Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada lisans tamamlamak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lost

Mesaj gönderen lost » Cmt Eyl 05, 2009 9:14 pm

merhaba arkadaslar ben bu siteye yeni kayit oldum site yoneticilerine tesekkur edrim bu kadar icerikli bir site hazirladiklari icin..

ben 2 yillik cevre mezunuyum amacim cevre muhendisligine gecmek almanyada ,bu yuzden lisans tamamlamaya gitmek istiyorum..bir kac sorum olacakti cevaplarsaniz sevinirim..

1.Almanyada her universitede YOK denkligi varmi??

2.Ben almanyada lisasn tamamlamak icn gidecem orda kac sene daha okuyacam acaba bir kac danismana sordum bana muaf oldugun dersler fazlaysa 1 sene sonra mezun olursun dediler sizce almanyada durum nasil bu konuda??

3.Ben cevre muhendisligini istiyorum ama almanyada 300 uzerinde universite var ve ben nasil arasatiracagimi bilmiyorum okul harclari ? ingilizce gitim veren cevre muh. icin uni. hangileri? vs..okul bilgileri yardimci olursaniz sevinirim simdiden cevap verenlere tesekkurler..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Eyl 05, 2009 10:52 pm

[quote]lost tarafindan yazilan metin:
merhaba arkadaslar ben bu siteye yeni kayit oldum site yoneticilerine tesekkur edrim bu kadar icerikli bir site hazirladiklari icin..

ben 2 yillik cevre mezunuyum amacim cevre muhendisligine gecmek almanyada ,bu yuzden lisans tamamlamaya gitmek istiyorum..bir kac sorum olacakti cevaplarsaniz sevinirim..

1.Almanyada her universitede YOK denkligi varmi??

2.Ben almanyada lisasn tamamlamak icn gidecem orda kac sene daha okuyacam acaba bir kac danismana sordum bana muaf oldugun dersler fazlaysa 1 sene sonra mezun olursun dediler sizce almanyada durum nasil bu konuda??

3.Ben cevre muhendisligini istiyorum ama almanyada 300 uzerinde universite var ve ben nasil arasatiracagimi bilmiyorum okul harclari ? ingilizce gitim veren cevre muh. icin uni. hangileri? vs..okul bilgileri yardimci olursaniz sevinirim simdiden cevap verenlere tesekkurler..[/quote]
2)ben sordugun sorulara elimden geldigince cevaplamaya calisayim;
simdi almanyada sistem soyle:3 sene bacholar ve 2 sene de master egitimi var.bacholar bizim bildigimiz lisans egitimi oluyor.ama almanyadaki nerdeyse her ogrenci sanki uni 5 yilmis gibi masterla birlikte okuyor.yani sen iki yilini kayipsiz saydirirsan bir yil sonra bacholari bitireceksin.masterin kalmis olacak.masterla okursan en az 3 senen var.
3)almanyada eskiden harc yoktu,fakat artik harc parasi uygulamaya girmeye basladi yavas yavas.her unide olmamakla birlikte yaklasik 500 euro harc ucreti vardir.ve tabi yaklasik 200 euro eyalet icinde ucretsiz ulasim hakkindan yararlanmak icin verceksin.(hizli trenler haric)bu arada sitemizde universite tanitimlari mevcuttur ve oradan unilerin sitelerine girerek istedigin bolum var mi diye bakabilrsin.

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Cmt Eyl 05, 2009 11:54 pm

peki ders saydirmayi dsh sinavina girmeden once sordurabilrimyiz yani onceden ne gorduysek okula belgeleyip kabul alabilirmiyiz yoksa dsh yi kazandiktan sonra mi ders saydirma oluyo

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 06, 2009 12:31 am

2 yillik universite bitirip burda direk hepsini birak belki bir kac ders sayarlar o kadar.. Danisman firmasi bunu neye dayanarak soylemis onu da anlamadim.. Turkiye de 4 yillik bitirip gelenleri bile artik zor master a almiyorlar. o danismanlik firmasina gore turkiye de 4 yillik bitiren biri master in 2. semesterin den baslayacak.. Universiteden universiteye ders tanima olayinda daglar kadar fark olabiliyor.. Ama simdiye kadar 2 yillik okuyup da burda birak seneyi ders saydirani hic gormedim..

ali5806, senin soruna gelince dsh yazmadan once gidip bolumun proflariyla elbette konusabilirsin.. bunu daha once de belirtmistim, gidin hatta en az 3-5 uniyle gorusun.. en cok kim tanirsa ordan baslayin diye.. ayrica asagidaki makaleyi ve alttaki yorumumu bir incele derim :)

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=50

lost

Mesaj gönderen lost » Pzr Eyl 06, 2009 1:00 am

deryasiegen tesekkurler.. Physiker 2. sorum yanlis anlasildi gariba benim anlatmak istedigim lisans tamamlamak icin belli bir universiteye gidecem almanyada ve tabiyki her universitenin ders tanima olayi farklidir ama benim goturecegim transkripte dersler uyusuyor yani muaf tutuyorlarsa beni, belkide kisa bir donem icerisnde bitirecem 1 sene falan dedim ama tabiyki olurki muaf oldugum dersler az olur o zaman bu 1 sene degil 1.5 belki 2 seneye bile cikar benim demek istedigim bu dikey gecis yapanlarda durum nasil onu sormak istedim? arkadaslar 1 .sorumada cevap veririseniz sevinirim

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Pzr Eyl 06, 2009 1:06 am

Physiker tesekkur ederim yardimin icin.

