Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ogrenci yurtlari

Baden-Wurttemberg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Çrş Haz 17, 2009 8:16 pm

karlsruhede okuyan arkadaslar, o uninin ogrenci yurtlari nasildir? memnun musunuz? biraz bilgi verebilirmisiniz?? sehirdeki WG\'leri tavsiye ediyor musunuz?
simdiden tesekkurler...

maniaturk

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Haz 18, 2009 3:19 pm

http://www.studentenwerk-karlsruhe.de/s ... age=wohnen

ihtiyac duyacagin bilgiler burada, ayrica yurtlarinda tanitimi mevcut...

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 7:15 pm

ben karlsruhedeyim. ilk semestrerim ama ilk semsterde studentenwerkin yurtlarinda yer yoktu. sunu soyleyeyim, karlsruhede ev bulmak cok zor. hele yurtlarda cok cok zor. sansli olmak lazim.

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Prş Haz 18, 2009 7:42 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
ben karlsruhedeyim. ilk semestrerim ama ilk semsterde studentenwerkin yurtlarinda yer yoktu. sunu soyleyeyim, karlsruhede ev bulmak cok zor. hele yurtlarda cok cok zor. sansli olmak lazim.[/quote]

tesekkurler.
simdi yurtta mi kaliyorsun? basvuruyu hemen yapmak gerekiyor herhalde, her semester yeni gelecek ogrenciler gibi giden ogrenciler de olacagindan sanki yer bulunurmus gibi geliyor ama, tabi erken basvuru onemli bi etken.

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 7:46 pm

3000 kisi civari bir yurt kapasitesi var. bunun yaninda 20000 civarindada ogrenci kapasitesi var. o yuzden ister gelen olsun ister giden yurtlar yetersiz. erken basvurmak tabiki iyi olur. ama sans daha onemli. yurtta yer bulmak baya zor. basvurunu simdiden yap. yurdu birak WG de bir oda bulmak bile zor.

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Prş Haz 18, 2009 10:57 pm

peki yolcu, bu baslikla biraz alakasiz olacak ama, karlsruhenin dil kursu studienkollege mi bagli, ben master icin gidiyorum gerci; bir de dsh verilemedigi zaman ben herhangi bi sinava girecekmiyim?

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 11:01 pm

dil kursunun nereye bagli oldugunu bilmiyorum.ama studiumkolleg senin icin gerekli degil. bunu sorun etmene gerek yok. DSH veremezsen uniye baslayamazsin. DSH yai verene kadar ya kursa gidersin yada baska unilerin DSHlarina girersin. bir baska yoluda Tesdafi denersin.ama bildigim kadari ile karlsruhe unisin yogun bir dilkursu yok. haftalik 15 saatlik olmasi lazim. buda yetersiz. en az vize icin 20 saat olmasi lazim. zaten 20 saatten az olursa senin DSH ya hazirlik surende cok uzar. ama ozel kursa gidersen orasini bilemem tabi

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Prş Haz 18, 2009 11:04 pm

sanki ben bir yerde okumustum, kendi bunyesindeki kurslarda biz hazirliyoruz diye, ne kadar dogru bilemiyorum. sen herhalde direkt verdin DSHyi..

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 8:40 am

ben DSH yi heidelbergte verdim. senin karlsruhe ye gelmen icin ozel bir sebep yoksa baska biryerde hazirlan ve sinavi verdikten sonra gene karlsruheye gelirsin.

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Cum Haz 19, 2009 4:48 pm

nasil? ben anlamadim. basvuru yaparken, biliyosun once online yapiliyor, iste online yaparken soruyo, Mittelstufe-I belgen var mi diye, eger bu belgeyi sunarsaniz biz sizi hazirliyoruz diyor. benim anlamadigim sey su: bu studienkollege bagli dsh kursu varmis hatta sitesine de baktim. orada D1, D2 ve D3 siniflari vardi... iste bu dsh\'ya hazirlik siniflari olmuyor mu, yoksa sadece studienkolleg ogrencileri icin mi?? hatta sitesi de su:

http://www.stk.uni-karlsruhe.de/213.php

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 5:06 pm

Vorbereitungskurs fur den TestDaF
sanirim bu basliktaki kursu diyorsun.
studiumkollegte olan Tesdaf hazirlik kursuymus. 42 saatlik bir hazirlik kursu. ancak sarti su iyi derecede B2 seviyesi bilgisine sahip olmak. 100€ da ucreti varmis.ama bu kurs coktab baslamis. ayin 9 unda baslamis. 10 gun gecmis
Semesterkurs D2
bu basliktaki kursa baslarsan eger direk dsh ya hazirliyor. haftalik saat sayisi 20 saat. buda tutuyor.1 semester 350€

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Cum Haz 19, 2009 5:25 pm

benim dedigim iste bu, ama daha kayit olmadim ki ben uniye, nasil baslayayim kursa. yani bu simdi uninin kendi bunyesindeki kurs, bu kursa devam edenler uni ogrencisi statusunde oluyor degil mi?

buna master ogrencileri de gidebilir degil mi?

