Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Esila

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen Esila » Pzt Oca 15, 2024 3:59 pm

allein361 yazdı: Pzt Oca 15, 2024 2:20 pm Istanbuldaki en son atama 5 Ocak'ta atanan 12 Ekim mi? Yeni atanan olmadıysa niye olmadigini 10 gündür konsolosluğun calismama sebebini bilen var mi?
Hergün atama yapılmıyor 15-20 günde bir toplu olarak atama yapılıyor
İSTANBUL=36F LİSANS
RANDEVU TALEP=28.08.2023
ATAMA TARİHİ=06.11.2023
GÖRÜŞME TARİHİ=29.11.2023
UPS MESAJ=03.01.2024
KARGO TESLİM=04.01.2024
(BU KİŞİ HOCAM DİYE HİTAP EDENLERİ CİDDİYE ALMIYOR)

bekirberg

Mesaj gönderen bekirberg » Pzt Oca 15, 2024 4:17 pm

kyuryi yazdı: Pzt Oca 15, 2024 3:05 pm Bu carsamba vize gorusmemin uzerinden 11 hafta gecmis olacak dil kursum 5 subatta başlayacak. Pasaportu kurs tarihine yakin gonderme ihtimali var mi bu hafta icinde mesela? Kurs bugun mail gönderdi 5 gun icinde kursu uzatmam gerekecek pasaport gelmezse, hic istemiyorum ya. 8-10 hafta suren islem suresinin 11 haftada hala sonuclanmamasi umarim kurs tarihi yuzundendir

Türkiye’de ve Almanya'da hangi şehirlere başvurmuştunuz? Bizim 30F başvurusu 8 hafta oldu şu an. Her an gelir diye umuyorduk, bu moral bozucu.
İstanbul, 2023, 30F vizesi
Randevu başvuru 12 Temmuz
Randevu atama 20 Ekim
Randevu tarihi 16 Kasım
Eksik belge maili 20 Kasım
Eksik belge teslim 24 Kasım
Dijital iletim 28 Kasım
Fiziksel iletim 1 Aralık
Vize tarihi -----

kyuryi

Mesaj gönderen kyuryi » Pzt Oca 15, 2024 4:27 pm

bekirberg yazdı: Pzt Oca 15, 2024 4:17 pm Türkiye’de ve Almanya'da hangi şehirlere başvurmuştunuz? Bizim 30F başvurusu 8 hafta oldu şu an. Her an gelir diye umuyorduk, bu moral bozucu.
benim 44F, İstanbul-Bremen. :/

kirpii

Mesaj gönderen kirpii » Pzt Oca 15, 2024 4:37 pm

YGKRT yazdı: Pzt Oca 15, 2024 2:47 pm 41F, İzmir iDATA
Başvuru tarihi: 8 Kasım 2023
Randevu atama: 15 Kasım 2023
Randevu tarihi : 14 Aralık 2023
Eksik evrak talebi: 27 Aralık 2023 ( bloke hesap arttırımı )
Eksik evrak teslimi: 03 Ocak 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 12 Ocak 2024

Herkese merhaba, 2 ay 10 gün süren vize sürecimizi kısaca anlatmak istiyorum. Umarım süreci devam edenlere faydalı olur.
Biz eşimin yüksek lisans kabul belgesi ile vize sürecimizi başlattık. Vize için danışman firma ile ilerledik sizlerede eğer mümkün ise bir firma ile birlikte ilerlemenizi tavsiye ederim. Gerekli evrakları topladık. Biz evraklar konusunda şöyle bir taktik uyguladık. Eşim için hangi evraklar gerekiyor ise hepsini benim için de aldık. Okul kabul belgesi yerine part time bir iş teklifi mektubu ekledik. Bence bu mektubun çok faydası oldu. Mektup resmi bir iş kontratı değildi sadece bir çalışma iznim olduğunda benimle çalışmak istediklerini anlatan bir davet mektubuydu. Ayrıca motivasyon mektubu ikimizde yazdık. Burada aile birleşimi yapacak kişi için motivasyon mektubu çok önemli çünkü bu mektup vizenizi eşinizle aynı anda almak istediğinizi açıkladığınız tek belge oluyor. Örnek vermek gerekir ise çocuklu aileler "Çocuğumuzun bakımını devam ettirmek ve eşimin kariyerine destekte bulunmak istiyorum." gibi bir cümle ile avantaj sağlayabilir. Diğer önemli evrak almanca dil sertifikası. Benim sertifikam yetişmedi vize görüşmesine biz sınav giriş ve devam eden almanca eğitimi belgesi ekledik. Bunların dışında kira kontratınız yada bir rezervasyonunuz mutlaka olsun.

