Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
linguisticsmaster

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen linguisticsmaster » Sal Eki 04, 2022 1:43 am

Ingilizce hazirlarsan almancaya cevirttirmek zorunda kalmayacaksin. Turkce bir evragi goturursen anlamayacaklarindan kabul edilmiyor ve almancaya ceviri zorunlu kiliniyor.
Orijinaller diyor cunku orijinali olabilecek evrak var, olmayan evrak var. Senin dedigin gibi CV buna girmez mesela, hazirla gotur direkt onu Ingilizce. Boyle.

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Sal Eki 04, 2022 10:10 am

41F (Eş ile birlikte başvurma) İstanbul Gayrettepe Idata
Randevu Başvurusu: 10 Ağustos
Randevusu Ataması: 15 Ağustos
Randevu Tarihi: 8 Eylül
Vizemiz geldiğinde güncelleyeceğim

Ben de burada kendi yaşadığımız süreçten biraz bahsedeyim. Eğer eşinizle birlikte gidecekseniz randevu alırken son kısma geldiğinizde kişi sayısını 2 girerek eşinizin bilgilerini de girmeniz gerekiyor. Sonradan başvurulduğunda sürecin çok uzadığını duyduğumuz için biz böyle yaptık. Belgeleri görevli listedeki sırayla değil daha karışık karışık istedi, bu yüzden biraz elim ayağıma dolandı ama istediği belgelerin hepsini verdik. Listedeki tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırladığınız sürece stres yapacak bir şeyiniz olmayacaktır. Bloke hesabı benim adıma (yüksek lisans kabulü olan) açtık ve 861+400 şeklinde 1261 Euro yatırdık her ay için. Randevu sırasında Ocak ayından sonra 934 olacağına dair bir belge imzaladım.

Önemli bir nokta da eğer İstanbul'da ikamet etmiyor ama İstanbul'dan başvuruyorsanız hem sizin hem de eşinizin adres bilgileri yerine yine de İstanbul'da bir adres yazmakmış. En azından bizim için böyle oldu. Benim adres bilgilerim İzmir, eşimin Ankara'ydı. (yeni evlendiğimiz için) Görevli böyle olmaz İstanbul'dan başvuruyorsanız buraya İstanbul adresi yazmalısınız dedi. Başvuru formunun ilk sayfasında 2 kopya ikimize de yeniden doldurttu. Daha sonra bana tek başıma cevaplamam gereken bir kağıt verdi. Burada herkesin bahsettiği soruların aynısıydı. Ek olarak vermek istediğiniz bir belge var mı diye sordu. Burada vermek istediğiniz bir belge varsa sunabilirsiniz ama ödenmemiş booking rezervasyonunu kabul etmedi mesela. Bu arada eşimin belgelerini isterken A1 Almanca belgesi istemedi, bizde de yoktu zaten o yüzden bir şey demedik (Normalde eş lisans mezunuysa vs. istenmiyor ama eşim mezun değil henüz) İşlem bitince Barkod kodumuzu alıp ödemeyi yaptık. Online başvuru sırasında 500x2 olacak şekilde 1000 lira ödemiştik, Idata da kargolar dahil 418 lira daha ödedik. Parmak izlerimizi verip oradan ayrıldık.

Bugün yaklaşık 25 gün oldu, İstanbul Konsolosluğu vize bölümünü aradım. (Sürekli meşgul çalıyor, art arda ararsanız düşüyor. 20 dakika aralıksız aradıktan sonra düştü hat bende) Vizemin hala işlemde olduğunu, sessizlik süresinin de 13 ekimde biteceğini söyledi. Dileğim bu hafta gelmesi yönünde çünkü 10 ekimde derslerim başlıyor ama 13 ekime kadar bekleyeceğim. Bir gelişme olursa yine burayı da bilgilendiririm.

adriantepes

Mesaj gönderen adriantepes » Sal Eki 04, 2022 11:30 am

xxxcyn yazdı: Sal Eki 04, 2022 10:10 am 41F (Eş ile birlikte başvurma) İstanbul Gayrettepe Idata
Randevu Başvurusu: 10 Ağustos
Randevusu Ataması: 15 Ağustos
Randevu Tarihi: 8 Eylül
Vizemiz geldiğinde güncelleyeceğim

Ben de burada kendi yaşadığımız süreçten biraz bahsedeyim. Eğer eşinizle birlikte gidecekseniz randevu alırken son kısma geldiğinizde kişi sayısını 2 girerek eşinizin bilgilerini de girmeniz gerekiyor. Sonradan başvurulduğunda sürecin çok uzadığını duyduğumuz için biz böyle yaptık. Belgeleri görevli listedeki sırayla değil daha karışık karışık istedi, bu yüzden biraz elim ayağıma dolandı ama istediği belgelerin hepsini verdik. Listedeki tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırladığınız sürece stres yapacak bir şeyiniz olmayacaktır. Bloke hesabı benim adıma (yüksek lisans kabulü olan) açtık ve 861+400 şeklinde 1261 Euro yatırdık her ay için. Randevu sırasında Ocak ayından sonra 934 olacağına dair bir belge imzaladım.

