Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiye\'ye kesin donus kararinizdaki etkenler nelerdir?

Almanya'dan Turkiye'ye kesin donus: sebepler, donerken yapilmasi gerekenler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 20, 2015 4:17 pm

Almanya\'ya geldiginiz, dil kursune gittiniz, calistiniz, universiteye gittiniz ama sonra isler beklediginiz gibi olmadi ve geri dondunuz.
Hangi sebepler sizi geri donus kararinizi almada onemli rol oynadi ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ulas36

Mesaj gönderen ulas36 » Cmt Eki 29, 2016 6:48 pm

Ben testdafi 8 ay gibi surede gecdim(tr de b1 almistim)bu sure icinde hep kacak olarak calismistim. Berlinde dedemlerde kalmama ragmen cok masrafim oluyodu.Sirf tesdaf sinavina 500 kusur euro param gitti her ay sigorta 30 euro daha sonra 80 oldu.... ubahn karti 80 euro falan

Bloke hesabi her sene gostermemiz gerektigi icin hesabimdaki paraya dokunmamaya calisiyodum.

Sonra saolsun Gurkan abinin sayesinde 2 universiteden kabul aldim 2 side dogu almanyadaydi.

Ben turkiyede son sene universitemi birakip geldigim icin dersleri saydirmakdi amacim ve turkiyede aldigim dersleri saydirmak icin basvurularimi yapiyodum hocalara tek tek yaptim

Gittigim sehir wernigerode -Sachsen Anhalt eyaletinde.Sehir olarak super biyer tarihi binalar falan film seti gibi yemin ederim Ama berlinden oraya gelince sanki baska bi dunyaya gelmis gibi hissttim kendimi.

Aslinda almanlar iyiydiler aralarina almaya falan calisiyolardi almancam iyiydi aslinda dil kursundayken hep sinifdaki en iyi ogrenci bendim ...testdafi gecmeme ragmen tam olarak anlasamiyodum.uzakdogulu ogrenciler vardi okulda, hic bir milleti kotulemek istemem haddime degil ama selam versen selamini almiyolar garip insanlardi.Okulda turk hic gormemisdim iranliya rastladim bikeresinde.
Ilk basda oryantosyon ayagina surekli partiler falan oluyodu ama bi turlu isinamamistim.
Bir donerci vardi ana caddede,mehmet abi, hergun gidip onla muhabbet ederdim 2 oglu vardi turkiyeden yeni getirmis cocuklarini yaslari 16-17 falandi cocuklari 2-3 sene once getirmis.

Onlarla falan muhabbet edip takilirdim.Onlarda beni cok severdi ,onlarda cok sikiliyodu almanyadan,almanlara falan sovuyolardi surekli tabi onlar icin daha buyuk bi kultur soku , tr de dogunun bi sehrinden hic yabancinin olmadigi bi dogu alman sehrine gel.Benide cok sevmislerdi saolsunlar
Benim yasim 24 du tabi bu arada

Aradan 1 ay falan gecdi aradim annemi dedim burda ben hic mutlu degilim kalbim sikisiyo sikintidan dedim,aslinda bi sikintim yoktu ama oyle hissediyodum nedense.Annem dedi ozaman don Turkiyedeki okulunu bitir.Hemen atlayip geldim yaz okulundan basliadim tr deki okuluma.Tr de bitti okul cok sukur simdi stajimi yapiyorum sonra diplomayi alicam.
Almanyadayken Tr ye donersem ilerde pisman olurum diye dusunuyodum cunku almanci akrabalar hep bu sekilde kafami yiyolardi.

1.5 yil almanyada kaldim bu surenin %90 ninda berlindeydim berlindeyken bitane samimi arkadasim vardi oda elektirik eloktronik muhendisligi bitirmisdi tr de master icin gelmisdi almanyaya ... o da benim gibi geri dondu testdafi aldikdan sonra.

Almanyaya gittigim icin pisman degilim ama orda kalmamakla cok iyi bir karar verdigimi dusunuyorum cunku ben burda cok daha mutlu bir hayat yasiyomusum onun farkina vardim orda. benim icin farkli bi tecrube oldu... vakit kaybim oldu ama 1 dil ogrenmis oldum.
Burdaki arkadaslar oglum ordan gelinirmi falan diyolar sasiriyolar falan ama hic pisman degilim kararimdan.

Bu yaz ukraynaya gittim 3 ay kaldim ,az ruscam vardi orda biraz daha gelistirdim.Valla almancayi sonradan almanyaya giden bir insana gore oldukca iyi konustugumu dusunuyorum ama yinede orda 2. sinif insan gibi hissediyodum kendimi dil yuzunden veya baska sebeplerden dolayi.

Dilini tarzanca olarak cok cok az konustugum ukraynada insanlarla daha iyi anlasiyodum.Dogu ukraynada savas bolgesine yakin bi yerde 1 ay koy gibi biyerde kaldim ve hic canim sikilmadi.... tabi bu oranin cok fakir olmasindanda kaynaklanabilir.....askari ucretin 60 dolar oldugu bir ulkeden bahsediyoruz.

Almanyanin monoton ruh gibi hayatinin yaninda cok dogal geldi bana ukraynadaki hayat.

Bugun facebookda bi arkadasimiz yazmis ,dersleri iyi fakat sosyal hayata adapte olamadigi icin tr ye donmeyi dusunuyo.Onun yazisini okuyunca buraya yazasim geldi.

BIraz uzun oldu ama neyse icimi dokmus oldum birazda

Herkesin Cumhuriyet bayrami Kutlu olsun

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 30, 2016 8:52 pm

Tesekkurler paylastigin ve o arkadasa yardimci oldugun icin :)

Insan nerede Mutlu hissediyorsa orada yasamali.
Maddiyat vs bunlar ic huzur ve saadet getirmiyor.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari