Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Noter / Konsolosluk/ Apostil Hakkinda

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
zkurt

Mesaj gönderen zkurt » Cum Tem 29, 2016 8:23 am

Merhaba arkadasalar,

Bolumde bir cok yere mesaj yazdim ama sonunda en iyisi uygun bir baslik acmak diye dusundum.

Universitenin sizden istedigi Lise diplomasi, OSYM belgesi vs gibi belgeleri tasdikletmek icin Noter den baska bir secenegimiz var mi?

Ayni zamanda Vize islemleri sirasinda da istenen Diploma ve OSYM belgeleri icin de bu gecerli oluyor mu?

Sizler belgelerinizi tasdiklerken Konsolosluktan mi yaptirdiniz Noterden mi? Nihayetinde her ikisinde de kaymakamliktan Apsotil gerekiyor saniyorum.

Bolum mesajlarinda bazi arkadaslarin belgelerinin tasdikleri onaylanmamis bu yuzden bu konu onemli diye dusunuyorum.

Lutfen herkes nasil bir yol izledigini anlatabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 29, 2016 10:37 am

Alman konsoloslugunda onaylatirsan daha iyi olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Corleone

Mesaj gönderen Corleone » Cmt Tem 30, 2016 1:51 pm

Aslinda ayni sorunu ben de yasiyorum suan cevrilmesi gereken belgeleri cevirttim ancak hangilerine noter onayi gerekiyor emin degilim.Almanya konsoloslugu olmazsa olmaz midir? Apostil yeterli midir? Bilen biri varsa cok makbule gecer.Iyi forumlar..

zkurt

Mesaj gönderen zkurt » Cmt Tem 30, 2016 2:45 pm

[quote]Corleone tarafindan yazilan metin:

Aslinda ayni sorunu ben de yasiyorum suan cevrilmesi gereken belgeleri cevirttim ancak hangilerine noter onayi gerekiyor emin degilim.Almanya konsoloslugu olmazsa olmaz midir? Apostil yeterli midir? Bilen biri varsa cok makbule gecer.Iyi forumlar..[/quote]

Cevrilen ve fotokopisi alinan tum belgelere onay gerekiyor ancak Alman konsoloslugundan da bu onayin yapildigini bende buradan ogrendim. Bunun icin ucret aliyorlar mi? ve bunu vize randevusu aldiginizda mi yaptiriyor sunuz bu konuda bende henuz aydinlanamadim malesef. forum yorumlari karistirarak parca parca birsey ogrenmek de tam bir olum ne yazik ki.

zkurt

Mesaj gönderen zkurt » Cmt Tem 30, 2016 2:52 pm

BULDUM :)

Belgeye Almanya´daki bir islem icin ihtiyac duyuluyorsa, Almanya´nin dis temsilciliklerince de fotokopi tasdiki yapilabilmekte. Ayrica Almanya´nin fahri konsoloslarinca da fotokopi tasdiki yapilmakta.

Bu islem icin belge asli ve ihtiyac duydugunuz kadar fotokopisi, kimliginiz ve islem harci ile birlikte muracaat etmeniz gerekmektedir.

Dilediginiz kadar fotokopi tasdiki yapilabilir.
Fotokopi tasdiki belgenin dogrulugunu teyit etmez.

Almanya´da ogrenim goren ogrencilerden veya ogrenim basvurusunda bulunanlardan, Almanya´daki yuksek ogrenim icin ihtiyac duyduklari fotokopi tasdiki icin islem ucreti alinmaz.

Ancak su ibare biraz sikinti:

Ayni zamanda su da yaziyor :
Fotokopi tasdiki isleminde, fotokopi uzerine, aslinin ayni oldugunu belgeleyen bir serh uygulanir.

KAYNAK: http://www.tuerkei.diplo.de/Vertretung/ ... igung.html

Corleone

Mesaj gönderen Corleone » Pzt Ağu 01, 2016 1:13 am

[quote]zkurt tarafindan yazilan metin:

BULDUM :)

Belgeye Almanya´daki bir islem icin ihtiyac duyuluyorsa, Almanya´nin dis temsilciliklerince de fotokopi tasdiki yapilabilmekte. Ayrica Almanya´nin fahri konsoloslarinca da fotokopi tasdiki yapilmakta.

