Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyadaki üni'ye yatay geçiş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Lina7766

Almanyadaki üni'ye yatay geçiş

Mesaj gönderen Lina7766 » Prş Eki 25, 2018 7:27 pm

Merhaba, ben şuan türkiyede bi özel ünide 1. Sınıf bilgisayar müh. okuyorum.. alman vatandaşıyım almanyada yaşadım üni okumak için türkiyeyr gelmiştim batı avrupa aöf den mezunum ve almanyaya yatay geçiş yapmak istiyorum..
Şartlar nedir almanca dil yeterlilik isteniyor mu yatay geçiş yapabilir miyim? Yardımcı olabilrcek var mı acaba

Wolf123

Re: Almanyadaki üni'ye yatay geçiş

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Eki 26, 2018 2:53 am

Alman vatandaşı isen ve önceden Almanya'da yaşamış isen çok büyük ihtimalle almanca yeterlilik istemezler. Başvuru yaparken alman vatandaşı olarak başvuru yapacağın için almancayi anadilin değerlendirebilirler.

Aslında sorundan anlamadığım kısım şu üni okumak için turkiyeye geldim derken? Yani liseyi Almanya'da bitirip mi turkiyeye geldin? Turkiyede bir bölüme nasıl yerlestin ösym sınavla mi? Almanya'da lise okuduysan mezuniyet belgen nasıl? Hauptschule, Realschule, Gymnasium? Yani bu detayları tam anlamadığım için tam olarak emin değilim almanyaya geçiş yapabilir misin. Bide almanyada bildiğim kadarı ile yatay geçiş yok ama yüksek sömestr başvuru olayı var. Bu da sadece eğer daha önce üni okuduysan ikinci sömestr başvurabiliyorsun demek oluyordu. Bir arkadaşım kendi ülkesinde 5 somest okumuştu almanyada saydırmak çok istedi ama sadece 2. somestra başvuru yapabildi. Bide bazı derslerini saydırmış ama hepsi değil. Yani bildiğim kadarı ile Almanya'da sen 2.siniftan devam edemesin ama 2.somestr dan başlayıp hocaların insafına göre bazı derslerini saydırabilirsin. Ama yatay geçiş için elindeki lise diplomanın Almanya'da tanınıyor olması lazım.

Lina7766

Mesaj gönderen Lina7766 » Cum Eki 26, 2018 10:57 pm

Wolf123 yazdı: Cum Eki 26, 2018 2:53 am Alman vatandaşı isen ve önceden Almanya'da yaşamış isen çok büyük ihtimalle almanca yeterlilik istemezler. Başvuru yaparken alman vatandaşı olarak başvuru yapacağın için almancayi anadilin değerlendirebilirler.

Aslında sorundan anlamadığım kısım şu üni okumak için turkiyeye geldim derken? Yani liseyi Almanya'da bitirip mi turkiyeye geldin? Turkiyede bir bölüme nasıl yerlestin ösym sınavla mi? Almanya'da lise okuduysan mezuniyet belgen nasıl? Hauptschule, Realschule, Gymnasium? Yani bu detayları tam anlamadığım için tam olarak emin değilim almanyaya geçiş yapabilir misin. Bide almanyada bildiğim kadarı ile yatay geçiş yok ama yüksek sömestr başvuru olayı var. Bu da sadece eğer daha önce üni okuduysan ikinci sömestr başvurabiliyorsun demek oluyordu. Bir arkadaşım kendi ülkesinde 5 somest okumuştu almanyada saydırmak çok istedi ama sadece 2. somestra başvuru yapabildi. Bide bazı derslerini saydırmış ama hepsi değil. Yani bildiğim kadarı ile Almanya'da sen 2.siniftan devam edemesin ama 2.somestr dan başlayıp hocaların insafına göre bazı derslerini saydırabilirsin. Ama yatay geçiş için elindeki lise diplomanın Almanya'da tanınıyor olması lazım.

Şöyle anlatıyım evet 2017 yazından beri türkiyedeyim liseyi batı avrupa açık öğretim lisesinden bitirdim üniye bu diplomamla girdim özel üni.. ben yatay geçiş yapma şansım var diye duymuştum..okuduğum üniversitenin almanyadada kampüsü olduğundan belki yatay geöiş yapma şansım olur diye düşünmüştüm hiç ihtimal yok mu acaba

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzt Eki 29, 2018 12:06 am

Lina7766 yazdı: Cum Eki 26, 2018 10:57 pm Şöyle anlatıyım evet 2017 yazından beri türkiyedeyim liseyi batı avrupa açık öğretim lisesinden bitirdim üniye bu diplomamla girdim özel üni.. ben yatay geçiş yapma şansım var diye duymuştum..okuduğum üniversitenin almanyadada kampüsü olduğundan belki yatay geöiş yapma şansım olur diye düşünmüştüm hiç ihtimal yok mu acaba
Batı avrupadaki açık öğretim lisesi olduğunu ilk defa duydum. Çevremde tanıdığım öyle açık lise mezunu biri yok o yüzden tam olarak ne bilmiyorum ama her halükarda elinde avrupa birliğinden alınmış bir lise diploması varsa muhtemelen direk olarak ya da Studienkolleg falan yaparak okuyabilirsin. Ya da iste lise diploman nasıl taniniyorsa. Anabin sitesinde diploma denkliğine bakman lazım.