Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Universite Okumak! Bol Bol Soru

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Çrş Mar 09, 2016 1:07 am

Merhaba arkadaslar, boyle bir site icin hepinize tesekkurler. Cok yararli gercekten.
Ben lise mezunuyum ve bu sene YGS-LYS sinavina girecegim. Istedigim bolum ise Bilgisayar Muhendisligi*. Simdi aklimda olan sorulari yazayim. Madde madde yazacagim ki; hem sorular, hem cevaplar karismasin. Simdiden tesekkurler.

Yildiz Soru*) Almanya\'da Bilgisayar Muhendisliginin* adi nedir? Hannoverde ki okullarda var mi? Hannover de okuyacagim.

1) Almanya\'da okuyabilmek icin, once Turkiye\'de o bolumu kazanmak gerekiyormus. Bundan kasit tam olarak nedir? Puanimin yetmesi yeter mi? Yoksa kayit mi yaptirmam gerekiyor?

2) Almancam sifir. Dolayisiyla oraya gidip 1 sene dil egitimi alacagim ve yurtta kalacagim. Dil kursu fiyatlari ne kadardir? Hannoverde okumak istiyorum. Akrabalar yakin diye.

3)Ilk sene bloke hesap ile gidip. 2. senemde garantor belgesi alabilir miyim? Rahat bir sekilde gidip garantor isiyle orada ugrasmak istiyorum.

4) Diyelim ki garantor belgesi aldim. Garantorum olan kisi her ay bana para vermek zorunda mi? Ben o parayi calisarak veya baska yerden kazansam olur mu?

5)Garantor parayi elden verebilir mi? Yoksa makbuz zorunlu mu? Ben garantor istiyorum ama bana para vermesini istemiyorum. Sadece oraya gitmemde yardimci olsun yeter.

7) Her yerde farkli seyler yaziyor. 2016 Yili itibari ile gerekli belgeler nelerdir?

8) Universite red eder mi? Neden eder?

9)Bloke hesaba dil kursu, yurt fiyatlari dahil 8000Euro mu?

10) Garantorun aylik geliri sizce ne kadar olmali (en az)?

* Bilgisayar Muhendisligi\'nden kasit Yazilim, programlama gibi seyler. Yani program, oyun vs gelistirme.

Cok Tesekkurler. :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 09, 2016 3:36 am

www.deutschstudent.de

Gercekten tum sorularinin cevabi onlarca baslikta cevaplandirildi.
Universite Makaleler - Sikca Sorulan Sorular ve ilgili katagorilerde forum basliklarina bakabilir, eski sorulari inceleyebilirsin...

Varsa tek tek cevaplamak isteyen, buyursunlar, ama artik gina geldi ayni seyleri tekrar etmekten :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Çrş Mar 09, 2016 9:28 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

www.deutschstudent.de

Gercekten tum sorularinin cevabi onlarca baslikta cevaplandirildi.
Universite Makaleler - Sikca Sorulan Sorular ve ilgili katagorilerde forum basliklarina bakabilir, eski sorulari inceleyebilirsin...

Varsa tek tek cevaplamak isteyen, buyursunlar, ama artik gina geldi ayni seyleri tekrar etmekten :)[/quote]

Iyi gunler. Evet haklisiniz :) Tek tek kurcaliyorum konulari. Telefon uzerinden biraz karisik geliyor bana nedense. Peki rica etsem buradan yildizli sorumun cevabini verebilir misiniz? Ve Hannover Universitesi on kaydi icin almanca bilme sarti var mi? Sitede bunlarla ilgili linkler var ama Almanca oldugu icin anlamadim maalesef. Skype, Whatsapp gibi bir yerden buradaki konusma imkani var mi?

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Prş Mar 10, 2016 12:57 am

Merhabalar,

Yildizli sorun icin, https://www.study-in.de/en/plan-your-st ... niversity/

Bizdeki bilgisayar muhendisligi Almanya\'da genelde informatik veya bilgisayar bilimler adi altinda gecer buna gore bi siteyi kurcalarsan istedigin bilgilere ulasabilirsin.

Diger sorular icin Staatsmann\'in da dedigi gibi sitede hepsi mevcut :)

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Prş Mar 10, 2016 1:28 am

[quote]dr13agon tarafindan yazilan metin:

Merhabalar,

Yildizli sorun icin, https://www.study-in.de/en/plan-your-st ... niversity/

Bizdeki bilgisayar muhendisligi Almanya\'da genelde informatik veya bilgisayar bilimler adi altinda gecer buna gore bi siteyi kurcalarsan istedigin bilgilere ulasabilirsin.

Diger sorular icin Staatsmann\'in da dedigi gibi sitede hepsi mevcut :)[/quote]

Degerli cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Sanirim universite kayitlari zorlasmis biraz. Dil olmadan on kayit yapmamaya baslamis istedigim yer. Hannover Universitesi;:(

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Mar 10, 2016 1:36 am

Bilgisayar Muhendisligi bolumu sadece Turkiye\'de muhendislik olarak gecer aslinda. Dunya genelinde boyle bir bolu yoktur. Computer Science yani bilgisayar bilimleridir genel adi. Almancasi genel olarak Informatiktir. Angewandte , Wirtschaft vs farkli dallara ayrilir. Kabul alman icin belirli bir almanca seviyesi talep ederler. Ornek olarak benim universitem icin bu A2 idi ama bazisinda A1 bazisinda b1 hatta B2 bile olabiliyor.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Prş Mar 10, 2016 2:00 am

[quote]Informatiker tarafindan yazilan metin:

Bilgisayar Muhendisligi bolumu sadece Turkiye\'de muhendislik olarak gecer aslinda. Dunya genelinde boyle bir bolu yoktur. Computer Science yani bilgisayar bilimleridir genel adi. Almancasi genel olarak Informatiktir. Angewandte , Wirtschaft vs farkli dallara ayrilir. Kabul alman icin belirli bir almanca seviyesi talep ederler. Ornek olarak benim universitem icin bu A2 idi ama bazisinda A1 bazisinda b1 hatta B2 bile olabiliyor.[/quote]
Bu kotu oldu iste. Benim planlarim on kabul alip, orada 1 sene dil ogrenip oyle okumaya baslamakti. Cok kotu oldu bu :/