Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hohere Semester Hakkinda

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Pzr Şub 22, 2015 8:15 pm

Merhaba, Arkadaslar;

Sizlerden Hohere semesterlar hakkinda bilgi rica edecektim. Bu kanaldan uni.lere yabanci ogrencilerde basvurabilmekte midir ( Bachelor-Master) ? Mesela bazi uni.lerde bu basvuru kanali acikdir.

Bir de erststudium-zweitstudium tercihi ve fachsenester tercihinin 1,2,3..vs olmasi ne anlama gelir ve basvurumuzda red almamak adina bunlari nasil yorumlamaliyiz?

Bilgilerinize ve yardimlarinizi brklemekteyim.

Saygilarimla,

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 23, 2015 12:24 am

evet basvuru yapabilirsin.

Erststudium sececeksin. Fachsemester 3 secersen ornegin otomatik olarak Hohere Semester basvurusu yapmis olursun.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Pzt Şub 23, 2015 1:41 am

Physiker,

GERCEKTEN tesekkur ederim cevabindan dolayi.

Yalniz sizi biraz daha rahatsiz edicem sanirim. Hem bu sayede bana ve bu yolu sececek arkadaslara bir yararim olur.

Ben Turkiye\'de 4 yillik mezunuyum. Sizce hohere semester icin Bachelor\'a mi basvurmak gerekli yoksa Master\'a mi? ( Bachelora basvurmak burada aldigin dersleri saydirmak anlamina mi geliyor? )

Almanca yeterliligi belgelemek, 15.ocak - 15.temmuz basvuru zamanlarindaki kosuular gibi midir? Yani nasil o zamanlarda 0 Almanca ile kabul alinan Uni.lere basvuruluyorsa, Hoheresemster basvurularimzda da mi ayni yolu takip etmeliyiz sizce?

Eger oyleyse en hizli cevap alabilecegimiz okullari belirtebilir misiniz?

Ek olarak hohere Semester basvurularinda ozellikle dikkat etmemiz gereken birsey varsa rica etsem bilgilendirme yapabilir misiniz?

Saygilarimla,

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 23, 2015 11:10 am

Rica ederim, onemli bir baslik istedigin kadar soru sorabilirsin.

Sondan baslayim: almanca yeterlilik yine belirttigin tarihlerde verilmesi gerekiyor. Sayet bolumde NC yoksa tabiki. NC varsa semester baslangicina kadar sarkabilir. Fakat basvuru yapmak istedigin bolum, Turkiye de ne bitirdigin ve not ortalamani belirtirsen daha ayrintili bilgi verebilirim. Su anda sadece tahmin uzerinden yuruyorum:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Pzt Şub 23, 2015 4:14 pm

Merhaba,

Turkiye\'de Elektrik Muhendisligi bitirdim. Basvuru yapmak istedigim bolumlerde kendi bolumum ve yakin bolumler.

Tr\'ye gore not ortalamam 2.5

(deutschstudent.almanya@gmail.com adresine bakarsaniz sevinirim )

Saygilarimla,

RWTH Aachen

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzt Şub 23, 2015 10:14 pm

2.5 Alman Not Sistemi\'ne gore de 2.5\'dir ve ortada bir nottur. Master icin universite notunuz onemli diye biliyorum, Physiker daha iyi bilir. Bachelor icin ise OSS-YGS-LYS hangisine girdiyseniz onun puani onemlidir, bazi universitelerde universite ortalamanizi da katiyorlar, cok net bir cizgi yok bu konuda.

Bachelor\'e basvurmaniz icin, hoheres Fachsemester\'de Einstufung ve Unbedenklichkeitsbescheinigung\'a ihtiyaciniz vardir, yani hangi semester\'dan baslamanizi olcmeleri icin universiteye denklik formu gibi form doldurarak, Turkiye\'de verdiginiz dersleri buradaki basvurdugunuz universitenin derslerine gore kiyaslayip, saydirabileceklerinizi bu form ile yollayip, size hangi Semester\'dan baslayacaklarini soylerler, bir ornegi icin;

http://www.maschinenbau.rwth-aachen.de/ ... aaaaaajwzc

Bu sadece bir ornek, bu konuda basvuracaginiz universitenin sitesinden bunu arastirin.

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Sal Şub 24, 2015 9:56 am

Eschweiler ve Physiker,

Cevaplariniz icin tesekkurler,

Yazdiklarinizdan, TESTDAF ve DSH olmaksizin kendi bolume yakin yerlere basvuru yaparak , sectigimiz facsemester\'a kadar Almanca bilgisini belgelendirmek ve basvuru esnasindan lisans diplomasi ve transcriptini de gondermek gerekli sanirim?!

Son sorum, basvurunun master veya bachelor olarak yapilmasindan hangisi daha avantajli olur benim durumum icin?

