Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kesin donuste Almanya\'da yapilmasi gerekenler ?

Almanya'dan Turkiye'ye kesin donus: sebepler, donerken yapilmasi gerekenler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Kesin donuste Almanya\'da yapilmasi gerekenler ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 20, 2015 4:18 pm

Turkiye\'ye kesin donus karari alindiginda, Almanya\'da yapilmasi gereken islemler nelerdir ?
Hangi islemleri sirasiyla yaptiniz ? \'
Bu baslik altinda toplayalim.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

cglryvz

Re: Kesin donuste Almanya\'da yapilmasi gerekenler ?

Mesaj gönderen cglryvz » Pzt Şub 19, 2018 3:42 pm

Kimse dönmek istememis yada istemiyor anlasilan :)

Is bulamazsam ilerde benim düsüdügüm bir olay.
Kisaca ileriyi düsündügümden aklima gelenler:
1) Kaldigin yerin anlasmasini fes etmek (Kündigung) Kaution alabilmek icin 2 ay kaldigim yurdun zamani oldugunu ögrendim.
2) Evde Internet varsa bunun da iptali gerekir ama bu cok kolay olmayabilir belki henüz bir bilgi sahibi degilim.
3) Banka karti ve sigorta iptali bunlarin hepsi yazili imzali belgeleri doldurarak olmasi gerekir. ( Cep telefonu da dahil )
4) Bürgerbüro dan abmelden yani ikametgah cikisi tarzi birsey mutlaka gerekicektir. (Bilmiyorum yabancilar subesinede haber vermek gerekir mi ?)
5) ve diger hesabindan fix cekilen seylerin iptali gerekir

Aklima gelenler simdilik bunlar varsa yapan arkadaslar yesillendirirse güzel olur. (Hic zannetmiyorum ama )

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Şub 19, 2018 6:51 pm

cglryvz yazdı: Pzt Şub 19, 2018 3:42 pm Kimse dönmek istememis yada istemiyor anlasilan :)

Is bulamazsam ilerde benim düsüdügüm bir olay.
Kisaca ileriyi düsündügümden aklima gelenler:
1) Kaldigin yerin anlasmasini fes etmek (Kündigung) Kaution alabilmek icin 2 ay kaldigim yurdun zamani oldugunu ögrendim.
2) Evde Internet varsa bunun da iptali gerekir ama bu cok kolay olmayabilir belki henüz bir bilgi sahibi degilim.
3) Banka karti ve sigorta iptali bunlarin hepsi yazili imzali belgeleri doldurarak olmasi gerekir. ( Cep telefonu da dahil )
4) Bürgerbüro dan abmelden yani ikametgah cikisi tarzi birsey mutlaka gerekicektir. (Bilmiyorum yabancilar subesinede haber vermek gerekir mi ?)
5) ve diger hesabindan fix cekilen seylerin iptali gerekir

Aklima gelenler simdilik bunlar varsa yapan arkadaslar yesillendirirse güzel olur. (Hic zannetmiyorum ama )
kesin dönüs yapmaniz durumunda Abmeldebescheinigung (Ausländerbehörde veya Rathausdan aliniyor) ile mevcut bütün vertraglari süresi dolmadan iptal ettirebilirsiniz. Artik sözlesme iptalleri mail yoluylada olabiliyor dolayisiyla türkiyeye döndügünüzde bile iptal ettirebilirsiniz.

Diger yapilacak seylerde eger Vergi dairesine yillik Gelir vergisi ödüyorsunuz durumu Finanzamta bildirip artik almanyada yasamadiginizi bildirmeniz gerekiyor. Bunlarin haricinde yapmaniz gereken pek fazla bisey yok aslinda. Tabi Türkiyeye araba vs getirmeyecekseniz.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Şub 20, 2018 4:47 am

technonur yazdı: Pzt Şub 19, 2018 6:51 pm kesin dönüs yapmaniz durumunda Abmeldebescheinigung (Ausländerbehörde veya Rathausdan aliniyor) ile mevcut bütün vertraglari süresi dolmadan iptal ettirebilirsiniz. Artik sözlesme iptalleri mail yoluylada olabiliyor dolayisiyla türkiyeye döndügünüzde bile iptal ettirebilirsiniz.

Diger yapilacak seylerde eger Vergi dairesine yillik Gelir vergisi ödüyorsunuz durumu Finanzamta bildirip artik almanyada yasamadiginizi bildirmeniz gerekiyor. Bunlarin haricinde yapmaniz gereken pek fazla bisey yok aslinda. Tabi Türkiyeye araba vs getirmeyecekseniz.
Merhaba ben kesin dönüş vs yapmayacağım ama aklımda bir soru var. Ben şuan bulunduğum eve interneti kendim sözleşme yapıp bağlatmıştım ancak bazı durumlardan ötürü 2 ay içinde evi değiştireceğim. Ve internet faturasını yeni oturacak olan kiracıya vs devredemezsem muhtemelen iptal ettirmem gerekecek. Acaba evden çıkarken bağlı bulunduğum Rathaus'dan Abmeldebescheinigung alıp kontratı iptal ettirsem ama bu işlemden 1-2 hafta sonrada aynı şehrin başka bir ilçesine yerleşip Anmeldung yapsam bu sorun olur mu ilerde? Yani bağlı bulunduğum Rathaus ve Auslanderbehörde değişecek. Ve sadece bu belge yeterli mi yoksa bir de tr'ye bilet vs mi almak gerekiyor?

dolor.lux

Mesaj gönderen dolor.lux » Cum Haz 08, 2018 5:25 pm

Bolke hesaba yatırılan parayı normal hesaba havale ettirmek için neler yapılmalıdır ?

justinmydreams

Mesaj gönderen justinmydreams » Prş Eyl 05, 2019 5:13 pm

dolor.lux yazdı: Cum Haz 08, 2018 5:25 pm Bolke hesaba yatırılan parayı normal hesaba havale ettirmek için neler yapılmalıdır ?
Bloke tutarınız hangi firmada?

ezgi33

Mesaj gönderen ezgi33 » Çrş Nis 15, 2020 2:24 pm

herkese merhaba,
Salgın sebebiyle bakanlık tarafından türkiyeye getirilen öğrenci arkadaşlarım varsa bana ulaşabilir mi? sorularım olacak :)