Ben email gonderdim sonucu bekliyorum bana ek gondermislerdi dun konusu actim siz cevirdiniz hatta.

Demek yili birak ders saymayi bile zor yapiolar diyosunuz yani ornegin ben myo dayken matematik 1-2 derslerini biri DD birinide CC ile gecmistim butunlemelerde bunlar da 2 yillik mezunu olmam ile birlikte saydirilmamak icin kritermidir?

son olarak verdiginiz linkte yazan bisey:

[quote]Lutfen bu ic muhasebinizde kendinize durust olun. Gercekten kendinizin nasil bir calisma disiplinine sahip oldugunu bilmeden ben gelirim bu isin ustesinden deyip sonra husranla donmenizi istemeyiz.[/quote]

buna gore soyle sormak istiyorum ben eger yilimi saydiramazsam ki dersi bile zor sayiyolarmis 2 yillik mezunu oldugum icin ozaman ben baska bi bolum mu okumaliyim cunku matematigim hic iyi degil yani sozel agirlikli bi bolum hukuk,psikoloji,tarih,eczacilik vs..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 06, 2009 4:46 pm

lost, ilk soruna cevap evet yok tarafindan taninir. hatta almanya da aldigin diploma dunyanin heryerinde gecerli..

yalniz dikkat edin almanya da sizin onlisans dersleri cok ama cok nadir sayilir.. yani nerdeyse sifirdan baslayacaksiniz.. belki cok cok iyi niyetli bir prof cikarsa 1 semester sayarsa o bile mucize. Vorlizenz ( on lisans ) almanya da universite olarak sayilmiyor cunku..

ali5806. oncelikle sen diye hitap edebilirsin :) . bilg. programlama okumusun sanirim, sayisal bir bolumden sifirdan baslayabilirsin ama hukuk, psikoloji, eczaciliga zaten girme ihtimalin cok dusuk cunku yuksek oranda nc var , zaten bolumun sayisal kabul alamazsin.. ama illa ki cok istiyorsan bir sene almanya da studienkollege yaparak o bolumlere basvurabilirsin.

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Pzr Eyl 06, 2009 6:36 pm

Peki studienkollege ne oluyor ben anerkennung stelle ye diplomami gonderdim onlar bana

Informatik veya Elektro und informationstechnik okuyabilirsin dediler.

Bende soyle dusundum istedigim bolume girmek icin Turkiyede 2 yillik degil 4 yillik bir universite bitirmem ve mezun olmam lazim o yuzden Turkiyede askerligimi yapip acik ogretim isletme okumayi boylece 4 senelik bir uni. bitirip Almanya\'da istedigim bolumde okuyabilirim diye dusundum.

Studien kolleg diye bisey den haberim yoktu.

Simdi acaba dusundugumu mu yapmaliyim istedigim bolumde okumak icin yoksa senin dedigin Studien kolleg imi yapmaliyim??

Studien kolleg yapmalisin diyorsan Studien kolleg i biraz aciklarmisin forumda baktim ama tam anlamadim

Yine zeugnis anerkennungs stelle ye diplomami gonderip ben studien kollege girmek ve sozel bolumler sinavini vermek istiyorum diye bildirimi yapmam lazim ??

Yok eger sen dusundugunu yap diyorsan neden??

Simdiden tesekkur ederim. :)

lost

Mesaj gönderen lost » Pzr Eyl 06, 2009 6:39 pm

Physiker anladim tesekkur ederim bilgilendiridgin icin..peki bir sey daha soracam ben ders saydirma isini nasil yapmaliyim yani istedigim her universiteye (cevre muh. olanlar)nasil basvurup ogrenecem ??hangisi ne kadar uzatir donemimi diye?ben dil kursuna yeni baslayacam ama bu lisans derslerinide simdiden cozmek istiyorum yardimci olursan sevinirim..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 06, 2009 8:31 pm

Yurt disinda 11 yil okuyan ve universite egitimine baslamamis yabanci ogrencilerin , alman egitim sistemindeki abitur dedigimiz ve genel olarak 12 yil surmesi gereken okul surecini dengelemek icin devlet veya ozel kurumlar tarafindan acilmis olan ve bolumlerin temel derslerinin yapildigi kurstur studienkollege.. veya yurtdisinda farkli alanlarda egitim gorenlerin alan degistirmesi halinde gitmeleri gereken kurs..

bence anerkennugsstelle nin sana tavsiye ettigi bolumlere git derim.. O zaman 1 yil da studienkollege yapmak zorunda kalmazsin, direk baslarsin..

lost, bu islemi yukarda da dedigimiz gibi dil sinavindan once yapabilirsin.. bazi uni lere basvurunca bir komisyon olur ya orasi kabul verir veya bolumlerin studiumberater i olur bir prof mesela ondan randevu alip yapabilirsin..

