Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erlangen-Nurnberg icin yardim.

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Haz 29, 2009 10:19 pm

Merhabalar durumu kisaca anlatim:

Hacettepe Alman dili edebiyatindan mezun oldum bu sene.Dayim (garantorum) ve kuzenleriminde oturdugu Erlangen de Friedrich Alexander universitesine girmek istiyorum.Baska universite yok cunku:(

Hersey buraya kadar iyi ama kendi bolumumde yuksek lisans yapmak yerine baska bir dalda tekrardan bachelor yapmak istedigim icin( muhendislik gibi) isler karismaya ufaktan basliyor.

Daha oncede sizlere danismistim fakat kil bir universite olan erlangen uni den en iyi cevabi alabilecegimi dusundugum icin onlarla maillesmeye basladim.Bayagi bir maillestikten sonra ordaki Fabian adli danisman bana 4 yillik mezunu oldugum icin so called Abitur e sahip oldugumu yani istedigim bolume basvuru yapabilecegimi soyledi.Sevindim,ama sadece basvuru yapmak onemli degil belki hepsine basvururum ama hicbir bolum beni istemezse diye arayip konusmaya karar verdim.

Bilgi alma ve yardim burolarini aradim yari almanca yari ingilizce derdimi anlattim ve hepsi baska masal okudu.Birisi studienkolleg e gelirsin bir sene okursun sonrada istedigin bolume gecersin ama dur ben sana sunu bagliim dedi bagladigi insan senin gerek yok gitmene direk basvur kabul alirsin dedi.Birbirlerinden haberleri yok yada ben anlayamadim.

Almancam kotu degil universitenin 5 aylik kursu sonunda dil sinavini gecerim gibi fakat once herhangi bir bolume kabul edilmek gerek tabiki., Belkide kendi bolumume basvurup kabul aldiktan sonra muhendislige gecerim yada uyduruyomuyum?
Bazi arkadaslar denede gor sen bir basvur cikarsa olur diyebilir ama onumu goremiyorum plan yapamiyorum kafayi yicem:(
Kimse ne yapacagimi bilmiyor cunku biraz ozel birdurum heralde.Kitty26 adli arkadasimda boyle birseyler yasadi sanirim onunlada konustum ama ona net birsey soylemisler ben ogrenemedim cunku onun durumu biraz farkli.

Nurnberg de oturan arkadaslarimiz varsa daha iyi bir almancayla belki daha saglikli bir bilgi edinebilirler.numarasi:Centre for Information and Advice
Schlossplatz 3, Erlangen
Tel.: +49 9131 85-23333 bzw. -24444

Yardimci olabilecek arkasim olursa cok sevinirim. Kafanizi sisirdim:blu ozur dilerim Tesekkurler.
.

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Pzt Haz 29, 2009 10:32 pm

allah kolaylik versin hakkaten cok sey istemissin:)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Haz 29, 2009 10:38 pm

ilk once sunu soyleyeyim. eger 15 gun daha dusunursen arastirman icin 6 ay daha zamanin olmus olacak. basvurular icin son tarih 15 temmuz. zaten internetten basvurdugunda bir basvuru ile3-4 bolume bir anda basvuruyorsun. hangisi olursa. tercih sirasini sen belirliyorsun.
aslinda baskarsan onumu gorme mevzugundada, bu almanyaya isine girersen hemen hemen her basvurdugun yerde tam olarak bir onunu gorme olmuyor. basvuracaksin. olursa olur olmazsa olmaz. ama bu sekilde o oyle dedi bu bu boyle dedi ile hep bir cemberinden icinde kalirsin. nereye basvuruyorsan oranin yetkilileri ile gorus,ki sen gorsmussub, onlar ne diyorsa o sekilde davran. yani erlangen de sana basvurabiliyrsin diyorsa basvur sorun yoktur. erlangene yakin yerlerede basvur. ama elini cabuk tutman lazim. 6 ayin hatta bir yilin gidebilir.
dedigim gibi bir an once erlangene basvur. yoksa gec kalirsin. baya zaman kaybi olur

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Haz 29, 2009 10:42 pm

Eger simdi kabul etmezlerse diger donem icin tekrar basvurabiliyorum dimi?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Haz 29, 2009 10:47 pm

basvurabilrsin. zaten edeceklerse ederler. bunun bir donem fazla beklemesi ile alaksi yokki. yani zaman kaybi olmasindan diye oluyorsa netten basvur. ciktisini al. ve diger istenen belgelerle biran once gonder. hatta senin yerinde olsam erlangene yakin yelrlere de basvururum

