Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya ikamet kaydi ve oturum izni - master ogrencisi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
suis

Mesaj gönderen suis » Pzr Ağu 21, 2016 6:48 pm

Merhaba,

Forum bugune kadar bana her asamada cok yardimci oldu ancak bu sorunum biraz daha kisisel sanirim.

Ben Kasim ayinda Berlin\'e gidecegim ancak bu tarihe kadar mevcut isimde calismam gerekiyor. Berlinde bir yurtta veya paylasimli evde kalmak istemiyorum. Ev kiralayacagim. Ancak sorun soyle, (Tamamen anlamlandirabildigim, dogru bilgi degildir.)

ikamet almak, yani yabancilar servisine gidip, ben geldim ulkenize demek. 1 gunluk ismis ogrendigim kadariyla. Bunu yapabilmek icin benden bir adres isteyecekler. Bu adres kaydini belirli bir ucret karsiliginda satan yerler mi var. Mesela su sayfa nedir? https://service.berlin.de/dienstleistung/120686/

Ardindan bu belge ile, oturum iznimi cikariyorum ve bana bir kart veriyorlar sanirim. Bu islemde pasaportumu da ibraz edecekmisim. Bu oturum karti ne kadar surede cikmaktadir?

AOKtan sigorta yaptirip, okula bizzat kaydi tamamlamak icin de gidecegim. Bunlari hangi siralamada yapmaliyim sizce? Herseyden once bir adres edinip, sonra AOK isimi halledip, sonra yabancilar subeye mi gideyim?

Yardimlarinizi rica ediyorum sabah 9\'dan beri bir plan oturtamadim kafamda :(

mustifiz

Mesaj gönderen mustifiz » Pzr Ağu 21, 2016 7:21 pm

ikamet almak 1 gun bile surmuyor :) neden geldigini soyluyorsun 1 fotograf ile pasaport fotokopini aliyor.hangi adresde kalacagin yeri sisteme kayit ediiyor.sanada bir nusha veriyor onu kaybettme lazim olacak sana fotokopisini cektir dosyalarina eklersin(1.oturum icin hazirlayacagin belgeler 2. adres bidirmen icin konsolosluga vermen gerek)
oturum icin belgeler hazirlaman lazim :
1.direkt master ise kabul belgen yada once dil kursu ise dil kursundan belge alacaksin zaten kayit sirasinda direk veriyorlar.
2.sigorta kayiti
3.2 adet fotograf(turkiyede fazla biyometrik foto cektir yaninda bulunsun burada pahali)
4.bloke hesap yada garantor belgesi
5.oturum formunu dolduracaksin bu belgelerle beraber vereceksin.oturum kartin yogunluga gore degisebilir.6 8 hafta surer.
sahsen ben once ikameti hallettim sonra sigorta en sonda oturum icin belgeleri hazirlayip verdim.

suis

Mesaj gönderen suis » Pzr Ağu 21, 2016 7:37 pm

Cok tesekkurler. Aklima takilanlar sunlar, oturum izni olmadan ev kiralayabilir miyim? Eger boyle bir opsiyon yoksa bahsettiginiz 6-8 hafta suresince baska bir kiralik yer bulmam gerekecek. Bir de oturum izni basvurusunda pasaportu yazmamissiniz, pasaportu vermiyoruz degil mi? 6-8 hafta pasaportsuz birakmazlar duye dusunuyorum.

Ikamet icin randevuyu cok ileri tarihe veriyor. Randevu almadan sira beklesem olur mu? Bir de bu kurumlardaki insanlar ingilizce taleplere yanit veriyorlar mi? Ona gore hazirlanip gideyim. Benim almancam cok kisitli, okuyacagim bolum de ingilizce zaten.

Aslinda planim su ne kadar yapilablir sizce?

Ben Kasimda Almanya\'da olacagim. Is sebeplerinden gec gidiyorum okula bilgi verdim. Bu arada 2 gun gidip, ev kiralayip, ikametimi alsam ve oturum iznine basvursam. Sonra TR\'ye geri donsem. Kasim\'da Almanya\'ya gittigimde oturum iznim de cikmis olur. Olur mu boyle bir plan:)

sorantobias

Mesaj gönderen sorantobias » Pzr Ağu 21, 2016 9:33 pm

Merhaba suis,

Oncelikle sunu belirtmek isterim ki ikamet almak ve yabancilar dairesinden oturum izni almak farkli seyler..

Ikamet almak => Anmeldung (Almancasi) islemi icin oncelikle bir ev bulup ev sahibi veya ana kiraci (Hauptmieter) tarafindan bu eve tasindigina dair imzali bir kagit (Einzugsbestaetigung des Wohnungsgebers (Vermieter)) alman gerekiyor. Bu belgeyle birlikte bir "Burgeramt"dan randevu alip kayidini yaptirabilirsin. Bu belge olmadan ikametini Berlin\'de gosterebilmen mumkun degildir.

Bu ikamet alma islemini yaptirdiktan sonra ancak yabancilar burosuna (Auslanderbehorde) basvuru yapabilirsin. Oturma izni, Berlin\'de sanilanin aksine kart seklinde degildir ve pasaportuna sticker olarak yapistirilir. Ben en son gittigimde totalde yaklasik 30 dakika icerisinde bu islemi gerceklestirmislerdi.

Bu bilgilere ek olarak vermek istedigim bir kac tavsiye var. Almanya genelinde ve ozellikle Berlin\'de ev bulma olayi Turkiye\'deki gibi emlakciya gidip 2 gunde hallederim tarzi bir is degil. Aylarca ev bulamayip oradan oraya suruklenen insan sayisi oldukca fazladir. Bunun sebebi, Berlin\'deki ev/apartman sayisinin Berlin\'de yasamak isteyen sayisina gore cok cok cok az olmasidir. Bundan dolayi tavsiyem simdiden ev bakmaya baslamandir.

Buna ek tavsiyelerim ise Burgeramt ve Auslanderbehorde konusunda. Burgeramt randevusu icin bir telefon Hotline\'i var. Bunu arayip en yakin sureye randevu almandir. Genelde insanlar sabah cok erken saatlerde gidip bosuna bekliyorlar, dedigim gibi cok daha kolayca isini halledebilirsin.

Auslanderbehorde randevusu alman ise tabiri caizse "mumkun degil"dir. Geceden gidip kamp kurman senin icin en hayirlisi olacaktir. Ben en son gittigimde saat 5\'de onumde yaklasik en az 200 kisi civarinda insan vardi.

Bunun disinda merak ettigin baska konular varsa tabi yardimci olmaya calisirim. ;)

baturcildam

Re: Almanya ikamet kaydi ve oturum izni - master ogrencisi

Mesaj gönderen baturcildam » Pzr May 27, 2018 8:57 pm

mustifiz yazdı: Pzr Ağu 21, 2016 7:21 pm ikamet almak 1 gun bile surmuyor :) neden geldigini soyluyorsun 1 fotograf ile pasaport fotokopini aliyor.hangi adresde kalacagin yeri sisteme kayit ediiyor.sanada bir nusha veriyor onu kaybettme lazim olacak sana fotokopisini cektir dosyalarina eklersin(1.oturum icin hazirlayacagin belgeler 2. adres bidirmen icin konsolosluga vermen gerek)
oturum icin belgeler hazirlaman lazim :
1.direkt master ise kabul belgen yada once dil kursu ise dil kursundan belge alacaksin zaten kayit sirasinda direk veriyorlar.
2.sigorta kayiti
3.2 adet fotograf(turkiyede fazla biyometrik foto cektir yaninda bulunsun burada pahali)
4.bloke hesap yada garantor belgesi
5.oturum formunu dolduracaksin bu belgelerle beraber vereceksin.oturum kartin yogunluga gore degisebilir.6 8 hafta surer.
sahsen ben once ikameti hallettim sonra sigorta en sonda oturum icin belgeleri hazirlayip verdim.
[/quite

Sahsen ben once ikameti hallettim sonra sigorta en sonda oturum icin belgeleri hazirlayip verdim

Hocam böyle demişsiniz peki bloke hesabımızı ortaki bankaya yönlendireceğimiz zaman dilimi neresi oluyor