Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite okurken Dil egitimi

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
dmv

Mesaj gönderen dmv » Pzr Eki 04, 2009 4:31 am

Merhaba,

Ilk oncelikle boyle bir site icin tesekkurlerimi sunuyorum. Basligi acmadan once forumu didikleyebildigim kadar didikledim. Durumum biraz olaganlardan farkli oldugu icin ayri bir baslik acma ihtiyaci duydum.

Fazla sozu uzatmadan, konuya girmek istiyorum..

Bu sene oss\'ye girip 2 yillik bilgisayar programciligi kazandim(normal lise cikisliyim) Universite\'nin uzaktan egitim avantajini kullanmak istedim. Ki diploma konusunda farkli bir durum yok. Daha ilk senem. Istegim Almanya\'da -ki ozellikle Munih\'te bir universitede Informatik okumak. Forumlardan okudugum kadariyla Oss baraji ile asarak girilmis olmasi gerekiyormus. Burada sikinti yok. Odevlerim, kisa sinavlarim, projelerim internet uzerinden islediginden sadece senede 2 kere final sinavlari icin kampuse gitmem gerekiyor. Madem boyle bir istegim var, bu sure zarfinda Almanya\'da hem dilimi gelistirip (sadece 1 sene lisede Almanca gormustum) universiteye hazir olurum. 2 sene sure zarfinda dilimi Universitede egitim alacak duzeye getirebilirim hem de su anki okulumu rahatlikla bitirebilirim. Okul bittikten sonra da Informatik bolumune girmeye calisirim diye dusunuyorum.

Simdi ben okurken Almanya\'ya ozel durumumu belirtip gelebilme ihtimalim nasildir. Munihte 3 tane birinci derece akrabam var ve kendileri bana garantor olabilecek duzeydeler. (kalacak yer problemim yok, maddi problem yok o taraftan, dil egitimi sirasinda is imkani varsa onu da yapabilirim) 2 sene zarfinda Munih\'te dil egitimi alabilir miyim bu sekilde ? Vize konusunda herhangi bir sikinti olabilecek durum var mi kesinayat olarak hayir olamaz sekilde ? Yine forumdan okudugum kadariyla eger kayit yaptirmadan once oss belgemle basvursaydim belki daha kolay olurdu ama on hazirlik 13 yili tamamlama gibi birseyler olacakti bu sefer. Zaten 1 sene oradan kaybedecektim. Bu turlu dusununce cok mantikli geldi. Universitemi bitirirken orada Almancam hazir hale gelecek. Sonrasinda okul icin neler olur bilinmez tabi.. (kabul vs...) Cok yazinca olayi cok dallandirip, budaklandiriyorum. Anlatmak istedigimi tam anlatamama problemim olabilir. Umarim anlayan ve olumlu-olumsuz fikir yazabilecek arkadaslar vardir.

(bunlarin haricinde farkli fikir ve onerilere de acigim)

Tesekkur ediyorum simdiden.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eki 04, 2009 1:28 pm

oncelikle siteye hos geldin..

2 yillik bitirmeden almanya da okuyamazsin..

madem farkli fikir ve onerilere aciksin, benim tavsiyem goethe nin kurslarina git turkiye de..

dmv

Mesaj gönderen dmv » Pzr Eki 04, 2009 7:39 pm

Tesekkurler bilgilendirme icin.

Ozel dil kursuna dahi gidemiyoruz oyleyse ? Amacim zaten dil ogrenmeye gitmek oncelikle..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 04, 2009 10:18 pm

Ozel dil kursunu elbette gidersin,burada bir sorun yok sadece universitelere basvuramazsin..Bunuda sanirim zaten biliyorsun..
Benim onerim ise okulunu aksatmayacak ve cebini zorlamayacaksa Almanya\'da bir dil kursuna gelmen olur..Hem tecrube edinmis olursun..
Turkiye\'de ki Geothe\'den tek farki sadece sosyal cevren olur..Kurs kalitesi kesinlikle aynidir..

