Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

rwth aachen maschinenbau vorpraktikum

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
sami96

Mesaj gönderen sami96 » Sal May 05, 2015 12:40 am

merhaba ben sami. Lise son sinif ogrencisiyim. C1 im var ve ygs de 452 puan yaptim. Lisans ve yksek lisans egitimini almanyada almak istiyorum. Rwth aachen veya kit de makine muhendisligi okumak istiyorum. Bu universitilerin bu bolumunde vorpraktikum sarti var mi? Bir de sizce lisans egitimini itu veya bogazicinde alip sadece yuksek lisans icin almanyaya gitmek daha mi mantikli olur?

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Sal May 05, 2015 12:58 am

Genel olarak, Turkiye\'deki lisans egitiminin, Almanya\'daki master egitimine yeteri kadar hazirlamadigini dusunuyorum. Zaten o yuzden Almanya\'daki universiteler de lisanstan dersler falan aldiriyorlar. Ayrica C1 almancan varsa, sordugun sorularin cevabini da universitelerin sitelerinden ogrenebilirsin!

sami96

Mesaj gönderen sami96 » Sal May 05, 2015 12:14 pm

Bu soruyu sordugumda "lisans egitimi ana dilde alinir" gibi bir cevapla karsilastim. Sizce bu dogru mu? C1 im var ama acikcasi C1 seviyesinde oldugumu dusunmuyorum. Ben rwth nin sitesinde vorpraktikum istedigini gordum ama bu siteden bir arkadas yok dedi o soruyu da dogrulatmak icin sordum. Bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim

sami96

Mesaj gönderen sami96 » Sal May 05, 2015 1:37 pm

Rwth nin sitesinde vorpraktikum ve selfassessment "einschreibungsvoraussetzungen" yani yanlis bilmiyorsam kayit sartlari arasinda gozukuyor. Benim anlamadigim sey "zugangsvoraussetzungen" ile "einschreibungsvoraussetzungen" arasindaki farkin ne oldugu. Yani kayitta boyle bir sart araniyor ama giriste aranmiyorum mu? Aradaki fark nedir ?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş May 06, 2015 12:50 am

[quote]sami96 tarafindan yazilan metin:

merhaba ben sami. Lise son sinif ogrencisiyim. C1 im var ve ygs de 452 puan yaptim. Lisans ve yksek lisans egitimini almanyada almak istiyorum. Rwth aachen veya kit de makine muhendisligi okumak istiyorum. Bu universitilerin bu bolumunde vorpraktikum sarti var mi? Bir de sizce lisans egitimini itu veya bogazicinde alip sadece yuksek lisans icin almanyaya gitmek daha mi mantikli olur?[/quote]

Merhaba sami96,

KIT\'i bilmiyorum ama RWTH\'nin Vorpraktikum sarti var maalesef. Ancak bu durumu asmak cok zor degil. Praktikumsrichtlinien\'de onemli olan, kayit zamanina bir Staj Belgesi sunmak, yani staji yaptigina dair koftiden bir belge bile sunsan, kayit oluyorsun. Onemli olan ise stajin raporunu, kaydini yaptirdiktan sonra kabul ettirmen. RWTH burada ogrencilere kolaylik sagliyor, yani sozun ozu; kayit esnasinda staj belgesi yeterli. Sana tavsiyem, Turkiye\'de herhangi bir yerde, kagit ustunde bir staj yap, belgesini al ve tercume ettir. Burada kayit olduktan sonra, ogrenim sirasinda bu 6 haftalik staji yaparsin.

