Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da hem calisip hem okumak?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
flying_dutchman

Mesaj gönderen flying_dutchman » Prş Eki 01, 2015 3:48 pm

Merhaba arkadaslar. Ismim Alper, 23 yasindayim ve Istanbuldan yaziyorum.
2016 kis donemi icin Almanya\'da Makine muhendisligi egitimi veren bir universiteye basvuru yapmak istiyorum. Simdiye kadar Uni-assist\'den basvuru icin hangi belgeler lazim, vize icin neler lazim vs vs. arastirdim. Ancak kafama bir soru takildi. Umarim yardimci olabilirsiniz.
Ben meslek lisesi makine mezunuyum, universitede makine resim okudum. Su anda yine makine ressami olarak 2 seneden fazla bir suredirde bu isi yapiyorum. Hayalim tabiki muhendisligi de okumak. Neyse, iyi kotu borc harc 8,000 euro\'yu bir sekilde tamamlayacagim. Ama anladigim kadariyla her ogrenim yili baslamadan bu parayi tekrar ibraz edip tekrar 1 senelik vize basvurusu yapmam gerekiyor sanirim. Neyse, hesaplarima gore saatlik 11-12 euro veren bir is bulursam 120 gun calisma ile 8k euro\'yu biriktirebilecegimi saniyorum. Ama merak ettigim sey, ortalama ogrenci piyasasi ne kadar paraya calisiyor? Veya 8000 euro her sene gostermeden vizemi yenileyebilir miyim? Aslinda calisip kazanacagim para bana yeterli olur gibi gozukuyor ama direk 8k euro yu toplayip vize basvurusu yapmak sikinti. Bu arada almancam malesef yok. Okuyacagim bolumde zaten ingilizce egitim veriyor.

Birde aklima takilan bu universitelerin secim kriteri ne? Basvurulari hangi kriterlere gore degerlendiriyorlar? Tamamen universite insiyatifine kalmis birsey mi ogrencilerin secimi? Onlisans diplomam ile dogrudan makine muhendisligine basvuru yapabiliyorum, fakat bu %90 kabul edilecegim anlamina mi geliyor? Duydugum kadariyla Almanyada universiteye kabul kolay fakat bitirmek zor diyorlar. Sabah aksam ders calismaya raziyim. Para sorunum olmasa su dakika isi birakir almanca ve matematik calismaya abanirdim :P. Ama birde isin ucunda basvurunun reddedilmesi vs. var o yuzden suan isi birakmayi en az 2016 mayisa kadar dusunmuyorum. Neyse cok bile uzun yazdim.

Bu konuda fikirleriniz, onerileriniz, cevaplariniz varsa hevesle bekliyorum.
Cok tesekkurler.

refresh

Mesaj gönderen refresh » Prş Eki 01, 2015 10:41 pm

Genel olarak 7 aydir basvuru surecindeydim ve ingilizce bir bolume kayit olmus durumdayim. Elimden geldigince deneyim edindikce bilgi paylasmak isterim.
Basvuracagin bolum ingilizce egitim veren bir bolum olacak oncelikle TOEFL ya da IELTS de belirli bir puan isteyecekler. Bunun disinda okulun sitesine girip detayli bilgi alabilirsin. Ya da okulu bolumu yazarsan buradan bilen biri bilgi verebilir. Sitede almanca bilgi veriliyorsa translateden cevir. Cunku ingilizce bolumlerin ingilizce aciklamali sayfalari olmayabiliyor.
Simdiden kolay gelsin.

flying_dutchman

Mesaj gönderen flying_dutchman » Cum Eki 02, 2015 3:12 pm

[quote]refresh tarafindan yazilan metin:

Genel olarak 7 aydir basvuru surecindeydim ve ingilizce bir bolume kayit olmus durumdayim. Elimden geldigince deneyim edindikce bilgi paylasmak isterim.
Basvuracagin bolum ingilizce egitim veren bir bolum olacak oncelikle TOEFL ya da IELTS de belirli bir puan isteyecekler. Bunun disinda okulun sitesine girip detayli bilgi alabilirsin. Ya da okulu bolumu yazarsan buradan bilen biri bilgi verebilir. Sitede almanca bilgi veriliyorsa translateden cevir. Cunku ingilizce bolumlerin ingilizce aciklamali sayfalari olmayabiliyor.
Simdiden kolay gelsin.[/quote]

Mesajin icin tesekkur ederim. Kayit olduguna senin adina cok sevindim. Darisi basima artik. Bahsettigim universite Rhine-Waal. Kleve\'de. Benim en cok merak ettigim soru 8000 euro gosterdim, vizeyi aldim gittim okumaya basladim. Gelecek sene 8000 euro gostermeden yine vizemi yenileyebilir miyim? Calisarak okuyacagim zaten baska sansim yok ve alacagim para da bana yeterli ama 8000 biriktirmek sikintili tekrar vize basvurusu icin. Bunuda cozersem aklimda bir engel kalmiyor basvuru icin.

refresh

Mesaj gönderen refresh » Cum Eki 02, 2015 4:02 pm

Sitede yoneticiler var daha detayli anlatirlar ama her yil isteniyor o para diye biliyorum, okuyup calisabilmek ve calisma izni kisiden kisiye degisiyor. Riskleri herzaman goz onunde bulundurmalisin, kolay bir surec degil bircok teferruati var. Para gostermek yerine garantor de gosterebilirsin. Okulu ya da diger detaylari bilenler anlatir :) bol sanslar

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cum Eki 02, 2015 6:36 pm

Bloke hesaptan bahsediyorsan, evet her seferinde yenileme durumu soz konusu.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..