolay gelsin iyi calismalar.

kemanci007

Mesaj gönderen kemanci007 » Prş Eki 22, 2009 8:10 pm

[quote]nightmare tarafindan yazilan metin:
Merhaba arkadasim;

Ben simdi paderborn universitesi icin konusacam.Burada 5 genel modul secenek war makine muhendisliginde master icin.Ama direkt olarak makine teorisi we dinamigi adinda yok.

Moduller;
1)Energie-und verfahrenstechnik
2)Kunststofftechnik(Plastik sekil verme teknikleri gibi bisey turkcesi,Kompozitler felan)
3)Mechatronik
4)Produktentwicklung
5)Fertigungstechnik

Mesela bu modullerden 2-3-4-5 te Maschinendynamik,technische Dynamik,FEM(finite element methoden) gibi dersler war.Birde uninin sitesini incelersen daha iyi olur;

http://mb.uni-paderborn.de/lehrstuehle/

Bu linkten Mechatronik und Dynamik, Technische Dynamik dallarina bi bak..Belki Makine dina.we teorisi adinda bi bakarsan yarari olur.Bir de Paderbornda dersler almanca.Tabi Uni Pb o 40 universitenin icindemi bilemem:S

http://mb.uni-paderborn.de/fileadmin/mb ... _08_09.pdf

yine bu kataloguda incelersen iyi olur.

Kolay gelsin iyi calismalar.[/quote]

sagolasin yardimin icin arastiriyorum surekli. Her universiteye tek tek bakiyorum mekanik, uygulamali mekanik vb. gibi bir alan uygun gozukuyor. Kabul nasil alinir bi yandan da ona bakiniyorum bu konuda ne tavsiye edersiniz ? Ortalamam 2.77/4 olmasi bi handikap mi ?

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Prş Eki 22, 2009 9:27 pm

Yok ya ortalaman iyi,ama her okulun tabi kiyaslamasi farkli.International office(Akademischesauslandsamt) direkt posta yoluyla(veya once internetten baswuruyosun sonra evraklarini gonderiyosun)baswuruyosun,her okulun baswuru sistemi farkli olabilir tabi uninin sitesinden bakacaksin artik,sana kabul ettiklerinde zaten Zulassungsbescheid gonderiyolar.Kabul belgesi ve diger belgelerinide ayarlayip konsolosluga gidiyosun zaten.
Iyi calismalar!