Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Mimarlik Master\'i

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
edith

Mesaj gönderen edith » Sal Oca 19, 2016 10:54 am

Arkadaslar merhaba. Almanya\'da master icin arastirma yaparken sitenize denk geldim ve bu zorlu ve karisik yolda tecrubeli arkadaslarin bu denli yol gosterici olmasina mutesekkirim. Forum cok yol gosterici olsa da bir yerden sonra insanin kafasi karismiyor degil o yuzden soru tekrari yapiyorsam simdiden ozur dilerim.
Benim sorum Almanya\'da Mimarlik yuksek lisansi yapmakla ilgili. Ortalamam 2.5 \'in altinda o yuzden isimin imkansiza yakin oldugunun farkindayim o yuzden tekrar lisans egitimine baslarsam Turkiye\'deki derslerimin en azindan bir kacini saydirmak gibi bir imkanim var midir onu ogrenmek istiyorum.
Bir de 4 yillik lisans egitimimi tamamladim ama Almanya \'da tekrar lisans okumak icin sinava girmem gerekir mi yoksa Tr\'deki universiteye yaptirmis oldugum kayit hala gecerli midir? Yoksa hic bu islere girmeyip master icin zorlamali miyim? Mimarlik Master\'i yapan arkadaslar varsa kabul icin ortalamanin yaninda portfolyo, niyet mektubu, mulakat vb. hangileri gerekli ya da onemlidir. Simdiden cok tesekkur eder, kolayliklar dilerim.

hakan308

Mesaj gönderen hakan308 » Sal Oca 19, 2016 11:50 am

Master icin bildigim kadariyla mimarlik vs gibi bolumlerde ortalamanin bayagi yuksek olmasi gerekiyor. Tekrar lisans okumak konusunda da gerekli olanlar almanca belgesi ve LYS ortalamasi. Bildigim kadariyla mimarlik bolumu cogu alman okulunda NC puani ile ogrenci aliyor yani lys puanin ne kadar yuksekse o kadar sansin artiyor. Yanlisim varsa duzeltirler.

edith

Mesaj gönderen edith » Sal Oca 19, 2016 12:17 pm

.ok tesekkur ederim Hakan. Siteden ogrendigim hesaplamalara gore NC puanim 1.6 gibi bir sey sanirim cok da kotu degil. Bir de arkadaslardan bahsettigim ders saydirma konusunda bilgi alabilirsem cok sevinirim.

hakan308

Mesaj gönderen hakan308 » Sal Oca 19, 2016 1:30 pm

1.6 NC puani cok yuksek bir puan sansin baya yuksek. Ders saydirma konusunda da okula ve hocalari bagli saydirmak istedigin ders ayni kredili veya daha yuksek kredi olmali, ayni zamanda icerikleri yuksek oranda tutmali diye biliyorum. Yani okula kalmis bir sey. Ama illaki saydiracagin dersler olacaktir diye tahmin ediyorum

egulsoylu

Mesaj gönderen egulsoylu » Sal Oca 19, 2016 1:55 pm

Galiba not cevirme isleminde bir hata soz konusu. 2.5\'in altindaki bir ortalama Bayerische Formel\'e gore cevrildiginde daha yuksek (2.7-3.0 gibi) bir puana denk geliyor olmali.

edith

Mesaj gönderen edith » Sal Oca 19, 2016 2:19 pm

Cevirdigim universite ortalamam degil universite yerlestirme puanim. Zaten o ortalamayla master cok zor olacagindan artik yeniden lisans okumak uzerine yogunlasiyorum yavas yavas.

egulsoylu

Mesaj gönderen egulsoylu » Sal Oca 19, 2016 2:35 pm

Lisansi bitirdikten sonra LYS puaninin degerlendirmeye alinmadigini okumustum daha once bu sitede.

Ornegin burada: http://www.deutschstudent.de/forum/view ... &pid=99496 (Son iki mesaj)

edith

Mesaj gönderen edith » Sal Oca 19, 2016 3:07 pm

Peki bu durumda yeniden sinava girmek bir isime yarar mi ? Yoksa ne olursa olsun bitirdigim universitenin ortalamasi uzerinden mi degerlendirilirim ?

egulsoylu

Mesaj gönderen egulsoylu » Sal Oca 19, 2016 10:01 pm

Emin olmamakla birlikte tekrar girersen sansinin olabilecegini dusunuyorum. Sonucta en guncel notun LYS notun olmus olacak eger girersen. Fakat bu tamamen kisisel dusuncem. Sitede biraz arastirdim ama maalesef net bir bilgi bulamadim. Umarim sorunu yarina kadar net bir sekilde cevaplayabilecek birileri cikar. Cunku yarin YGS basvurularinin son gunu.

godfather16

Mesaj gönderen godfather16 » Sal Oca 19, 2016 11:53 pm

Bende benzer bir durumdayim isletmeden 2.49 la mezun oldum tekrar lisans mi yoksa masterimi zorlamak daha mantikli ? ab vatandasi olduktan sonra master icin gitmek istiyorum aslinda ama master bittiginde yasim 32 olcak beyaz yaka is imkani olabilir mi tereddutteyim yas sorun olur mu acaba ?

hakan308

Mesaj gönderen hakan308 » Çrş Oca 20, 2016 12:26 am

TUM\'a mail attim. Tekrar lisans okumak icin hangi puan onemli diye. Cevapta yine "University Entrance Qualification" dan bahsediyorlar. Master\'da Bachelor puanin onemli oluyor. Lisans okuyacaksan LYS puani etkili. Fakat LYS puaninda da sanirim en fazla 2 yil eski bir puana sahip olmalisin. Iyice arastir dostum

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 20, 2016 12:35 am

benim yaptirdigim denklikte lisans notum dikkate alindi. tabi 2012 yilindan bu yana degismis olabilir.

edith

Mesaj gönderen edith » Cum Oca 22, 2016 1:18 pm

Herkese cok tesekkur ederim. Simdilik sadece dil kursuna gitmeye karar verdim. Devami icin ne olacagina zamanla bakacagim.