Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

kafami kurcalayan sorular(vize,belgeler,zorluk hakkinda)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Prş May 21, 2015 1:41 pm

Merhaba arkadaslar ismim ugur bende onumuzdeki yil 2016 da almanyaya gitmeyi planliyorum. Suan bir universitede 2 yillik bolum okumaktayim okulu birakicam cunku gerek egitim kalitesi gerek ogrencileri gerek seviye cok yetersiz geliyor bana. Sorularima gelecek olursam
-almanyada hazirlik sinifi okuyacagim cunku almancam yok hazirlik sinifi kac ay suruyor? Turkiyede eylulde baslayip haziranda okullar kapaniyoe bildiginiz gibi almanyada nasildir?
-almanyada bir cok tanidigim var garantor olabilcek kisiler fakat ben bloke hesapla gelmeyi planliyorum, garantormu bloke hesapmi vize almami daha kolaylastirir ona gore secim yapicam.
-turkiyede bildiginiz gibi egitim kalitesi dusuk diger ulkelere gore, burdan turkiyeden almanyaya gittigimizde cok zorluk cekermiyiz derslerde? Ornek muhendislikte termodinamik konusunda aaaaa bunu turkiyede gormemistim bu nedir? Gibi ucurumlar varmidir arada ? Aslinda en merak ettigim soru budur.

Sorularima cevap vercek arkadaslara simdiden tesekkur ederim bazi sorularimin cevaplari forumda olabilir aratma yaptim fakat istedigim tatmin edici bilgiye ulasamadim.

helios

Mesaj gönderen helios » Prş May 21, 2015 3:36 pm

Turkiyede egitim kalitesi dusuk mu? Pardon ama siz hangi lisede ya da hangi universitede egitim gordunuz cok merak ettim. Bir kere su konuda hemfikir olmak gerek. Egitim kalitesi dusuk diye tum ulkeyi bi kaliba sokmak cok yanlis!! Turkiyede ilkogretim egitimine baslayip almanyaya gelmis olan bircok arkadasim turkiyede ki egitim zorlugundan ve egitim verilis kalitesinden bahseder. Tamam kabul ediyorum bizim ulkemizde dunyada ki bircok yer gibi sorunlu egitim gecmisine ve hala devam eden aksakliklara sahip ancak bu durum bu sekilde kiyaslanmalarla asagilastirilmaya calisilmamali!! Sadece size degil genel olarak bu tavirlara oldukca sinirliyim! Cunku bizde ne yazik ki armut pis agzima dus mantigiyla egitim beklentisi var! Oysa ogrenciler kendi ustune dusen gorevi zaten layigiyla yapsa egitim kalitesi mukayesine de kalmazlar bu sekilde! Ben anadolu lisesi mezunuyum universiteyi de marmarada okudum. Egitim acisindan elbette sorunlar vardi. Lisemde yoktu ama universite icin benim beklentilerim fazla oldugu icin tatmin edici olmadi. Ama sonra sunu farkettim. Egitim kalitesi diye mukayese yapip hor gordugumuz okullari; ne yazik ki kendi basarisizliklarimizin nedeni haline getirmeye calisiyoruz. Bi nevi cogunlukta ki klasik tembel turkler olarak kolaya kaciyoruz..

Belki sizinde boyle bir sorununuz vardir. Onceden farketmek de fayda goreceginize inaniyorum!

Diger sorulariniz icin de sitedeki makaleleri forum mesajlarini incelemenizi oneririm. Tum cevaplari ve daha fazlasini rahatlikla bulabilirsiniz! :|

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Prş May 21, 2015 4:53 pm

Neye sinirlendiniz bilemiyorumda egitim kalitesizligi diye bahsettigim konunun cevabini kendiniz vermissiniz zaten BEKLENTIM YUKSEK OLDUGUNDAN egitim kalitesini dusuk buluyorum. Bu turkiyeyi ve egitimini karalamak degildir benim sahsi fikrimdir.
Ben zaten herseyin farkindayim kendi basarisizligimi turkiyeye mal edicek bi fikrim yok acikcasi cok parlak ogrenci oldugum soylenemez ama caliskanimdir istersem yaparim.
Ne kadar cevabiniz benim icin sinir bozucu olsada cevabiniz icin tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş May 21, 2015 5:09 pm

Merhabalar. Oncelikle hazirlik sinifi diye bir sey yok. Sartli kabul veren universitelerde egitime baskayabilmeniz icin gerekli olan DSH sinavi icin hazirlik dil kurslari vat. Bunlar universitenin kendi dil kursu veya universiteyle anlasmali ozerk bir dil kursu olabilir. Egitim sureleri ise kurstan kursa degismekle birlikte ortalama 8-12 ay arasi surmekte.