Vize görüşmesine girdiğimizde evrakları nasıl sıralayacağımızı danışmaya sorduk ve orada tekrar düzenledik. Naylon dosya istemediler vs. Bu nedenle görüşmeye 45 dakika önce gitmek faydalı olabilir. Evrak yada ceviri eksiğinizde olabiliyor. Evrakları teslim alan görevli çok yardımcı oldu. Bu aşamadan itibaren görevlilerin tepkisi tamamen şansa bağlı arkadaşlar stres yapılabilecek hiçbir şey yok. Şanslıysanız iyi bir görevli denk geliyor. Görevli tüm evrakları teslim aldıktan sonra vezneye ödemeyi yaptık, vize durumunu takip edeceğimiz belgeyi vezneden aldık ve bekleyiş başladı. 14 Aralık vize görüşmemizden sonra 27 aralıkta bloke hesap arttırımı istediler bu mail konsolosluktan değil Berlin BVA dan geldi. Bloke hesap arttırımını yapıp gelen maili cevaplayarak gönderdik. Bu süreçte başka mail atmadık, soru sormadık sakince bekledik. Sizede beklemenizi öneririm. Çünkü danışman firmamız gönderilen her mailin ve yapılan aramanın süreci sadece uzatacağını söyledi. Bloke hesap dökümanını gönderdikten sonra 12 Ocak ta sistemi kontrol ettiğimizde Eşimin benim ve oğlumuzun vizelerinin İzmir iDATA şubesinde olduğunu ve teslim alabileceğimizi söyleyen mesajı gördük.

Kısaca sürecimizi anlatmaya çalıştım sorularınız olur ise lütfen çekinmeyin. Vize süreci devam eden herkese bol şans diliyorum.
gözünüz aydın tebrik ediyorum, yeni hayatınızda bol şans!

Nazlicanesen

Mesaj gönderen Nazlicanesen » Pzt Oca 15, 2024 5:25 pm

YGKRT yazdı: Pzt Oca 15, 2024 2:47 pm 41F, İzmir iDATA
Başvuru tarihi: 8 Kasım 2023
Randevu atama: 15 Kasım 2023
Randevu tarihi : 14 Aralık 2023
Eksik evrak talebi: 27 Aralık 2023 ( bloke hesap arttırımı )
Eksik evrak teslimi: 03 Ocak 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 12 Ocak 2024