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Pzr Eyl 06, 2009 8:38 pm

Tamam da ben o bolumlerde yapacagimi dusunmuyorum o yuzden bolum degistirmek istiyorum.

Simdi sizce askerligi yapip isletme okuyup boylece 4 senelik bi fakulte mezunu olup istedigim bolumde mi okuyum yoksa studien kolleg mi yapiyim hangisi sence daha yararli?

Yine zeugnis anerkennungs stelle ye diplomami gonderip ben studien kollege girmek ve sozel bolumler sinavini vermek istiyorum diye bildirimi yapmam lazim ??

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 06, 2009 10:10 pm

biraz zor bir soru oldu.:) . kendi hayatinla ilgili verecegin bir karar, ama ben olsam kendi bolumumu okurdum. haa istemiyorsan studienkollege yapardim, ama unutmaki o yukarda saydigin bolumlere girmen cok ama cok zor.. NC basligini bi incele derim..

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Pzr Eyl 06, 2009 10:50 pm

Peki Turkiyede aof isletme okuyup boylece 4 senelik bi fakulte mezunu olup istedigim bolumde okuyabilirmiyim Almanyada?

Eger okuyabilirsem yine Zeugnisanerkennung stelle ye 4 yillik isletme diplomami gondericem onlarda bana istedigini secip bastan bachelor okuyabilirsin mi diyecek??

Anlasilan su ki ders saydirma 2 yillik mezunlar icin cok zor yili birak dersi zor sayiyolarmis,

Studienkollegle bolum degistirmek icinde NC engeli var.

En iyisi TR de isletme okuyup 4 senelik mezunu olup Almanyada istedigim bolumu okumak.

ali5806

Mesaj gönderen ali5806 » Sal Eyl 08, 2009 5:47 pm

Peki ben 2 senelik bir uni bitirdigim icin studienkolleg yapmama gerek yokmus ama ben bolumumu degistirmek icin yapmak istiyorum bu olabilirmi ??

Internette yazanlara gore sadece liseyi 3 yil okuyanlar studienkolleg yapiyorlarmis.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eyl 08, 2009 8:41 pm

evet farkli bir bolumde okumak istersen studienkollege yapmalisin..

lost

Mesaj gönderen lost » Çrş Eyl 09, 2009 12:39 am

ya arkadaslar ben cevre muhendsilgine gecis yapacam ama almanyada o kadar cok universite varki nasil yapacm nasil bulacam cevre olan yerleri tek tek arastirarakta bulamiyorum yardimci olun lutfennn..universitelerin hepsinin oldugu bir liste ulasmaya calisiyorum cevre olanlar sadece..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Çrş Eyl 09, 2009 8:41 am

ole bi site oldugunu sanmiyorum.sana tavsiyem sitedei universite tanitimlarindan aklina yatan unilerin sitelerine girip arastirmak.baska yolu yok malesef.mesela ben kararimi vermistim NRWde okuyacagim diye.sonra tek tek butun unileri arastirdim.

lost

Mesaj gönderen lost » Çrş Eyl 09, 2009 9:42 pm

deryasiegen sen almanyada hangi universitede okuyorsun?cevre muh. varmi:) okul ucreti falan nasil? yada dil kursuna gidiyorsan hangisine gidiyorsun? cevaplarsan sevinirim birde arkadaslar ben ekimde acikogretimede basvurmak istiyorum almanyaya okumaya gittigimde bu bir sorun olurmu 2 yerde okuyamazsin falan..diye

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eyl 10, 2009 11:43 am

http://www.hochschulkompass.de/

veya daad in sitesinde bulabilirsin

veya google den bakabilirsin..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Prş Eyl 10, 2009 11:49 am

ben uludagda elektronik muh bitirdim.simdi master icin almanyaya gidiyorum.once siegende uninin DSH hazirlik kursuna gidicem.DSHyi gectikten sonra muhtemelen bochuma gidicem master icin,belk de duisburg bilmiyorum henuz.
okul harclari NRWde 500 euro+ semster ticket ucreti var 190 euro civari.semster ticketla ayni eyalet icinde otobuz ve trenleri ucretsiz olarak kullaniyorsun.(hizli trenler haric)hangi universitede cevre muh var bilmiyorum.tek tek unilerin sayfalarina bakip arastirman gerek