Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Cift Vatandas Olmamin Yarari Nedir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
batuu

Mesaj gönderen batuu » Cum Şub 06, 2015 10:13 am

Oncelikle Merhaba;

Forumda aradigim fakat net bir cevap bulamadigim sorularimi buradan sizlere yoneltmek istiyorum.

Ben hem Sirbistan hemde Turkiye Vatandasiyim. Almanya\'da Universite okumak istiyorum, Sirbistan Vatandasligimin bana ne gibi faydasi olur?

Turkiyeden Sirbistan Vatandasligim ile Vizeye basvurabilir miyim?

Ya da konuyu tamamen ele alirsak Vatandasligim bana ne gibi faydalar yaratabilir?

Tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 06, 2015 5:44 pm

Hic bir faydasi olmaz ab ulkesi olmadigi icin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Cum Şub 06, 2015 6:53 pm

AB ulkesi vatandasi olsaydi ne gibi yarari olurdu?
Mesela calisma izni, burs alma, saglik sigortasi vs... gibi

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Şub 06, 2015 7:57 pm

Sirbistan ayni Turkiye gibi AB ile muzakerelerde ama Sirp Pasaportu ile vize almadan Ingiltere ve Irlanda haric tum Schengen ulkelerine seyahat yapilabilir... AB boyle bir ayricalik tanimis Sirplara.

AB vatandaslari olsa ,

- basvurularda 3. ulke degilde , AB ulkesi katagorisinden basvurabilir universitelere

- vize veya oturum izni almasina gerek yok

- Bafog alamaz , burs basarili olan herkes alabilir.

- Calisma izni sinirsiz , Almanya istihdam piyasasini 1 Ocak 2014
itibariyle Romanya ve Bulgaristan\'a acti.

- Saglik sigortasi kendi ulkesindeki AB ulkelerindede gecerli , \'\'Die Europaeische Krankenversicherungskarte \'\' adi altinda ama Alman sigortalari gibi her turlu tedaviyi veya acil durumlardaki ekstra ucretleri karsilamiyorlar.
Daha fazla detayli bilgim yok , internette okudugumda , hangi ulkede yasiyorsaniz o ulkenin sigortasina gecin deniyordu , ki mantiklisida bu .
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

batuu

Mesaj gönderen batuu » Cum Şub 06, 2015 9:54 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Sirbistan ayni Turkiye gibi AB ile muzakerelerde ama Sirp Pasaportu ile vize almadan Ingiltere ve Irlanda haric tum Schengen ulkelerine seyahat yapilabilir... AB boyle bir ayricalik tanimis Sirplara.

AB vatandaslari olsa ,

- basvurularda 3. ulke degilde , AB ulkesi katagorisinden basvurabilir universitelere

- vize veya oturum izni almasina gerek yok

- Bafog alamaz , burs basarili olan herkes alabilir.

- Calisma izni sinirsiz , Almanya istihdam piyasasini 1 Ocak 2014
itibariyle Romanya ve Bulgaristan\'a acti.

- Saglik sigortasi kendi ulkesindeki AB ulkelerindede gecerli , \'\'Die Europaeische Krankenversicherungskarte \'\' adi altinda ama Alman sigortalari gibi her turlu tedaviyi veya acil durumlardaki ekstra ucretleri karsilamiyorlar.
Daha fazla detayli bilgim yok , internette okudugumda , hangi ulkede yasiyorsaniz o ulkenin sigortasina gecin deniyordu , ki mantiklisida bu .[/quote]
Aslinda Yeni Yildan sonra AB\'ye girecegimiz konusunda haberler vardi daha bir sey belli degil ama olabilirligide var.

Vize veya oturum iznine neden gerek olmuyor? Oradaki islerimi vize ile halletmeyecek miyim? Ya da ogrenci oldugum sirada gerekli seyleri ne ile halledecegim?

Peki AB\'ye girersek ogrenci olsam dahi calismamda bir sikinti olmuyor mu? Tam kestiremedimde.

Ve Universiteye girebilmem icin ne gibi kolayliklar olur? Dil isterler elbet ama Turkiyede Universite kazanmadan gitme gibi bir sansim var mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Şub 07, 2015 3:24 am

Sirbistan\'in AB\'ye uyeligi en erken 2020.
Yeni yildan sonra diyen baya bir sallamis.

AB vatandalari neden vize alsin ? TC vatandaslarinin TR\'ye girerken vize almasi gibi olurdu aksi halde.
Ayni sekilde calisma izni sinirsiz...Sirbistan\'in 2020\'deki durumuna bagli hersey ama %90 sinirsiy calisma hakki olaca diger AB ulkeleriyle ayni haklara sahip olacak.

Yanlis anladin sanirim...Schengen\'e turistik amacli vize istenmiyor...Okul vs icin sirp yada turk farketmey vize alman lazim.

Turkiye\'de sart bir universiteye yerlesmen.Sirbistan sartlarini bilmiyorum.

batuu

Mesaj gönderen batuu » Cmt Şub 07, 2015 3:48 am

AB vatandalari neden vize alsin ? TC vatandaslarinin TR\'ye girerken vize almasi gibi olurdu aksi halde.
Ayni sekilde calisma izni sinirsiz...Sirbistan\'in 2020\'deki durumuna bagli hersey ama %90 sinirsiy calisma hakki olaca diger AB ulkeleriyle ayni haklara sahip olacak.

Yanlis anladin sanirim...Schengen\'e turistik amacli vize istenmiyor...Okul vs icin sirp yada turk farketmey vize alman lazim.

Turkiye\'de sart bir universiteye yerlesmen.Sirbistan sartlarini bilmiyorum.[/quote]

Bilemiyorum bize Sirbistanda oyle soylendi. Ben zaten Schengen ulkelerine gidildigini biliyorum onu Universite icin sormustum. Zaten cevabi vermissiniz.

Tesekkurler..

Voyager33

Mesaj gönderen Voyager33 » Cmt Şub 07, 2015 2:30 pm

Turkiye\'de sart bir universiteye yerlesmen.Sirbistan sartlarini bilmiyorum.[/quote]

Turkiyeden ben emekli sandigindan sigortaliyim bu almanyada gecerli olmaz mi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Şub 07, 2015 5:56 pm

Emekli Sandigi ayrimi ve ayricaligi kalmadi. TR\'de herkes SGK \'dan sigortali.
25 yasina kadar TR\'den alacaginiz AT11 belgesi ile , Almanya\'daki saglik sigortalarindan faydalanabilirsiniz.

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Pzr Şub 08, 2015 1:10 pm

Sirbistan 2020\'den once vize almak istiyosa Rusya ile olan gobek bagini kesmeli. Bildigin Rusya\'nin uydusu gibilerdi muzakerelerden once. Ha birakirsa o zaman daha erken alirlar iste
Yine de sayet amacin Avrupa ise Sirbistan vatandasligini oncelige koy