Önemli bir nokta da eğer İstanbul'da ikamet etmiyor ama İstanbul'dan başvuruyorsanız hem sizin hem de eşinizin adres bilgileri yerine yine de İstanbul'da bir adres yazmakmış. En azından bizim için böyle oldu. Benim adres bilgilerim İzmir, eşimin Ankara'ydı. (yeni evlendiğimiz için) Görevli böyle olmaz İstanbul'dan başvuruyorsanız buraya İstanbul adresi yazmalısınız dedi. Başvuru formunun ilk sayfasında 2 kopya ikimize de yeniden doldurttu. Daha sonra bana tek başıma cevaplamam gereken bir kağıt verdi. Burada herkesin bahsettiği soruların aynısıydı. Ek olarak vermek istediğiniz bir belge var mı diye sordu. Burada vermek istediğiniz bir belge varsa sunabilirsiniz ama ödenmemiş booking rezervasyonunu kabul etmedi mesela. Bu arada eşimin belgelerini isterken A1 Almanca belgesi istemedi, bizde de yoktu zaten o yüzden bir şey demedik (Normalde eş lisans mezunuysa vs. istenmiyor ama eşim mezun değil henüz) İşlem bitince Barkod kodumuzu alıp ödemeyi yaptık. Online başvuru sırasında 500x2 olacak şekilde 1000 lira ödemiştik, Idata da kargolar dahil 418 lira daha ödedik. Parmak izlerimizi verip oradan ayrıldık.

Bugün yaklaşık 25 gün oldu, İstanbul Konsolosluğu vize bölümünü aradım. (Sürekli meşgul çalıyor, art arda ararsanız düşüyor. 20 dakika aralıksız aradıktan sonra düştü hat bende) Vizemin hala işlemde olduğunu, sessizlik süresinin de 13 ekimde biteceğini söyledi. Dileğim bu hafta gelmesi yönünde çünkü 10 ekimde derslerim başlıyor ama 13 ekime kadar bekleyeceğim. Bir gelişme olursa yine burayı da bilgilendiririm.
Ben de 2 eylülde teslim etmiştim evrakları, hala haber yok. Numarayı aradığımda hep meşgul çalıyordu, aralıksız aramayı deneyim ben de sizin gibi. Süreyi bu kadar uzatmaları ayıp artık. Derslerinizin 13 ekimde başladığını onlara söylediniz mi? Bir şey dediler mi ?

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Sal Eki 04, 2022 11:32 am

223 kez aralıksız aramadan sonra ulaşabildim ben de. 3 ekim başlangıçlı vize istediğimi ve derslerimin haftaya başlayacağını belirttim ama maalesef sessizlik süresi dolmadan bizim de yapabileceğimiz bir şey yok dedi.
adriantepes yazdı: Sal Eki 04, 2022 11:30 am Ben de 2 eylülde teslim etmiştim evrakları, hala haber yok. Numarayı aradığımda hep meşgul çalıyordu, aralıksız aramayı deneyim ben de sizin gibi. Süreyi bu kadar uzatmaları ayıp artık. Derslerinizin 13 ekimde başladığını onlara söylediniz mi? Bir şey dediler mi ?

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Sal Eki 04, 2022 11:57 am

TubaK yazdı: Pzr Eki 02, 2022 10:19 pm İnşallah 🙏 ama 3 ekim resmî tatil diye biliyorum sanırım en erken yine salıya kaldık 😥 sizin hangi okuldu
TU Dortmunda gideceğim ben. Maalesef kargo smsi bugün de gelmeyecek sanırım. Sizde bir gelişme var mı

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 12:41 pm

berlin2022 yazdı: Sal Eki 04, 2022 11:57 am TU Dortmunda gideceğim ben. Maalesef kargo smsi bugün de gelmeyecek sanırım. Sizde bir gelişme var mı
Maalesef bana da gelem bir haber yok bugünde ama mail yazdım istanbula dönüş olur mu bilmem.

