Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Baden-Wurttemberg de Harc Parasi Geliyor

Baden-Wurttemberg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 31, 2016 4:54 am

2017/18 egitim yilindan itibaren Baden-Wurttemberg eyaletindeki butun universite ve hochschule lerde "sadece AB disindan gelen ogrenciler " icin harc uygulamasi yeniden baslatilmasi planlaniyor.

Planlanan miktar su anda donem basina 1500 Euro + Semesterticket.

Su anda miktar kesin olarak belli degil ama maalesef harc uygulamasinin sadece AB disi ulkelerden gelen ogrenciler icin gelecek yildan itibaren uygulamaya konulmasina artik kesin gozuyle bakiliyor.

Bu uygulama Erasmus ogrencilerini de kapsamayacak.

Bu donem Baden-Wurttemberg eyaletinde kayitli yaklasik 34 000 ogrenci var ve bunun 24 000 civari AB disi ulkelerden geliyor.

Kaynak: Spiegel
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sayko

Mesaj gönderen sayko » Pzt Eki 31, 2016 6:48 am

Almanya\'ya gelmeyin mi demek oluyor bu inceden?

kirenli

Mesaj gönderen kirenli » Pzt Eki 31, 2016 7:26 am

Diger eyaletlerdeki harc durumu nedir peki?

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Pzt Eki 31, 2016 11:39 am

Eyalette paranin suyu cekiliyo anlasilan. Limon gibi sikicak yer ariyolar.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Eki 31, 2016 12:17 pm

almanyadaki yonetim anlayisida yavas yavas turkiye ile yarisir hale geliyor. Kalifiye eleman acigi var deyip ciyak ciyak bagiriyorlar diger taraftanda kalifiye eleman adaylarinin ulkeye gelmesini zorlastiriyorlar hic anlasilabilir bir durum degil. Sahsi gorusum donem basi 1500 + semester ticketi verebilecek adam zaten amerika ingiltere gibi ulkelere gidebilecek durumdadir. Burada okuyan ogrencilerin en az %70i almanyanin diger ulkelere gore maddi acidan en uygun ve prestij olarakda iyi olmasinda kaynaklaniyor. Maddi avantaj yok olduktan sonra almanyada yurtdisindan gelen ogrenci bulamazsiniz.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Pzt Eki 31, 2016 1:00 pm

Uzucu.

kumarets12

Mesaj gönderen kumarets12 » Pzt Eki 31, 2016 1:27 pm

Kullanıcı avatarı
dgumus

Mesaj gönderen dgumus » Pzt Eki 31, 2016 2:08 pm

kaynak var mi acaba?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Eki 31, 2016 2:10 pm

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzt Eki 31, 2016 4:30 pm

Sebebi nedir acaba cok merak ettim? Bence bir mail yagmuru eylemi yapalim.Gurkan Abinin daha onceden maillerle protesto edelim dedigi bir konu gormustum.Ayni ona benzer bir sey yapsak belki bir sonuc alabiliriz.Ne de olsa demokratik bir ulke illaki bir sebep sunmalari gerektigini dusunuyorum.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzt Eki 31, 2016 4:35 pm

Ayrica istatistikler AB ulkelerinden gelen ogrencilerin ,AB disindan gelen ogrencilere gore azinlikta oldugunu gosteriyor.
Mustafa Kemal ATATURK

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 31, 2016 6:44 pm

Almanya nin disardan muhendis ihtiyaci vs hikayeleri bana cok inandirici gelmiyor. TIP icin durum oyle, gercekten doktor ihtiyaci var ve bulgar, arap doktorlardan gecilmiyor hastaneler ve doktorluklari da bes para etmez. Google den arastirip kendini tedavi etsen daha saglikli olur, o derecede hastanelerin durumu.

