Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Acilen bilgilerinize ihtiyacım var!

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
boranytc

Acilen bilgilerinize ihtiyacım var!

Mesaj gönderen boranytc » Cmt Haz 02, 2018 1:51 am

Merhabalar,anadolu lisesi öğrencisiyim son sınıfta okuyorum lisans eğitimimi Almanyada almak istiyorum fakat internette cevabını bulamadığım (belki de ayrıntı sorular olduğu için bulamadığım) birkaç sorum var:

1)lise diploma notum 68.07 iksitat veya işletme bölümlerinden Almanya'da ki herhangi bir devlet üniversitesinden kabul alabilir miyim iyi üniversiteler hedefim değil herhangi bir üniversite kabul verse kafi.(lise başlarında tembellik edip çalışmadım şimdiki aklım olsaydı bu ortalama 85-90 da olurdu Almanyada okumayı çok istiyorum)

2)Şartlı kabulde dil kursuna giderken çalışma izni vermedikleri için hem dil kursunu hem masraflarımı ailem karşılayamaz euronun durumu malum 5.20 lerde.Bu yüzden liseden mezun olduktan sonra Türkiyedeki kazandığım üniversiteyi 1 yıl dondurup almanca eğitimini burda alıcam sonra okula ve vizeye başvuru yapıcam bu diploma puanıyla kabul almam ve vize almam imkansızmı sizce 1yılımı riske etmelimiyim ve bu 1 yıllık üniversiteyi dondurma süreci vize almamı etkilermi sonuçta dil eğitimi için ara veriyorum etkilememeli bence

3)Almanya'da son sınıf okuyan bir kişiye sordum Jena ve Erfurt üniversitelerinin kolay kabul verdiğini söyledi ve küçük şehirlerdeki üniversitelere başvurmamı tavsiye etti sizce bu bilgiler doğru mu ?

4)son olarak Almanyada herhangi bir devlet üniversitesinden işletme veya iktisat bölümünden kabul alabilmem için AYT de eski sistemdeki ÖSS den kaç puan almam gerekiyor
cevaplarınız benim için çok önemli yanıtlarınız dahilinde kararımı vericem ona göre yolumu cizicem şimdiden çok teşekkür ederim .

BirFacitas

Re: Acilen bilgilerinize ihtiyacım var!

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Haz 02, 2018 2:18 am

1-Verirler,dedigin gibi iyi unilere basvurmazsan
2-Vize alman imkansiz degil ama Türkiye'de en azindan B1 sertifikasi alman iyi olur.Direk C1 olursan tabii nerdeyse garantilemis olursun.Universiteyi dondurmak,kursa gittigin surece yani almanca ogrendigin surece sıkıntı yaratmaz.
3-Doğru ama her zaman degil
4-Yeni sistemde max ve min puanlar nasil bilmiyorum ama basvuracagin universitede NC yoksa puan dert olmaz.Bence yinede NC olarak 2.5 - 3.0 bandinda olmaya calis.

Basarilar
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

boranytc

Mesaj gönderen boranytc » Cmt Haz 02, 2018 2:25 am

BirFacitas yazdı: Cmt Haz 02, 2018 2:18 am 1-Verirler,dedigin gibi iyi unilere basvurmazsan
2-Vize alman imkansiz degil ama Türkiye'de en azindan B1 sertifikasi alman iyi olur.Direk C1 olursan tabii nerdeyse garantilemis olursun.Universiteyi dondurmak,kursa gittigin surece yani almanca ogrendigin surece sıkıntı yaratmaz.
3-Doğru ama her zaman degil
4-Yeni sistemde max ve min puanlar nasil bilmiyorum ama basvuracagin universitede NC yoksa puan dert olmaz.Bence yinede NC olarak 2.5 - 3.0 bandinda olmaya calis.

Basarilar
öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim zor bir karar aşaması eğer vize alamazsam 1 yılım yanıcak bu seferde bu kaybolan 1 yılda üniversiteye tekrar hazırlanabilirdim diye pişmanlık yaşıcam bu pişmanlığı yaşamamak için sağlam adımlar atmak istiyorum o yüzden türkiyede goethe institutde eğitim alıcam c1 alıp testdaf sınavınada girmek istiyorum tesdaftan iyi bir sonuç alırsam üniversiteye direk kabul alıp başlayabiliyorum öyle değil mi ? yanlışım varsa kusura bakmayın :)
edit: yeni sistemde baraj 180, max 500 diploma notuyla max 560

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Haz 02, 2018 2:49 am

Karar senin ama bir senede Türkiye'de C1 seviyesine 0 dan gelmek cok zor olur.Yani bence hesaplari en kotu ihtimalden dusunerek yap yoksa hayal kirikligina ugrayabilirsin.
Testdaf puanin istedigin uninin sartlarini sagliyorsa baslayabilirsin.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cmt Haz 02, 2018 2:56 am

boranytc yazdı: Cmt Haz 02, 2018 1:51 am Merhabalar,anadolu lisesi öğrencisiyim son sınıfta okuyorum lisans eğitimimi Almanyada almak istiyorum fakat internette cevabını bulamadığım (belki de ayrıntı sorular olduğu için bulamadığım) birkaç sorum var:

1)lise diploma notum 68.07 iksitat veya işletme bölümlerinden Almanya'da ki herhangi bir devlet üniversitesinden kabul alabilir miyim iyi üniversiteler hedefim değil herhangi bir üniversite kabul verse kafi.(lise başlarında tembellik edip çalışmadım şimdiki aklım olsaydı bu ortalama 85-90 da olurdu Almanyada okumayı çok istiyorum)

2)Şartlı kabulde dil kursuna giderken çalışma izni vermedikleri için hem dil kursunu hem masraflarımı ailem karşılayamaz euronun durumu malum 5.20 lerde.Bu yüzden liseden mezun olduktan sonra Türkiyedeki kazandığım üniversiteyi 1 yıl dondurup almanca eğitimini burda alıcam sonra okula ve vizeye başvuru yapıcam bu diploma puanıyla kabul almam ve vize almam imkansızmı sizce 1yılımı riske etmelimiyim ve bu 1 yıllık üniversiteyi dondurma süreci vize almamı etkilermi sonuçta dil eğitimi için ara veriyorum etkilememeli bence

3)Almanya'da son sınıf okuyan bir kişiye sordum Jena ve Erfurt üniversitelerinin kolay kabul verdiğini söyledi ve küçük şehirlerdeki üniversitelere başvurmamı tavsiye etti sizce bu bilgiler doğru mu ?

4)son olarak Almanyada herhangi bir devlet üniversitesinden işletme veya iktisat bölümünden kabul alabilmem için AYT de eski sistemdeki ÖSS den kaç puan almam gerekiyor
cevaplarınız benim için çok önemli yanıtlarınız dahilinde kararımı vericem ona göre yolumu cizicem şimdiden çok teşekkür ederim .
1- NC olan bölümlere basvuru yapmayacaksan bir sorun olmaz kabul alabilirsin.
2- Bence yanlis bir hamle olur, Almanya'da gördügün 1 ay Türkiye'de gördügün 2 belki 3 aya denk. Goethe ayni bile olsa Almanya'da herhangi bir kurs bile memleketteki kurslardan daha intensiv ve faydali gecer.
3- Kolay kabul neye göre ve kime göre, bu sorular kisiye göre degisiyor. Buradaki üniversiteler de hayir kurumu degil yani herkese kabul verecek. :)
4- Okuyacagin bölümü kazanman yeterli, herhangi bir puan sartin olmaz NC ile alan üniversitelere basvuru yapmazsan.

boranytc

Mesaj gönderen boranytc » Cmt Haz 02, 2018 1:11 pm

TRueS yazdı: Cmt Haz 02, 2018 2:56 am 1- NC olan bölümlere basvuru yapmayacaksan bir sorun olmaz kabul alabilirsin.
2- Bence yanlis bir hamle olur, Almanya'da gördügün 1 ay Türkiye'de gördügün 2 belki 3 aya denk. Goethe ayni bile olsa Almanya'da herhangi bir kurs bile memleketteki kurslardan daha intensiv ve faydali gecer.
3- Kolay kabul neye göre ve kime göre, bu sorular kisiye göre degisiyor. Buradaki üniversiteler de hayir kurumu degil yani herkese kabul verecek. :)
4- Okuyacagin bölümü kazanman yeterli, herhangi bir puan sartin olmaz NC ile alan üniversitelere basvuru yapmazsan.
Anladım,peki bu NC ile almayan üniversiteleri nereden öğrenebilirim çoğu üniversite NC ilemi alıyor?

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Cmt Haz 02, 2018 1:19 pm

Nc olan ve diğer pek çok okulda şansınızı deneyin

boranytc

Mesaj gönderen boranytc » Cmt Haz 02, 2018 1:29 pm

TRueS yazdı: Cmt Haz 02, 2018 2:56 am
Kolay kabulden kastım bi okul örneğin 10 öğrenciden 4 ine kabul veriyodur kontenjanı azdır seçicidir diğer bir okul 10 öğrenciden 8 ine kabul veriyodur kontenjanı fazladır daha çok öğrenci alıyodur kolay kabul derken bundan bahsettim

b.bogazkesen

Mesaj gönderen b.bogazkesen » Prş Tem 26, 2018 1:41 am

boranytc yazdı: Cmt Haz 02, 2018 1:51 am Merhabalar,anadolu lisesi öğrencisiyim son sınıfta okuyorum lisans eğitimimi Almanyada almak istiyorum fakat internette cevabını bulamadığım (belki de ayrıntı sorular olduğu için bulamadığım) birkaç sorum var:

Aynı durumdayim ortalamam 70 ve korktuğum tek nokta kabul almak NC 3.1

Kaorer

Mesaj gönderen Kaorer » Cmt Eyl 08, 2018 11:10 pm

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliğ, Veterinerlik Nc. Bunun dışındaki bölümlerin %95 inde sorun çıkmaz.