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 12:43 pm

berlin2022 yazdı: Sal Eki 04, 2022 11:57 am TU Dortmunda gideceğim ben. Maalesef kargo smsi bugün de gelmeyecek sanırım. Sizde bir gelişme var mı
Siz gidiş tarihini hangi tarih istemiştiniz?

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Sal Eki 04, 2022 1:15 pm

TubaK yazdı: Sal Eki 04, 2022 12:43 pm Siz gidiş tarihini hangi tarih istemiştiniz?
Tam bugüne istemiştim hatta uçak bileti kopyasını da koymuştum belgelere…

tdenisa

Mesaj gönderen tdenisa » Sal Eki 04, 2022 1:19 pm

41f İstanbul Gayrettepe idata ofisi
Randevu Talep:10 Ağustos
Randevu Atama:22 Ağustos
Randevu Tarihi:29 Ağustos
Evrak Talebi 29 Ağustos
Evrak Teslimi:31 Ağustos
Vize bekleniylor.

29 Ağustos’ta İstanbul idata Gayrettepe ofisine randevuya gittim. Buradaki daha önce giden arkadaşların dediği gibi görüşmem gerçekleşti. Aynı gün akşam üstü idata ofisinden arandım, 31 Ağustos’ta tekrar gidip gerekli evrakları teslim ettim.

Benden bir hafta önce başvuru yapıp bekleyenler var biliyorum. Çok stresli bir süreç. Açıkçası endişelenmeye başladım. Dersler 17 Ekim’de başlıyor ama hala vize ile ilgili bir gelişme yok. Başvurup vizesi gelenler paylaşırsa çok sevinirim.

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 2:00 pm

berlin2022 yazdı: Sal Eki 04, 2022 1:15 pm Tam bugüne istemiştim hatta uçak bileti kopyasını da koymuştum belgelere…
Bende 1 ekime istemiştim, anlamadım neden bu kadar beklediğimizi 2 ay olacak nerdeyse. Birde şunu merak ediyorum arkadaşlar deneyimi olan varsa paylaşırsa sevinirim hiç 41F bu kadar bekleyip ret gelme ihtimali olabilir mi sizce?

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Sal Eki 04, 2022 2:38 pm

Vize türü: 36f İstanbul Almanya Başkonsolosluğu
Yabancılar Dairesi: Duisburg
Randevu Talep: 15 Temmuz
Randevu Atama: 27 Temmuz
Randevu Tarihi: 22 Ağustos
Vize Geliş: ???

Merhaba,
Gerekli belgeler kısmına girmeyeceğim çok yazıldı diye düşünüyorum fakat görüşme kısmını örnek teşkil etsin diye biraz detaylı anlatacağım. 22 ağustos İstanbul konsolosluğuna 12 civarı gittim randevum 13.15'de idi. Öğle arası olduğundan konsolosluk önünde boşuna beklemeyin dedi güvenlik. 13 civarı tekrar geldik arkadaşımla beraber. Güvenlik listeden 13 randevusu olanların ismini okudu ve sıraya soktu. Üst araması kimlik kontrolü oldu. Evrak çantasını köpek ile aradılar. Daha sonra teker teker güvenlik bariyerinden içeri aldılar, bina kapısına doğru gittim orda bir 5 dk beklemem gerektiğini söyledi camın arkasındaki memur. Daha sonra maske takmamı söyledi ve tekrar kimliğimi sordu gösterdim ve kapıyı açıp içeri girebilirsin dedi. Hemen içeride tekrar üst araması ve çanta içinin detaylı kontrolü oldu bu kısımda sağ tarafta bir sürü dolap var birisi seçip telefon cüzdan gibi eşyalarınızı oraya koyuyorsunuz daha sonra görüşme bitince girdiğin yerin hemen karşısından çıkacağınız için dolabı açıp eşyalarınızı alabiliyorsunuz. Neyse içeri girince ilk olarak pasaport teslimi için bir masa var oraya gidip adres bilgilerini giriyorsunuz ve kargo bedelini tl olarak veriyorsunuz 80 tl istemişlerdi benden. Daha sonra evrak kontrolü yapılan kısma geçiyorsunuz oradaki kadın bütün belgeleri aldı kontrol etti belgelerin orjinallerini ve birer kopyalarını tekrardan düzenleyip bana verdi. Tavsiyem gereksiz hiçbir belge götürmeyin sadece istenilen belgeleri götürün. Kontrol sonrası sıra numarası verdi kadın ve direk numaram yandı çok az insan vardı içeride.
Görüşme yaptığım memur gayet güler yüzlü ve samimi idi. Sorduğu sorulara gelirsek: '' Ne için Almanya'ya gitmek istiyorsun?, Geçimini nasıl sağlayacaksın?, Nerede kalacaksın?, Neden bu bölüm?, Neden Almanya?, Alacağın 3 tane ders sayar mısın?, Neden başvurduğun okulun dil kursu yerine başka bir şehirde bir dil kursuna gitmek istiyorsun?, Dil kursunun adı ne? Haftada kaç saat dil eğitimi göreceksin?'' gibi Türkçe sorular sordu daha sonra B1 Goethe sertifikam olduğundan biraz konuşabiliriz değil mi dedi ve sadece '' Genel olarak Almanya'da ne yapacaksın ve gelecek planların neler'' diye Almanca sordu bunu cevapladıktan sonra İngilizce bilgin ne durumda aynı soruyu ingilizce olarak sorduğumu düşünüp İngilizce cevap verir misin dedi. Bende aynı şekilde söylediklerimi İngilizceye çevirip cevap verdim tekrardan ve başka sormak istediğin bir şey var ise cevaplayabilirim dedim. Memur tatmin olmuştu hayır gayet iyi İngilizceniz ve Almancanız, burada işleminiz bitti başvurunuzu tamamladım her şey iyi gözüküyor ortalama 1 - 1.5 aya vizeni gelir dedi fakat 7. haftaya girdim henüz bir geri dönüş yok maalesef bu süreçte şimdiye kadar hiçbir yere mail atmadım vize ile ilgili, araştırdığım kadarıyla vizede yabancılar dairesinin çok önemli bir rolü var. Google yorumlarda Duisburg yabancılar dairesi ile ilgili çok iyi bir yorum yok baya yoğunlar ve çalışan eksikleri var büyük ihtimalle bundan sebep biraz daha bekleyeceğimi düşünüyorum.
Umarım en kısa zamanda herkese gelir

