Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Sirket Kurmak

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzr Tem 17, 2016 10:52 pm

Merhaba, iyi forumlar PPPP

Bu konu ile ilgili yeterli bilgi bulamadim, o yuzden bu basligi acmaya karar verdim. Sirket kurma fikrinin bende nasil olustugunu aciklayayim ilk once:

4. donem master ogrencisiyim ve master tezimi bir sirkette yaziyorum su an. Tezim kapali mekanlarda konum belirleme uzerine; ornegin fabrikalarda makinelerin yerinin tespit edilmesi veya hastanelerde medikal cihazlarinin yerinin belirlenmesi gibi. Gerekli donanim ve yazilimlar ile konum belirleme deneyleri yapiyorum ve basarili sonuclar elde edersem calistigim sirket adina diger firmalara bu sistemi kurmaya goturecegiz. Haliyle su sekilde bir dusunce olustu bende zamanla: Ben normal bir calisan maasi ile calisir iken tamamen benim yapacagim bir iste buyuk pasta firmaya kaliyor. :blu Kendim yapabilecegim bir sistem olduguna gore bu sistemi sirket adina degil de kendim adina da pazarlayabilirim ve firmalara (fabrikalara, hastanelere vs) proje goturebilirim. Startup fikrinin bende olusmasi en basit haliyle bu sekilde oldu.

Merak ettigim sorular sunlar:
1. Ne tur bir sirket (GmbH) kurmaliyim ve surec nasil isliyor?
2. Startup lara yatirim yapan insanlari nasil bulabilirim? Bulamaz isem ne tur bir yol izlemem gerekir?
3. En az kac kisi calistirmam gerekiyor ve bonus soru :blu - bu kisiler aileden olabilir mi?
4. Finansal yukumlulukler (vergi vs) nedir, nasil oluyor?

Aklimda binlerce soru var aslinda ama listeyi daha fazla uzatmadan bitirelim. Bilgili olanlar gerekli konularda gereken yonlendirmeleri yapacaklardir zaten. PPPP

Simdiden katilan herkese tesekkurler.

guneys

Mesaj gönderen guneys » Pzr Tem 17, 2016 11:20 pm

Sadecr 2. Soru icin fikrimi paylasabilirim

https://www.entrepreneur.com/article/237926

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Tem 17, 2016 11:38 pm

eger ki ogrenci oturumun var ise is kurman biraz zor onune bircok engel cikariyorlar belli bir miktar yatirim projenin tutup tutmayacagi rentabiletisi vs gibi. dedigin proje sanirsam bina ici gps sistemi tarzinda birsey atiyorum cnc makinesi 3.kat 4.odada vs gibi bir sistem ise sayet bu sistem var bende bunun uzerine birseyler yapmaya calistim bluetooth ve wireless routerlar araciligiyla fakat donanimi yaptiktan sonra seri uretim maliyetleri cok oldugu icin malesef projemi gerceklestiremedim. bu ise kalkismam ibeacon teknolojisinin ilk ciktigi zamanlardi.