Bu islem icin belge asli ve ihtiyac duydugunuz kadar fotokopisi, kimliginiz ve islem harci ile birlikte muracaat etmeniz gerekmektedir.

Dilediginiz kadar fotokopi tasdiki yapilabilir.

Almanya´da ogrenim goren ogrencilerden veya ogrenim basvurusunda bulunanlardan, Almanya´daki yuksek ogrenim icin ihtiyac duyduklari fotokopi tasdiki icin islem ucreti alinmaz.

Ancak su ibare biraz sikinti:

Ayni zamanda su da yaziyor :
Fotokopi tasdiki isleminde, fotokopi uzerine, aslinin ayni oldugunu belgeleyen bir serh uygulanir.

KAYNAK: http://www.tuerkei.diplo.de/Vertretung/ ... igung.html[/quote]

Belgeleri fotokopi olarak Uni assisten gonderecegimiz icin fotokopi tasdiki sart belgelerin dogrulugu konusuna gelecek olursak alindigi kurum tarafindan muhurlenmesi yeterli olur mu yoksa noter onayi sart mi ?Mesela osym sinav sonuc belgesini ingilizceye cevirttim ancak noter onayi gerekir mi gerekmez mi o konuda supheliyim.

zkurt

Mesaj gönderen zkurt » Pzt Ağu 01, 2016 7:58 am

Belgelerin alindigi kurum tarafindan onaylanmasi zaten belgenin asli olur. OSYM tarafindan islak imzali gelen belge (ben dilekce yazip posta ile Ankaraya yollamistim) zaten asildir. Onaya gerek yok. Bazilari belgenin asli elinde oldugu halde tercumesine de noter onayi yaptiriyor ama bence buna gerek yok. En azindan ben yaptirmayacagim.

mehmetarikantek

Mesaj gönderen mehmetarikantek » Prş Ağu 11, 2016 5:29 pm

Noter konsolosluk apostil siralama nedir noter apostil yaptirsak yeterli midir
Bu konuda bir bilgisi olan arkadas varsa lutfen bizimle paylassin

Xxxx

Mesaj gönderen Xxxx » Prş Ağu 11, 2016 5:41 pm

1)Osym den kazandi belgeni yazdir.
2)lise diplomani ve osym belgeni notere gotur.
3)noter yeminli tercume istedigini soyle.( Kendi tercumanlarina yonlendirecekler)
4)Tercume edilen ve noter tarafindan onaylanan belgeleri valilige gotur.
5)valilikte apostil burosuna git ve apostil istedigini soyle.
6) apostillenen belgeler okula gonderebilirsin.
Tercume ve noter onayi biraz maliyetli olabilir, apostil ucretsizdir.
Tercumeyi sakin farkli yerlede yaptirma yoksa noterler onaylamaz. Noterin anlasmali oldugu tercumana yaptir.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Sal Ağu 16, 2016 1:24 pm

Konsolosluktan randevum var belgeleri orda onaylaticam,yinede apostile ihtiyacim var mi

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 16, 2016 1:36 pm

alman konsoloslugunun onayli suretlerine apostil gerekmez

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Sal Ağu 16, 2016 10:12 pm

[quote]Lopster tarafindan yazilan metin:

Konsolosluktan randevum var belgeleri orda onaylaticam,yinede apostile ihtiyacim var mi[/quote]

Noter onayiniz varsa apostile ihtiyaciniz olmaz.
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 18, 2016 12:23 am

[quote]Faruk06 tarafindan yazilan metin:

Konsolosluktan randevum var belgeleri orda onaylaticam,yinede apostile ihtiyacim var mi[/quote]

Noter onayiniz varsa apostile ihtiyaciniz olmaz.[/quote]

turkiyedeki noterden onayli suretler apostil olmadan almanyada direk gecerli degil. bunun icin ya hic noteri karistirmadan direk alman konsoloslugundan onayli suret alinacak ya da apostil yaptirilacak, apostil icin de on sart turkiyedeki noterlerden onayli suret. apostil noter onayini apostil anlasmasina taraf ulkelerde gecerli hale getirmek icin turkiye devleti tarafindan yapilan onaydir.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Prş Ağu 18, 2016 3:25 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

[quote]Faruk06 tarafindan yazilan metin:

Noter onayiniz varsa apostile ihtiyaciniz olmaz.[/quote]

turkiyedeki noterden onayli suretler apostil olmadan almanyada direk gecerli degil. bunun icin ya hic noteri karistirmadan direk alman konsoloslugundan onayli suret alinacak ya da apostil yaptirilacak, apostil icin de on sart turkiyedeki noterlerden onayli suret. apostil noter onayini apostil anlasmasina taraf ulkelerde gecerli hale getirmek icin turkiye devleti tarafindan yapilan onaydir.[/quote]

Yani Noter onayi olunca zaten apostil olmus oluyor. Beglaubigung adinda bir belge ile zimbalayip muhur basiyorlar. Bu her yerde gecerli ben hicbir sikinti yasamadim universite basvurularinda.
Yani benim demek istedigim noter de yaptirdiysaniz Alman elciliginden apostil almaya gerek yok diye kastetmistim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 18, 2016 10:40 pm

terimlerde hata var gibi ama ozde ayni seyden bahsediyoruz.

noter onayi apostil degil. begluabigung onayli suret gibi bi anlama geliyo apostil degil. apostil kendine has bir muhur. uzerinde de apostille mi ne yazar. onceden valiliklerde olurdu turkiyede ve uzerine basildigi noter onayini apostil anlasmasina taraf ulkelerde herhangi ekstra bir islem gerekmeden gecerli olmasini saglar.

dedigin ayni sekilde uluslararasi gecerlilik saglayan farkli bi islem olabilir

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Cum Ağu 19, 2016 12:42 am

@welly275 evet dediginiz gibi ozde ayni seyden bahsediyoruz belge ismi Beglaubigung degil apostilmis. Simdi kendi belgelerime baktim , noter onayi aldigimiz zaman zaten apostili de almis oluyoruz. Ama Devletten apostil bastirmak icin sanirim Noter onayini sart kosuyorlar Turkiyede Aksi halde bana noterden onaylat demezlerdi diye tahmin ediyorum.
Buyrun resmi koyuyorum.
[img]http://i.hizliresim.com/5Y4bOz.png[/img]

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ağu 19, 2016 1:29 am

evet benim dedigim de tam olarak bu. noteri tasdikliyo zaten turkiyedeki apostil muhru. yani noter onaysiz apostil basmaz turkiye.

neyse olayi acikliga kavusturduk

flamingo

Mesaj gönderen flamingo » Sal Ağu 23, 2016 1:59 am

Arkadaslar benim kafam karisti. Yukseklisans icin sartli kabul aldim. "Gecici mezuniyet belgesi" ve "transkripti" noter yeminli tercumanlik burosuna cevirttim. sonrada notere onaylattim. simdi benim bu iki belge icin apostile ihtiyacim var mi ?

Diger bir sorumda lise diplomami da noter yeminli tercumanlik burosuna cevirttim ama onu notere onaylatmadim. bu belge icinde noter onayi ve apostil gerekiyor mu ?
Cok acil yardimci olursaniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 23, 2016 9:48 pm

yeminli tercumanin muhru olan belgelerde ekstra noter onayi gerekmez. apostil gerekir hem noter onayina hem de yeminli tercuman durumunda gerekir yeminli tercuman turkiyedense

John

Mesaj gönderen John » Çrş Ağu 24, 2016 11:33 am

[quote]flamingo tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar benim kafam karisti. Yukseklisans icin sartli kabul aldim. "Gecici mezuniyet belgesi" ve "transkripti" noter yeminli tercumanlik burosuna cevirttim. sonrada notere onaylattim. simdi benim bu iki belge icin apostile ihtiyacim var mi ?

Diger bir sorumda lise diplomami da noter yeminli tercumanlik burosuna cevirttim ama onu notere onaylatmadim. bu belge icinde noter onayi ve apostil gerekiyor mu ?
Cok acil yardimci olursaniz sevinirim.[/quote]

Master icin kabul belgem var. Ancak bir seyi anlamadim yuksek lisans icin lise diplomamizi da mi cevirtecegiz?
Bende ingilizceye cevirttigim lise diplomasi, universite transcripti ve universite diplomasi mevcut, onlari versem olur mu?
CV\'yi de ingilizce vermeyi dusunuyorum.
Bi tek tam tekmil vukuatli nufus kayit ornegini Almanca\'ya cevirtecegim.
Boyle yapmak yanlis mi? Hepsini mi Almanca\'ya cevirtmemiz gerekiyor vize icin?