dmv

Mesaj gönderen dmv » Pzt Eki 05, 2009 1:26 am

Onu kastetmistim, tesekkurler.
Peki Geothe\'nin kurs ucretleriyle buradaki kurs ucretleri arasindaki fark ne durumda. Burada 8 haftalik -haftada iki gun- program haftaici 500 TL, haftasonu 600 TL.
Gelecek olursam Munih veya cevresi (Erding vs) bir yer olacaktir. Sadece Geothe mi var iyi bir egitim olanagi sunan ? Elbette farkli kurumlar da vardir ama forumda hep Goethe bahsediliyor, insan ister istemez digerlerine 2.ci sinif kurs onyargisiyla yaklasabiliyor : )
Buradaki egitimi aksatmaz, sonucta internet uzerinden dersler. Finaller icin sadece gelecem -o kadar olsun. Amacim zaten 2 sene zarfinda hem Almancaya daha hakim olmak, hem de dedigini gibi ortama erkenden ayak uydurabilmek. En kotu orada devam etmezsem bile en kotu yabanci dil ogrenmis olarak donerim. Peki ben buradaki okulumu bitirip onun diplomasiyla basvursam yeterli olacak mi ? Ayriyetten yine Ossye girmek mecburiyet mi ?
Tesekkurler.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Eki 05, 2009 12:19 pm

goethe kursalrindan bahsetmemizin sebebi,goethe kurslarindan alinan zertifikalarin almanyada gecerli olmasindandir,almanya diger ozel kurlsrdan alinan zertifikalari kabul etmiyor.iki yillik okulunu bitirdikten sonra ossye girmene gerek yok.almanyadaki unilere basvurursun.yani iki yillik diplomanla bir uniye basvurup kabul aldiktan,vizenide alirsan gelirsin ve burda dil egitimini yaparsin,daha sonra eger universiteye giris icin yapman gereken DSH yada TESTDAFF sinavini verirsen uniye baslarsin,yok veremedin yada gerek duymadin,en kotu dedigin gibi dil ogrenmis olup geri donersin.ayrica burda gectigin seviyelere ait zertifikalarinda yanina kar kalir.

dmv

Mesaj gönderen dmv » Pzt Eki 05, 2009 12:47 pm

Ben de mantiken sizin gibi olur diye tahmin ediyordum ama yine de insan her turlu bilgiyi ogrenmek, alternatifleri dusunmesi gerekiyor .Artik harekete gecme zamani. Oluruna birakinca olmuyor. Tesekkur ediyorum yardimlar icin. Herseyin hayirlisi olsun. Gelismelerden ilerde haberdar etme umidiyle.

dmv

Mesaj gönderen dmv » Cmt Eki 17, 2009 3:09 am

Yine ben :)

Basladik bir yola hayirlisiyla.

Oncelikle dil kursu secimi konusuna deginmek istiyorum.

Munih\'teki Goethe kurslari gercekten cok ucuk. Almanya\'daki garantorum gorusmus, 1000 euronun ustunde fiyat cekmisler. Iste en iyi egitimi biz veriyoruz vs vs..

Alternatif olarak ve benimde mantigima yata LMU\'nun dil kursu. (www.dkfa.de)

Simdi 2 Kasimda baslayana zaten vizeydi, suydu, buydu yetismek imkansiz. Ocaktakiyle beraber baslamak istiyorum.

- http://dkfa.de/english/Program/Language ... ve-Courses burada haftada 20 saat dil kursu gozukuyor. Farzedelim ki ben sifir Almanca ile basladim. 2 sene sonrasi icin bu sinavi verecek kadar ilerlemek mumkun mu (tabi insanin kendine bitiyor basta) Aslinda soyle ben kayit yaptircam mesela ne kadarlik kayit yaptirmam gerekiyor ki ? Vize basvurusu oncesi kac kurluk, aylik ucret odenmesi makuldur.

- Garantor belgesi icin pasaport numarasi isteniyor. Dun, bugun cikaracaktim ama yine bir yerlerden okudugum kadariyla garantor belgesi 3 ay gecerli diye okudum. O yuzden beklemede kaldim bikac gunlugune kadar daha. Pasaport alirken kac yillik almak yeterli 2, 3 ?