Son bir toparlayici bilgi mesaji atarsaniz gercekten cok iyi olur cunku kafam epey karisik;)

RWTH Aachen

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Şub 24, 2015 12:19 pm

Denklik bilginiz icin, dile dair birsey istemiyorlar. Sadece basvuruda istenir.

Denklik icin de transkript ve Modulbeschreibung isimli, Turkiye\'deki ders iceriklerini kapsayan belgeleri istiyorlar. Yani atiyorum \'Circuit Analysis\' dersinde, YTU\'de ne islenmistir, hangi kaynak kitaplar kullanilmistir filan. Universitenizin sitesinde bulabilirsiniz bunlari.

Sordugunuz soru cok goreceli ve kisiye kalmis, bana sorarsaniz, burada uzun kalmayi hedefliyorsaniz Bachelor + Master yapin derim ama size bagli bir durum. Baska sorunuz varsa lutfen cekinmeyin.

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Prş Mar 05, 2015 12:01 am

Merhaba Eschweiler,

Yardimlarin icin tesekkur ederim.

Sizden daha once aldigimi bilgileri yanlis kullanmamak adina,

Ilk once Einstufung ( Denklik ) Belgesi almak lazim ve bunu da okullarin Fachstudienberatung bolumlerine ders icerikleri, transcript, ve basvuru formunu gonderip ( -Bu form ne formu olarak adlandiriliyor acaba? Sitelerde baktim ama inanin goremedim bu ozel bi form sanirim?? ) almak gerekiyor ???

Ve ancak Einstufung belgesini aldiktan sonra Hohere Semester icin basvuru yapiliyor?Yanii Einstufug u almadan Hohere Semester a basvurmanin anlami yok??? -Ki boylece basvurmak istedigin Fachsemester a baslayabilecegini belgelemek icin sanirim.

Saglicakla,

RWTH Aachen

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş Mar 05, 2015 1:26 pm

[quote]bozokkk tarafindan yazilan metin:

Merhaba Eschweiler,

Yardimlarin icin tesekkur ederim.

Sizden daha once aldigimi bilgileri yanlis kullanmamak adina,

Ilk once Einstufung ( Denklik ) Belgesi almak lazim ve bunu da okullarin Fachstudienberatung bolumlerine ders icerikleri, transcript, ve basvuru formunu gonderip ( -Bu form ne formu olarak adlandiriliyor acaba? Sitelerde baktim ama inanin goremedim bu ozel bi form sanirim?? ) almak gerekiyor ???

Ve ancak Einstufung belgesini aldiktan sonra Hohere Semester icin basvuru yapiliyor?Yanii Einstufug u almadan Hohere Semester a basvurmanin anlami yok??? -Ki boylece basvurmak istedigin Fachsemester a baslayabilecegini belgelemek icin sanirim.

Saglicakla,[/quote]

Lutfen ne sorunuz varsa sorun, biz de hala soru soruyoruz bu forumda ve yeni seyler ogreniyoruz.

2-6. Semester arasi herhangi bir Semester\'da okumak icin, Einstufung Belgesi\'ne ihtiyaciniz var, yoksa kayit yaptiramiyorsunuz ya da basvuramiyorsunuz. Bunu da dediginiz gibi ilgi okulun ilgili bolumunun Fachstudienberatung kismindan alacaksiniz ve belgeleri oraya teslim edeceksiniz. Hangi universite ve bolum oldugunu bilmiyorum ancak genelde istenen belgeler;

- Modulbeschreibung (Turkiye\'de aldiginiz derslerin icerikleri, universitenizin sitesinden bulabilirsiniz)

- Transkript

- Hangi dersleri saydirmak istediginize dair form

Yine de bolumunuzun Fachstudienberatung sayfasina bir bakin, baska ek belgeler de isteniyor olabilir.

Kolay Gelsin

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Prş Mar 05, 2015 4:26 pm

TESEKKUR EDERIM Eschweiler ;)

bozokkk

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen bozokkk » Cum Mar 06, 2015 10:45 am

Einstufung alabilnek icin belli bir tarihe kadar mi basvurmak lazim? Yani onun da basvuru tarihleri var mi?

SON ;)

Saygilarimla,

RWTH Aachen

Hohere Semester Hakkinda

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cum Mar 06, 2015 8:51 pm

Yani cok goreceli bir soru, ben hep RWTH\'nin sistemine gore cevaplandiriyorum ama Einstufung icin belirli bir tarih yok. ANCAK, Bewerbung icin mutlaka Einstufung belgenizin olmasi gerekiyor, yani 15. Mart\'a kadar Einstufung belgeniz elinizde yoksa, basvuramiyorsunuz.

Ben Wirtschaftsingenieurwesen icin 3 hafta bekledim, sayet aceleniz varsa, Fachstudienberatung\'a soyluyorsunuz, daha kisa surede size Einstufung veriyorlar, bunu belirtmeniz gerekli.