sorularina gelecek olursak
1) ne tur bir sirket kuracagin tamamiyle senin yapacagin is hacmine musteri kitlene ve isle ilgili ne kadar sorumluluk alacagina bagli ilk asamada istersen sahis sirketi ile baslayabilirsin bunun avantaji gmbh ya gore cok daha basit olmasi vergi islerinin kolay olmasi ve yillik 50.000€ ciroya kadar vergiden muaf olman dezavantaji ise sirketin iflasinda vs senin malin mulkun varsa sahsin adina hepsine el konulabilir.
gmbh ise 25000€ sermaya gerektiren (12500€ kurulum asamasinda) ve sorumlulugunu sermayen ile sinirlamasindan dolayi bicok sirket tarafindan tercih ediliyo. sahis sirketi icin gewerbeamta gidip ben kendi isimi yapmak istiyorum deyip hemen baslayabiliyorsun gmbh da ise notere gidiyorsun sonra kapitalini hesaba yatirip ihk dan onay bekliyorsun. birde ug var ug ye kucuk gmbh diyorlar gmbh dan tek farki bu 25000€ siniri olmamasi 500€ kapital ile bile baslayabiliyorsun mesela ve sorumlulugun bu 500€ ile sinirli kaliyor.
2) isin acigi daha baslangic asamasinda olan firmalar icin yatirimcilar genelde pek sicak bakmiyor ozellikle daha onceden yapilmis birseyse sayet cok daha zor yatirim bulman kredi almanda imkansiz gibi birsey cunku oturum sorunu cikacak karsina sahsen bende boyle oldu
3) en az kac kisi diye bir sinirlama yok sadece kendinde calisabilirsin ben ilk basladigimda gmbh da yonetici olarak 350€ maas bagladim kendime o sekilde yaptim 3ay sonra 3kisi ise aldim ancak masraflari cok oluyor yani maas*1,7 seklinde masrafi oluyor sana ortalama
4) buda sirketinin yapisina bagli gmbh ise farkli vergiler var sahis sirketi ise farkli gmbh & co kg. ise farkli oluyor.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Tem 18, 2016 2:15 am

Cok tesekkur ederim zaman ayirdiginiz icin.

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

eger ki ogrenci oturumun var ise is kurman biraz zor onune bircok engel cikariyorlar belli bir miktar yatirim projenin tutup tutmayacagi rentabiletisi vs gibi. dedigin proje sanirsam bina ici gps sistemi tarzinda birsey atiyorum cnc makinesi 3.kat 4.odada vs gibi bir sistem ise sayet bu sistem var bende bunun uzerine birseyler yapmaya calistim bluetooth ve wireless routerlar araciligiyla fakat donanimi yaptiktan sonra seri uretim maliyetleri cok oldugu icin malesef projemi gerceklestiremedim. bu ise kalkismam ibeacon teknolojisinin ilk ciktigi zamanlardi.

sorularina gelecek olursak
1) ne tur bir sirket kuracagin tamamiyle senin yapacagin is hacmine musteri kitlene ve isle ilgili ne kadar sorumluluk alacagina bagli ilk asamada istersen sahis sirketi ile baslayabilirsin bunun avantaji gmbh ya gore cok daha basit olmasi vergi islerinin kolay olmasi ve yillik 50.000€ ciroya kadar vergiden muaf olman dezavantaji ise sirketin iflasinda vs senin malin mulkun varsa sahsin adina hepsine el konulabilir.
gmbh ise 25000€ sermaya gerektiren (12500€ kurulum asamasinda) ve sorumlulugunu sermayen ile sinirlamasindan dolayi bicok sirket tarafindan tercih ediliyo. sahis sirketi icin gewerbeamta gidip ben kendi isimi yapmak istiyorum deyip hemen baslayabiliyorsun gmbh da ise notere gidiyorsun sonra kapitalini hesaba yatirip ihk dan onay bekliyorsun. birde ug var ug ye kucuk gmbh diyorlar gmbh dan tek farki bu 25000€ siniri olmamasi 500€ kapital ile bile baslayabiliyorsun mesela ve sorumlulugun bu 500€ ile sinirli kaliyor.
2) isin acigi daha baslangic asamasinda olan firmalar icin yatirimcilar genelde pek sicak bakmiyor ozellikle daha onceden yapilmis birseyse sayet cok daha zor yatirim bulman kredi almanda imkansiz gibi birsey cunku oturum sorunu cikacak karsina sahsen bende boyle oldu
3) en az kac kisi diye bir sinirlama yok sadece kendinde calisabilirsin ben ilk basladigimda gmbh da yonetici olarak 350€ maas bagladim kendime o sekilde yaptim 3ay sonra 3kisi ise aldim ancak masraflari cok oluyor yani maas*1,7 seklinde masrafi oluyor sana ortalama
4) buda sirketinin yapisina bagli gmbh ise farkli vergiler var sahis sirketi ise farkli gmbh & co kg. ise farkli oluyor.[/quote]