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 5:27 pm

neden bu kursta israrcisin bukadar. sakincasi yoksa soylermisin

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Cum Haz 19, 2009 5:47 pm

sakincasi yok soylerim. ben burda turkiyedeyken C1.1 i bitirdim, yani 1 kur daha vardi bitmesi icin, elimde de B2 sertifikasi var, almancamin akici olabilmesi icin almanyada bir dil kursu gormem sart. zaten C1 tam olarak bitmedigi icin dsh\'ya giremem, girsem de, eminim veremem. hem bu kurs uninin kursu oldugu icin beni normal ogrenci olarak sayarlar herhalde, emin degilim, henuz kendi bolumume gecmedigim icin.

zaten online basvuru yaparken Mittelstufe-I belgesi isteniyordu. ben de B2 belgesini gonderdim. hem bu kursa gidersem almancam biraz olsun akici hale gelebilir diye dusunuyorum kendi bolumumde okumadan once , hem de bi nevi alismis olurum almanyaya. iste bu yuzden. aslinda bir semeste icin 350€ cok uygun geldi bana, goethede bir kurun fiyati yaklasik bu kadar cunku..

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 5:54 pm

sitesine baktim,
ayni ogrenci gibi olacaksin. uninin hehakkin yararlanacaksin. yemekhaneden, ogrenci biletine kadar hepsi var. kursunda 16 hafta suruyormus. 350 euro ucreti. yanliz senin uniden kabul alman lazim. eger o sartlari saglayipuniden bir bolumden kabul alirsan dilkursuna kabul ediliyorsun. daha sonra sana seviye tespit sinavi yapacaklar. sinifini belirleyecekler.
heralde bu kadar bilgi yeterlidir

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Cum Haz 19, 2009 6:16 pm

ok. cok tesekkur ederim yolcu.

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Cum Haz 19, 2009 7:06 pm

yine ben :) kafama birsey takildi da. sen de master yapiyorsun, peki seni nasil yonlendirdiler, yani biz seni dil kursumuza aliyoruz demediler mi , senin almancan nasildi, hangi seviyedeydi,
peki senin linkte verdigim kurstan haberin yokmuydu ?

yorumcu

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Haz 21, 2009 2:09 am

ben daha once dedigim gibi, ben sinava heidelbergte hazirlandim ve orda sinavi gectim. ayrica ben unide degil FH dayim.ben karlsruhenin dilkurslari ile hic ilgilenmedim. o yuzden daha onceden soyle biliyordum. belili birseviyeden sonra kurs var diye. zaten bunun bir onemi yok. karlsruheden haberim olsada cesitli kisisel sebeplerden dolayi heidelbergte sinava hazirlanirdim.
sonucta bu uni ve dilkursu bunun kararini sen vereceksin. hangisi sana uygunsa o uniyi tercih et. bu sehir karlsruhe olmus, munih olmus veya berlin olmus. orasi sana kalmis. ama c1 seviyesindeysen sana birsemester yeter. ve yapabliyorsan okumak istedigin veya okuyabilecegin uniyi secmen daha iyi olur cunku 4-5 ayda ortama da alisip belirlide bir ortamin olmus olur.

xstern

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen xstern » Pzr Haz 21, 2009 12:29 pm

sagol yolcu. ben de zaten hem oralara alismak hem de C1 seviyesini orada okumak icin bir dil kursu yapmak istiyorum. tabi dedigin gibi dsh baska unilerde de verilebilir, daha sonra karlsruheye gecilebilir.

Eunomia

ogrenci yurtlari

Mesaj gönderen Eunomia » Pzr Haz 28, 2009 4:47 am

Konu\'yla alakasiz olucak ama Yolcu arkadasim Karlsruhe universitesinde okumak istiyorum Insaat muhendisligi acaba istedikleri bir not ortalamasi varmi? universiteye kayit zormu? DSH \'yi gectim.