Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Meslek Lisesinden Almanya'ya(TU Darmstadt)

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
diyapcanpazar

Meslek Lisesinden Almanya'ya(TU Darmstadt)

Mesaj gönderen diyapcanpazar » Cum Oca 12, 2018 9:49 pm

Merhaba öncelikle,
KKTC'den yazıyorum, Kibris'in Kuzey Kismindanyaziyorum. Ve yasadigim yer taninmiyor. Bu yuzden tum islemleri Turkiye de yapmam gerekiyor.

Hata yaparak Meslek Lisesine girdim. Ortamam 9.30 (yukselir daha). 11.sinifim su an, 2019'da mezunum. Burda herhangi bir danismanlik servisi yok bu yuzden bilgi alacagim kimsede yok. Eger beni bilgilendirip, onumdeki yolu aydinlatirsaniz minnetar olurum sagolun.

1. Okul 1. si olmam bir isime yarar mi?
2. Ingilizcem B2 seviyesinde Almanca C1 yapmadan vazgecmem neresi daha uygun olur Anavatanı mı Turkiye mi? :)
3.Studienkolleg olayını yeni ogrendim maaliyeti nedir tahmininizce?
4.Fen ogrencisiyim dershanede ve Muhendislik(Yazilim, Makine, Mekatronik, Bilgisyar) istiyorum kazanacagima inaniyorum. Universite es degerliliklerini nasil ogrenebilirim?

5. Arkadasim tek ve kendi evi var ve Frankfurt'a yakin bu yuzden Darmstadt'ı(Muhendislik) istiyorum oneriniz nedir?

6. Giristeki adimlar bunlar mi bir hatam varsa uyarin lutfen:
- OSYM yerlestirme belgesi.
- 4 yillik Diploma (Meslek vs. Studienkolleg gerek)
- Almanya C1 Sertifikasi
- Vize için garantor (son duyuruda ki gereksinimleri karsilayan alman arkadasim var)
- Fazlasiyla Sabır

Meslek Lisesi olmamin baskisi bir yana OSYM'nin degisiklikleri maddi sikintilar dil kursu falan derken eridim. Kimseden bilgi alamiyorum, umarim buradan bilgi alabilirim herkese tessekurler.(Uzun tuttugum icin kusura bakmayin lutfen)(Umarim yanlis yerde konu acmamisimdir. :(. )

duisburger

Re: Meslek Lisesinden Almanya'ya(TU Darmstadt)

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Oca 13, 2018 3:54 pm

Studienkolleg e giris sinavini gecince ücretsiz egitim. Darmstadt iyi bir yer mühendislik ve studienkolleg icin.

diyapcanpazar

Mesaj gönderen diyapcanpazar » Pzr Oca 14, 2018 4:32 pm

Tessekur Ederim, internette buldugum danismanlik firmasi boyle mail yazarak icimi karartti:
Genel olarak Almanya'da Studienkolleg kursları 6 ay sürmektedir ve toplam maaliyeti yaklaşık olarak 2,500 - 4,000 Euro arasında değişim göstermektedir.
Başlangıç tarihleri olarak öğrenci, Almanca B1 kura geçtikten sonra Studienkolleg kursuna kayıt olabilir ve eğitime başlayabilir.

Biz kurum olarak, studiencolleg yapacak öğrencilere başvuru yapmıyoruz. Almanya da eğitim almak isterseniz size bu konuda maalesef yardımcı olamayacağımı belirtmek isterim.

Ayrıca özel bir üniversite bu eğitimi vermez, bunun dışında uzun dönem vizeye girmeniz durumunda yine olumsuz sonuçlanıp red alma ihtimaliniz yüksek

diyapcanpazar

Mesaj gönderen diyapcanpazar » Pzr Oca 14, 2018 4:35 pm

Iste bu yuzden geri adim atmak zorunda kaldim ama eger bu denli bir sinav varsa benim için bayaa iyi olur. Peki sizlerin onerisi nedir ne yapmaliyim? Turkiye ile Almanya'yi kiyaslayamam Muhendislik konusunda ve red alma ihtimali (meslek lisesi olayi) yuksek teredutteyim.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Oca 15, 2018 5:35 am

