Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Berlin - Oturum Basvurusu Rehberi

Berlin eyaletinde yasam, egitim, universiteler
mistreated

Mesaj gönderen mistreated » Çrş Haz 17, 2015 4:18 pm

Merhabalar, bu konuda bilgi eksikligi ve cesitli sorularim sebebiyle bu basligi acmistim. Dun aldigim cevaplar sonrasinda, bu bilgileri de foruma eklemek istedim.

Oncelikle siteden bir link: http://deutschstudent.de/news.php?readmore=76

Bu linkteki bilgileri okudugunuzu varsayarak, oradaki bilgilere deginmeden devam ediyorum.

Bu bilgiler 18.06.2015 tarihinde, Auslaenderbehorde Berlin\'de edinilmis bilgi ve tecrubelerdir.

1) Vizeniz geldi, pasaportunuzu da alip Almanya\'ya geldiniz. Pasaportta vize sayfasinda; "ABV: ..." yazilan kisimda hangi sehir yaziyorsa, kaydiniz o sehirde acilmistir. O sehir disinda baska bir sehre gittiyseniz, once gittiginiz sehirdeki herhangi bir Burgeramt\'a gidip Anmeldung yapacaksiniz. Anmeldung icin ihtiyaciniz olan belgeler; kira kontratiniz ve gecerli pasaportunuzdur.

2) Burgeramt\'ta yaptiginiz Anmeldung sonrasi ise Auslaenderbehorde\'ye gideceksiniz. Eger Burgeramt Anmeldung\'unuz yoksa, Auslaenderbehorde kayit acamiyor. Size diyorlar ki once Burgeramt\'a gitmelisiniz, sonra buraya gelebilirsiniz tekrar.

3) Auslaenderbehorde ise, size verilen 3 aylik gecici vizenizin suresi dolmadan gelmenizi istiyor. Ornegin 3 aylik vizenizin son gunu 1 Agustos diyelim. Auslaenderbehorde basvurunuz icin son tarih de 1 Agustos.

4) Bu islemleri erken yapmanizin elbette faydasi var, kalkip da son anlara birakmayin. Ama ilk hafta yapmakla dorduncu hafta yapmak arasinda da bir fark yok diye dusunuyorum. Yeterki her ihtimali dusunerek, planli sekilde ilerleyin.

Notlar:

1) Berlin Auslaenderbehorde: https://service.berlin.de/standort/121885/
Adres, form ornegi, calisma saatleri hepsi burada.

2) Burgeramt/Rathaus: https://service.berlin.de/standorte/buergeraemter/
Bir suru var, evinizin ya da kaldiginiz yerin dibinde bile olabilir.

3) Auslaenderbehorde icin "Online Randevu Sistemi" bos tarih gostermiyor, belki donemseldir ama gidip siraya girip is halletmek daha kolay. Su an icin internetten randevu alinamiyor.

4) Carsamba gunleri sadece "Online Randevu" alabilenler icin ya da iceriden randevuyla cagirilanlar icindir. Diger dort gun gidip, siraya girebilirsiniz.

5) Erken ya da gec gitmenizin bir onemi olmadigini dun gordum. 10\'da acilan yere 8\'de gittim, islerim 3\'te bitti. 10\'da acilan yere 6\'da gidenlerin de isi 1-2\'de bitti.

Sonuc olarak bekleme suresi yaklasik 5 saat civarinda. Aksam 18:00\'a kadar calisiyorlar ve saat 13:30\'dan sonra pek kisi gelmiyor.

6) Auslaenderbehorde\'de sabah 3 kapida sira oluyor. Dolasan guvenlik gorevlilerine pasaportunuzu gosterip soru sorarsaniz, size beklemeniz gereken sirayi gosteriyorlar.

Ozel Not: Guvenlik gorevlileri, seyyar cay/kahve/biskuvi satan hanimefendi, Auslaenderbehorde ofislerinde calisanlar, information\'daki gorevliler; tum insanlara karsi buyuk bir sabir gosteriyorlar. Her isleminizi de guleryuzle ve sohbet ederek yapiyorlar. Kimsenin size zorluk cikardigi olmuyor, aksine var olan sikintilari cozmeye odaklaniyorlar. Bu yuzden siz de sorun cikarmaya degil, belgeleriniz tamamlanmis bir sekilde giderseniz, kisa surede islerinizi hallediyorsunuz ve oturumunuzu aliyorsunuz.

Ben su an Berlin\'de dil kursundayim, bu konuda sikintisi ve sorusu olanlara yardim edebilirim.

