Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanca Kelimelere Nasil Calisiyorsunuz?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
beasteast

Mesaj gönderen beasteast » Cum Haz 24, 2016 12:29 am

Uzun zamandir Almanya\'dayim ve birkac ay once TESTDAF\'a girip sinavi verdim. Ancak o surecten beri hic Almanca calismadim ve su an neredeyse tek kelime bile konusamaz hale geldim. Elbette bir iki haftalik bir tekrarla tekrar eski halime gelirim, yani tamamen unutmadim. Malum Almanca nankor bir lisan, biraz bile kullanmayinca hemen unutuluyor. Nitekim asil sikintim bunu unutmak degil, uygun sekilde ogrenememek.

Soyle ki, Almanca-Turkce kaynaklar gercekten asiri yetersiz, hatta icler acisi. Bir tane bile yeterli sozlugu yok ve bu kelime ogrenme acisindan beni cok geriyor. Artikel\'di, donusumlu fiildi, fiilin edatiydi vs. derken hepsini bir arada ancak basili sozluklerde bulabiliyoruz ve oradan calismak hem cok zaman aliyor hem de pek yeterli gelmiyor.

Size bu hususta sorum, Almanca kelimeleri nasil ogreniyorsunuz? Etrafima baktigimda buraya sonradan gelip Almancayi cok iyi ogrenen insanlar var ve bunun sirrini gercekten merak ediyorum.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Cum Haz 24, 2016 1:05 am

TestDaF veren adam 1-2 ayda hic konusamayacak seviyeye gelemez. Bence bizi trolluyosun.

beasteast

Mesaj gönderen beasteast » Cum Haz 24, 2016 1:21 am

[quote]ysFF tarafindan yazilan metin:

TestDaF veren adam 1-2 ayda hic konusamayacak seviyeye gelemez. Bence bizi trolluyosun.[/quote]

Trolleme falan yok, vaziyet bu. Su an 2 ay once oldugundan cok daha kotuyum konusmada. Psikolojik oldugunu tahmin ediyorum cunku Almancadan o kadar nefret ettim ki bu sinav periyodunda sinavdan kurtulduktan sonra bir daha isim olmayacagini dusundum, tabi boyle bir sey mumkun degil. Hatta asil zorluk simdi baslayacak. Nitekim sordugum asil soru da konusmak uzerine degil kelimeyi butunuyle ogrenmek uzerine. Eger bu hususta bir tavsiyen varsa ve paylasirsan memnun olurum.

Ingenieur

Mesaj gönderen Ingenieur » Cum Haz 24, 2016 12:00 pm

Merhaba, eger Almanca kelimeleri kolay kolay unutmamak istiyorsaniz, oncelikle bu yeni ogrenmis oldugunuz kelimeler ile kendi cumlelerinizi hatta daha da iyisi internetten bulmus oldugunuz cumleleri beraber olarak bir arada yazmalisiniz, tabi bu oldukca zaman alici ve zahmetli istir ama sonunda kesinlikle bu emege deger diyebilirim.

Sadece Almanca-Turkce kelime ogrenmek pek de anlam kazanmiyor, bildiginiz gibi genellikle sozcukler cumlede kullanildigi anlam bakimindan farkliliklar gosterebiliyor. Ornegin minik minik kagitlara yeni kelimeleri yazabilir, bu kelimenin altina ornek bir yeni kelimenin de kullanildigi cumleyi yazabilirsiniz. Bu kagitlarin arka sayfasina da bu kelimenin Synonym yazabilirsiniz, gerektigi takdirde turkce anlamini da ayni sekilde arka sayfaya ekleyebilirsiniz.

Genellikle Synonym\'ler ile yeni kelimeler ogrenmek bana gore daha faydali ve efektif. Ornek verecek olursak: Außerdem, Ferner, Daruber hinaus,Des weiteren, Hinzu kommt, dass... gibi genel olarak hepsi ayni anlami karsiliyor sizin de bildiginiz gibi.

Tabi bu anlatilarindan arasinda en onemlisi bence periyodik olarak tekrar yapmak ki ancak bu sekilde kelimeleri aklinizdada surekli fresh tutabilesiniz. Bunun yaninda muhtemelen akilli telefon kullaniyorsunuzdur, Quizlet, Evernote, Keep gibi uygulamalar yardimiyla yeni kelimelerinizi ayni zamanda telefonunuzda da saklayabilirsiniz, tramvayda, otobus veya uzun yolculuklar sirasinda 10 dakika bakmaniz bile yeterli olacaktir.

Benim tavsiyelerim de bu sekilde PPPP