Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Noter Belge Çoğaltma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
etg321

Noter Belge Çoğaltma

Mesaj gönderen etg321 » Prş Tem 08, 2021 7:30 pm

Daha önce notere gitmiş olan arkadaşlar size sorularım var;
1) Orjinal belgemizin çeviri halini aldık diyelim. Noter işlemi çevirisine mi yapılıyor?
2) Noterde orjinalini çoğaltabiliyor muyuz? Çünkü birden fazla kuruma başvuru yapacağım ve bir adet mezun belgem var.
3) Fazla başvuruda bulunan bir arkadaş bana baştan sona anlatabilir mi işlemleri?

gutesgewissen

Re: Noter Belge Çoğaltma

Mesaj gönderen gutesgewissen » Prş Tem 08, 2021 9:44 pm

etg321 yazdı: Prş Tem 08, 2021 7:30 pm Daha önce notere gitmiş olan arkadaşlar size sorularım var;
1) Orjinal belgemizin çeviri halini aldık diyelim. Noter işlemi çevirisine mi yapılıyor?
2) Noterde orjinalini çoğaltabiliyor muyuz? Çünkü birden fazla kuruma başvuru yapacağım ve bir adet mezun belgem var.
3) Fazla başvuruda bulunan bir arkadaş bana baştan sona anlatabilir mi işlemleri?
1. Hem çevirisine mühür basıyorlar hem de orjinal belgeye.
2. Evet. Ancak bu işlemi aynı gün içinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aslı Gibidir ücreti çok daha uygun oluyor.
3.ÖSYM Sonucum, Mezuniyet Belgem ve Lise Diplomamı taratıp tercümanıma mail üzerinden yolladım. 2-3 gün sonra gidip belgelerimi aldım. (Türkçe orjinal belge ve almanca çevirisi arka arkaya zımbalanır.) Tercümanın hemen altındaki notere gidip bu üç belgeyi tasdikledim. Bir belge için 157 tl para ödedim. Ancak aynı belgenin aslı gibidir şeklinde çoğaltılması dediğim gibi daha uygun, 80-100 tl gibi. Tasdik işlemlerinden sonra kaymakamlığa gidip tüm belgelere apostil eklettim. Ardından tüm belgelerimi taratıp Pdf haline getirdim. (Transkriptim zaten ingilizce ve okul tarafından mühürlendiği için ona sadece apostil eklendi)

Başvuru sürecine gelirsek,ben tüm master bölümlerine sadece online olarak başvurdum. Tek yaptığım üniversitelerin Bewerbungsportal'larında bir hesap açıp sorulan soruları yanıtlamak/doldurmak ve belgeleri yüklemek. Başka soruların varsa çekinme hocam, yardımcı olmaya çalışırım

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Prş Tem 08, 2021 10:32 pm

gutesgewissen yazdı: Prş Tem 08, 2021 9:44 pm 1. Hem çevirisine mühür basıyorlar hem de orjinal belgeye.
2. Evet. Ancak bu işlemi aynı gün içinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aslı Gibidir ücreti çok daha uygun oluyor.
3.ÖSYM Sonucum, Mezuniyet Belgem ve Lise Diplomamı taratıp tercümanıma mail üzerinden yolladım. 2-3 gün sonra gidip belgelerimi aldım. (Türkçe orjinal belge ve almanca çevirisi arka arkaya zımbalanır.) Tercümanın hemen altındaki notere gidip bu üç belgeyi tasdikledim. Bir belge için 157 tl para ödedim. Ancak aynı belgenin aslı gibidir şeklinde çoğaltılması dediğim gibi daha uygun, 80-100 tl gibi. Tasdik işlemlerinden sonra kaymakamlığa gidip tüm belgelere apostil eklettim. Ardından tüm belgelerimi taratıp Pdf haline getirdim. (Transkriptim zaten ingilizce ve okul tarafından mühürlendiği için ona sadece apostil eklendi)

Başvuru sürecine gelirsek,ben tüm master bölümlerine sadece online olarak başvurdum. Tek yaptığım üniversitelerin Bewerbungsportal'larında bir hesap açıp sorulan soruları yanıtlamak/doldurmak ve belgeleri yüklemek. Başka soruların varsa çekinme hocam, yardımcı olmaya çalışırım
Çok teşekkürler aklıma geldikçe sorarım:)

Bermula

Mesaj gönderen Bermula » Cum Tem 09, 2021 12:52 am

hocam bende şöyle bir bilgi vereyim diploma ve transkript lerin fotokopilerini milli eğitim müdürlüğünde aslı gibidir kaşesi bastırabilirsiniz sonra direkt apostil yaptırabiliyorsunuz.notere para vermemiş olursunuz.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cum Tem 09, 2021 8:22 am