Turkiye icin turizm neyse, Almanya icin de egitim o. Su anda yaklasik 300 bin yabanci ogrenci var Almanya da. Gerci harc parasi yok ama soyle dusunun: Her ogrencinin ailesi ortalama yilda 10000 Euro parayi Almanya ya yolluyor. Belki Turkiye den gelenler o kadar para alamiyordur ilerki senelerde ama ayda sadece 6-7 bin euro babasindan para alan Dubai li ogrencileri taniyorum:) Yani yilda en az 3 milyar euro para geliyor Almanya ya bu sektorden.

Harc parasini yukseltme sebebi ise yine multeciler. Multeciler icin ozel kurslar veriliyor, onlarin kalacak yeri odeniyor ve gida yardimi vs yapiliyor ve bu sebeple universitelere odenen odeneklerde kisitlamalara yol aciyor. Bu maddi krizi asmak icin de kendi parasiyla burda egitim almaya gelenlerden o parayi cikarmak istiyorlar. Baden-Wurttemberg deki bu durum diger eyaletlere de sicrayacaktir. Ilerisi icin karar verirken, hangi eyalette hangi parti eyalet yonetiminde ona bakin. CDU-CSU nun oldugu eyaletlerde ayni uygulama mutlaka gelecek. SPD nin yonetimde oldugu eyaletleri secin. CDU mantigi biraz bizim akp gibi. Acik olunca direk bir sekilde halktan vergilerle veya universitedeki acigi direk ogrencilerden cikarmaya calisiyorlar. Diger Ab ulkesi ve alman ogrencilerden de 10 Euro ekstra para alacaklarmis. Eyalette 300 bin bu gruptan ogrenci oldugunu varsayarsak x10 = 3 milyon euro para ediyor.
www.deutschstudent.com

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzt Eki 31, 2016 9:40 pm

Isin acigini soylemek gerekirse Yabanci ogrencilerin Almanyaya gelip egitim almalarinin ve Almancayi ogrenmek icin aylar kaybetmesinin en buyuk sebebi egitimin ucretsiz olmasiydi..
Elbette fiyatlar Hollanda Ingiltere Amerika Kanada Avustralya ya gore felan yinede daha ucuz olacak 1500€+ semesterticket ucretiyle.
Ama fiyatlari daha da artirirlarsa ve Almanya geneli yaparlarsa Almanya yurtdisindan gelen ogrenciyi kacirir..
Saydigimiz ulkeler ile arasinda simdilik de olsa cok yuksek bir fiyat farki var ama Hamburg\'da Munih\'te yasayan biriyle Ingilterede veya Amerikanin buyuk sehirleri disindaki sehirlerinde yasam giderleri arasinda cok yuksek bir fiyat farki yok zaten. Universitelerinde fiyatlari daha cok artirirlarsa ve Almanya geneline boyle bir uygulama gelirse 3-5 daha fazla verir en azindan Amerika - ingiltere - kanada gibi ulkelerde egitim almayi dusunur insanlar ( Hem ingilizce - Hem kolay - Hem bircogunun siralamasi daha yuksek..) Almancayi ogrenmelerine gerek de kalmaz. Egitimin parali olmasi Almanyaya Yabanci ogrenciyi kaybettirecektir diye dusunuyorum. 1500 euro yuksek bir rakam olmasada Artmasi takdirinde cazibesiortadan kalkacaktir. Bu benim dusuncem tabiki ama sizlerde katilirsiniz diye dusunuyorum
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzt Eki 31, 2016 10:40 pm

@Faruk06 kesinlikle katiliyorum.Sezon basina olsa belki bir derece ama donem basi 1500 olunca gercekten yuksek oluyor.Aylik gidere bolsek her ay okul harciyla beraber yanlisim varsa duzeltin 900-1000 euro gider oluyor sanirim.Bundan dogru orantili olarak bloke hesap ucretide artabilir.Umarim diger eyaletlerede bulasmaz.Sanirim bu kosullarda KIT i aklimdan cikarmam gerekiyor.
Mustafa Kemal ATATURK

