Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Meslek lisesi vs Anadolu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Prş Şub 18, 2016 8:23 am

Arkadaslar gunaydin bir sorum olacakti lutfen kimse yanlis anlamasin ;
Bildiginiz gibi turkiyede meslek liseleri vasat puan alamayan hicbirsey bilmeyen dersle alakasi olmayan kisiler gidiyor.Ama Almanya da universite okuyabiliyorlarsa okulun zor oldugunu hic dusunmuyorum.Meslek liseli biri gidip okuyabiliyorsa orta bir anadolu lisesinden mezun olan nasil zorlanir? Kisiye bagli diyeceksiniz meslek liseli biri nasil kisiye bagli olabilirki?

Okandevrimm

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Okandevrimm » Prş Şub 18, 2016 12:51 pm

Sen meslek liseyi yanlis anlamissin meslek lisesiler belki mat-geo zayif ama meslek derslerinde basarili ve gunde 10 ders goruyorlar sen bunlara basarisiz diyemessin. Dersi gostermeyip sinavda sorarsan universite sinavinda basari bekleyemessin. O yuzden oyle sacma sorular sorma. Calisan herkes yapar. Zeka testine gerek yok.

yurdanurt

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen yurdanurt » Prş Şub 18, 2016 1:19 pm

Sayin Ahmedli Bey;
Yazinizi yazarken yanlis uslub kullandiginizi dusunuyorum. Zira meslek lisesi vasat bir lise degildir. Egitim sistemi farklidir ama bu liselerde egitim alan ogrencilerin de vasat oldugu anlamina gelmiyor. Ornegin: Yaptigi calismalarla basarilar alan ogrencilerden tutun. Meslek lisesi sonrasinda Matematik bolumu bitenlere kadar bircok tandigim var.
Birde Turkiye\'de herkes imkanlari dogrultusunda egitim aliyor maalesef zeka veya yetenek kriterlerine gore degil. Bu yuzden sorunuzu farkli sormaniz gerektigi kanaatindeyim.

Mesela sunu sorabilirdiniz bence: Basari orani dusuk olmasina ragmen meslek lisesi mezunlari Almanya\'da nasil basarili olabiliyor?

Cevap: Ogrenci Almanya\'nin istedigi kriterleri yerine getirebiliyorsa egitim alma hakkina sahiptir. Kisisel performans ve sosyal olabilmek asil kriterdir.

Eger yanlis bir cumle kullandiysam hepinizden ozur dilerim.

Iyi gunler dilerim

alcadras

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen alcadras » Prş Şub 18, 2016 1:34 pm

Teknik lise okuyan biri olarak soyluyorum sehrimde iyi olan meslek liselerinden birinde okusam da gercekten egitim olarak insana bir sey katmiyor. 2 senedir takdir belgesi aliyorum calismadigim halde herkesin boyle olmasa da genelin ortalamasi 75 ten yuksek. Derslerin kolayligindan kaynaklaniyor ve universite hedefi olmadigi icin meslek liselerinin 4 yil bosa gidiyor. Meslek derslerine gelince, anadolu lisesine giden bir kisi haftasonlari 5 saat filan ayirsa herhalde bizim kadar sey ogrenir ki ben hala bir sey ogrendigimizi dusunmuyorum meslek derslerinde (veritabani/bilisim bolumu) Umarim sadece benim icin gecerlidir bu. Universite sinavina gelecek olursak 12.sinifta hocalar genelde ders islemeyi birakiyor teknik/anadolu tekniksen. 1 yil boyunca calistin ne alabilirsen o. Cok iyi calisan arkadaslarimda var benim gibi alacagi not 300 olanlarda. Meslek liseliysen ( teknik veya anadolu teknik degilsen) zaten ortaminin -genelde- calismakla alakasi olmadigi icin belki mezun oldugunda aklin basina gelir calisirsin calisinca kazaniliyor bence.

