Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik sorunu..

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
turay1996

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen turay1996 » Çrş Mar 16, 2016 9:31 pm

Merhabalar Sevgili deutschstudent uyeleri,
Kafam o kadar karisik ki ve her defasinda bu sorunlar beni buluyor, yardima ihtiyacim var. Bilgili arkadaslarin bana yardim etmesini istiyorum.

Bugun konsoloslukta belgelerimi onaylatmak icin gitmistim ve ogrenci dosyasi actiricaktim fakat Askerlik durum belgesini e - devlet uzerinden alamadigimi farkettim. Bu sekilde Turkiye\'deki tanidigimi arayip Subeye gitmesini soyledim ve gecen seneden beri yoklama kacagi oldugumu ogrendim. :(
Bu yuzden belge veremediklerini soylemisler ve bu sekildede ogrenci dosyasi acamiyorum. Askerlik erteleme icin ise Randevu en erken 31 Mayis Berlin\'de...

1996\'liyim ve 23 Mart dogum gunum. Ve 20 Nisandan sonra Turkiye\'ye gitmeyi planliyordum. Su anda ne yapabilirim ? Girersem bir sikinti olur mu ? EK C2 Ogrenim belgesi dedikleri bir sey varmis bunu nasil alabiliyorum ? COK SORU SORDUM KUSURA BAKMAYIN....

Ayrica Turkiye\'de hic bir sekilde askerlik uzatimi yapmadim 2014 Lise cikisliyim. Ve elimde su anda Zulassung\'um da var ama Ekim itibari ile gecerli olucak bu belge. Kafam durdu yardim eden olursa cok sevinirim!

Iyi aksamlar dilerim..

atalayx6

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş Mar 16, 2016 9:44 pm

Eger Turkiye\'den okul kazanip ya da yerlesip gittiysen hic bir sikinti olmaz. Ben Turkiye\'de ogrenci olmama ragmen 2 yil yoklama kacagi olarak gezmisim. Hatta o sure icerisinde 5 mahkemeye ciktim. 3 kez karakola gittim olaylardan oturu ve hic biri de gelip sen kacaksin demedi. okudugum sehirden ailemin yanina kac kez ucakla gittigimi saymiyorum bile. Buraya gelmeden once askerlik durum belgesini almaya gittigimde ogrendim durumu.

Sonra gorevli sordu ogrenci belgen yanindaysa ver sisteme isleyelim dediler. Ya da universite ogrenci isleri ile irtibata gecelim oyle halledelim sonucta bu onlarin sorumlulugu dediler bende vakit kaybi olmasin diye yanimdaki ogrenci belgesini verdim 2019 yilina kadar tecil.

Sonucta bu tecil islemleri TSK ile universitenin OÐRENCI ISLERI birimi arasindaki mesele. Senin butun belgelerini onlar yollarlar.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

turay1996

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen turay1996 » Çrş Mar 16, 2016 9:48 pm

Selam atalay,
ama maalesef okula yerlesmedim. tesekkur ederim bilgi paylasimin icin.

maploping

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen maploping » Çrş Mar 16, 2016 10:15 pm

Turkiye\'ye giriste bir sikinti yasamazsin. Lise mezunu olan kisiler, 20 yasindan gun aldiklari yildan sonraki 3 yila kadar (2 yil 364 gun) askerligini tecil ettirebiliyor. Turkiye\'de askerlik subesine gidip tecil ettirmek istersen buyuk ihtimalle 12.31.2018\'e kadar (en son) tecil edeceklerdir. Askerlik kagidi geldigi halde askerlik subesine gitmedigin icin son tecil ettirme zamanindan ki 1996 dogumlular icin hatirladigim kadariyla subatin ilk haftasiydi, tecil ettirmeye gittigin gune kadar ki gecen zamanin para cezasini odeyeceksin.

turay1996

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen turay1996 » Çrş Mar 16, 2016 10:41 pm

Selam maploping,
oncelikle tesekkur ederim cevabin icin. Fakat aklima takilan soru, gorevli tanidigima o tarih araliginda tecil ettirmeden gelmesin Turkiye\'ye, sorunlarla karsilasabilir demis. Ve burada yetkili biriyle konustum biraz once, idari para cezasi odemem gerektigini soyledi. Galiba 31 Mayis\'a kadar beklemem gerekicek...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Mar 17, 2016 2:49 am

Gorevliyi dikkate alma.
Hicbir sorun yasamazsin, girerkende cikarkende.
4 yillik kacak arkadas Almanya\'ya havaalanindan ucarak geldi.