Amedli21

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Eki 31, 2016 10:52 pm

Hergun kotu haber duymaktan biktim.Artik siteyi acmaya korkuyorum.(gercekleri gosterdiginiz icin sagolun) .Yani hayallerimiz,planlarimizin hepsi suya batar eger boyle olucaksa.Ben 3000 euro vericegim yillik birde o universiteyi yrida birakirsam utanirim geri donmeye turkiyeye sacma sacma is yapiyorlar. Protesto felan etmek icin nereye yazmamimz gerekiyor ? El birligi ile biseyler gelebilir elimizden .Almanyayi diger ulkelerden ayiran en biyuk ozelligini kaybediyor yani .

sayko

Mesaj gönderen sayko » Sal Kas 01, 2016 1:03 am

Yav arkadas zaten multeci muamelesi yapip calisma izni de vermiyorlar(multecilere veriyorlar mi bilmiyorum, demek istedigim misafir muamelesi yapip diken ustunde yasatmak) Cunku calisirsak ulkeye getirdigimiz eurolarin bir kismini geri almis oluyoruz ve kari azaliyor devletin. Calissak da sacma sapan 400 500 euroluk isler veriyorlar.

Benim anlamadigim dersin olmadigi gunlerde full time, dersin oldugu gunlerde part time calissak, sart olarak da kendi bransimizda is bulma kosulu konsa, daha fazla para kazanip ailemize yuk olmasak bunun derslerimize ne gibi bi zarari olabilir? Ben belki isten gelip 5 saat ders calisip oyle yatiyorum, derslerimin aksayacagini nereden cikartiyorlar? Iste amac dedigim gibi devletin veya ozel sirketlerin bize mumkun olan minimum maasi vermesini saglamak.

en buyuk ekonomilerden biri diyoruz yaptiklari hesaplara bak. Yaklasik 72 milyon euro para ediyor senelik eger yaklasik 24000 kisi varsa ki bu parayla Almanya disini karistirir. Asil amaclari gelmeyin mi demek nedir bilmiyorum ki...

Dil kursuna kabul alirsin sartli kabulun ile, konsolosluk b1 ister. ne akla hizmet istiyorlarsa... sonra bak geri donuceksin de mi yoksa vermem vizeyi haa, sakin yerlesme ulkemize gibi bir baski. yok irkcilik, yok geri donenler, yok bilmem ne... iyice insani sogutuyorlar. zaten insanlar kararsiz gidiyor bir de yeni zorluklar cikartiyorlar.

batuhanalkn

Mesaj gönderen batuhanalkn » Sal Kas 01, 2016 6:02 pm

Sene ucreti olsa neysede donem olmasi kotu olmus :/

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Sal Kas 01, 2016 6:34 pm

Mutlaka diger bolgelere sicrayacaktir. Internet uzerinden herhangi bir protesto varsa katilmayi isterim. Orada yasayanlarinda "aman ya bizden uzak zaten, bizi etkilemiyor" gibi kafalara girmemelerini ve fiili eylemlerde bulunacaklarina inanmak istiyorum.
Internet uzerinden imza kampanyasi tarzi bir sey olursa lutfen haber edin dostlar.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Prş Kas 03, 2016 3:09 am

Arkadaslar lutfen protesto icin oy verin!!!

https://www.change.org/p/landtag-baden- ... m=copylink

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 03, 2016 10:38 am

Bu tur sanal imza kampanyalarinin cok bir getirisi olmuyor maalesef. Hukuk konusunda uzman arkadaslardan eyalet meclisinin kanunlarinda yer alan ve bu konuyu direk olarak kapsayan maddeleri incelemelerini rica ettim. Onlar incelemesini yaptiktan sonra cok daha buyuk ve ses getirecek bir kampanyaya imza atacagimizdan supheniz olmasin.
www.deutschstudent.com