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Prş Şub 18, 2016 3:04 pm

Aklimdaki sorularin birazini cevapladiginiz icin tessekurler ama hayla net bir cevap aldigimj dusunmuyorum

alcadras

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen alcadras » Prş Şub 18, 2016 3:21 pm

[quote]Amedli21 tarafindan yazilan metin:

Aklimdaki sorularin birazini cevapladiginiz icin tessekurler ama hayla net bir cevap aldigimj dusunmuyorum[/quote]

"Almanya\'da universite okuyorlar zorlanmiyorlar" diyerek bahsettigin meslek liseli kisiye sorman belki daha dogru olacaktir. Ne kadar zorlanip zorlanmadigini ondan ogrenebilirsin.

Crni

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Crni » Prş Şub 18, 2016 3:59 pm

Ogrencinin hedefi meslek lisesi ise buna kimse karisamaz amedli ! Maalesef toplumumzda meslek lisesini ogrencilerin aklina basarisiz bir egitim kurumu olarak ekmisler ! Gelisememizdeki sebeplerden sadece birtanesi !
BAR MITZVAH

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Prş Şub 18, 2016 4:23 pm

Arkadasim hayla konuyla ilgili cevap vermiyorsun lutfen konuyla ilgili bir cevap istiyorum
Yurdanurt\'un dedigi gibi Basari orani dusuk olmasina ragmen meslek liseliler nasil almanyada basarili olabiliyor?

Crni

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Crni » Prş Şub 18, 2016 5:28 pm

Onlara vahiy iniyor demekki :D
BAR MITZVAH

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Prş Şub 18, 2016 6:25 pm

Duzgun cevaplar ver kardesim

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen dr13agon » Prş Şub 18, 2016 8:37 pm

[quote]Amedli21 tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar gunaydin bir sorum olacakti lutfen kimse yanlis anlamasin ;
Bildiginiz gibi turkiyede meslek liseleri vasat puan alamayan hicbirsey bilmeyen dersle alakasi olmayan kisiler gidiyor.Ama Almanya da universite okuyabiliyorlarsa okulun zor oldugunu hic dusunmuyorum.Meslek liseli biri gidip okuyabiliyorsa orta bir anadolu lisesinden mezun olan nasil zorlanir? Kisiye bagli diyeceksiniz meslek liseli biri nasil kisiye bagli olabilirki?[/quote]

Selamlar, orneklerle bunu aciklamam daha dogru olacagini dusunuyorum, cevremde her turlu liseden mezun olmus arkadasim var. Meslek liseli, rayli sistemler, guzel sanatlar lisesi, ogretmen lisesi, fen lisesi vs vs. Bu arkadaslarimin universite sinavinda yaptigi puanlar ve mezun olduklari okullar arasinda pek bir baglanti yok. Duz lise mezunu bir kac arkadasim sinavda anadolu ve fen liseli arkadaslarimdan daha iyi puan yaptilar ve daha yuksek puanla alan bolumlere yerlestiler. Tabii bu demek degil ki yuksek puan=iyi egitim, bu yanilgi Turkiye\'ye ozel bir durum, puanla universite bolumune iki, uc sinavin ardindan sorgu sual olmadan ogrenci yerlestirmek pek mantikli bir is degil bunu ulkenin egitim kalitesi de gosteriyor zaten.

Kisi istedigi taktirde zorlanmadan derslerini gecer ya da yuksek puan alir bu kisinin o dersi ya da sinavi ne denli onemsedigi ve o derse kendisinin ne derece yatkin oldugu ile ilgilidir.
Kalkip bir piyanisti konservatuvar sinavi icin organik kimyadan ya da termodinamik konularindan sorumlu tutmak haksizliktir.

