Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bu saatten sonra gidebilir miyim?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Tem 26, 2015 2:15 am

Merhaba arkadaslar. Siteye yeni uye oldum.

Bu yil liseden mezun oldum, ygs ve lys sinavlarina girdim, ancak tercih yapmadim.Mezuna kalmayi dusunuyordum.

Baska bir forumda dolasirken Almanya\'da universite okumak isimli bir baslik gordum sonra da ben de gidebilir miyim acaba diye heveslendim. Ancak dedigim gibi tercih yapmadim, ek tercihlerle yerlesip Almanya\'daki universitelere basvurabilir miyim? Eger oluyorsa bana ne kadar zaman kaybettir, universiteye basvuruda sansim azalir mi? Sonucta puanim cok iyi degil ve istedigim bolumu herhangi bir universitede yazacagim, eger kabul almassam seneye Turkiyede puanim kirilacak.

Bu arada fark eder mi bilmem ama kendi hakkimda bazi seyler;

-lisede 1. yabanci dil Almancaydi, dogru duzgun konusamasamda tamamen yabanci degilim dile
-A2 belgem var (hic yoktan iyidir)
-Almanya\'ya onceden gitmisligim var,3-4 kez
-Eger bu yil gidebilirsem sadece bu yil icin babamin yaninda kalabilirim (dil kursuna denk geliyor sanirim)

Dil kursu icin, sartli kabul aldigimiz universitenin kursuna gitmek zorunda miyiz? Yani dil kursunu baska eyalette veya ayni eyalette farkli sehirde alabilir miyiz?

Bloke hesap, garantorluk vs. bunlar benim icin gerekli mi? Babam Almanya\'da ilk yil yanimda olacak.

Almanya\'da universite okumayi, hem daha iyi bir egitim almak hem de hayati ogrenmek, tecrube olmasi icin bir firsat olarak goruyorum. Benim durumuma gore Almanya\'da universite okumak nasil olur?

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Pzr Tem 26, 2015 3:20 am

Tercih yapmadiysan ek tercih yapamazsin yerlesemezsen almanyaya gelemezsin hicbi turlu..

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Tem 26, 2015 7:19 am

[quote]YUSUF AYDIN tarafindan yazilan metin:

Tercih yapmadiysan ek tercih yapamazsin yerlesemezsen almanyaya gelemezsin hicbi turlu..[/quote]

Emin misin?

En son OSYS ek tercih klavuzuna gore aranan tek sart merkezi yerlestirmelerde kontenjanli bir bolume yerlestirilmemis olmak. Tercih bildiriminden bahsedilmemis.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Pzr Tem 26, 2015 12:29 pm

[quote]capsaicin tarafindan yazilan metin:

Tercih yapmadiysan ek tercih yapamazsin yerlesemezsen almanyaya gelemezsin hicbi turlu..[/quote]

Emin misin?

En son OSYS ek tercih klavuzuna gore aranan tek sart merkezi yerlestirmelerde kontenjanli bir bolume yerlestirilmemis olmak. Tercih bildiriminden bahsedilmemis.[/quote]

Dedigin gibi yerlestirilmemis olmak.. Tercih edip yerlesemesen ikinci hakkin var

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Tem 26, 2015 12:38 pm

Dedigin gibi yerlestirilmemis olmak.. Tercih edip yerlesemesen ikinci hakkin var[/quote]

Hayir, oyle degil.Tercih bildiriminden (yani merkezi yerlestirmede tercih yapip yapmadigin) bahsedilmemis diyorum klavuzda.

Daha basit anlatan diger sitelerde ise herhangi bir nedenden dolayi tercih yapmamis olanlar da yapabilir diyor zaten. Sadece yerlestirilmemis olman yeterli, ister tercih yapip yerleseme istersen tercih yapmayip yerleseme...

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzr Tem 26, 2015 12:47 pm

Hocam merhaba DH\'den konusmustuk. A2 sertifikasi ile mesela Gottigen\'den (Bende gottingen e gidiyorum bu sene)veya Stuttgart\'dan on kabul alabilirsin. Onun disinda paderborn, giessen ve bir kac universite daha sifir almanca ile sartli kabul veriyor. Yani teknik bir bolum istiyorsan onkabulde sikintin olmaz alabilirsin o konuda rahat ol. Onun disinda zaten kabul aldigin yerde dil kursuna gtmek zorunda degilsin. Yani ornegin paderborndan kabul alip babanin oldugu sehirde dil kursuna gidebilirsin.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Tem 26, 2015 1:04 pm

Evet dostum hatirladim.
Cevabin icin tesekkur ederim.
Bir de sanirim onkabulu kolay olan universitelerden kabul alip,kursa gidip dil belgesi aldiktan sonra daha baska universitelere de basvurulabiliyormus. Diger konulardan gordum.

Teknik bolum dusunuyorum,evet.Benim icin sikinti olan, sartlarin zorlugu, gerek egitim gerek gecim olsun. Ancak orda egitimimi basari ile tamamlarsam, benim icin cok buyuk bir tecrube olacak, bu da bir gercek. Suan kendimi sorguluyorum orada yapabilir miyim diye. Pisman olmak istemiyorum.

Bu arada universitelerle ilgili (makine muhendisligi dusunuyorum) ayrintili bilgi bulamadim \'makaleler\' kisminda. Sanki tum universiteler yokmus gibi geldi.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzr Tem 26, 2015 2:17 pm

cok sey kaybetmezsin, 6 ay gibi bir kaybin olur sadece.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Tem 26, 2015 2:43 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

cok sey kaybetmezsin, 6 ay gibi bir kaybin olur sadece.[/quote]

O sure universiteden universiteye degisir mi? Ya da hic zaman kaybetmeme gibi bir durum olabilir mi?
Dil kursuna mi 6 ay gec baslarim yoksa okula mi?