tdenisa

Mesaj gönderen tdenisa » Sal Eki 04, 2022 2:48 pm

TubaK yazdı: Sal Eki 04, 2022 2:00 pm Bende 1 ekime istemiştim, anlamadım neden bu kadar beklediğimizi 2 ay olacak nerdeyse. Birde şunu merak ediyorum arkadaşlar deneyimi olan varsa paylaşırsa sevinirim hiç 41F bu kadar bekleyip ret gelme ihtimali olabilir mi sizce?
Benim de merak ettiğim konulardan birisi bu aslında. Kimse 41f reddi ile ilgili birşey de yazmamış.

yeji

Mesaj gönderen yeji » Sal Eki 04, 2022 3:14 pm

Uygurxxx1 yazdı: Sal Eki 04, 2022 1:17 am merhaba arkadaşlar ben size bir şey sormak istiyorum. 36 F vizesi ile izmirde randevu tarihim atandı. ve bazı belgeler götürmem gerekiyor. onlarıda bana i data yolladı. bu belgeleri yanınızda götürüceksiniz diye. buraya kadar sorun yok.
Ama 36 F yanında götürülecek belgeler PDF'inin ortalarında şöyle bir yazı var:

aşağıdaki belgelerin orijinalini ve iki adet fotokopisini yanınızda getiriniz. Türkçe olan belgelerin Almanca tercümeleri de gerekmektedir. Ve bu yazının altında, şunlar yazıyor.

= Liste halinde hazırlanmış eksiksiz kronolojik özgeçmiş.

= Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı

= İlk üniversite öğreniminde:
- Lise diploması ve
- Türkiye’deki üniversite giriş sınavında başarılı olduğunuzu ve dört yıllık üniversite eğitimine hak kazandığınızı gösteren ÖSYM-Sonuç Belgesi

= Türkiye’de hâlen üniversite öğrenimine devam ediyorsanız:
- Güncel öğrenci belgesi ve
- Transkript (öğrenim süresinde okunan derslerden alınan notların resmi sureti)

= Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler.

