Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

makine mi ya da baska bir bolum mu

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Pzt Ara 14, 2015 6:17 pm

Arkadaslar merhaba
Ben yaklasik 8 aydir almanyadayim. Ruhr uni bochumdan sartli Kabul almistim.Dil kurslarina gittim. Testdafa eylul ayinda girdim ve 4-4-3-4 gibi bi sonuc aldim ve kasimda tekrar Testdafa girdim. Onun sonucu ocak ayinin 4u gibi gelecek sanirim. Ben turkiyede 2013te ygs lys ye girmistim. 65 bininci olmustum, bir yil tekrar hazirlandim 2014te tekrar girdim ve sonuc pek degismedi 50bininci oldum ve makine muhendisligi tercih ettim. Bir yildir da almanca ogreniyorum. Yani zaten 2 sene kaybim var. Ve makine muhendisligi tum NRW de ekimde basliyor. Sadece Berlin, Freiberg ve Karlsruhe de yaz doneminde yani nisanda basliyor. Ben munsterde yasiyorum ve NRWde akrabalarim var burdan tasinmak istemiyorum ve zaten o okullar da beni Kabul etmeyebilirler. Sizce Informatik gibi bambaska bi bolume mi basvurmaliyim, cunku dusseldorf ve dortmundda informatik mart-nisan gibi basliyor. Cunku 1 sene bos durmak gercekten cok zor ve vize icin de sorun olabilir. Dusseldorfa mail attim, informatige basvurabilirsiniy ama Maschinenbau icin baska okula kayit olma zamaninizda bizim okulumuzdan exmatrikulieren yapmis olmaniz lazim dedi ya da Gasthorer olarak mi Informatik e basvursam... Testdaf sonucum gelmeden careler bulmak istiyorum...

Zor bi durumdayim, lutfen fikirlerinizi benimle paylasin.. Simdiden tesekkurler

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Ara 14, 2015 7:37 pm

Tam olarak 1 sene degil de 6 ay bos kalirsin eger yaz donemi okumazsan. Istedigin okulda makina muhendisligi icin yazin yoksa, makina ile ortak dersleri olan mart-nisan gibi baslayan bir bolum bulup, 1 donem onda okuyabilirsin. Sonra kis donemi icin bolum degisikligi yaparsin ve makina muhendisligine gecmis olursun. Bu yaz doneminde de matematik, statik vs gibi ortak dersleri verip zaman kaybetmemis olursun. Ayrica sadece ortak dersleri alman da gerekmeyebilir. Benim bir arkadasim bir kac donem baska bolumde kayitli oldugu halde, bizim bolumun sinavlarina giriyordu.

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Pzt Ara 14, 2015 8:38 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Tam olarak 1 sene degil de 6 ay bos kalirsin eger yaz donemi okumazsan. Istedigin okulda makina muhendisligi icin yazin yoksa, makina ile ortak dersleri olan mart-nisan gibi baslayan bir bolum bulup, 1 donem onda okuyabilirsin. Sonra kis donemi icin bolum degisikligi yaparsin ve makina muhendisligine gecmis olursun. Bu yaz doneminde de matematik, statik vs gibi ortak dersleri verip zaman kaybetmemis olursun. Ayrica sadece ortak dersleri alman da gerekmeyebilir. Benim bir arkadasim bir kac donem baska bolumde kayitli oldugu halde, bizim bolumun sinavlarina giriyordu.[/quote]

Cevabiniz icin tesekkur ederim ben de aynen sizin gibi dusundum. Ama cogu okulda muhendislik bolumleri ekimde basliyor. Mesela Bochum ve Dusseldorf`a mail attim, oyle ortak dersleri alabilecegim bolumleri yok. Aslina bakarsaniz, 4 bolum arasinda gidip geliyorum. Informatik, makine muh, insaat muh ve mimarlik. Sadece informatik basliyor NRWde Sommersemester. simdi Gasthorer gibi guzel bir imkan duydum. Okullarin cogunda var, mesela 2.aya Kadar Gasthorer olarak katilabilirim cogu bolume. Ama tabi sorun 2.aydan sonra ne yapacagim.. 6 ay bile benim icin onemli, tum arkadaslarim turkiyede 3. sinifta universitede ve dusunmemeye calissam da , almanyada okumanin cok iyi bir sans oldugunu dusunsem de Zaman kaybi diye dusunmeden edemiyorum.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Sal Ara 15, 2015 1:27 am

zamanin varken once mantaliteni bir degistir... okuyumda ne olursa olsun mantigiyla hosuna gitmeyecek bir meslegi yapmak zorunda birakma kendini. once ac bir oku o saydigin meslekteki insanlar neler yapiyor severek yapacakmisin zevk alacakmisin. 1 yillik kayiptan bahsediyorsun ama piyango ceker gibi sunumu okuyum bunumu okuyum diye sormak yanlis bunu senin bilmen lazim.
gdld

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Ara 15, 2015 2:10 am

Merhaba kardelenb,

Eger zaman senin icin gercekten cok onemliyse, keske lisans egitimine Turkiye\'de baslayadin, buraya kiyasla cok daha hizli bir surede bitirebilir, sonra erasmus ile Almanya\'ya gelebilir ve ders saydirma islemlerinden gecip lisansini burada tamamlayabilirdin. :)

Zira Almanya\'da alacagin almanca egitim seni zorlayabilir ve 6 ay degil, 1 veya 2 yil okulu uzatmak durumunda kalabilirsin.
Bugune kadar tam zamaninda bolumunu bitiren yabanci bir ogrenci tanimadim cunku ve istatistiklerde yukarida belirttigim gibi bir sonuc
gosteriyor.