Ve Turkiye\'ye gitmisken bagli oldugun askerlik subesine gidip orada da tecil ettirebilirsin. Lise mezunu oldugun ve universiteye yerlesmedigin halde belge gostermeden erteleme imkanin var 1 ya da 2 yil daha.
Almanya\'da ki randevunu beklemeyebilirsin, Turkiye\'de halledebilirsin.

Ogrenci dosyasi olanlarda 30 yasina kadar tecil ettirebiliyorlar.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

pardon

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen pardon » Prş Mar 17, 2016 11:34 am

Benim arkadas asker kacagi ve bedelli yasasini bekliyor. Dedigine gore Turkiye\'de artik seni zorla askere vs alamiyorlarmis. Kendisi hic bir sorun yasamadan surekli yurt disina girip cikiyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 17, 2016 7:53 pm

almanyaya ne zaman geldin ve gelir gelmez dil kursuna basladin mi? eger evetse, tecil hakkin hala var.

turkiyeye giriste sorun yasaman biraz da ordaki polise bagli. mesai saatlerinde ucaktan inip, pasaport kontrolde tutulup merkez komutanligina goturulenlerle ilgili seyler duydum. mesai saatlerinde sadece tutanak tuttuklarini duydum.

tabi bunun yaninda elini kolunu sallayip gecenler oldugunu da duydum. yani tekduze bi islem yok maalesef.

polis seni asker kacagisin diye tutuklayamiyo. ya tutanak tutar, ya da en kotu durumda merkez komutanligina goturup onlarin islem yapmasini saglar. onlar da sana 15 gun sure veriyo zaten. tak askere almak diye bisey yok. bu sure icinde tutuklama veya yurtdisina cikis yasagin olmadigi icin de yine rahat rahat cikisini yaparsin yine.

bu kotu durum senaryosu tabi.

maploping

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen maploping » Prş Mar 17, 2016 8:40 pm

Almanya\'ya gelir gelmez dil kursuna baslayip baslamamasiyla alakali degil tecil ettirme islemi. Lise mezunu olan herkes, 20 yasindan gun aldigi "yildan"sonraki 3 yila kadar askerligini tecil ettirebiliyor. Dil kursuna gittigine dair bir belge gosterip dil kursundan sonra universiteye gidecegim dersen belki o zaman bu sureyi daha da uzatabilirler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 17, 2016 9:19 pm

maploping in dedigi 3 sene dogru. 1111 Askerlik Kanunu Madde 36 bu konuya aciklik getirmis. ama ne zamandan itibaren bu surenin sayilacagiyla bisey dememis, yani bana da maploping\'in dedigi gibi 20den itibaren 3 sene tecil hakki mantikli geliyo.

benim dedigim tecil hakki aciklamasi baska durum icin gecerli.

turay1996

Askerlik sorunu..

Mesaj gönderen turay1996 » Prş Mar 17, 2016 11:45 pm

Merhabalar degerli Arkadaslarim,
hepinize cok tesekkur ediyorum, guzel bilgileriniz icin..
Bugun konsolosluga gittim ve Berlin Egitim Ateseligi gercekten mukemmel insanlar ile dolu! O kadar yardimsever ve icten, samimi insalardi ki anlatamam. Bir isleminiz olursa kesinlikle taavsiye ediyorum Berlin\'i.
Isleme donersek, ayni maploping arkadasimizin dedigi gibi olmus. 5 Subat 2016 dan beri 1996\'li olanlar yoklama kacagi sayiliyormus. Ve gene maploping arkadasimizin dedigi gibi, Lise diplomasi ile 31.12.2018 e kadar Turkiye\'de uzatacagimi ogrendim. Ogrenci dosyasini gene de actirip belge aldim, isin kotu tarafi ise bilgisizlikten dolayi her sekilde para cezasi odemek zorundayim...
Welly275 sen de ayrica haklisin, istenilen ilk belgeler arasinda ilk geldigim andan itibaren Dil kursu belgesi ve su anda da yaptigima dair belge istendi.. Bu sekilde de sadece 3 ay uzatabildigimi soylediler..
Iyi aksamlar dilerim