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Haz 29, 2009 10:53 pm

Aslinda her halukarda gondericem ama basvuru formunda studienkolleg e gidicekmisiniz diye bir yer var ve ben onu bilmiyorum:(
Erlangene yakin olan neresi var acaba cunku bi sure mecbur dayimlarin yanonda kalcam.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 29, 2009 11:08 pm

universite mezunu isen gerek yok elbette. orayi bos birakacaksin.. ama alman dili okuyup da muhendislige kabul verebiliriz demeleri biraz ilginc.. normalde oyle bi sansin yok ama sanirim alman dili okudugun icin torpil gecmisler.. belki baska uni de vermeyebilirler.. belki erlangen da vermeyebilir..

cunku bayern eyaleti bu konuda biraz degisik.. yabanci ogrencilerin hangi bolume girebilecegini anerkennugsstelle diye bir buro karar veriyor.. ordan aldigin belgeyle basvuru yapabiliyorsun diye duymustum.. bence en sagliklisi hemen o birimle baglantiya gec cunku uni ye bu konuda pek guven olmaz.. basvurulari 15 ine kadar yetistir ama..

bu arada bi duzeltme yapiyim yolcu arkadasim 3-4 bolume demis ama universitelerde en fazla 2 bolum secenegi oluyor..

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Haz 29, 2009 11:28 pm

Evet 2 tane ana bolum secme sansin var digerleri yan dallar sadece.Ama normalde benim durumum imkansiz degil dimi? yani bolum asla degistiremiosun diye birsey yok ama studienkolleg e gidip okucagin bolumle ilgili egitim gorursen normalde degistirebiliosun bildigim kadariyla.

Ayrica benim dil bolumlerine girmem cok daha kolaydir acaba herhangi bir bolume girip sonradan bolum degistirmek studienkolleg de okuyup gitmekten dahami basit?

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzt Haz 29, 2009 11:52 pm

arkadasim dur telas yapma (ben Uludag Uni. Egitim fak. mezunuyum ama Kis somestre icin bolumumle cok alakali olmayan bir bol. kabul verdiler) physikerin dedigi gibi anerkennugsstelle diplomalarini tanirsa verirler kabul telas yapma bence ama keske bu kadar gece kalmasaydin ...

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 12:49 am

hayir bolum degisebilirsin tabiki.sen basvurunu yap istedigin bolume,ondan sonra uni sana cevap mektubunda yazar direk okuyabiliyorsan DSH sinavini sart kosarlar yok o bolumu direk okuyamiyorsan sana studienkolleg yapacaksin derler.istersen iki tane bolum yazabilirsin ama tahminim sectigin bolum muhendislik ise ilk tercihin gelir yani,Erlangende sadece tip fakultesi ve dis hekimligi fakultesinde kontenjan siniri devreye giriyor.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 12:51 am

Ayrica eger istersen asagidaki linkten Zeugnissanerkennungstelle(Denklik Birimi)ye mail atabilir yada telefonla gorusup bilgi alabilirsin.

http://www.stmuk.bayern.de/km/schule/sc ... ndex.shtml

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Sal Haz 30, 2009 1:27 am

Tesekkurler.Durumumu aciklayan ingilizce bir mail attim umarim cevap verirler:help

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 2:20 am

merak etme verirler :D

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Sal Haz 30, 2009 2:12 pm

Sende herhalde Nurnberg de ikamet ediosun.Universite erlangen mi? bana yavsiye edecegin yakin civardaki universiteler hangisi olur cunku erlangende Leipziger caddesinde oturcam eger gidebilirsem.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 3:15 pm

erlangenden baska wurzburg unisi var buraya yaklasik bir saat uzaklikta.ayrica yine bir saat uzaklikta olan regensburg unisi var.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Sal Haz 30, 2009 3:38 pm

o zaman 3 universiteyede basvurmak gerek.. iyi universitelermi hepsi.?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 3:49 pm

sitede universite tanitimlari var ordan bakabilirsin bu iki uniyede.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Sal Haz 30, 2009 4:56 pm

Almanyadan hemen mail atmislar hangi belgelerin gerekli oldugunu yazmislar butun bilgileri.Elimde bulunan universite bitirme diplomasi umarim denklikte abitur yerine sayilir ve bana abitur yapmistir belgemi yollarlar :ap

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 30, 2009 5:14 pm

trde ossyi kazanip yerlesen ve buraya gelip DSH sinavini veren kisi zaten abitur sayiliyor,sen uni bitirmis olarak basvuracaksin tabiki abitur sayilirsin ama tabiki dil sartini her halukarda ispatlayacaksin :D

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Sal Haz 30, 2009 5:41 pm

Eevet haklisin ondan kacis yok :) ama en azindan abitur olursa istedigim bolumu secebiliorum herhalde o guzelligi var. umarim bana sadece sozel bolumlerde okuyabilirsin demezler.

Ne dandik bolgeymis burasi yaw baska yerde de bu uygulama varmi sadece bayern demi:(