Eger istedigin bolumlere basvurur ve kabul alirsan, okulun Ekim\'de baslamasi yabancilar dairesi icin cok buyuk bir sorun teskil etmez.
en az 24 ay veya 24 + 3 ay gibi bir dil kursu suren var zaten.

Istersen tabi misafir ogrenci olarak kisa surelide olsa derslere girebilirsin.
Bos vakit diye bir sey yok :) Almancani gelistirebilir, okul basladiktan sonra cok *** seyahat edemeyecegin icin Avrupa\'yi gezebilirsin ucuz otobus biletleri veya ucak biletleri buldukca.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Crni

Mesaj gönderen Crni » Sal Ara 15, 2015 2:22 am

Aynen katiliyorum
BAR MITZVAH

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Sal Ara 15, 2015 2:43 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Merhaba kardelenb,

Eger zaman senin icin gercekten cok onemliyse, keske lisans egitimine Turkiye\'de baslayadin, buraya kiyasla cok daha hizli bir surede bitirebilir, sonra erasmus ile Almanya\'ya gelebilir ve ders saydirma islemlerinden gecip lisansini burada tamamlayabilirdin. :)

Zira Almanya\'da alacagin almanca egitim seni zorlayabilir ve 6 ay degil, 1 veya 2 yil okulu uzatmak durumunda kalabilirsin.
Bugune kadar tam zamaninda bolumunu bitiren yabanci bir ogrenci tanimadim cunku ve istatistiklerde yukarida belirttigim gibi bir sonuc
gosteriyor.

Eger istedigin bolumlere basvurur ve kabul alirsan, okulun Ekim\'de baslamasi yabancilar dairesi icin cok buyuk bir sorun teskil etmez.
en az 24 ay veya 24 + 3 ay gibi bir dil kursu suren var zaten.

Istersen tabi misafir ogrenci olarak kisa surelide olsa derslere girebilirsin.
Bos vakit diye bir sey yok :) Almancani gelistirebilir, okul basladiktan sonra cok *** seyahat edemeyecegin icin Avrupa\'yi gezebilirsin ucuz otobus biletleri veya ucak biletleri buldukca.[/quote]

direk almanyada baslamanin daha iyi oldugunu dusundum, insan bu yaslarda cok mukemmel ve sonradan pisman olmayacagi kararlar alamiyor. Burada ekimde basladigini bilmiyordum tum muhendislik bolumlerinin, geldikten sonra ogrendim. Onceden daha fazla bilgilenmeliydim sanirim, yoksa simdi ki aklim olsa kendi ulkemde egitim almayi tercih edebilirdim, almanyada daha kaliteli oldugunu dusunup durdum hep. Ama master bence de sanirim daha dogru bi karar. Haklisiniz sanirim, burda okula bi baslayalim da ne kadar uzarsa kabulumdur, boyle belirsizlik insani daha cok sikiyor ve psikolojik olarak yoruyor.

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Sal Ara 15, 2015 11:41 am

Bir de yazmayi unutmusum, benim istedigim bolum ekimde baslasa da ben sommersemesterda da basvurabiliyor muyum ki? Tamolarak bilmedigim icin soruyorum cunku benim vizem mayisa kadar. Ama bolumum ekimde baslayacak. Ekim icin de 15 temmuza kadar basvurma sansim var ama mayis cok erken oluyor. Yani okula basvuru baslamadan vizem bitiyor bile.. Ve ogrenci vizesiyle Avrupa ulkelerini gezmek de epey zor, universiteye basvurmadan. Yani maddi acidan da.

orhunsb93

Mesaj gönderen orhunsb93 » Sal Ara 15, 2015 11:46 am

Oncelikle merhaba:
Dostum su an ben basvuru asamasindayim. Islemlerin cok sinir bozucu olacagini bildigim icin araya acenta soktum acenta benden gereken belgeleri istedi yolladim basvuracaklar benim adima. Su an son sinif otomotiv muhendisligi ogrencisiyim basvuru yapabiliyorum almanca okumak icin. Sartli kabul islemlerim basladi nasil becerdin diyorsan eger transkriptine bak toplam kac kredi ders almissin ? 120 kredi ve uzeri ders almissan basvuru yapabiliyorsun. Su an benim 122 kredim var o sayede basvurabiliyorum.

Daha soracagin sorular varsa buradayim
Kolay gelsin herkese