= Varsa yabancı dil bilginize dair belgeler Almanca dil bilgisini kanıtlayan belge olarak, yalnızca Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği'nin (ALTE) standartlarına göre standartlaştırılmış bir dil testi sonucunu baz alan sertifikalar kabul edilmektedir. Lütfen dil sertifikasının orijinalini ibraz ediniz. (Goethe belgesi)

= Almanya’da bir yüksekokula başvuru yaptığınızı kanıtlayan belgeler (örn. kabul yazısı, öğrenci ön kayıt belgesi, başvuru teyit yazısı veya yüksekokullarla olan yazışmalarınız)
= Üniversiteye hazırlık için yoğunlaştırılmış dil kursuna kayıt belgesi (haftalık en az 18 ders saati)

=İlk öğrenim yılındaki masraflarınızı ne şekilde karşılayacağınıza dair belge. Öğrencinin aylık kullanımı için en az Federal Eğitim Teşvik Kanunu (BAföG) ile belirlenmiş meblağın hazır bulunması gerekmektedir. [Not: Gerekli olan finansman limitleri için https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... Einreise/- /2307308 internet sayfasından bilgi alabilirsiniz]. Aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz:
1. Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba (“Sperrkonto”, https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... Einreise/- /2307308#content_4) teminat ödemesi
2. Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68. maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung). Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi yer almalıdır ve Almanya’daki kalış amacı olarak “Studium” (Üniversite eğitimi) veya “Sprachkurs und Studium” (Dil kursu ve üniversite eğitimi) belirtilmiş olmalıdır

= Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesi (A/T 11 belgesi) veya Almanya’da öğrenci sağlık sigortasının başlayacağı tarihe kadar geçerli sağlık sigortası.

Şimdi sorum şu: Bütün bu motivasyon yazısı, özgemiş ... Şimdi bunların hepsini almancaya çevirip, bir de 2 tane fotokopisini mi çıkarıcaz? Birde Orjinalleri diyor. motivasyon mektubunun orjinali mi olur? anlamadım ki?
merhaba, Bonität wurde nachgewiesen yazısı benim garantör belgemde mevcut fakat 4 kutucuktan hiçbiri işaretli değil. Sizinki nasıldı acaba?

minicikpug

Re: Vize Durumu için Mail sorgusu

Mesaj gönderen minicikpug » Sal Eki 04, 2022 3:29 pm

minicikpug yazdı: Çrş Eyl 28, 2022 11:59 am Arkadaslar bugun tekrar aradım istanbul konsolosluk vize bölümünü ve bu sefer daha bilgili bir hanımefendi açtı telefonu. Vizemin sessizlik prosedürü altında olduğunu söyledi ve benim 7 Eylül’deki randevumun 14 Eylül’de sessizlik prosedürüne başladığını, 7 Ekim’de biteceğini ve sonrasında vize teslimi için 1-2 hafta daha gerektiğini söyledi. Kendisine zor durumda olduğumu anlattım ve yabancılar dairesini aramayı düşündüğümü ve boşuna uğraşmayın kendinizi yormayın okulunuza geç gideceğinizi bildirin onun yerine cevabını verdi :((. Ayrıca ben planlarımı konsolosluk sitesinde yazan yaklaşık 1 ay vize sürecine göre ayarladığımı söylediğimde bazıları 3 ay bile bekliyor sizinkisi hızlı bile işleme alınmış kendinizi şanslı sayın dedi. Bu sürecin uzamasından nasıl bu kadar rahat ve sanki biz şanslıymışız, olması gereken bu değilmiş gibi konuşuyolar cidden anlamıyorum. Ama ben yine de yabancılar dairesine tekrar mail attım, olmadı yarın öbür gün arayıp durumumu anlatacağım. Yabancılar dairesine okula kaydımın tamamlandığını ve derslerimi dahi seçtiğimi, ileri seviye mühendislik derslerine geç başlarsam toparlamamın çok zor olacağını anlatan bir mail attım, umarım bu kadar uğraşların sonucunda olumlu bir yanıt alabilirim. Sizin bu süreci hızlandırmak adına önerebileceğiniz, deneyimlediğiniz ya da duyduğunuz bilgiler varsa lütfen paylaşır mısınız?
Arkadaslar merhaba, 1 haftadır her gün her yeri arayıp mail atarak ulasmaya calıstım ve vizemin 7 ekimden onceye gelmesi gerekliliğinden, derslerimin baslıcagından ucak biletimden bahsettim ancak ıse yaramadı hiçbir çabam :(. Bu surectekı yasadıgım seylerden size de belki bir faydası dokunur, ıse yarar diye yazıyorum buraya. Gecen hafta BVA'ya atmıs oldugum maile bugun cevap alabildim, size mailin ingilizce versiyonunu iletiyorum:
Good day,

the digital visa request was sent in 14.09.2022.
The city of Magdeburg is the responsible foreigners authority.

The original paper documents were forwarded to the foreigners authority on 27.09.2022.
It is correct that the silence period expires on 07.10.2022. Unfortunately, we cannot expedite the visa from here.

