Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

KONTENJAN SINIRLAMASI

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
romeo-87

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Mar 25, 2009 1:28 am

Evet arkadaslar normalde universitelerin bi kac bolumu haric diger butun bolumlerinde kontenjan sinirlamasi var.soru acaba kontenjan sinirlamasi sadece yabanci ogrenciler icin mi gecerli.Yani alman vatandasi olanlar kontenjan sinirlamasina takilmadan direk kabul aliyorlar mi.diploma notunun iyi olmasi kontenjana girmede buyuk pay tasiyor.peki almanlar yada alman vatandaslari notlarina bakilmaksizinmi bolume giriyorlar,yoksa onlarda not dusuklugunun azizligine ugrayip bolume giremiyorlar mi.Tesekkurler....

yorumcu

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Mar 25, 2009 3:44 pm

birincisi sen almanlari neden bu kadar dert etmisin. bunu anlayamadim. sen kendi durmunu incele bence.
ama soruna gelince onlardada var NC. yani onlarda siralamaya tabi tutuluyor. girenler oluyor elenenleroluyor. o yuzden dert etme onlarda not dusuklugunun azizligine ugruyorlar. tabiki NC varsa ve basvuru coksa

romeo-87

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Mar 25, 2009 4:06 pm

Almanlarin derdinden oluyorum be kardes:)ya simdi almanlarin yabanci ogrencilere gore fazla avantaji oldugunu biliyoruz.ha aklimda soyle bir dusunce var yani,eger alman vatandasligina gecersem universite hayatinda daha fazla avantaj saglarmi bana diye.oyle ya adamlar kendi vatandaslrina hep onculuk taniyorlar.simdiye kadar ikinci plandaydik hep,bakalim bizde vatandas olunca yine bizi ikinci plana yitebilecekler mi.....

yorumcu

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Mar 25, 2009 4:11 pm

ol o zaman alman vatandasi bir cok yerde faydasini gorursun almanyada.
BAFOG denen krediyi de alirsin. ama turk vatandasligindan cikmak zorunda kalacan. karar senin.

romeo-87

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Mar 25, 2009 4:58 pm

simdi sirf BAFOG icin alman vatndasi olmak istemem.ki zaten normalde BAFOG almak icin illa alman vatandasi olmak gerekmiyor.ebeveyinlerinden anne veya babasi en az 3 yil (degismis olabilir ama ben 3 yil olarak biliyorum)calismis olan universite ogrencisi BAFOG alabiliyor.ama iste universitelerde ki ozellikle teknik unilerde istedigi bolume gecebilme,kontanjan sinirlamasina yabanci ogrencilere gore daha maaruz kalma yonu var alman vatndasi olanlarin,ha ben yanlis veya eksik bildigim olabilir diye sormak istedim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 25, 2009 5:02 pm

nc olan bolumlerde yabanci ogrenciler icin de belli bi sinirlama vardir.. mesela o sene bolume 40 ogrenci alinacaksa 5 ogrencilik kontenjani yabanci ogrencilere gore secerler.. geri kalan 35 kisilik kisma 200 ogrenci basvururken , atiyorum 5 kisilik kontenjana 20 kisi basvurur yani pek bi etkilemez ne vatandasi oldugun.. ama hayatin heryerinde sayet almanya da yasayacaksan alman vatandasi ol derim olabiliyorsan ama bilmen gerekir ki alman vatandasi olabilmen icin ailenin burda olmasi yeterli olmuyor ;)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

romeo-87

KONTENJAN SINIRLAMASI

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Mar 25, 2009 7:02 pm

alman vatandasi olmak icin yapilmasi gerekenleri biliyorum,ha zaten dedigin gibi ailem burda,ileride turkiyeye donermiyim donmezmiyim bilmiyorum.ama alman vatandasi kariyerime iyi yonde etki edicekse olurum neden olmiyayim.ancak su 200 kisiden 35 secilirken,yabanci ogrencilerde talebin az olmasi nedeniyle daha cok sansi olmasi cok dogru.Cok kisi tanidim burda,ay iste su bolumemi gecsem yoksa diger bolumemi,sanki karpuz seciyor.insan bu tur olaylarla karsilasinca yani aramizdaki fark ben vatandas degilim,eger buysa tek sorun bende geceyim,bakalim bende karpuz secicekmiyim:)tabi bu sadece bir soruydu.Bakalim gelecek bizi ne tur bir karar vermeye iticek.