Ben de BLE teknolojisi uzerinde yogunlastim ve dedigin gibi hardware olarak ibeacon kullaniyorum. 2 dusuncem var: Ilki beaconlari hazir almak ve ornegin estimote\'un hazir analitik panellerini kullanarak sistemi firmalara kurmak. Ikincisi okuldaki prof\'la konusup beacon uretimi icin isbirligi ve destek isteyecegim (bu prof\'umuz gectigimiz donem \'media entrepreneurship\' diye bir ders verdi; bu derste \'hayali\' kendi sirketimizi kurduk ve yillik planlamasini (cash flow, market analysis vs.) yaptik. Ayrica Baski ve Medya Teknolojileri bolumu oldugundan seri uretim icin de okuldan destek gorme sansim var.

Yatirimci bulamazsam UG ile baslamak uygun gorunuyor. Bu konu tabii uzun bir sure arastirilir :)

GmbH icin €25000\'yu yatirimcidan mi finanse ettin?
UG ile dusuk riskli baslamak varken neden GmbH?
Sirketin kapali su an anladigim kadariyla. Ne kadar sure ugrastin ve seri uretim disindaki zorlayici seyler nelerdi?

Profane

Mesaj gönderen Profane » Pzt Tem 18, 2016 3:36 am

Su siralar ortalik karisik olsada uzun surecek gibi durmuyor.Neden Turkiye\'de dusunmuyorsunuz? Su siralar bu tur projelere 300.000$\'a kadar destek saglaniyor.Ayrica sistemi ve uretimi desteklerle hallettikten sonra yurtdisina acilma masraflarinin 50.000$\'a kadar karsilandigi bir takim tesvik ve hibeler var.Bu bahsettigim sadece KOSGEB kurulusu daha haberim olmayan ne tesvikler var Turkiye\'de.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Tem 18, 2016 5:05 am

Ug nin soyle bir sorunu var Urun tedarigi yapacaginiz sirket vs varsa sayet sizi pek ciddiye almiyor yine eger ozellikle b2b sektorune hizmet edecekseniz is alacaginiz firmalar guven sorunu yasiyor dolayisiyla musteri bulman zorlasiyor diyeyim. Senin yaptigin bu projeyi yapan bir alman sirket var oda ug ile basladi ve hala oyle devam ediyor. Birde soylemeyi unuttum ug de kazancin %25ini h harcazlyamiyorsum ve o kisim 25bin eu olunca gmbh yapabiliyorsun. Ben turkiye\'den kredi cekerek aldim 2 yil once direk gmbh ile basladim hala da devam ediyorum

Bu arada sunlari bir incele istersen bunlar senin rakiplerin ve ona gore belki biseyler ilave edebilirsin
http://www.solconia.de/indoor-ortung/
https://www.infsoft.de/technologie/hard ... ator-nodes
Estimote yi o zamanlar tercih etmemenin sebebi ilk ciktigi zaman biraz yavas kalmislardi birde api olarak onlara bagli kalmak istememistim derken bu konuda cikmaza girmistim
Simdi arastirdim da bisuru olmuslar o zamanlar yapsaydin super olurdu Ibeacon ilk ciktiginda

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Tem 18, 2016 8:34 am

mini-gmbh var. 1€ya kurulabilir. yil icersinde yeteri kadar kazanc yaparsan sonraki yila firmaya sermaye olarak yatirir normal gmbh olursun.

gelelim isin diger yuzune. sen bu tezi firmada yapiyosun. ben mesela bitirme tezine baslicam ve yapacagim firma yazilim tamamen firmaya aittir tezi yapanin hakki yoktur diye bi madde koymus sozlesmeye. buna dikkat ettin mi?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Tem 18, 2016 11:37 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

mini-gmbh var. 1€ya kurulabilir. yil icersinde yeteri kadar kazanc yaparsan sonraki yila firmaya sermaye olarak yatirir normal gmbh olursun.

