Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Ingiliz Dili Edb Okumak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
nepharyl

Mesaj gönderen nepharyl » Prş Eki 27, 2016 8:26 am

Merhaba arkadaslar. Forumu bir suredir takip ediyorum. Ingiliz Dili ile ilgili bir bilgi goremedigim icin sizlerden bir bilene danismak istedim. Ben su an Gazi Universitesi\'nde Ingilizce Ogretmenligi lisansima devam etmekteyim. Almanya\'da ogretmenlik seklinde olmadigindan Dil Edebiyata gecmeyi planliyorum. Bu yaz ya da onumuzdeki kis doneminde Almanya\'ya gecis yapmak istiyorum. Su ana kadar arastirmalarima gore Berlin\'deki Freie Uni Ingiliz Dili Edb da dahil olmak uzere bazi bolumlerde Almanca dil sarti kosmuyor. Oncelikle bilginiz dahilinde olan ve Ingiliz Dili Edb ya da Amerikanistik gibi bir bolum icin - lisans - almanca istemeyen bir universite var mi diye soracaktim.

Ikinci soruma gelecek olursak, Berlin forumunu az cok takip etmekteyim. Ancak yine de: is bulmak kolay mi ola ki universiteye kabul edilirsem? Aileden destek almadan, Turkiye mantigiyla her gun makarna, peynir ekmek mentalitesiyle yurdu da kendim odemek kaidesiyle gecinebilir miyim? Haftada kac saat calissam gecinirim, okulla birlikte nasil gidiyor? Turkiye\'de calisip okuyorum ve cok zor acikcasi haftada 25 saat okul 25 saat ise gidiyorum ve epey yorucu oluyor. Ola ki calisirsam 3 senelik okul bana 4 sene olur mu? Olmasin. :(

Ucuncusu, Turkiye\'deki not ortalamamin bir onemi olur mu? Ders saydirma nasil oluyor? Turkiye\'de pek ahim sahim bir ortalamam yok ancak Ingilizcem c1 seviyesinde. Saydirabilecegim dersler universiteye gore degisiyormus forumlardan okudugum kadariyla. Sizden gecis yapan olduysa kac ders saydirabildiniz? Neye gore saydilar? Isimlerin ayni olmasi mi, ders icerigi ve ECTS ile mi sayiliyor? Ust somestrdan baslanabiliyor mu, aldigim 60 ectsden en az 15i sayilir mi mesela, bolumler de farkli cunku, ikisi de Ingiliz Dili ile ilgili olsa bile.

Ayrica herkes Turkiye ile aradaki farkin ucurum oldugunu soylemis, biraz gozum korkmadi diyemem. Hirsli olsam bile hem okuyup hem calismak mumkun mu? Yasanilabilir mi o sekilde, yapan eden var mi diye sormak istedim? En nihayetinde Almanca ogrenecegim, 3 ayda b1 olabilirim diye umut ediyorum. Su an a1 tahmin edeceginiz uzere Almancam, tamamen liseden kalma.

Son olarak, bir baska basvuru dusundugum universite Bonn Universitesi. DSH 1 yeterli oluyor demisler, bunun esdegeri nedir almancada seviye olarak ve kolay mi oluyor bu sinav? Sinava girmek icin dil kursuna gitmis olma zorunlulugum var mi yoksa kendi cabamla ogrendigim almanca - kisacasi sertifikasiz vs - yeterli olur mu? Ne zaman basvurabiliyorum? Ola ki gecemedim, dil kursu sarti var mi?

Cevaplariniz ve zamaniniz icin simdiden cok cok tesekkur ediyorum. Herkese iyi calismalar ve iyi gunler dilerim. :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eki 27, 2016 12:33 pm

[quote]Ikinci soruma gelecek olursak, Berlin forumunu az cok takip etmekteyim. Ancak yine de: is bulmak kolay mi ola ki universiteye kabul edilirsem? Aileden destek almadan, Turkiye mantigiyla her gun makarna, peynir ekmek mentalitesiyle yurdu da kendim odemek kaidesiyle gecinebilir miyim? Haftada kac saat calissam gecinirim, okulla birlikte nasil gidiyor? Turkiye\'de calisip okuyorum ve cok zor acikcasi haftada 25 saat okul 25 saat ise gidiyorum ve epey yorucu oluyor. Ola ki calisirsam 3 senelik okul bana 4 sene olur mu? Olmasin. Sad[/quote]

ogrenci oldugun icin normal calismalarda calisma iznin kisitli asmaman gerekir. 3 muhtemel pozisyon var calisma icin:
1) Werstudent: ders zamanlarinda haftada 20 saat calisma hakkin var ve kesintiler acisindan bakarsan avantaji var biraz. donem tatili vs oldugunda 40 saat calisabilirsin.
2) Studentische Aushilfe: genelde okullarda sunulur hocalara yardimci gibi. Werkstudent gibi sartlara sahip ama haftalik 20 saat kisitlamasi var mi bilmiyorum ama istesen de o kadar olmuyo zati.
3) Minijob: gunluk 2 saatlik isler tarzinda olabilir, ama tek kural 450 € yu gecmeyecek aylik. tek kesinti opsiyonel olarak emeklilik primi ki istemezsen onu da iptal ettirebilirsin

bunun disinda yilda 120 tam gun 240 yarim gun calisma iznin var.