The application will be processed there.

Unfortunately, we cannot expedite the visa from here.

If you have any queries, please contact the immigration office.

Vize randevumun 7 eylülde olmasına rağmen digital vize sisteme neden 14 eylülde girmiş onu da anlamış değilim. Immigration office ile iletişime gecmeyi deniyordum 1.5 haftadır ancak ne telefonu acıyorlar ne maillere bakıyorlar, bu sebepten 7 ekimdeki ucak biletimi de iptal ettim :/. Su anda amacımı 14 ekime kadar vizenin elime geçmesini sağlamak üzere yine mail, arama yapmaya yönelttim. Umarım kimse cok fazla magduriyet yasamadan vize sürecini atlatır.

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 3:52 pm

tdenisa yazdı: Sal Eki 04, 2022 2:48 pm Benim de merak ettiğim konulardan birisi bu aslında. Kimse 41f reddi ile ilgili birşey de yazmamış.
Evet, genelde bekleyen insanların vizesi olumlu sonuçlanıyor ve kimse olumsuz bir geri dönüş paylaşmamış. Umarım bizimkiside en kısa sürede olumlu olarak elimize ulaşır.

TubaK

Re: Vize Durumu için Mail sorgusu

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 3:56 pm

minicikpug yazdı: Sal Eki 04, 2022 3:29 pm Arkadaslar merhaba, 1 haftadır her gün her yeri arayıp mail atarak ulasmaya calıstım ve vizemin 7 ekimden onceye gelmesi gerekliliğinden, derslerimin baslıcagından ucak biletimden bahsettim ancak ıse yaramadı hiçbir çabam :(. Bu surectekı yasadıgım seylerden size de belki bir faydası dokunur, ıse yarar diye yazıyorum buraya. Gecen hafta BVA'ya atmıs oldugum maile bugun cevap alabildim, size mailin ingilizce versiyonunu iletiyorum:
Good day,

the digital visa request was sent in 14.09.2022.
The city of Magdeburg is the responsible foreigners authority.

The original paper documents were forwarded to the foreigners authority on 27.09.2022.
It is correct that the silence period expires on 07.10.2022. Unfortunately, we cannot expedite the visa from here.

The application will be processed there.

Unfortunately, we cannot expedite the visa from here.

If you have any queries, please contact the immigration office.

Vize randevumun 7 eylülde olmasına rağmen digital vize sisteme neden 14 eylülde girmiş onu da anlamış değilim. Immigration office ile iletişime gecmeyi deniyordum 1.5 haftadır ancak ne telefonu acıyorlar ne maillere bakıyorlar, bu sebepten 7 ekimdeki ucak biletimi de iptal ettim :/. Su anda amacımı 14 ekime kadar vizenin elime geçmesini sağlamak üzere yine mail, arama yapmaya yönelttim. Umarım kimse cok fazla magduriyet yasamadan vize sürecini atlatır.
Bu mailinize geri dönüş yapan bu mesajı uzan maili bizimle paylaşırmısınız bende iletişime geçmeyi düşünüyorum benim durumumla ilgili ne söylecekler acaba

ecebb

Mesaj gönderen ecebb » Sal Eki 04, 2022 4:29 pm

Herkese merhabalar,

Buradan çok destek aldım vize başvurum sırasında. Ben de yaşadığım süreci paylaşmak isterim.

41f İdata - İstanbul (Berlin için başvuru)

Vize randevusu başvuru : 6 Ağustos
Vize randevusu atanması : 9 Ağustos
Vize başvuru tarihi 26 Ağustos
Vize sonuçlanması : 4 Ekim

Evraklarımdan diploma ve transkriptin orjinallerinin yanında noter tasdikli fotokopileri ile gittim. Hepsi ingilizceydi.
Diğer evraklarım arasında çalışma belgelerimi e-devlet üzerinden çıkartmıştım ve hepsini Almanca’ya çevirttim. Orjinal Türkçelerin sadece 1 er fotokopisini götürdüğüm için evrakları kontrol eden kişi bunlardan da iki tane olmasının iyi olacağını fakat bir problem olmadığını söyledi. Bu nedenle orjinalleri de teslim aldı. Pasaportum ile birlikte iadesinin olucağını söyledi.
Bölümüm ingilizce, bu nedenle TOEFL IBT sonuçlarım ile başvuru yaptım. Belgem internet üzerinden kendi çıkarttığım sonuçlardı, orjinal TOEFL’dan gelen bir belge ile başvurmadım. Bu da bir sıkıntı yaratmadı.
Bloke hesabımı Fintiba üzerinden açmıştım. 861 Euro olarak para yatırdım. Başvurum sırasında bu tutarın yükseleceğini belirten bir belge imzaladım.
Randevum 11.30daydı ve yaklaşık 1 saat evrak teslimi için, 45 dk da parmak izi için bekledim. Bekleme haricinde işlemlerim oldukça kısa sürdü.
Dönem başlangıcım 3 Ekim. Başvuru formunda istediğim tarih olarak 26 Eylül şeklinde belirttim. Bir faydası olacak mı göreceğiz.