- Pasaportumu cikarip, pasaport numarami yollucam.Garantor belgesiydi, Kurs kayit islemini de hallettikten sonra(saglik sigortasi vs de.) vize randevusu almak istiyorum hemen.

Bahsettigim kurs yeri de sonucta iyi gibi geldi uzaktan. LMU olunca ve DSH merkezi olunca fiyatlarda daha uygun olunca (pahali ama digerine gore cok uygun) daha cezbetti. Alternatif baska ozel kurslar da var bahsettigim ucretler civari ama burasi nedense cekici geldi.

Fikir vermek isteyen olursa zevkle okurum.

ekleme : http://dkfa.de/english/Applying alttaki GENERAL TERMS AND CONDITIONS\'ta ilk madde sanirim almanyadan bir universiten kabul belgesinin gerekli oldugu. demek ben bu kursa gitme ihtimalim yok ?
http://www.did.de/ var bi de. o da TestDaf merkeziymis. orasi nasil acaba.

ekleme iki : evet did de epey pahaliymis 740 euro sadece 4 haftaymis : ) bunlar gercekten ates pahasi.

crazyfb

Mesaj gönderen crazyfb » Cmt Eki 17, 2009 1:49 pm

Simdi bu konuda sana en iyi yardimci olacabileceklerden biriyim galiba. Hem Goethe Munih de hem de DKFA da dil kursuna gittim ben. Goethe hakikaten cok kaliteli. Muhtemelen Almanyanin en iyi dil kursu. Ama fiyat tabi cok ucuk. Asiri pahali ve verdigin ucret kadar kalite beklemen, alman imkansiz. DKFA da baya iyi. Fiyati da uygun sayilir Munih gibi bi sehre gore. Daha ucuz kurslar bulabilirsin. Ama DKFA veya Goethe kadar kaliteli olmaz. DKFA nin fiyati 1 kur icin ( bu da 2 ay olmasi lazim ) 720 euro. Yani tek ay icin 720 euro degil. Alacagin egitim de iyi olur. Bu bakimdan iyi bi kurs. Durumu bunu karsilayacak olanlara ben Munih de dil kursu olarak burayi tavsiye ederim.

Pasaport sana bagli...En az 1 yillik olmak zorunda. Bu kanunen. Bana gore minumum 2 olmali. Ben 5 yillik cikardim. Sana bagli. Durumun uygunsa, burada ogrenci olacaksan cikar 5 yillik bence. Zaten lazim.

Bu dkfa nin dil kursuna gitmek icin universite kabulu istedigini de sanmiyorum pek. O senin dedigin muhtemelen, almanyada universite okuyabilecek belgelerin olmasi lazimdir. Yani atiyorum Turkiyedeki diploman filan.

Sinavi 2 senede gecersin. 1 senede de gecilir heralde.

dmv

Mesaj gönderen dmv » Cmt Eki 17, 2009 4:28 pm

Tesekkur ederim bilgiler icin. Cok makbule gecti bu mesaj.

Ben dayanamayip yine de DKFA\'ye mail attim daha geri donus olmadi ama illa ki gelecektir.

Sonrasinda Munih\'teki tanidigima telefon ettim durumu izah ettim. Egitim ateseligi zaten orayi tavsiye etmis. Herhangi bir sikinti olmayacaklarini soylediler. Pazartesi bana kesin haberi yollayacaklar. Ve kurs kayit ve garantor belgesi icin pasaport numarami yollamam gerekecek. 5 yillik cikarayim madem -batti balik yan gider :)

Goethe gercekten cok cok ucuk. O kadar para vermek bilmiyorum yazik gunah gibi geliyor (tabi benim gibi orta direk insanlara oyle gelebiliyor olabilri)

DID icin de iyi dediler. 550 civari dedilerdi ama web siteleri 8 haftaliga 1400 gibi bir rakam cikariyor :)

Bu rakamlari gorunce DKFA\'nin fiyati cok uygun gozukuyor onlara nazaran.