Ornegin FH Aachen, kayit icin mutlaka staj raporunun da kabul ettirilmesini sart kosuyor. Yani staj belgesiyle gidip kayit olamiyorsunuz. Ben o yuzden kac saat onunla ugrastim, raporu da kabul ettirdim FH\'da ama RWTH\'ya kaydolduk :) RWTH\'da rapor kabul ettirme gibi bir sart yok yani kayit icin :)

Benim sana tavsiyem, Turkiye\'de ITU ya da Bogazici gibi universitelere giriyorsan sayet, ozellikle ITU\'yu (teknik anlamda, eger Almanya\'da teknik bir universitede okumak istiyorsan) secmeni tavsiye ederim. Gecen burda sacmalayan bir velet vardi, ona laf yetistiricem diye ITU\'ye, ODTU\'ye laf ediyormusum gibi oldu. Bu universitelerin kalitesini tartismak, abesle istigal olur. Fakat Almanya\'ya kiyasla aralarinda fark var arkadaslar. Ozellikle ana dilin olmadigi, sonradan ogrendigin bir dil ile egitim almak cok zor birsey, bunu hala kavrayamayanlar var. Ozellikle Almanca gibi zor bir dil. Ben OGU\'de 1 sene Ingilizce hazirlik okudum ve derslerin 40%\'i Ingilizce\'ydi. Yani aliskinim yabanci bir dilde egitim gormeye ama Almanca cook cok farkli, bunu iyi hesap edin. Dersler zor, yapilamaz diye birse yok (cok calismak kaydiyla), ancak bir de isin icine dilin getirdigi zorluklar giriyor. Daha bunun yaninda burada yasadiginiz diger zorluklar (maddi, uyum sorunu..vs.) cabasi, cok iyi hesap etmek lazim yani.

Master icin ise Chandelier\'in dedigi gibi Lisans\'tan dersleri tekrar etmenizi isteyebilirler. Birakin Turkiye\'yi, benim Bayern\'de bir universitede Bachelor yapan bir arkadasin, RWTH\'da Master yapmak istediginde, Mechanik 1-2-3, MG 2-3, Thermo 1-2 filan hepsini tekrardan burada yazdi, ki bunlar Bachelor\'in en ama en baba dersleri. Almanya\'daki derslerin bile bircogunu kabul etmiyor. Bu konuda RWTH, ozellikle Maschinenbau cok cinslik yapiyor. Elektrotechnik okuyanlar burada mesela boyle sorunlar yasamiyor, direk Master\'a baslatiyorlar diye duydum.

Rwth nin sitesinde vorpraktikum ve selfassessment "einschreibungsvoraussetzungen" yani yanlis bilmiyorsam kayit sartlari arasinda gozukuyor. Benim anlamadigim sey "zugangsvoraussetzungen" ile "einschreibungsvoraussetzungen" arasindaki farkin ne oldugu. Yani kayitta boyle bir sart araniyor ama giriste aranmiyorum mu? Aradaki fark nedir ?[/quote]

Arkadaslar, sorunuz varsa lutfen hic cekinmeyin sorun. Ben vaktim oldukca yardimci olmak isterim sizlere. Gecen burda ergenin birisi, millete zor diyip sogutuyorsunuz demisti. Okul zor, calismak istersen Semester boyunca duzenli, gel. Elimden geldigince bilgi olarak yardimci olurum, ben de bu yollardan gectim. Kendi vatandasima yardimci olmayacagim da kime olacagim, gurur duyarim burada Turkiye\'den gelen basarilari arkadaslarin olmasina. Biraz gec yaziyorum ama mutlaka cevaplarim sorularinizi.

Zugansvoraussetzungen dedikleri giris sartlari, incelemedim detayli ama Einschreibungsvoraussetzungen dedikleri kayit esnasinda gereken sartlar. Ikisi arasinda biraz fark var, ozellikle Bewerbungsvoraussetzung ile buna dikkat etmek gerekir. Ben basvururken staj ile ilgili hicbir sey ne gerektigini duydum ne de bana boyle birsey soylediler. Sonra kayit esnasinda az kalsin hakkim yaniyordu. Okula basvururken senden staj ile ilgili birsey istemiyorlar, eger kayit yaptirirsan staj belgesi lazim. Fark bu yani, bir de SelfAssessments diye birsey var, tamamen prosedur. Onemli olan LYS 360 puan ustu, DSH-2, Staj belgesi ve birkac daha ufak sey vardi.