———————

Tekrar merhabalar,

Bugün vizemin sonuçlandığı ile ilgili bilgi aldım. Benim sürecim biraz daha farklı oldu, yardımcı olabilir diye anlatmak istedim.

22 Eylül’de İstanbul Alman Başkonsolosluğu’na elden dilekçe & uçak bileti ilettim. Ertesi gün konsolosluktan arandım ve uçak biletimi ertelememin iyi olcağını, sessizlik süresi dolmadığı için dilekçemi işleme alamadıklarını, Ekimin 2. haftası gibi ancak pasaportumun gelebileceğini söylediler.

Okulum bugün açıldı, uçak biletim 28 Eylüleydi ve başvurum sırasında 26 Eylül için vize başlangıcı istemiştim. Bu tarihlerden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyleyebilirim.

Telefon konuşması sırasında pasaportumu konsolosluktan elden teslim almak isteyip istemediğimi, idata’ya ulaşmasından 1-2 gün kazanabileceğimi söylediler. Ben de bu şekilde not almalarını rica ettim.

Bugün öğlen konsolosluktan arandım vizemin hazır olduğunu hemen teslim almaya gelebileceğimi söylediler. Yarın sabah için randevu oluşturduk.

Bu süreçte okulun 1 haftasını kaçırmış oldum fakat en azından vizem çıktı.
Gerçekten zorlu, stresli ve yıpratıcı bir süreç. Herkese sabır ve kolaylık diliyorum. Dilerim en kısa zamanda vizenize kavuşursunuz .

mihya

Mesaj gönderen mihya » Sal Eki 04, 2022 4:57 pm

ecebb yazdı: Sal Eki 04, 2022 4:29 pm Herkese merhabalar,

Buradan çok destek aldım vize başvurum sırasında. Ben de yaşadığım süreci paylaşmak isterim.

41f İdata - İstanbul (Berlin için başvuru)

Vize randevusu başvuru : 6 Ağustos
Vize randevusu atanması : 9 Ağustos
Vize başvuru tarihi 26 Ağustos
Vize sonuçlanması : 4 Ekim

Evraklarımdan diploma ve transkriptin orjinallerinin yanında noter tasdikli fotokopileri ile gittim. Hepsi ingilizceydi.
Diğer evraklarım arasında çalışma belgelerimi e-devlet üzerinden çıkartmıştım ve hepsini Almanca’ya çevirttim. Orjinal Türkçelerin sadece 1 er fotokopisini götürdüğüm için evrakları kontrol eden kişi bunlardan da iki tane olmasının iyi olacağını fakat bir problem olmadığını söyledi. Bu nedenle orjinalleri de teslim aldı. Pasaportum ile birlikte iadesinin olucağını söyledi.
Bölümüm ingilizce, bu nedenle TOEFL IBT sonuçlarım ile başvuru yaptım. Belgem internet üzerinden kendi çıkarttığım sonuçlardı, orjinal TOEFL’dan gelen bir belge ile başvurmadım. Bu da bir sıkıntı yaratmadı.
Bloke hesabımı Fintiba üzerinden açmıştım. 861 Euro olarak para yatırdım. Başvurum sırasında bu tutarın yükseleceğini belirten bir belge imzaladım.
Randevum 11.30daydı ve yaklaşık 1 saat evrak teslimi için, 45 dk da parmak izi için bekledim. Bekleme haricinde işlemlerim oldukça kısa sürdü.
Dönem başlangıcım 3 Ekim. Başvuru formunda istediğim tarih olarak 26 Eylül şeklinde belirttim. Bir faydası olacak mı göreceğiz.

———————

Tekrar merhabalar,

Bugün vizemin sonuçlandığı ile ilgili bilgi aldım. Benim sürecim biraz daha farklı oldu, yardımcı olabilir diye anlatmak istedim.