Resmi bir kaynaktan birsey bulamadim ancak haber sitelerinde ek tercihlerle ilgili su yaziyor ; "Ek Yerlestirme Tercih Tarihleri: 17-21 Agustos 2015 Ek Yerlestirme Sonrasi Universiteye Kayit Tarihleri: 31 Agustos 2015 ile 04 Eylul 2015. "

Gecen seneye gore erken olacak sanirim, buna ragmen kayip olur mu? Bir de hangi okulun ne zaman baslayacagini nereden bulabilirim?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzr Tem 26, 2015 2:49 pm

Ben zannetmiyorum 6 ay kayip olacagini. Maksimum 1,5-2 ay gec gidersin diye dusnuyorum
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzr Tem 26, 2015 8:22 pm

Sartli kabul alma islemleri ve donemi kacirma durumundan dolayi dedim ben 6 ay
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzt Tem 27, 2015 8:46 pm

Arkadaslar bazi yazilar okudum ancak hala aklim karisik.
Bazi yerlerde 15 temmuz ve 15 ocak olmak uzere iki basvuru tarihi gordum. Ama yerlestirme sonuclari 15 temmuzdan sonra aciklaniyor Turkiye\'de. E o zaman nasil basvuruyorsunuz?

Hangi universite hangi tarihte basliyor, bunu da bulamadim.

Tavsiye ettiginiz yazilarin, bilgilerin linklerini de atar misiniz? Daha fazla bilgi almak istiyorum.

Deniz07

Mesaj gönderen Deniz07 » Sal Tem 28, 2015 1:18 am

basvuru ve evrak verme islemleri farkli tarihte oluyo, her unide 15 temmuz yaz donemi icin 15 ocak kis donemi icin son gun hepsi ayni tarih

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Çrş Tem 29, 2015 12:09 am

Hala sorularima tam olarak cevap alamadim, aklim karisik.

Ben bu yil ygs-lys\'ye girdim ancak tercih yapmadim. Bu Almanya isi de aklima tercihler bittikten sonra geldi. Ben de diyorum ki ek yerlestirmeler olacak Agustos ayinda, oradan bir bolume yerlesip Almanya\'da okuyamaz miyim simdi?

Ben sadece \'sartli kabul\' den bahsediyorum, hani daha sonra dil kursuna gidilen.
Bu forumda bazi konular gordum tercih sonuclari aciklanmadan once acilmis konular, \'x universitesine basvurdum kabul olur mu\' tarzinda. Tercih aciklanmadan mi basvuruluyor \'sartli kabul\' icin ben anlamadim aklim karisti? \'Yerlestirildi\' belgesi gerekmiyor muydu onun icin?

15 ocak ve 15 temmuz tarihleri asil kabul icin mi sartli kabul icin mi?

Lutfen, birisi bana tam olarak neler yapmam gerektigini anlatabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 30, 2015 12:16 am

Acik ve net cevaplar yazayim o zaman:

- Ek tercihde LYS puani ile tercih yaptigin zaman ve 4 yillik bir lisans bolumu kazanirsak ve herhangi bir meslek lisesi veya imam hatip lisesi mezunu degilsen Almanya da egitim hakkin olur. Daha sonra surekli on kabul icin basvuru alan universiteler var, onlari siteden arastirabilirsin universite tanitimlarinda. O universitelere basvuru yapip cok rahat aralik veya ocak ayinda Almanya da olursun. Sadece 2-3 ay gecikmis oluyorsun yani, bu sure zarfinda da Turkiye de yogun bir almanca kursuna gidersen ve vizeye kadar A1 veya A2 sertifikasi alirsan sadece bu zaman kaybini engellemis olmassin, ayni zamanda da vize sansini iyice artirirsin.

Bir sonraki sorularini biraz daha arastirip sorarsan sevinirim. Iyi forumlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Prş Tem 30, 2015 12:34 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Acik ve net cevaplar yazayim o zaman:

- Ek tercihde LYS puani ile tercih yaptigin zaman ve 4 yillik bir lisans bolumu kazanirsak ve herhangi bir meslek lisesi veya imam hatip lisesi mezunu degilsen Almanya da egitim hakkin olur. Daha sonra surekli on kabul icin basvuru alan universiteler var, onlari siteden arastirabilirsin universite tanitimlarinda. O universitelere basvuru yapip cok rahat aralik veya ocak ayinda Almanya da olursun. Sadece 2-3 ay gecikmis oluyorsun yani, bu sure zarfinda da Turkiye de yogun bir almanca kursuna gidersen ve vizeye kadar A1 veya A2 sertifikasi alirsan sadece bu zaman kaybini engellemis olmassin, ayni zamanda da vize sansini iyice artirirsin.

Bir sonraki sorularini biraz daha arastirip sorarsan sevinirim. Iyi forumlar.[/quote]

Oncelikle sunu soyleyeyim, sitede bazi yazilar okudum, ancak yeterli gelmedi, biraz da benim durumum farkli oldugu icin konu actim. Yoksa genel olarak neler yapilmasi gerektigini arastirdim ancak ayrintilarini bilmiyorum.
Hatta bugun sitede dolasirken RWTH Aachen\'in sayfasinda dil kurslarinin fiyatlarini gordum, cidden o kadar pahali mi dil kurslari?
A2 belgem var zaten, ana mesajda yazmis oldugum gibi. Bahsettiginiz 2-3 aylik gecikme niye oluyor? Universiteler anca o zamana kadar mi sartli kabul ediyorlar?