gelelim isin diger yuzune. sen bu tezi firmada yapiyosun. ben mesela bitirme tezine baslicam ve yapacagim firma yazilim tamamen firmaya aittir tezi yapanin hakki yoktur diye bi madde koymus sozlesmeye. buna dikkat ettin mi?[/quote]

sermaya olarak yatirmak pek mantikli degil cunku sirketin kazancini vs ispatlayip sacheinlage dedikleri olayi yapman gerekiyor onuda yapabilmek icin bilirkisi raporu vs istiyorlar 3-4bin euro bu masraflara gidiyor onu verene kadar 12500€ bi sekilde bulmak daha mantikli cunku bu 12500€ yu sermaye olarak kullanabiliyorsun isci maasini vs odeyebiliyorsun ama 3-4bin euro cope gidiyor. tabi ug(mini-gmbh) da yil sonunda kazancinin 4te1i 25000€ yu bulduysa hemen gmbh ye cevirebilir ancak 1 yil icinde 100.000€ kazanc yapmakda biraz hayali 3-4 yilda olabilir ama :)

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Tem 18, 2016 5:15 pm

[quote]Profane tarafindan yazilan metin:

Su siralar ortalik karisik olsada uzun surecek gibi durmuyor.Neden Turkiye\'de dusunmuyorsunuz? Su siralar bu tur projelere 300.000$\'a kadar destek saglaniyor.Ayrica sistemi ve uretimi desteklerle hallettikten sonra yurtdisina acilma masraflarinin 50.000$\'a kadar karsilandigi bir takim tesvik ve hibeler var.Bu bahsettigim sadece KOSGEB kurulusu daha haberim olmayan ne tesvikler var Turkiye\'de.[/quote]

Ogrendigim iyi oldu, cok tesekkur ederim paylastiginiz icin. Okul bittikten sonra yasantima Almanya\'da devam etmek istiyorum, Turkiye\'ye donme gibi bir dusuncem yok. Tabii Tr\'den tesvik-hibe alabilirsem neden olmasin. Turkiye\'de kurdugum sirketin es zamanli Almanya ofisini acma durumlari nasil? Yeni bir sirket acma gibi mi oluyor, yine 25000€ durumlari gecerli mi? Yoksa farkli bir proseduru mu var?

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

Ug nin soyle bir sorunu var Urun tedarigi yapacaginiz sirket vs varsa sayet sizi pek ciddiye almiyor yine eger ozellikle b2b sektorune hizmet edecekseniz is alacaginiz firmalar guven sorunu yasiyor dolayisiyla musteri bulman zorlasiyor diyeyim. Senin yaptigin bu projeyi yapan bir alman sirket var oda ug ile basladi ve hala oyle devam ediyor. Birde soylemeyi unuttum ug de kazancin %25ini h harcazlyamiyorsum ve o kisim 25bin eu olunca gmbh yapabiliyorsun. Ben turkiye\'den kredi cekerek aldim 2 yil once direk gmbh ile basladim hala da devam ediyorum

Bu arada sunlari bir incele istersen bunlar senin rakiplerin ve ona gore belki biseyler ilave edebilirsin
http://www.solconia.de/indoor-ortung/
https://www.infsoft.de/technologie/hard ... ator-nodes
Estimote yi o zamanlar tercih etmemenin sebebi ilk ciktigi zaman biraz yavas kalmislardi birde api olarak onlara bagli kalmak istememistim derken bu konuda cikmaza girmistim
Simdi arastirdim da bisuru olmuslar o zamanlar yapsaydin super olurdu Ibeacon ilk ciktiginda[/quote]

Cok tesekkurler. infsoft firmasi ile uzun bir sure yazisma yaptim. Tez butcemin cok uzerinde fiyat verdikleri icin alisveris konusunda anlasma saglayamadik. Sizin sirketinizi cok merak ediyorum. Websitesi varsa inceleyebilir miyim? Buradan paylasmak istemezsen ozelden de alabilirim.

