Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da master (insaat muhendisligi)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
burake90

Mesaj gönderen burake90 » Cum Ağu 28, 2015 11:27 pm

Herkese selamlar. Suleyman Demirel Universitesinden bu sene mezun oldum ve master yapmak istiyorum. Bu egitimi de egitim muhendislik egitimi yuksek olan bir ulkede yapmak. Hem guzel bir egitim almak hemde ucuncu bir dil ogrenmek amacim. Bu sebepler ile Almanya birinci tercihim oldu. 2016 eylul ayi doneminde gitmeyi arzuluyorum.

Daad.de sitesinden bir kac yukseklisans programina baktim. Ingilizce olarak okumak istiyorum ve son girdigim TOEFL sinavindan 65 aldim. Nereden baksak geneli ortalama 80 istiyor.

Benim 2 sorum olacak:

1. TOEFL icin dil egitimini Turkiye\'de mi (ayni zamanda calisarak) almami tavsiye edersiniz yoksa ana dili ingilizce olan bir ulkede almami mi ?

2. Son olarakta Daad.de sitesinde universiteler not ortalamasi olarak 2.5 yaziyou (1-5), benim not ortalamam 2.2 (1-4). Dortluk sistemi beslik sisteme cevirdigimizde kurtariyor gibi duruyor fakat durust olalim, gercekten dusuk...

TOEFL derdini cozdukden sonra sizce bu ortalama ile ortalama bir almanya universitesinden kabul alma sansim nedir ? (Ozel universiteleri goz onune almiyorum)

Cok tesekkur ederim. Bende arastirmaya site araciligi ile devam edecegim. :)

mireine

Mesaj gönderen mireine » Cmt Ağu 29, 2015 5:07 pm

1)Bence burada ornek sinavlarla veya bir dil kursuyla desteklersen 65ten 80 e cikarirsin. Inglizce altyazili dizi izlemeni ve surekli okumani oneririm.Inglizce pratik yapabilecegin siteler de var , onlara da bakabilirsin.

Bunun yaninda TOEFL\'a alternatif olarak IELTS\'i dusunebilirsin.Ben TOEFL\' a calismadan 69 almistim , IELTS \'e iki haftalik bir calismayla 6.5 almistim IELTS\'in listening ve speaking\'i TOEFL\'a gore daha kolay , ancak writing bence daha zor .Reading\'i esit duzeyde diyebilirim.

2)Benim alanim kimya muhendisligi.Daad \'in sitesindeki 3 programdan 2.83 ile red aldim. Sebebi cok fazla basvuru olmasi , benim Gpa \'imin dusuk olmasi idi.(2 okul bu sekilde donus yapti , digeri aradigimiz profile uymuyorsun dedi.)Her alan ve okul farklidir tabi tamamen arz talep meselesi yine basvur bence ama benim sana onerim DAAD\'in yaninda Almanyada\'ki okullarin kendi sitelerine de bakman. Siteleri almanca olsa bile inglizceye cevirip okuyabilirsin.Bazen inglizce almanca karisik programlar oluyor , veya DAAD sitesinde olmadigi icin daha az ogrencinin basvuracagi programlar da bulabilirsin. Benim durumumda ben BERLIN TU \'nun kendi sitesinden inglizce baslayip inglizce ve almanca devam eden bir program buldum , sadece IELTS ile basvurdum , kabul aldim.

Bir de universitelerdeki profesorlerle direk kontaga gecin diyenler vardi. Iste ben sizin calismalarinizi inceledim, benzer alanda calismak istiyorum , gecmiste su calismalari su stajlari yaptim gibisinden mail atanlar ya da direk okullara gidip konusanlar oldugunu duydum.Ben yapmadim ama ise yaradigini bir kac kisiden duydum ben onlarin yalancisiyim :)