diyapcanpazar yazdı: Pzr Oca 14, 2018 4:35 pm Iste bu yuzden geri adim atmak zorunda kaldim ama eger bu denli bir sinav varsa benim için bayaa iyi olur. Peki sizlerin onerisi nedir ne yapmaliyim? Turkiye ile Almanya'yi kiyaslayamam Muhendislik konusunda ve red alma ihtimali (meslek lisesi olayi) yuksek teredutteyim.
Studienkolleg başvurusu için kabul almak uniden direk kabul almaktan daha kolay. Ama şöyle bir durum var seni direk studienkolleg e kabul etmiyorlar once sinava davet ediyorlar. Matematik ve almanca bilgisini olcen bir sinav o sinavda iyi bir sonuc alirsan studienkolleg de okuyabiliyorsun. Benim cevremde gordugum bir cok arap, iran ve latin amerika kokenli arkadaslarima cok kolay kabul vermislerde sana mi vermiyecekler. Ustelik senin lise ortalaman gayet yüksek bide iyi bi ösym sonucu alirsan çok rahat kabul alırsın bence. Ki ben sana şunu soyleyim benim cevremde gördüğüm bir cok insan studienkolleg i bitiremedi ve ülkesine döndü. Yani düşün kimlere kabul verip okuma imkani tanıyorlar. Bana böyle bir göstermişti arkadaşım soruları vs hani zor bir şey de değil. Bizim ösym sınavlarında 400 üstü puan alan biri mesela çok rahat yapar onları hele 450 falan üstü puan alan arkadaşlara gostersek o matematik sorularını millet gözü kapalı çözer.

Ayrica üstte bir arkadaş belirtmiş studienkolleg ücretsiz diye. Sadece üniversitenin belirlediği dönemlik harcı veriyorsun o da genellikle 100€ - 200€ arasında değişiyor. Ama çok bir sey tutmaz yani 1 yıl için okula en fazla 400€ verirsin. Ki o paranin karşılığında da genellikle şehirde indirimli ulaşım bileti alma imkani hatta bazı sehirlerde akşam saat 7 den sonra biletsiz ulaşım hakkı veriyorlar. Ya da okullun kütüphanesi 24 saat kullanma hakkı bilgisayar laboratuarlarına erişme hakkı şehir içinde ücretsiz wi-fi noktaları vs bayağı olanak sağlıyorlar hani o paranın böyle boşa gitmedigine cidden emin olursun. Hatta genel olarak baktığında Almanya'da okuma masrafı turkiyede bir özel okulda ya da başka şehirde okuma masrafından daha az bile olabilir. Hoş şuan euro arttığı için bu dediğim geçerliliğini kaybetmiş de olabilir ama euronun bu kadar yüksek olmadığı dönemlerde öyleydi.

Onun disinda ama sana nacizade tavsiyem mümkünse 1 den fazla okula başvuru yap. En az 3 - 4 okula başvur her ihtimale karsi.

diyapcanpazar

Mesaj gönderen diyapcanpazar » Pzt Oca 15, 2018 8:07 am

Bilu1 yazdı: Pzt Oca 15, 2018 5:35 am Studienkolleg başvurusu için kabul almak uniden direk kabul almaktan daha kolay. Ama şöyle bir durum var seni direk studienkolleg e kabul etmiyorlar once sinava davet ediyorlar. Matematik ve almanca bilgisini olcen bir sinav o sinavda iyi bir sonuc alirsan studienkolleg de okuyabiliyorsun. Benim cevremde gordugum bir cok arap, iran ve latin amerika kokenli arkadaslarima cok kolay kabul vermislerde sana mi vermiyecekler. Ustelik senin lise ortalaman gayet yüksek bide iyi bi ösym sonucu alirsan çok rahat kabul alırsın bence. Ki ben sana şunu soyleyim benim cevremde gördüğüm bir cok insan studienkolleg i bitiremedi ve ülkesine döndü. Yani düşün kimlere kabul verip okuma imkani tanıyorlar. Bana böyle bir göstermişti arkadaşım soruları vs hani zor bir şey de değil. Bizim ösym sınavlarında 400 üstü puan alan biri mesela çok rahat yapar onları hele 450 falan üstü puan alan arkadaşlara gostersek o matematik sorularını millet gözü kapalı çözer.