Bermula yazdı: Cum Tem 09, 2021 12:52 am hocam bende şöyle bir bilgi vereyim diploma ve transkript lerin fotokopilerini milli eğitim müdürlüğünde aslı gibidir kaşesi bastırabilirsiniz sonra direkt apostil yaptırabiliyorsunuz.notere para vermemiş olursunuz.
Hocam çok teşekkürler, çevirileri için de oluyor mu bu?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cum Tem 09, 2021 9:50 am

etg321 yazdı: Cum Tem 09, 2021 8:22 am Hocam çok teşekkürler, çevirileri için de oluyor mu bu?
Olur hocam .İlçe milli eğitim müdürlüğüne ya da lisene gidip, imza+mühür alırsın sonra da kaymakamlığa gidip apostilletirebilirsin.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cum Tem 09, 2021 9:56 am

özgürbeyin yazdı: Cum Tem 09, 2021 9:50 am Olur hocam .İlçe milli eğitim müdürlüğüne ya da lisene gidip, imza+mühür alırsın sonra da kaymakamlığa gidip apostilletirebilirsin.
Ben liseyi yatılı okuduğum için başka şehirdeki ilçe milli eğitim kabul edilir mi acaba?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cum Tem 09, 2021 10:32 am

etg321 yazdı: Cum Tem 09, 2021 9:56 am Ben liseyi yatılı okuduğum için başka şehirdeki ilçe milli eğitim kabul edilir mi acaba?
Ben liseyi izmir de okudum, belge ilk lazım olduğunda istanbul da yaptırdım .Sorun olmadı ama oradakiler lisenin bağlı olduğu ilçe milli eğitim olacak dediler,ben açıkladım durumu sorun olmadı .Hatta 2 farklı ilçeden yaptırmıştım,yol üstünde geçerken sorayım maksadıyla girip :)

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cum Tem 09, 2021 10:45 am

özgürbeyin yazdı: Cum Tem 09, 2021 10:32 am Ben liseyi izmir de okudum, belge ilk lazım olduğunda istanbul da yaptırdım .Sorun olmadı ama oradakiler lisenin bağlı olduğu ilçe milli eğitim olacak dediler,ben açıkladım durumu sorun olmadı .Hatta 2 farklı ilçeden yaptırmıştım,yol üstünde geçerken sorayım maksadıyla girip :)
Hocam çevirilerini nasıl yapıyorum? Misal mezun belgesi çevirisine aslı gibidir mi yazdıriyorum?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cum Tem 09, 2021 10:53 am

etg321 yazdı: Cum Tem 09, 2021 10:45 am Hocam çevirilerini nasıl yapıyorum? Misal mezun belgesi çevirisine aslı gibidir mi yazdıriyorum?

ben çevirmenden belgeleri aldıktan sonra milli eğitime gittim ,orada durumu anlatınca imza yetkisi olan kişi var onun imzası ve mührü devletin sisteminde tanımlı .Genelde bunlar müdür ya da yardımcısı olur. Oradaki yetkili imza +mühür yaptı aslı gibidir kaşesini ilk gittiğim ilçe yapmamıştı ,benim de aklıma gelmedi hiç .Sonra gittiğim ilçe aslı gibidir kaşesi de yaptı imza +mühürle (bu ikisi şart ) birlikte ,yani aslı gibidir olacak diye bişi yok.Çünkü kaymakamlıkta görevli imzanın ve mührün o kişiye tanımlı olup olmadığına bakıyor.

ben zaten %90 çevirilere yaptırdım .Bi iki tane Türkçe olan fotokopilere yaptırdım ,öylesine yanımda bulunsun diye oda.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cum Tem 09, 2021 10:59 am

özgürbeyin yazdı: Cum Tem 09, 2021 10:53 am ben çevirmenden belgeleri aldıktan sonra milli eğitime gittim ,orada durumu anlatınca imza yetkisi olan kişi var onun imzası ve mührü devletin sisteminde tanımlı .Genelde bunlar müdür ya da yardımcısı olur. Oradaki yetkili imza +mühür yaptı aslı gibidir kaşesini ilk gittiğim ilçe yapmamıştı ,benim de aklıma gelmedi hiç .Sonra gittiğim ilçe aslı gibidir kaşesi de yaptı imza +mühürle (bu ikisi şart ) birlikte ,yani aslı gibidir olacak diye bişi yok.Çünkü kaymakamlıkta görevli imzanın ve mührün o kişiye tanımlı olup olmadığına bakıyor.