Herkese merhaba, 2 ay 10 gün süren vize sürecimizi kısaca anlatmak istiyorum. Umarım süreci devam edenlere faydalı olur.
Biz eşimin yüksek lisans kabul belgesi ile vize sürecimizi başlattık. Vize için danışman firma ile ilerledik sizlerede eğer mümkün ise bir firma ile birlikte ilerlemenizi tavsiye ederim. Gerekli evrakları topladık. Biz evraklar konusunda şöyle bir taktik uyguladık. Eşim için hangi evraklar gerekiyor ise hepsini benim için de aldık. Okul kabul belgesi yerine part time bir iş teklifi mektubu ekledik. Bence bu mektubun çok faydası oldu. Mektup resmi bir iş kontratı değildi sadece bir çalışma iznim olduğunda benimle çalışmak istediklerini anlatan bir davet mektubuydu. Ayrıca motivasyon mektubu ikimizde yazdık. Burada aile birleşimi yapacak kişi için motivasyon mektubu çok önemli çünkü bu mektup vizenizi eşinizle aynı anda almak istediğinizi açıkladığınız tek belge oluyor. Örnek vermek gerekir ise çocuklu aileler "Çocuğumuzun bakımını devam ettirmek ve eşimin kariyerine destekte bulunmak istiyorum." gibi bir cümle ile avantaj sağlayabilir. Diğer önemli evrak almanca dil sertifikası. Benim sertifikam yetişmedi vize görüşmesine biz sınav giriş ve devam eden almanca eğitimi belgesi ekledik. Bunların dışında kira kontratınız yada bir rezervasyonunuz mutlaka olsun.

Vize görüşmesine girdiğimizde evrakları nasıl sıralayacağımızı danışmaya sorduk ve orada tekrar düzenledik. Naylon dosya istemediler vs. Bu nedenle görüşmeye 45 dakika önce gitmek faydalı olabilir. Evrak yada ceviri eksiğinizde olabiliyor. Evrakları teslim alan görevli çok yardımcı oldu. Bu aşamadan itibaren görevlilerin tepkisi tamamen şansa bağlı arkadaşlar stres yapılabilecek hiçbir şey yok. Şanslıysanız iyi bir görevli denk geliyor. Görevli tüm evrakları teslim aldıktan sonra vezneye ödemeyi yaptık, vize durumunu takip edeceğimiz belgeyi vezneden aldık ve bekleyiş başladı. 14 Aralık vize görüşmemizden sonra 27 aralıkta bloke hesap arttırımı istediler bu mail konsolosluktan değil Berlin BVA dan geldi. Bloke hesap arttırımını yapıp gelen maili cevaplayarak gönderdik. Bu süreçte başka mail atmadık, soru sormadık sakince bekledik. Sizede beklemenizi öneririm. Çünkü danışman firmamız gönderilen her mailin ve yapılan aramanın süreci sadece uzatacağını söyledi. Bloke hesap dökümanını gönderdikten sonra 12 Ocak ta sistemi kontrol ettiğimizde Eşimin benim ve oğlumuzun vizelerinin İzmir iDATA şubesinde olduğunu ve teslim alabileceğimizi söyleyen mesajı gördük.

Kısaca sürecimizi anlatmaya çalıştım sorularınız olur ise lütfen çekinmeyin. Vize süreci devam eden herkese bol şans diliyorum.
Merhabalar, Bizim de 41 F vizesi için 13 Aralık tarihinde İzmir IDATA'da randevumuz vardı. 20 Aralık tarihinde bloke hesap için eksik evrak maili geldi artırmamız istendi ve 11 Ocak tarihinde eksik evrakı PDF olarak aynı mail üzerinden ilettik. Şu an bekleme sürecindeyiz. Biz de vize danışmanıyla ilerledik ama memnun kalmadık kendisinden. Eş vizesinin aynı anda gelmesi için herhagi bir şey de yazmadık maalesef niyet mektubuna.Hatta eşim için ayrı bir niyet mektubu dahi yazmadık. Üstelik IDATA'daki görevli de bizim şansımıza çok ters bir hanımefendiydi ve bazı evraklarımızı almadı ve bloke hesap için eksik evrak notu alacağını belirtti. Bu arada eşim için istenen ek tutarı bloke hesabı açtırdığımız Fintiba'ya yatıramamıştık çünkü konsolosluk maili olmadıkça aylık 934 Euro tutardan çok fazla yatıramıyorsunuz.(Malesef vize danışmanımız bu konuda da bizi yanlış yönlendirmişti)Konsolosluğun eksik evrak mailine istinaden tutarı artırmama izin verdiler ve eksik evrağımız bu şekilde tamamlandı.