Vize surecinde bloke hesap actirmaniz daha yararli olacaktir. Ki sitede bunlari anlatan bir suru makale var. Oncelikle onlari okumanizi ve cevabini bulamadiginiz sorular olursa konu acmanizi oneririm.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Prş May 21, 2015 5:53 pm

Merhaba cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Aslinda actigim konudaki bir soru yoruma dayali oldugu icin hicbiyerde o sorunun cevabini bulamadim sayilir.
Sizce turkiyeden giden birisi zorluk cekiyormu? En azindan siz yani kendi yorumunuzla ne diyebilirsiniz mesela

Ethem

Mesaj gönderen Ethem » Prş May 21, 2015 6:03 pm

[quote]alanwake tarafindan yazilan metin:

Merhaba cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Aslinda actigim konudaki bir soru yoruma dayali oldugu icin hicbiyerde o sorunun cevabini bulamadim sayilir.
Sizce turkiyeden giden birisi zorluk cekiyormu? En azindan siz yani kendi yorumunuzla ne diyebilirsiniz mesela[/quote]

Ben gitmedim henuz lakin daha once giden bir arkadas ile konusma firsati yakalamistim.8 aya okuldaki dersleri anlayabilecek duzeye geldigini soyledi.Lakin dil icin oldukca pratik yapmami soylemisti.Ayrica gercekten kursa kafa yorulmazsa sinavda da zorlanabilecegimi soylemisti.

Derslere gelirsek, halamin kendisi okuyordu universite ve bitirdi uzun sure once.Calismayinca zor.Yani nereye gidersek gidelim bu boyle.Dersler zor oluyor.Ayrica kafanda bir universite varsa sitesine girip okumak istedigin bolumun ders programlarina, hangi derslerin olduguna bakabilirsin.

Turkiye\'de de calismadigin zaman universite zor gelir.Orada da oyledir buyuk ihtimal.Fakat asil avantaj su, Turkiye\'de mezun olunca o calistigin, emek verdigin zamanlarin karsiligini alamiyorsun.Almanya\'da basarili olursan ki bu cok calismaya bagli, hakkini veriyorlar.Tanidigim insanlar mevcut orada, olmasa bu kadar kesin konusmazdim.
...

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Prş May 21, 2015 8:08 pm

[quote]Ethem tarafindan yazilan metin:

Sizce turkiyeden giden birisi zorluk cekiyormu? En azindan siz yani kendi yorumunuzla ne diyebilirsiniz mesela[/quote]

Ben gitmedim henuz lakin daha once giden bir arkadas ile konusma firsati yakalamistim.8 aya okuldaki dersleri anlayabilecek duzeye geldigini soyledi.Lakin dil icin oldukca pratik yapmami soylemisti.Ayrica gercekten kursa kafa yorulmazsa sinavda da zorlanabilecegimi soylemisti.

Derslere gelirsek, halamin kendisi okuyordu universite ve bitirdi uzun sure once.Calismayinca zor.Yani nereye gidersek gidelim bu boyle.Dersler zor oluyor.Ayrica kafanda bir universite varsa sitesine girip okumak istedigin bolumun ders programlarina, hangi derslerin olduguna bakabilirsin.

Turkiye\'de de calismadigin zaman universite zor gelir.Orada da oyledir buyuk ihtimal.Fakat asil avantaj su, Turkiye\'de mezun olunca o calistigin, emek verdigin zamanlarin karsiligini alamiyorsun.Almanya\'da basarili olursan ki bu cok calismaya bagli, hakkini veriyorlar.Tanidigim insanlar mevcut orada, olmasa bu kadar kesin konusmazdim.[/quote]

Iste aradigim cevap turu buydu cok cok tesekkur ederim. Tembel oldugumdan degil biz zaten oraya okumaya gidiyoruz gonul eglendirmeye degil. Merak ettigim iste dersleri kavrayabilme falandi arkadas cok guzel cevap vermis bi fikir olustu kafamda herkese basarilar

Ethem

Mesaj gönderen Ethem » Prş May 21, 2015 8:52 pm

Turkiye\'de de calismadigin zaman universite zor gelir.Orada da oyledir buyuk ihtimal.Fakat asil avantaj su, Turkiye\'de mezun olunca o calistigin, emek verdigin zamanlarin karsiligini alamiyorsun.Almanya\'da basarili olursan ki bu cok calismaya bagli, hakkini veriyorlar.Tanidigim insanlar mevcut orada, olmasa bu kadar kesin konusmazdim.[/quote]

Iste aradigim cevap turu buydu cok cok tesekkur ederim. Tembel oldugumdan degil biz zaten oraya okumaya gidiyoruz gonul eglendirmeye degil. Merak ettigim iste dersleri kavrayabilme falandi arkadas cok guzel cevap vermis bi fikir olustu kafamda herkese basarilar[/quote]

Rica ederim.Genel olarak bakarsak ulke degisiyor, ortam degisiyor, yeni bir kultur.Elbet zor olacaktir alismak baslarda ama sonradan duzelecektir eminim.
...