Yani kisaca dostum dersin zorlugu senin o dersi ne kadar sevdigin ve onemsediginle ilgilidir. Eger dersi seviyor ve onemsiyorsan birazda calisarak dersin zorlugunun ustesinden pekala gelebilirsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen welly275 » Prş Şub 18, 2016 9:37 pm

[quote]Bildiginiz gibi turkiyede meslek liseleri vasat puan alamayan hicbirsey bilmeyen dersle alakasi olmayan kisiler gidiyor.Ama Almanya da universite okuyabiliyorlarsa okulun zor oldugunu hic dusunmuyorum[/quote]

Yanlis anlama da, Turkiye\'deki zayif egitim sistemi dusuncesi bu. oss veya suanki adi neyse ogrencinin yetenegini, zekasini olcmekten yoksun bi sinavda alinan puani veya lise zamaninda sinavlarda alinan puani baz alarak almanya\'daki egitimin cok kolay oldugunu dusunmek zaten cok buyuk bir hata.

neyse gelelim, ben turkiye\'de lisans mezunuyum gida muhendisligi ki aslinda istedigim bolum bilgisayar muhendisligi idi. Almanyaya gelip bilgisayar muhendisligi okumaya basladim ve yaza mezun oluyorum. simdi dedigine bakarsak okuyamam gerekirdi veya cok kolay olmasi gerekirdi? ama degil emin ol. burda buyuyenlerden bile basaramayip atilan cok kisi gordum. zaten bu dusunceyle gelen turk ogrencilerin buyuk bir kismi dersleri gecemeyip atildigindan ve ge geri donmek zorunda kaliyo.

Ders calisma oranlarina gelirsek, turkiyede toplam 5 senede calistigim kadarini burda 1 1bucuk senede yaptim. he yapmazsan nolur? atilirsin bu kadar basit. bi dersin sinavina 3 kez girebiliyorum ben mesela. bu yuzden okuma hakki cogu kisiye veriliyo ama bitirme hakki herkese verilmiyo. yani turkiyedekinin tam tersi. yetenegi olan kisi nerden gelindigine bakilmaksizin istedigi bolumu bitirebilir. yani bi kisinin burda okumaya baslamasi icin turkiyede bogazicine yerlesmesi gerekmiyo ama bitirmesi icin gerekiyo.

tabi ki de almanya turkiyeden meslek liselileri direk kabul etmiyo universiteye. bunun sartlari asamalari sitede anlatiliyo eger arastirmak istersen. oyle hop istiyorum direk gelip universitede istedigim bolume baslayabilcem diye bi durum da yok.

bazi yerlerde belki uslubumu sert bulabilirsin senle alakasi yok, biraz dandik ve populist bi egitim sistemine sahip olmamizla alakasi var.

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Şub 21, 2016 2:40 pm

Welly275
Kardesim beni cok iyi aydinlattin hic uslubun kati degildi anlayarak okudum duzgun bir aciklama ve cevap verdigin icin tessekurler.Ben bu forumu gordugumden ber zorluklarini anladim zaten almanya da okumanin universiteyi yapamayacagim gibi geliyor ben derslen deilde onumde gosterirlerse ogrenirim gorsel yani o yuzden fachschule yi secmeyi dusunuyorum fikrin nedir? Maddi acidan iyiyim herkesten izin var herkes gitmemi okumami istiyor amcam gil abim gil orda herseyim tamam ama tek sorunum dersler iste o yuzden fachschule diyorum oda kolay deil biliyorum ama daha basit ve pratige bagli oldugunu ogrendim ondan mezun olurum normal uniden mezun olmuyacagima bin euro daha az maas alirim. Dogru deilmi ?
Tessekurler simdiden

pardon

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen pardon » Pzr Şub 21, 2016 3:55 pm

FH\'dan mezun oldugun zaman direkt bin euro daha az alirim diye bir sey yok. Fark daha cok ilerideki yillarda ortaya cikiyor. Baslangicta cok buyuk bir fark yok. Duzenli calisirsan FH\'da yaparsin, az biraz bolumun gerektirdigi yetenegin varsa normal universitelerde de yaparsin FH\'ya gore daha fazla calisarak. Duzenli calisirsan FH\'da korkmani gerektirecek bir sey yok. Almanya\'ya gelen Turklerin (yada TUrklerin genel sorunu) en buyuk sorunu tembel yetismeleri ve bunu degistirmemeleri.