Size sormak istediğim 12 Ocakta IDATA'nın sisteminden mi kontrol ettiniz başvurunuzu? Bize de eksik evrakınızı aldık gibi bir cevap maili dönmediği için şu anda evraklar nerede ne durumda bilemiyoruz. Bir de sizin okul başlangıç tarihi nedir?

1saliimdemir

Mesaj gönderen 1saliimdemir » Pzt Oca 15, 2024 7:57 pm

Esila yazdı: Pzt Oca 15, 2024 3:59 pm Hergün atama yapılmıyor 15-20 günde bir toplu olarak atama yapılıyor
Sanmıyorum. Öyle bir şey olsaydı bizede sıra gelirdi.5ocakta atadı 5-12ekim olanları atadı 10gündür başka atama yapmadı.

YGKRT

Mesaj gönderen YGKRT » Pzt Oca 15, 2024 9:34 pm

Nazlicanesen yazdı: Pzt Oca 15, 2024 5:25 pm Merhabalar, Bizim de 41 F vizesi için 13 Aralık tarihinde İzmir IDATA'da randevumuz vardı. 20 Aralık tarihinde bloke hesap için eksik evrak maili geldi artırmamız istendi ve 11 Ocak tarihinde eksik evrakı PDF olarak aynı mail üzerinden ilettik. Şu an bekleme sürecindeyiz. Biz de vize danışmanıyla ilerledik ama memnun kalmadık kendisinden. Eş vizesinin aynı anda gelmesi için herhagi bir şey de yazmadık maalesef niyet mektubuna.Hatta eşim için ayrı bir niyet mektubu dahi yazmadık. Üstelik IDATA'daki görevli de bizim şansımıza çok ters bir hanımefendiydi ve bazı evraklarımızı almadı ve bloke hesap için eksik evrak notu alacağını belirtti. Bu arada eşim için istenen ek tutarı bloke hesabı açtırdığımız Fintiba'ya yatıramamıştık çünkü konsolosluk maili olmadıkça aylık 934 Euro tutardan çok fazla yatıramıyorsunuz.(Malesef vize danışmanımız bu konuda da bizi yanlış yönlendirmişti)Konsolosluğun eksik evrak mailine istinaden tutarı artırmama izin verdiler ve eksik evrağımız bu şekilde tamamlandı.

Size sormak istediğim 12 Ocakta IDATA'nın sisteminden mi kontrol ettiniz başvurunuzu? Bize de eksik evrakınızı aldık gibi bir cevap maili dönmediği için şu anda evraklar nerede ne durumda bilemiyoruz. Bir de sizin okul başlangıç tarihi nedir?
Merhaba bize de cevap gelmedi. Bloke hesap işlerimizi expatrio ile hallettik 5-6 gün sürdü ama sizin hallettiğiniz gibi hallettik. Vizeyi hergün sabah iDATA sisteminden kontrol ettik. Okul başlangıç tarihi 1 Mart 2024. Umarım en kısa zamanda cevap alırsınız.

Nazlicanesen

Mesaj gönderen Nazlicanesen » Sal Oca 16, 2024 12:05 pm

YGKRT yazdı: Pzt Oca 15, 2024 9:34 pm Merhaba bize de cevap gelmedi. Bloke hesap işlerimizi expatrio ile hallettik 5-6 gün sürdü ama sizin hallettiğiniz gibi hallettik. Vizeyi hergün sabah iDATA sisteminden kontrol ettik. Okul başlangıç tarihi 1 Mart 2024. Umarım en kısa zamanda cevap alırsınız.
Teşekkür ederiz. Bizim de ders kayıtları 1 Mart, derslerin başlangıcı 25 Mart olarak görünüyor. Umarım vizelerimiz aynı anda gelir.