[quote]Ucuncusu, Turkiye\'deki not ortalamamin bir onemi olur mu? Ders saydirma nasil oluyor? Turkiye\'de pek ahim sahim bir ortalamam yok ancak Ingilizcem c1 seviyesinde. Saydirabilecegim dersler universiteye gore degisiyormus forumlardan okudugum kadariyla. Sizden gecis yapan olduysa kac ders saydirabildiniz? Neye gore saydilar? Isimlerin ayni olmasi mi, ders icerigi ve ECTS ile mi sayiliyor? Ust somestrdan baslanabiliyor mu, aldigim 60 ectsden en az 15i sayilir mi mesela, bolumler de farkli cunku, ikisi de Ingiliz Dili ile ilgili olsa bile.[/quote]

universitedeki not ortalamanin direk dikkate alinacagini sanmam. lise diploma notuna ya da oss puanina bakarlar. Ust somester durumunda bakarlar mi onu bilmiyorum tam. ders saydirmada isme cok dikkat etmezler. onemli olan ECTS kredisi ve dersin icerigi. bu saydirma islemleri hem dersin hocasi hem de sinav komisyonu baskaninin inisiyatifinde. 1 konu eksikse mesela onlarin takdirine kalmis olay. Her okulun ders plani ve icerigi yakinlik gosterse de farkli olabilir. Mesela almanyada bi uniden digerine gecen kisinin bile sayilmayabiliyo. okuldan okula degisiklik gosterir.

[quote]Ayrica herkes Turkiye ile aradaki farkin ucurum oldugunu soylemis, biraz gozum korkmadi diyemem. Hirsli olsam bile hem okuyup hem calismak mumkun mu? Yasanilabilir mi o sekilde, yapan eden var mi diye sormak istedim? En nihayetinde Almanca ogrenecegim, 3 ayda b1 olabilirim diye umut ediyorum. Su an a1 tahmin edeceginiz uzere Almancam, tamamen liseden kalma. [/quote]

gozunu cok korkutmaya gerek yok. evet daha cok caba gosterip ders calisacagin dogru. ama akli basinda duzenli biriysen yani zamaninda ders calisan ve calistigini anlayan biriysen asiri zorlanmazsin. hem is hem okul yorucu olabilir ama plan programini bozmazsan sadece yorucu olur baska bisey olmaz. okuyup calismak kisinin kendi kapasitesine bagli. kimisi yapamaz kimisi yapar.

[quote]Son olarak, bir baska basvuru dusundugum universite Bonn Universitesi. DSH 1 yeterli oluyor demisler, bunun esdegeri nedir almancada seviye olarak ve kolay mi oluyor bu sinav? Sinava girmek icin dil kursuna gitmis olma zorunlulugum var mi yoksa kendi cabamla ogrendigim almanca - kisacasi sertifikasiz vs - yeterli olur mu? Ne zaman basvurabiliyorum? Ola ki gecemedim, dil kursu sarti var mi?[/quote]

tum sinavlar b2 seviyesinden itibaren daha uygun. ama iyiysen b1le de deneyebilirsin. sinava giris icin dil kursu sarti olacagini sanmam. DSH sinavlarini pek bilmiyorum ama hangi sinav olursa olsun, sinav teknigini gormeden sinava girildiginde gecme sansi dusuk oluyo genelde

nepharyl

Mesaj gönderen nepharyl » Prş Eki 27, 2016 1:55 pm

Cevap icin cok cok tesekkur ederim inanin cok yardimci oldunuz.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eki 27, 2016 4:09 pm

arastirip da sordugun icin sen sagol. ozledigimiz uye profili. ilk yazdigin mesajin "acil!! almanyada nasil okurum" olmamasi cok iyi :)

nepharyl

Mesaj gönderen nepharyl » Cum Eki 28, 2016 12:51 am

Heheh utandim tekrardan cok tesekkur ederim. Umarim aileye ben de katilabilirim. :) Verdiginiz bilgiler cok yardimci olacak nitelikte.