Ayrica üstte bir arkadaş belirtmiş studienkolleg ücretsiz diye. Sadece üniversitenin belirlediği dönemlik harcı veriyorsun o da genellikle 100€ - 200€ arasında değişiyor. Ama çok bir sey tutmaz yani 1 yıl için okula en fazla 400€ verirsin. Ki o paranin karşılığında da genellikle şehirde indirimli ulaşım bileti alma imkani hatta bazı sehirlerde akşam saat 7 den sonra biletsiz ulaşım hakkı veriyorlar. Ya da okullun kütüphanesi 24 saat kullanma hakkı bilgisayar laboratuarlarına erişme hakkı şehir içinde ücretsiz wi-fi noktaları vs bayağı olanak sağlıyorlar hani o paranın böyle boşa gitmedigine cidden emin olursun. Hatta genel olarak baktığında Almanya'da okuma masrafı turkiyede bir özel okulda ya da başka şehirde okuma masrafından daha az bile olabilir. Hoş şuan euro arttığı için bu dediğim geçerliliğini kaybetmiş de olabilir ama euronun bu kadar yüksek olmadığı dönemlerde öyleydi.

Onun disinda ama sana nacizade tavsiyem mümkünse 1 den fazla okula başvuru yap. En az 3 - 4 okula başvur her ihtimale karsi.
Cok sagolun baska yerde bulamazdim bu bilgileri. Muhendislikler Turkiye'de ozellikle yuksek universiteler 400 ve ustunden aliyor eger be bunu yapacagimi dusunuyorum çünkü girdigim sinavlarda yeni baslamama ragmen 250-320 arasi puan aliyorum bunu yapabilirim.

Birde Kuzey Kibris'ta soyle bir olay var,(Turkiye'de var mi bilmiyorum) eger 4 senelik lise egitimini burda tamamlammissan adada ki istedigin bolume burs sinavindan gecerli not alarak geciyorsun hic bir sey olmazsa, buradan bir universiteye girip 1 sene okumam ve gitmem benim için bir engel teșkil eder mi?

diyapcanpazar

Mesaj gönderen diyapcanpazar » Pzt Oca 15, 2018 8:13 am

Ve tabii bu basvuru olaylarini bile nerde, nasil kimle yapacagimi bilmiyorum. Almanca kursuna kaydolacam. Herhalde ordan yardimci olurlar,umidiyle gidiyorum.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cmt Oca 20, 2018 10:00 pm

diyapcanpazar yazdı: Pzt Oca 15, 2018 8:13 am Ve tabii bu basvuru olaylarini bile nerde, nasil kimle yapacagimi bilmiyorum. Almanca kursuna kaydolacam. Herhalde ordan yardimci olurlar,umidiyle gidiyorum.
Üniversite başvurusu iki şekilde yapılıyor. Bazı üniversiteler uni-assist diye bir sistemle çalışıyor o sistem üzerinden başvuru yapabiliyorsun bazı ünilerde direk kendileri başvurularını alıyorlar. Öncelikle yapman gereken okuyabileceğin potansiyel üniversiteleri belirmek olacak. Bunu yaparken işte okuyabileceğin şehirler, bölümler, üniversitenin olanakları, çevrede bulunan potansiyel staj yapabileceğin veya çalışabileceğin firmalara göre belli kriterler üzerinden en az 3-4 üni belirlemen gerekiyor. Bunu bu sitenin üniveriste tanıtımları bölümünden ya da DAAD nin web sitesinden ünileri inceleyerek yapabilirsin. Ya da ünilerin tek tek web sitelerine girip bakarsın. Şimdi ilk yazından B2 düzeyinde ingilizcem var demişsin, B2 ingilizce düzeyi üniversitelerle iletişime geçmek için gayet yeterli bir düzey. (Almancayı iyi bilmediğini varsayarak söylüyorum eğer almancan da buna yakın ya da daha iyi düzeydeyse çok rahat almanca olarak da iletişime geçebilirsin.) Sonra bu belirlediğin ünilerin web sitelerine girip yabancı öğrenciler ofisinin iletişim adreslerini buluyorsun. Genellikle mail adresleri veya iletişim formları oluyor. Ordan onların üniversitelerinde okumak istediğini ve nasıl başvuru yapabileceğini ve kabul şartlarının neler olduğunu soran bir mail atman gerekiyor.Ya da web sitelerinde de bir çok bilgiye ulaşabilirsin zaten genellikle üniversiteler başvuru ve kabul aşamalarının ne olduğunu adım adım web sitelerinde anlatıyorlar. Daha sonra gerekli belgeleri toplayıp tercümelerini yaptırıp kargo ile üniversiteye ya da uni-assist e yolluyorsun ve başvurunun sonucunun gelmesini bekliyorsun. Tabi bu aşamaları yaparken karşılaşacağın her bir sorunu burada ya da almanca kursunda danışabilirsin.