aycaltn

Mesaj gönderen aycaltn » Sal Oca 16, 2024 5:57 pm

41f vizesi için 18 aralık 2023 tarihinde istanbul idata gayrettepeden randevu başvurusunda bulundum henüz atama gerçekleşmedi. bu tarihlerde başvuru yapıp ataması gelen oldu mu?

denutel

Mesaj gönderen denutel » Sal Oca 16, 2024 7:11 pm

Cemcem16 yazdı: Pzr Oca 14, 2024 2:42 am Türkçe olarak sorduklarınıza ne cevap verdiniz söylebilir misiniz
Merhaba öncelikle sorunuzu geç gördüm kusura bakmayın.
Soruları şu şekilde cevapladım:
* Neden Almanyaya Gitmek İstiyorsunuz = Almanya'da daha iyi bir eğitim almak için gitmek istediğimi ve bölümüm için en iyi üniversitelerden birinde eğitim alarak kendimi geliştirmek istediğimi söyledim.
* Akraban var mı varsa adresi = Yok olarak cevapladim
* Almanyaya gidince ne yapacağımı = Öncelikle Dil kursunda dil eğitimi alıp daha sonra üniversiteye başlayacağımı söyledim.
* Dil seviyesi = A1 goete serfitikam oldugunu ama A2 kurunu da bitirmek üzere olduğumu kurs katılım belgesiyle gösterdim.
* Hangi üniversite = Bremen Üniversitesi
36 f Ankara Konsolosluğu
Bremen
Başvuru tarihi: 27 Ekim 2023
Atama tarihi: 22 Aralık 2023
Randevu tarihi: 09 Ocak 2024
Dijital iletim: 09 Ocak 2024
Kargo mesajı: 13 Şubat 2024
Vize geliş: 14 Şubat 2024

Cemcem16

Mesaj gönderen Cemcem16 » Sal Oca 16, 2024 11:13 pm

Arkadaşlar merhaba bir sorum olacaktı yanıtlarsanız çok sevinirim sınav günü talihsiz bir kaza geçirdim yazılı bölümünden 1 puan ile kaldım konuşma sertifikam var A2 kursumdan a2 bitirdiğime dair belge de aldım sizce konsolosluk sorun yaratır mı sizce ne gibi bahaneler sunabilirim fikirlerinizi bekliyorum atama 24 ocağa yapıldı sınav da bu hafta açıklandı ilk önce dil kursuna gideceğim Almanya’ya şartlı kabul şeklinde

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Çrş Oca 17, 2024 12:02 pm

Arkadaşlar selam,
Bizde eşim ile birlikte 41f başvurusu yaptık 13 Kasım'da ama henüz hiçbir bilgi gelmedi bize. En son 21 Aralıkta zzVISABVA@bva.bund.de mail adresine sorduğumuz da şöyle bir yanıt geldi.

Guten Tag,

bei der Ausländerbehörde ist die Bearbeitung des Antrags beendet.
Die Botschaft muss den Antrag noch abschließend bearbeiten.
Für weitere Fragen wenden Sie sich bitte an die Botschaft.

Mit freundlichen Grüßen / Yours sincerely

Bundan sonraki işlemler için nereye ve hangi mail adresine sormamız gerekli sizce?
Şimdiden çok teşekkürler cevaplar için herkese.
41F eşli başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 04.10.23
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 10.02.2024
Eş pasaport teslim - ?

minevra

Mesaj gönderen minevra » Çrş Oca 17, 2024 12:17 pm

hashoshaf yazdı: Cmt Oca 13, 2024 5:20 pm Arkadaşlar saçma bir soru olabilir, emin değilim fakat, istenilen fotokopiler renkli mi yoksa renksiz mi olmalı?
renksiz yaptım sıkıntı olmadı, çoğunluk o şekilde yapıyor sanırım.