Okudugunuz icin tesekkurler...

mutlu

Mesaj gönderen mutlu » Çrş Haz 17, 2015 9:31 pm

Bulundugun sehirin Auslander Behorde \'sine gidip Anmeldung yaptirmalisin.O zaman bulundugun sehirde tum vize islemlerin hallolur diye umuyorum

mistreated

Mesaj gönderen mistreated » Çrş Haz 17, 2015 9:54 pm

Merhaba, yarin Berlin\'de Auslanderbehorde\'ye gidecegim. Sitelerinden online randevu almaya calistim ama gun-tarih seciminde hata veriyor. Yarindan sonra sonucu buraya yazarim.

mutlu

Mesaj gönderen mutlu » Prş Haz 18, 2015 12:42 am

Sabahtan orda olmani tavsiye ederim.Bizim burda sadece P.tesi ve Car. saat 12 ye kadar ogrencilerle ilgileniliyor.Berlin i bilmiyorum.Ama yakinda benim de Berlin e gelme durumum soz konusu :)

mistreated

Mesaj gönderen mistreated » Cum Haz 19, 2015 1:45 pm

Mutlu, cok tesekkur ediyorum. Dun yasadigim maceralari bu baslikta ilk mesaja ekliyorum. Gorenler faydalansin ve sorusu olanlar da sorabilsinler diye...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 19, 2015 2:12 pm

Paylasimin icin tesekkurler, cok faydali bir baslik.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

mistreated

Mesaj gönderen mistreated » Pzr Ağu 30, 2015 2:21 pm

Bir sey degil, ne demek. Faydali olursa ne mutlu...

melmel

Mesaj gönderen melmel » Çrş Eki 28, 2015 4:27 pm

Merhaba benim bir sorum var, ben ev sahibinin evinde kalacagim. Ne yapmam gerekiyor? Kira kontrati hakkinda.

Keita

Mesaj gönderen Keita » Prş Eki 29, 2015 11:34 pm

[quote]melmel tarafindan yazilan metin:

Merhaba benim bir sorum var, ben ev sahibinin evinde kalacagim. Ne yapmam gerekiyor? Kira kontrati hakkinda.[/quote]

Super bir soru hakkaten.:)

alituna

Mesaj gönderen alituna » Cmt Eki 31, 2015 6:05 pm

[quote]melmel tarafindan yazilan metin:

Merhaba benim bir sorum var, ben ev sahibinin evinde kalacagim. Ne yapmam gerekiyor? Kira kontrati hakkinda.[/quote]

Burgeramt in sitesinde bir form var onu doldurup imzalatman yeterli

Sue

Mesaj gönderen Sue » Sal Kas 17, 2015 7:49 pm

Son donemde Berlin Burgeramtlarda Anmeldung yaptiran var mi?
Yogunluk nasil genel olarak? Ve termin olmadan da islem yapilabiliyor mu? Cunku internet sayfasinda genel olarak hep dolu gozukuyor.

Venceremos1940

Mesaj gönderen Venceremos1940 » Cum Nis 22, 2016 2:34 pm

Anmeldung icin cok ileri tarihe randevu veriyorlar ve bu yuzden Auslanderbehorde Burgeramttan aldiginiz randevu numarasi fisini de kabul ediyor. Buda ufak bir not olsun :)

Ausländer1

Re: Berlin - Oturum Basvurusu Rehberi

Mesaj gönderen Ausländer1 » Prş Oca 26, 2017 4:47 am

Merhaba arkadaslar siteye yeni kayit oldum.Cok faydali bilgiler paylaşmışsınız.Benim sorum ogrenci vizesi almadan yeşil pasaportumla dogrudan Berline gelsem dil kursuna kayitla oturum alabilir miyim acaba ?

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Prş Oca 26, 2017 4:47 am

Merhaba arkadaslar siteye yeni kayit oldum.Cok faydali bilgiler paylaşmışsınız.Benim sorum ogrenci vizesi almadan yeşil pasaportumla dogrudan Berline gelsem dil kursuna kayitla oturum alabilir miyim acaba ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 26, 2017 5:13 pm

O sekilde olmuyor maalesef.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Prş Oca 26, 2017 5:19 pm

Peki garantör, ikamet vs. hepsini sunsam da illa ki Almanya ya öğrenci vizesiyle mi gelmiş olmam gerekiyor yani? Çünkü bu şekilde yeşille 6 ayda 3 ay kalabiliyorum.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Prş Oca 26, 2017 11:18 pm

Yesil pasaportun varsa pasaport kontrolden biraz ingilizce veya almanca ile cok rahat gecersin, bir belge sunman lazim degil normalde. Ama turistik amacli girersin...

Turist olarak girdigin icinde, adamlar sana oturum vermeyecek. Konsolosluk kurmus yine ayni adamlar, aylarca ugrastirip veriyorlar önce vizeyi sonra da oturumu.

Kisacasi o kadar basit degil.

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Prş Oca 26, 2017 11:49 pm

Anladım zaten iki kez geldim önceden Berlin e ancak amaç turistikti bu sefer ciddileşti niyetim.Bildirim için teşekkürler. Son bir şey daha sormak istiyorum, aday öğrenci vizesi için illa şartlı kabul almış olmam gerekiyor mu? sanki bir yazar almadan geldim yazmışti bazisi da alip gelmen gerekir yazmış