Siz halen Munih\'te misiniz ?

Tekrardan tesekkur.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eki 17, 2009 8:04 pm

Fiyatlarin pahali olmasinin sebebei Munih olsa gerek..!
740 Euro bile bir kur icin pahali.
Vaktin varsa baska yerleride arastir derim 500 550 arasi olanlari..

Bu arada kurs cok dandik olmadigi surece yani hocalariniz kotu anlatmadigi surece her AlmancaKursu mukemmeldir..
Is dizde bitiyor yani,isterseniz 10.000 Eurluk kursa gidin ama calismadiktan sonra bir ise yaramaz..

Almanca\'yi madem Almanya\'da ogrenmek istiyorsun o halde Goethe\'ye hic gerek yok..

Bir kur zaten en az 8 en fazla 10 hafta surer ve 1000 1400 Euro gibi rakamlar duyarsaniz o kursdan kacin!!

dmv

Mesaj gönderen dmv » Pzt Eki 19, 2009 2:47 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Fiyatlarin pahali olmasinin sebebei Munih olsa gerek..!
740 Euro bile bir kur icin pahali.
Vaktin varsa baska yerleride arastir derim 500 550 arasi olanlari..

Bu arada kurs cok dandik olmadigi surece yani hocalariniz kotu anlatmadigi surece her AlmancaKursu mukemmeldir..
Is dizde bitiyor yani,isterseniz 10.000 Eurluk kursa gidin ama calismadiktan sonra bir ise yaramaz..

Almanca\'yi madem Almanya\'da ogrenmek istiyorsun o halde Goethe\'ye hic gerek yok..

Bir kur zaten en az 8 en fazla 10 hafta surer ve 1000 1400 Euro gibi rakamlar duyarsaniz o kursdan kacin!!

[/quote]

Evet sehir tercihi olarak pek bir sansim yok. Konaklama vb. gibi sikintilar yasamayacagim icin Munih ve diger sehirlerdeki giderlerim aslinda kafa kafaya gelecektir belki de.

Daha ucuz kurs pek rastlayamadim acikcasi. Ani sani duyulmamis ta pek istemiyorum. Dkfa da LMU\'nun oldugu ve DSH merkezi oldugu icin ayri bir guven verdi nedense. Bugun Dkfa\'daki sektereter gayet aciklayici sekilde sorularima cevap vermis. 16-17 ocakta sinavlarim var 1 hafta gec baslayabilir miyim dedigimde, Almanca bilmediginiz icin Marttan baslamaniz sizin icin daha iyi olur demis ve Gerekli tum adimlari ve belgeleri soylemis. Burada sikinti yok.

Kurs kaydimi yaptirmadan once birsey takildi yine kafamda. Simdi benim kurs Martta baslayacak. Bana haftaya falan garantor kagidim gelecek. Bu garantor kagidinin belli bir sure gecerliligi var mi ? Sonra tekrardan guncellenmis istemesinler. Bir de vize basvuru ne zaman yapmak uygun. Son dakikaya sikistirmak istemiyorum. Saglik sigortasi icinse Care Concepte baktim. 16-17 ocaktan sonra baslamak kosuluyla 18 aylik yapmak daha mi uygundur. Pesin vermeyecem aylik kendi kesecek. Uzun sureli bir kurs olacagi icin A seviyesinden DSH sinavina kadar gelmek istedigim icin dil vizesi icin ne kadar verirler ki ? Bunu nasil belirtcem. O kadar dil vizesi olmaz derler mi yoksa dil vizesi icin maksimum bir sure var mi ? Kursumun Martta baslayacagini bildiklerinden ancak kurstan hemen onceye mi verirler genelde. Farzedelim ben 1 ay oncesinden gitmek istiyorum kalacak sikintim da yok. Garantor benimle ayni soyadi tasiyor. Ama ben buyuk ihtimalle ayni soyadi tasimayan akrabamin yaninda kalacam. Garantor ve kalacka yer farkli olmasi birseyi degistirir mi ? Cok karisik islermis bunlar :)