Deladrierith

Mesaj gönderen Deladrierith » Çrş Oca 17, 2024 1:48 pm

Merhabalar, 20 Aralık 2023 tarihinde 41F için İzmir İDATA'ya başvurumu yapmıştım. Bugün görüşme tarihim 7 şubat olarak atandı. Atama bekleyen veya ortalama süreleri merak eden arkadaşlar için faydalı olur umarım.

Belki yanlış yere yazıyorum fakat forumda cevabını da bulamadım bazı başlıkların altı çok karışmış, Master kayıt sırasında Bonn Üniversitesi sağlık sigortası istiyor. Bu istenen sigorta AOK, TK gibi sigortalar olmak durumunda mı yoksa Care concept gibi daha ucuz 25 EURO gibi ücretleri olan sigortalar geçerli oluyor mu? Yada Expatrio'nun sağladığı 6 aylık sağlık sigortası yeterli mi?
41F başvuru - Bonn
Başvuru tarihi - 20.12.23
Randevu atama - 07.02.24
Evrak teslimi - ?
Pasaport teslim - ?

ungelduldig

Mesaj gönderen ungelduldig » Çrş Oca 17, 2024 2:19 pm

ibrhmyldz yazdı: Çrş Oca 17, 2024 12:02 pm Arkadaşlar selam,
Bizde eşim ile birlikte 41f başvurusu yaptık 13 Kasım'da ama henüz hiçbir bilgi gelmedi bize. En son 21 Aralıkta zzVISABVA@bva.bund.de mail adresine sorduğumuz da şöyle bir yanıt geldi.

Guten Tag,

bei der Ausländerbehörde ist die Bearbeitung des Antrags beendet.
Die Botschaft muss den Antrag noch abschließend bearbeiten.
Für weitere Fragen wenden Sie sich bitte an die Botschaft.

Mit freundlichen Grüßen / Yours sincerely

Bundan sonraki işlemler için nereye ve hangi mail adresine sormamız gerekli sizce?
Şimdiden çok teşekkürler cevaplar için herkese.
Hangi konsolosluktu sizinkisi?

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Çrş Oca 17, 2024 2:20 pm

ungelduldig yazdı: Çrş Oca 17, 2024 2:19 pm Hangi konsolosluktu sizinkisi?
Başvuruyu İdata Gayrettepe ofisinden yaptık.
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Eş pasaport teslim - ?

ungelduldig

Mesaj gönderen ungelduldig » Çrş Oca 17, 2024 2:21 pm

O zaman istanbul konsolosluğuna mail yolu ile sormanız uygun olur

ungelduldig

Mesaj gönderen ungelduldig » Çrş Oca 17, 2024 2:22 pm

ibrhmyldz yazdı: Çrş Oca 17, 2024 2:20 pm Başvuruyu İdata Gayrettepe ofisinden yaptık.
o zaman istanbul konsolosluğuna mail yolu ile sormanız uygun olur

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Çrş Oca 17, 2024 2:27 pm

ungelduldig yazdı: Çrş Oca 17, 2024 2:22 pm o zaman istanbul konsolosluğuna mail yolu ile sormanız uygun olur
tamamdır, çok sağolun cevap için
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Eş pasaport teslim - ?

Xavier96

Mesaj gönderen Xavier96 » Çrş Oca 17, 2024 2:34 pm

Merhabalar,
Almanya'da 3 tane üniversiteye şartlı kabul başvurusunda bulundum.
Bremen ( Kabul Geldi )
Duisburg-Essen ( Kabul Geldi )
TU Dortmund ( Haber henüz yok )
Vizede bu 3 üniversiteden hangisinin onayının sunmam daha mantıklı olur? TU Dortmund onay gelmezse Bremen mi yoksa Duisburg-Essen'ımı sunmalıyım? Yoksa hepsi tamamlanınca elimde bulunan hepsini vizede göstermeli miyim?
Hepsini gösterirem karşı tarafın sanki ben karar verememişimde şansımı deniyorum gibi bir izlenim bırakacağından çekiniyorum.
Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.