Cok iyi dusun tasin derim sami, sorun olursa cekinme. Basarilar dilerim.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

sami96

Mesaj gönderen sami96 » Çrş May 06, 2015 11:30 am

Cok tesekkur ederim cevaplar ve nezaketiniz icin. Acikcasi verdiginiz cevaplardan sonra master\'i almanyada yapmayi kafasina koymus birinin lisansi turkiye\'de yapmasinin bircok dezavantaji oldugunu dusunuyorum. Burada 4 sene lisans 1 sene de hazirlik egitimi var. Almanyaya gittiginizde tekrar lisanstan ders almaniz da cabasi. Bana turkiyede lisans yapmak vakit kaybi gibi geldi. Para, sosyal yasam gibi dezavantajlara gelince bunlar yuksek lisansta da karsima cikacak problemler yani bunlar lisans okumanin degil de almanyada okumanin dezavantajlari gibi geldi bana yanlis dusunuyorsam duzeltin lutfen. Yalniz birkac sorum daha var bunlari da cevaplarsaniz cok sevinirim. Okuldaki alman hocalarimiz bize 4-5 universiteye basvurmamizi tavsiye etti. Kit ve rwth disinda maschinenbau icin onerebileceginiz uni var mi? Bir de motivation ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Motivation\'un kabul almaktaki rolu buyuk mu ve nasil bir tarzda yazmami tavsiye edersiniz?

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş May 06, 2015 12:18 pm

Sami96, TU DARMSTADT onerebilirim Maschinenbau icin.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş May 06, 2015 1:03 pm

http://www.tu9.de/

Yukaridaki okullari arastirirsan bir fikrin olur, hangi okula basvuracagin konusunda.

sami96

Mesaj gönderen sami96 » Çrş May 06, 2015 11:40 pm

atalayx6 ve pardon cok tesekkur ederim ilginiz icin. tu darmstadt da rankinglerde baya ustteymis oraya da basvrucagim ve site de cok yararli oldu tekrar sagolun

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş May 07, 2015 12:01 am

Cok tesekkur ederim cevaplar ve nezaketiniz icin. Acikcasi verdiginiz cevaplardan sonra master\'i almanyada yapmayi kafasina koymus birinin lisansi turkiye\'de yapmasinin bircok dezavantaji oldugunu dusunuyorum. Burada 4 sene lisans 1 sene de hazirlik egitimi var. Almanyaya gittiginizde tekrar lisanstan ders almaniz da cabasi. Bana turkiyede lisans yapmak vakit kaybi gibi geldi. Para, sosyal yasam gibi dezavantajlara gelince bunlar yuksek lisansta da karsima cikacak problemler yani bunlar lisans okumanin degil de almanyada okumanin dezavantajlari gibi geldi bana yanlis dusunuyorsam duzeltin lutfen. Yalniz birkac sorum daha var bunlari da cevaplarsaniz cok sevinirim. Okuldaki alman hocalarimiz bize 4-5 universiteye basvurmamizi tavsiye etti. Kit ve rwth disinda maschinenbau icin onerebileceginiz uni var mi? Bir de motivation ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Motivation\'un kabul almaktaki rolu buyuk mu ve nasil bir tarzda yazmami tavsiye edersiniz?[/quote]

Iki secimin de avantaj ve dezavantajlari var, secim ve karar sana ait.

Rankings kismini cok fazla kafana takma, ben sana yine de bu seneki Rankings Raporu\'nu gondereyim.

http://www.topuniversities.com/universi ... se+search=

QS, dunyadaki en saygin Rankings arastirmasi yapan kurulustur. Hatta bu raporun yayinlanmasindan sonra, universitelerin resmi Facebook hesaplarina tek tek baktim, neredeyse hepsi bu raporu kendi basarisini belirterek paylasmis :)

Almanya - Makine Muh.