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Prş May 21, 2015 8:53 pm

Iste aradigim cevap turu buydu cok cok tesekkur ederim. Tembel oldugumdan degil biz zaten oraya okumaya gidiyoruz gonul eglendirmeye degil. Merak ettigim iste dersleri kavrayabilme falandi arkadas cok guzel cevap vermis bi fikir olustu kafamda herkese basarilar[/quote]

Rica ederim.Genel olarak bakarsak ulke degisiyor, ortam degisiyor, yeni bir kultur.Elbet zor olacaktir alismak baslarda ama sonradan duzelecektir eminim.[/quote]

Dusuncene katiliyorum bende oyle dusunuyorum bakalim neler olacak haydi hayirlisi

tufan123456789

Mesaj gönderen tufan123456789 » Cmt May 23, 2015 1:06 am

Ben Almanyaya geleli daha 4-5 ay oldu, bir cok insanla konustum, bir cok kisiyle tartistim abi buraya geliyosan her seyden once kafani bosalt cunku ilk baslarda zorlanicaksin geri donmek isticeksin niye geldim diceksin, kisaca klasik yurtdisi bunalimi. Daha sonra kurs yavas yavas yerine oturmaya baslicak ama sen bunun farkina varamicaksin, sanki hic birsey olmuyor, hic bir sey ogrenemiyormussun gibi gelecek sana birakma istegi dogucak icinde ama azim eder birakmadan, usanmadan calisirsan her sey yolunda gider.

Baskalarini bilemem ama benim kafa sayisal kafasi ve almancada matematik gibi ugrasmayi, cozmeyi seviyorsan, bir nevi puzzle yapmayi seviyorsan isin icinden kolay cikarsin ama sen bunu 1000 parcalik bir puzzle gibi dusunme, 100.000 parca gibi dusun. Bikmassan surekli ve duzenli calisip sosyal olarakda gelisirsen Almancayi halledersin.

Universitede tamamen sana bagli, tabiki kapasitende onemli ama ortalama bir ogrenci calisarak universiteyide zamaninda bitirir.

Gelmeyi koyduysan kafaya; gel, calis, ugras, yorul ve sonucuna ulas. Ve bu yolda kimseyi dinleme, nasil istiyorsan oyle yap, herkes kendi tecrubesini yasar. Insanlar 12 ayda ogreniyor diye sende 12 ayda ogreniceksin diye bir kaide yok, belki 8 ayda belki 2 senede ogreniceksin.

Calisirsan ve birakmazsan her sey olur.

Not : Bunlar benim sahsi dusuncelerim, saygi duyup duymamak sana kalmis...

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Cmt May 23, 2015 8:54 am

[quote]tufan123456789 tarafindan yazilan metin:

Ben Almanyaya geleli daha 4-5 ay oldu, bir cok insanla konustum, bir cok kisiyle tartistim abi buraya geliyosan her seyden once kafani bosalt cunku ilk baslarda zorlanicaksin geri donmek isticeksin niye geldim diceksin, kisaca klasik yurtdisi bunalimi. Daha sonra kurs yavas yavas yerine oturmaya baslicak ama sen bunun farkina varamicaksin, sanki hic birsey olmuyor, hic bir sey ogrenemiyormussun gibi gelecek sana birakma istegi dogucak icinde ama azim eder birakmadan, usanmadan calisirsan her sey yolunda gider.

Baskalarini bilemem ama benim kafa sayisal kafasi ve almancada matematik gibi ugrasmayi, cozmeyi seviyorsan, bir nevi puzzle yapmayi seviyorsan isin icinden kolay cikarsin ama sen bunu 1000 parcalik bir puzzle gibi dusunme, 100.000 parca gibi dusun. Bikmassan surekli ve duzenli calisip sosyal olarakda gelisirsen Almancayi halledersin.

Universitede tamamen sana bagli, tabiki kapasitende onemli ama ortalama bir ogrenci calisarak universiteyide zamaninda bitirir.

Gelmeyi koyduysan kafaya; gel, calis, ugras, yorul ve sonucuna ulas. Ve bu yolda kimseyi dinleme, nasil istiyorsan oyle yap, herkes kendi tecrubesini yasar. Insanlar 12 ayda ogreniyor diye sende 12 ayda ogreniceksin diye bir kaide yok, belki 8 ayda belki 2 senede ogreniceksin.

Calisirsan ve birakmazsan her sey olur.

Not : Bunlar benim sahsi dusuncelerim, saygi duyup duymamak sana kalmis...[/quote]

Su konuyu actigimdan beri 2.detaylo guzel ve sahsi fikir neden saygi duymayayim? Cevabiniz icin cok tesekkur ederim kafamdaki korkuyu dindirmek icin yeterliydi tesekkur ederim tekrar