Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

MAKINE MUH: MAASLARI

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Plasmaa

Mesaj gönderen Plasmaa » Çrş Oca 20, 2016 6:33 pm

Oncelikle herkese merhabalar su ana kadar bu sitedeki arastirmalarim neticesinde Almanya ve universiteyle alakali aklimda bir soru isareti kalmadi ancak universiteden sonrasinin genelde konusulmadigini goruyorum ve haliylede bu kadar zorlu egitim farkli kultur gibi agirliklarin altina giriceksem bunun sonucunda ki kazancimida bilmek istiyorum kouya gelicek olursak ben almanyada makine muhendisligi okumayi dusunuyorum ve Turkiyede maaslarin dusuk ve yetersiz oldugunu biliyorum bu yuzdende Almanyada kalip calismayi dusunuyorum maaslari arastirdigimda burut 3000-3500 euro maaslardan baksediliyor ancak bunu nete cevirdigimde (vergilerin dogu almanyanin kalkinmasina yonelik katki payinin) 3500 olan maasdan elime 2100 euro gibi bi meblag gectigini gordum orda bu maas insanca yasamak icin yeterlimidir bu kisiden kisiye degisebilir ama yinede genel dusunceleriniz ve yorumlariniz kararim icin degerli su anda insaat muhendisi yuksek gelirli bir ailenin cocuguyum ve beni dusundurende buyuk olcude bu bu yasamdan 2000 euro maaslara dusersem bazi sorunlar yasiycagimi dusunuyorum benim icin onemli olan cok para kazanip saga sola harcamak degil yanlis anlamayin sadece rahat ve insanca yasamak icin yeterlimidir bu ucret? simdiden cevap veren herkese cok tesekkur ederim

Grenadier

Mesaj gönderen Grenadier » Çrş Oca 20, 2016 7:59 pm

Dostum simdi acikcasi muhendislik bolumlerinde oyle hemen para kazanmayi dusunuyorsan yanilirsin turkiyede maaslar evet az olabilir ama malesef gelen muhendisler isi bilen adamlar olmuyor ve dolayisiylada asgari ucretin biraz yukari masslari calisiyorlar bunun aynisi almanyadada var hemen okul bitirip iyi maas kazanmak bu meslegin fitratinda yok almanyada okuldan mezunda olsan sen kendin adamlara ek ozellik yoksa yine oyle iyi maaslarda calissamasin ki ek ozellik dedigim dil yada benzeri olaylar degil sana verilen orn : o an is kisminda olusan problemleri vs en kisa zamanda en dogru sekilde cozen fark olustura bilen insanlar ancak iyi maaslara calisir bu audi ARGE de ayni orta yaslarda almanyada okumus muhendislerden biri yillik 400-500 bin € kontratlara imza atarken biri ise 25-35 € kontratlara imza atmasi fark iste bu. Master-doktora gibi etkenlerde burada okdr sanilan kadar yuksek rol tasimiyor asil is kisinin bu mesleki bilgisi, nekadar sebaat ettigi ve nekadar isini ozveri ve severek yapmasiyla olculuyor, sakin dediklerimi yanlis anlama ama malesef okul bitirmeklen bu is olmuyor sana dediklerim bana yasca benden baya buyuk muhendislerlen gecen tecrubeme dayanarak soyluyorum, bana sen okulunu bitirdikten sonra bu islerin icine girdiginde bazi insanlar taniyacaksin ve bunlar aslinda cogu seyi senden daha cok bildigini goruceksin ve bu kisilerin aslinda cok fazla akedemik kariyer ile yapmamis olduguna sahit olucaksin demisti ve bu is gercekten boyle direk okul insana sanilan kadar katmiyor senin kendi basina meydana getirdigin fark bu iste degerlidir. umarim aciklayici konusmusumdur dediklerimi sakin yanlis anlama ilk basta bende boyle dusunceler icerisindeydim Allah yardimcin olsun :)

alituna

Mesaj gönderen alituna » Çrş Oca 20, 2016 9:15 pm

Grenadier cok iyi yazmissin yahu. Ayni mentalite her iste fayda getirir bence.

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Çrş Oca 20, 2016 10:03 pm

Benim birader tu darmstadt 2011 diplom mak. muh. mezunu. 4.5 seneden bu yana bayernde bi firmada calisiyo. Sanirim maasi net 3000 euro.
Onun bana dedigi dilin, notlarinin ve bitirme tezinin onemli oldugu.

Plasmaa

Mesaj gönderen Plasmaa » Çrş Oca 20, 2016 10:50 pm

Hepinize tesekkur ederim icime su serptiniz :)

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Prş Oca 21, 2016 3:46 am

haziran ayinda TU Darmstadt makina muhendisliginde masterimi tamamliyorum insallah. Dolasiyla bir kisim arkadasim suan mezun ve is bulmus olanlari da var. Bir arkadasim bayern de 50000 € brut yillik bir arkdasim 52000€ brut yillik baska bir arkadasimda 55000€ brut yillik olarak sozlesme imzaladilar tabiki buna tatil ve weihnachten ve performans primleri dahil degil. Ancak tabi 44000€ yada calisan arkadasim var. ortalama maasimiz master yapmis bir makina muhendisinin 50000€ diye bilirsin. Ancak iyi bir universite bitirmek maasi ve is bulma suresini etkiliyor o kesin.

baneful

Mesaj gönderen baneful » Prş Oca 21, 2016 10:11 am

Benim istanbuldayken Alman komsuma ( kendisi Alman firmasinin Turkiyedeki satis temsilcisiydi ve martta geri donuyorlar Almanyaya) sordugumda ,Abi ben okulu bitirdigimde ne kadar bi maas alirim diye sormustum ,, kendiside 2.500 le basliyabilirsin 5 -6 bine kadar cikabilirsin dedi ancak Masterinida yaparsan baslama maasin 3.500 e kadar cikabilir dedi (dedigim maaslar elimize kesitiyle beraber gelen yani cebimize giren para ) ,,Bana gore cok iyi bir para okulumda iyi alsinda makina muh,(tu Braunschweig ) mastera da viyanada filan yaparsak kim tutar bizi :)

sway

Mesaj gönderen sway » Prş Oca 21, 2016 11:06 am

Lisansimi fh da master i uni de yapinca, en son mezun oldugum okul olana bakiliyor degil mi?

Bu sekilde lisansini ve master i unide yapandan aramda pek fazla fark olmaz diye dusunuyorum. Yaniliyor muyum?