1) RWTH Aachen
2) TU Munchen
3) Uni. Stuttgart
4) TU Darmstadt
5) KIT
6) TU Berlin
7) TU Braunschweig
8) TU Dresden

Yalniz bu demek degil ki, KIT\'den mezun olan muhendis kotu, TUM\'dan mezun olan daha iyi. Alakasi yok, buna cok takilmayin. Sahsen ben kendi universitemin, ozellikle kendi bransimda dunyada 12. sirada olmasindan gurur duyarim. Bu su ana kadar, Almanya\'yi temsil eden hem universite hem brans acisindan bu kadar yuksek bir sirada bulunmasi acisindan da bir ilk. Fakat mezun olduktan sonra sana kimse \'aa, sen RWTH\'dan mi mezunsun?\' falan diye birsey sormaz, burada Turkiye\'deki gibi bir sistem yok yani. Yukaridaki listedeki her universite asagi yukari ayni kalitededir.

Ayriyeten, bu siralamalar degisebiliyor, biraz goreceli bir kavram. Bu universiteler ama asagi yukari, Makine alaninda saygin konuma sahip.

sami96

Mesaj gönderen sami96 » Prş May 07, 2015 11:55 pm

peki motivation ile ilgili ne dusunuyorsunuz? Nasil bir tarzda olmali ve kabul edilmekteki rolu buyuk mudur?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt May 09, 2015 2:07 am

Diger unileri bilmiyorum ama RWTH icin cok da onemsemiyorlardi. Burada var ornekleri, onlara uygun yazabilirsin. Genelde Master onemli oluyor, basvuru cok olunca.

unkreativer nutzername

Mesaj gönderen unkreativer nutzername » Cum May 15, 2015 8:13 pm

Merhabalar,
Vorpraktikumu yapmak icin acaba Almanya\'da Wohnsitz sart midir ki? Ben Almanya\'da yapmak istiyordum ama once akrabalarimda kalmak istedigim icin bi staj icin Almanya\'ya gidip gelmek istiyorum.. ondan sonra birdaha gidip kalacak yerimi ayarlayacaktim..

Deniz07

Mesaj gönderen Deniz07 » Cmt May 16, 2015 12:31 am

Merhaba arkadaslar ben de almanyada okumayi dusunuyorum bir sorum olacakti acaba uluslar arasi bi yarismada amerikada projemle katildigim bir yarismaya secilip derece yaptim bunun bir faydasini gorur muyum?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt May 16, 2015 1:18 am

[quote]unkreativer nutzername tarafindan yazilan metin:

Merhabalar,
Vorpraktikumu yapmak icin acaba Almanya\'da Wohnsitz sart midir ki? Ben Almanya\'da yapmak istiyordum ama once akrabalarimda kalmak istedigim icin bi staj icin Almanya\'ya gidip gelmek istiyorum.. ondan sonra birdaha gidip kalacak yerimi ayarlayacaktim..[/quote]

Staji yapacagin isverenle alakali bir durum. Oturum durumun nedir bilmiyorum ancak, calisma izni isteyebilirler firmadan (anladigim kadariyla oturum sorunun yok). Eger sadece staj icin gelip gideceksen, gelirsin gecici olarak ikamet bildirir, geri donersin.

Deniz07

Mesaj gönderen Deniz07 » Cmt May 16, 2015 12:07 pm

amerikada bir bilim yarismasinda derece yapmis olmak isime yarar mi arkadaslar?

retro

Mesaj gönderen retro » Pzt Ağu 29, 2016 3:20 pm

meraba arkadaslar bende rwth aachen\'a basvurmayi dusunuyorum ama bu on staj isini nasil hallecegim bir turlu anlamadim. su an almanca calisiyorum yani henuz bir basvuru yok. ama olurda aachendan kabul alirsam bunu nasil asacagim. internet sitesinde(http://www.maschinenbau.rwth-aachen.de/ ... praktikum/) 5 farkli sirketten red mektubu alip bunu staj ofisine gonderdigimizde bu sorunu asiyormuyuz. yoksa ben mi yanlis anladim