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Şub 21, 2016 9:10 pm

Tembellikten deilde ben etrafimdakiler neyse. Bende ona uyarim yani siniftakiler yapiyorsa birseyi bende yaparim geri kalmam. Fachschule ile normal uniden mezun olan muhendisler sonradan mi belli oluyor cok mu fark olur

pardon

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen pardon » Pzr Şub 21, 2016 9:45 pm

Universitede de ozellikle ilk 2 donem herkes cok caliskan degil. Ilk 2 donem sonunda yapamayacagini anlayip FH\'ya gecen cok var. Ondan sonra da tembel kisiler var. Sadece dersi geceyim yeter mantiginda insan da cok. Senin onlari dinlememen gerek. Otur calis derslerine.

FH ile Uni arasindaki en onemli fark, FH\'da bir konuyu islerken "Soyle yaparsaniz sorun cikmadan olur" tarzi ogretilir. Yani is yasaminda gelicek ortalama problemlerin cozumlerini ogrenirler. TU veya Uni\'lerde ise teorik olarak ogrenirsin. Sana herhangi bir sorunu gosterip cozmeyi ogretmez, o isin mantigini ogretir. Sen de bu mantigi iyi kavrarsan her turlu sorunu cozersin o konu ile ilgili.

Alinan egitimin etkisiyle Uni mezunlari daha yuksek oranda daha iyi isler buluyor veya daha kolay yukseliyor. Tabi sadece Uni bitirdin diye bunlar olmuyor. Kendini de gelistirmelisin.

Amedli21

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Şub 22, 2016 3:26 pm

Anladim tessekurler . Ilk 2 donem calismiyolar nasil geciyorlar derdleri sen hangi unidesin?

pardon

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen pardon » Pzt Şub 22, 2016 8:18 pm

TU Berlin\'deyim. Ayni dersten 2 kere falan kalinca ya okul degistiriyorlar yada bolum. Matematik derslerinde 3 kisi odev yapilmasi gerekiyordu her hafta. Benim arkadasimin odev partneri okul basladiktan 1-1,5 ay sonra okulu birakti yapamiyacagim diye. Bir ilk donem dersinde bu sene 230 kayitli kisi var ornek olarak. Bunlarin hepsi okula yeni baslayan degil ama toplam sayi 230. 5. Donem dersinde ise bu sayi 90 civarina dusuyor.

alcadras

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen alcadras » Pzt Şub 22, 2016 8:21 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

TU Berlin\'deyim. Ayni dersten 2 kere falan kalinca ya okul degistiriyorlar yada bolum. Matematik derslerinde 3 kisi odev yapilmasi gerekiyordu her hafta. Benim arkadasimin odev partneri okul basladiktan 1-1,5 ay sonra okulu birakti yapamiyacagim diye. Bir ilk donem dersinde bu sene 230 kayitli kisi var ornek olarak. Bunlarin hepsi okula yeni baslayan degil ama toplam sayi 230. 5. Donem dersinde ise bu sayi 90 civarina dusuyor.[/quote]

Butun bolumler icin gecerli degildir herhalde dediginiz ? Wirtschaftsinformatik bolumu hakkinda biliyor musunuz derslerin zorlugunu ?

pardon

Meslek lisesi vs Anadolu

Mesaj gönderen pardon » Pzt Şub 22, 2016 9:04 pm

Her bolumun zorlugu ayni degil ama ilk 2 donemde ortak matematik ve mekanik dersleri var. Bu derslerde kisi anlayabilir yapip yapamayacagini. Dedigin bolum hakkinda fikrim yok.