22 Eylül’de İstanbul Alman Başkonsolosluğu’na elden dilekçe & uçak bileti ilettim. Ertesi gün konsolosluktan arandım ve uçak biletimi ertelememin iyi olcağını, sessizlik süresi dolmadığı için dilekçemi işleme alamadıklarını, Ekimin 2. haftası gibi ancak pasaportumun gelebileceğini söylediler.

Okulum bugün açıldı, uçak biletim 28 Eylüleydi ve başvurum sırasında 26 Eylül için vize başlangıcı istemiştim. Bu tarihlerden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyleyebilirim.

Telefon konuşması sırasında pasaportumu konsolosluktan elden teslim almak isteyip istemediğimi, idata’ya ulaşmasından 1-2 gün kazanabileceğimi söylediler. Ben de bu şekilde not almalarını rica ettim.

Bugün öğlen konsolosluktan arandım vizemin hazır olduğunu hemen teslim almaya gelebileceğimi söylediler. Yarın sabah için randevu oluşturduk.

Bu süreçte okulun 1 haftasını kaçırmış oldum fakat en azından vizem çıktı.
Gerçekten zorlu, stresli ve yıpratıcı bir süreç. Herkese sabır ve kolaylık diliyorum. Dilerim en kısa zamanda vizenize kavuşursunuz .

Merhaba gözünüz aydın. Benim anlamadığım birkaç kısım var, önce size ekimin ikinci haftasına anca gelir dediler sonra vizenizin daha erken geleceğini nasıl öğrendiniz ikinci bir telefon görüşmesi mi oldu vizenizin çıktığına dair? Siz mi aradınız tekrar? Pasaportu konsolosluktan elden alma imkanınızı siz ilk aradığınızda mı söylediler? Benim de uçak biletim var ve okulum bu hafta açıldı. Sizce dilekçe vermem işe yarar mı siz direk gidip kapıdaki güvenliğe mi verdiniz? Teşekkür ederim şimdiden

Btkdrr

Mesaj gönderen Btkdrr » Sal Eki 04, 2022 5:16 pm

50F - Gayrettepe İdata
Randevu talebi: 11/08/2022
Randevu atama: 22/08/2022
Randevu: 02/09/2022
Pasaport teslimi: -

Benden 1 gün önce başvuran kişilerin psaportlar 30/09/2022 cuma günü teslim edilmiş fakat 4/10/2022 salı günü de bitmiş olmasına rağmen hala bir haber yok. Staj başlangıç tarihim 06/10/2022 olarak yazılı ve zorunlu staj tarihimlerim belli daha geçe kalması durumunda okula stajımı saydıramayabilirim. Bu durumda mail atmam konsolosluğa bir işe yaramaz biliyorum ama bir an önce belli olması lazım.

ecebb

Mesaj gönderen ecebb » Sal Eki 04, 2022 5:24 pm

mihya yazdı: Sal Eki 04, 2022 4:57 pm Merhaba gözünüz aydın. Benim anlamadığım birkaç kısım var, önce size ekimin ikinci haftasına anca gelir dediler sonra vizenizin daha erken geleceğini nasıl öğrendiniz ikinci bir telefon görüşmesi mi oldu vizenizin çıktığına dair? Siz mi aradınız tekrar? Pasaportu konsolosluktan elden alma imkanınızı siz ilk aradığınızda mı söylediler? Benim de uçak biletim var ve okulum bu hafta açıldı. Sizce dilekçe vermem işe yarar mı siz direk gidip kapıdaki güvenliğe mi verdiniz? Teşekkür ederim şimdiden
Çok teşekkürler. Tabi cevaplamaya çalışıyım.

1. Evet bu sabah telefon açtılar aynı numaradan. Vizemin çıktığını söylediler. İlk görüştüğümdekinden daha erken bi sürede çıkmış oldu. Üzerine biraz paylı bir tarih verdiğini düşünüyorum.

2. İlk arandığımda (dilekçeyi teslim ettikten sonraki gün) pasaportu konsolosluktan alma şansım olduğunu söylediler. O şekilde not aldıklarını, vize çıkınca haber vericekleri söylediler.

3. Açıkçası ben dilekçemin bir işe yaradığını düşünmüyorum hızlanma anlamında. Tam 5 haftam dolunca vizem çıktı, bence sessizlik süresi bittiği zamana denk geliyor. Ekstra bir hızlanma olduğundan emin değilim. Ama konsolosluğun araması ve ordan teslim alma imkanım çok işe yaradı, en azından idataya ulaşmasından zaman kazandım.

4. Zaten içeri almıyorlar randevusuz vs. Vize kısmındaki güvenlik teslim aldı.

Umarım faydalı olur, bol şans.

Kilitli