Baska ortaklarin var mi, tek basina mi kurdun? Acikcasi tez bitiminde -calisma hayatina atilmadan- kendime en azindan 2 sene sans verip sirket kurmayi dusunuyorum. Bu noktada ayni konu uzerinde calismamiz da guzel bir tesaduf olmus. Eger ortaklik dusuncesi olursa degerlendirmek isterim ben de PPPP

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

gelelim isin diger yuzune. sen bu tezi firmada yapiyosun. ben mesela bitirme tezine baslicam ve yapacagim firma yazilim tamamen firmaya aittir tezi yapanin hakki yoktur diye bi madde koymus sozlesmeye. buna dikkat ettin mi?[/quote]

Tez konusunda haklisin. Yaptigim tez 5 yil sure boyunca firmaya ait. Ama deneyleri yaptiktan ve sonuc elde ettikten sonra yeni bir tez hazirlamak cok da zor olmaz bence. Konum, sayisal veriler, tarihler vs degistirilerek yeni bir rapor hazirlayabilirim bu konuda.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Tem 18, 2016 5:19 pm

Hepsinden once yapacagin isin patentini alabilecekmisin?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Tem 18, 2016 5:31 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Hepsinden once yapacagin isin patentini alabilecekmisin?[/quote]

Sanmiyorum. Yeni bir sey bulmuyorum, daha cok var olan sistemi gelistirme uzerine calisiyorum.

Kuracagim sirketi bagimsiz \'engineering&consulting\' firmasi olarak dusunmekteyim. Yani proje danismanligi yapip gerekli olan sistemi oraya goturmek. Kullanilan donanim cok ucuz, ortalama 20€ civari adedi. Turkiye\'deki gorustugum bir firma 8000 metre kare alan icin 45 tane beacon kullandigini soyledi, yani duz mantikla donanim harcamasi sadece 900€ ya denk gelmis. Bu hazir alinan ticari donanim ile kendi yazilimimi diger firmalara goturup kurulumunu yapmayi planliyorum. Ornegin; bu sistemi 2000 metre kare alana kurmak icin bircok firma 5000€ dolaylarinda masraf cikardi. Tek bir projeden elde edilen para miktari bu sekilde. Tabii teoride kolay gorunuyor ama bircok zorlugu oldugunun da farkindayim.
En son muris01 tarafından Pzt Tem 18, 2016 5:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 0 kere düzenlendi.
Sebep: kelime (için) eksikliði

Profane

Mesaj gönderen Profane » Pzt Tem 18, 2016 10:17 pm

Bizde aile olarak uzun yillardir CNC makine ve parca uretimindeyiz.Daha oncede sirket kurmadan Almanya\'da bir yapilanma olusturmustuk.Ancak bizde birsekilde Almanya\'da en azindan bir buro acmak istiyoruz.
Kendi tecrubelerimize gore ayni sirketten devam edersek bir ofis ve teknik servis gibi yatirim yada fazla maliyet cikmiyor.Ama ayri bir sirket kurarak onun uzerinden satis yaparsan sartlar normal bir sirket gibi.Aradaki fark guven.Turkiye\'deki sirketin elciligi oldugu zaman sozlesme sartlarida Almanya tarafi adina daha guvenli ve Turkiye tarafindan daha riskli oluyor.

Herseyin basinda hicbir siyasal ve politiksel gorus dikkate alinmaksizin milliyetcilik duygusuyla her turlu iyi,kotu sartda bize siginak,yuva olacak ulkemizin daha iyi yerlere gelmesi icin mumkun mertebe her yatirimin Turkiye\'de yapilmasi taraftariyim.