ben zaten %90 çevirilere yaptırdım .Bi iki tane Türkçe olan fotokopilere yaptırdım ,öylesine yanımda bulunsun diye oda.
Yani notere para vermene hiç gerek kalmadı. Çevirilerde çevirmenin ismi falan var galiba sorun olmaz demi

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cum Tem 09, 2021 12:33 pm

etg321 yazdı: Cum Tem 09, 2021 10:59 am Yani notere para vermene hiç gerek kalmadı. Çevirilerde çevirmenin ismi falan var galiba sorun olmaz demi
dediğim gibi ben öyle yaptım.Sorun olmaz.ÖSYM sonuç belgesi için .Ankara dan istemiyorsan noter gerekir.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cum Tem 09, 2021 2:42 pm

özgürbeyin yazdı: Cum Tem 09, 2021 12:33 pm dediğim gibi ben öyle yaptım.Sorun olmaz.ÖSYM sonuç belgesi için .Ankara dan istemiyorsan noter gerekir.
Hocam çook teşekkürler ben de şimdi yaptım ama mezun belgemin cevirisine değil orjinal fotokopilerine yaptım( daha çevirileri elimde değil, onları yanına zımbalayıp göndersem olur mu?)

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cum Tem 09, 2021 4:51 pm

etg321 yazdı: Cum Tem 09, 2021 2:42 pm Hocam çook teşekkürler ben de şimdi yaptım ama mezun belgemin cevirisine değil orjinal fotokopilerine yaptım( daha çevirileri elimde değil, onları yanına zımbalayıp göndersem olur mu?)
Ne demek ,rica ederim. Açıkcası mantıklı duruyor ,olur bence de .Daha önce tecrübe etmediğimden emin değilim hocam ama sorun olmaz gibi. Belgenin orijinalliği tasdiklenmiş oluyor çünkü .Çeviri yapan firmanın oluşturduğu çeviri şablonu eğer orijinal belgeye benziyorsa hiç sorun olacağını zannetmiyorum.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cmt Tem 10, 2021 3:03 pm

gutesgewissen yazdı: Prş Tem 08, 2021 9:44 pm 1. Hem çevirisine mühür basıyorlar hem de orjinal belgeye.

Hocam misal Ösym Yerleşti belgem için hem cevirisine hem de aslına mı 157 tl vericem( yani 314)

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Pzr Tem 11, 2021 10:00 pm

etg321 yazdı: Cmt Tem 10, 2021 3:03 pm Hocam misal Ösym Yerleşti belgem için hem cevirisine hem de aslına mı 157 tl vericem( yani 314)
Yok hocam ikisi toplamda 157-160 arası tutar. Bu aslı ve çevirisi olayını insanlar deneyimlemedikleri için çok karıştırıyorlar (Ben de karıştırırdım) Aslı ve
almanca çevirisi arka arkaya tercüman tarafından zımbalandıktan sonra artık onların ikisi tek bir belge gibi ele alınır. Yapılan tüm işlemler ( noter ve apostil) ikisine de aynı anda yapılır ve tek bir belge gibi ücretlendirilir

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Çrş Tem 14, 2021 12:40 pm

özgürbeyin yazdı: Cum Tem 09, 2021 4:51 pm Ne demek ,rica ederim. Açıkcası mantıklı duruyor ,olur bence de .Daha önce tecrübe etmediğimden emin değilim hocam ama sorun olmaz gibi. Belgenin orijinalliği tasdiklenmiş oluyor çünkü .Çeviri yapan firmanın oluşturduğu çeviri şablonu eğer orijinal belgeye benziyorsa hiç sorun olacağını zannetmiyorum.
Hocam tekrardan selamlar, ben de senin gibi İlçe Milli Eğitim sayesinde gördüm işimi. Notere gitmemek sana bir sorun oluşturdu mu? Ve başvurduğun yerler arasında KIT var mıydı?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Çrş Tem 14, 2021 8:21 pm

etg321 yazdı: Çrş Tem 14, 2021 12:40 pm Hocam tekrardan selamlar, ben de senin gibi İlçe Milli Eğitim sayesinde gördüm işimi. Notere gitmemek sana bir sorun oluşturdu mu? Ve başvurduğun yerler arasında KIT var mıydı?
Merhaba hocam,sanmam apostili aldıktan sonra iş bitmiştir zaten.Apostil mühim olan ,o belgeyi geçerli kılan apostil.KIT'in dönem ücreti yüksek olduğundan başvurmadım ona.Notere gitmek saçma zaten,ancak bu tarz kurumlarda işini halledemeyen ya da hızlıca sorunu çözmek isteyenler gitmeli.Başarılar...