Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Master Programina Basvurma Hakkinda...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Cengizz

Mesaj gönderen Cengizz » Sal Eyl 22, 2009 3:40 pm

Selamlar,oncelikle boyle bir site kurup almanyada ki egitim hakkinda verdiginiz guzel bilgiler icin tesekkurler.
Makina muhendisligi son sinif ogrencisiyim ve kendi bolumumde master programina kayit olmak istiyorum.Benim master programlarina kabul ve basvurma ile alakali birkac sorum olacakti:

1)Ben cift vatandasim.Yani hem Turkiye hem de Bulgaristan\'dan vatandasligim var.Okula kabulde bunun bana bir yarari olurmu?Bazi okullarda avrupa birligi uyesi ulke vatandaslarinin kabul sartlari farkli gozukuyor.
2)Bu durumun burs bulma acisindan bana bir yarari olurmu?
3)Avrupa birligi uyesi ulke vatandasinin almanyada calisma izni varmidir?(Belki bilginiz vardir diye soruyorum)
4)Eger NC yada restriction ibaresi altinda kisitlama yoksa gerekli sartlari tasimak kaydiyla basvurumuz kesin kabul olurmu?
5)RWTH Aachen universitesi hakkinda bildiklerinizi paylasirsaniz sevinirim.

xstern

Mesaj gönderen xstern » Sal Eyl 22, 2009 4:39 pm

[quote]Cengizz tarafindan yazilan metin:

1)Ben cift vatandasim.Yani hem Turkiye hem de Bulgaristan\'dan vatandasligim var.Okula kabulde bunun bana bir yarari olurmu?Bazi okullarda avrupa birligi uyesi ulke vatandaslarinin kabul sartlari farkli gozukuyor.

hayir, avrupa birligine uye olup olmaman degil, almanya vatandasi olup olmamana bakar kabul sartlari. ornegin almanyada abitur yapmissan farkli degerlendirilirsin, cunku almancadan direkt olarak muaf olmus olursun.

2)Bu durumun burs bulma acisindan bana bir yarari olurmu?

hayir olmaz, ancak ailen almanyada calismislarsa ya da calisiyolarsa burs ya da kredi alabilirsin, mesela Bafog,

3)Avrupa birligi uyesi ulke vatandasinin almanyada calisma izni varmidir?(Belki bilginiz vardir diye soruyorum)

hayir eger uninin ogrencisi isen calisma iznin var, ya da alman vatandasiysan.

4)Eger NC yada restriction ibaresi altinda kisitlama yoksa gerekli sartlari tasimak kaydiyla basvurumuz kesin kabul olurmu?

evet, olur.

5)RWTH Aachen universitesi hakkinda bildiklerinizi paylasirsaniz sevinirim.

bunun icin, almanyada uniler basligina bakabilirsin.[/quote]

Cengizz

Mesaj gönderen Cengizz » Sal Eyl 22, 2009 7:43 pm

Cevabiniz icin tesekkur ederim.Fakat non-eu citizen yada eu citizen olmanin bir farki var gozukuyor.Dedikleriniz bazi universiteler icin dogru ama bazi universitelerin burs ve kabul sartlari farkli.Ozellikle burs konusunda boyle bir farklilik gozukuyor.Ornegin aachen universitesine basvururken;non-eu vatandaslarinin basvurularina international office bakarken eu vatandaslarinin basvurularini ogrenci isleri benzeri bir departman degerlendiriyor.Bununla birlikte deadline\'larda da farklilik var.