Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

universiteden sonra uzun sureli kalma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
nbgauslander1

Mesaj gönderen nbgauslander1 » Cmt Oca 24, 2015 11:46 am

Eger universitemiz bittikten sonra almanyada uzun sureli kalabiliyormuyuz isimiz de orda olursa ve daha sonra alman vatandaslikina geciliyor mu ????Birde bu almanya universite meselesinde orada akrabalarimizin olmasi rol oynarmi !!???

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 24, 2015 1:23 pm

Kalabilirsin, toplamda 7 yil kaldiysan ve master bitirip 2 sene isci vizesiyle calistiysan alman olabilirsin. Tabi erkeksen Turkiye deki askerligi halletmen gerekiyor. Akraba rol oynamaz
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cmt Oca 24, 2015 2:38 pm

askerlik yapmayana vatandaslik vermiyorlar diyorsun yani .?
gdld

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 24, 2015 5:40 pm

Alman olabilmen icin turklugunu sildiriyorsun once ve askerlik yapmadiysan Turkiye seni birakmiyor:) yani hans olmadan once bi Mehmet olmaniz gerekiyor.
www.deutschstudent.com

alle

Mesaj gönderen alle » Cmt Oca 24, 2015 5:47 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Alman olabilmen icin turklugunu sildiriyorsun once ve askerlik yapmadiysan Turkiye seni birakmiyor:) yani hans olmadan once bi Mehmet olmaniz gerekiyor.[/quote]

Bunun da bedeli 6000€ dovizli askerlik o zaman.

Vatandasliktan cikmanin bu kadar buyuk bir haraca bagli oldugunu bilmiyordum.

nbgauslander1

Mesaj gönderen nbgauslander1 » Cmt Oca 24, 2015 5:51 pm

Hepinize cok sagolun....

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Oca 24, 2015 6:19 pm

-Ordu, halkin ordusudur.
-sinif farki gozetmeksizin herkes askerlik yapmalidir.
-Bedelli askerlik, sinif ayirimina yol acar.
-Ne kadar paraya ihtiyacimiz olursa olsun, vatandaslarimiz arasinda zengin-yoksul ayirimi yapamayiz.
-Ulkesinin bagimsizligi icin herkes cepheye kosmalidir.

Gazi Mustafa KEMAL ATATURK..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Cmt Oca 24, 2015 6:21 pm

Alman olabilmen icin turklugunu sildiriyorsun once ve askerlik yapmadiysan Turkiye seni birakmiyor:) yani hans olmadan once bi Mehmet olmaniz gerekiyor.[/quote]

Yasin 38i gecmediyse birakiyor turkiye, cikabilirsin hicbise odemeden daha 1 2 ay once sormustum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 24, 2015 7:38 pm

[quote]thecarvin tarafindan yazilan metin:

Yasin 38i gecmediyse birakiyor turkiye, cikabilirsin hicbise odemeden daha 1 2 ay once sormustum.[/quote]

Tam o asamadayim su anda kendi islemlerimden biliyorum. Konsolosluk karar vermiyor zaten.
www.deutschstudent.com

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cmt Oca 24, 2015 7:39 pm

[quote]thecarvin tarafindan yazilan metin:

Yasin 38i gecmediyse birakiyor turkiye, cikabilirsin hicbise odemeden daha 1 2 ay once sormustum.[/quote]

kimin dedigi dogru ... sen nereye sormustun carvin ? birde gecen egitim ateseliginde calisan gorevli suresiz oturumla askerligini erteleten ogrenciler oldugunu soylemisti. isci oturumuyla ertelendigi dogrudur ama suresiz oturumlada erteleniyormu acaba ... telefonlara ciksalar surda dogru bilgi verecegim ama malesef...
gdld

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cmt Oca 24, 2015 7:46 pm

Pyhsiker olayi biraz acabilirmisin alman vatandasliginami gecmek istiyorsun? su an hangi vize statusundesin ? eger vatandaslik degistirmek istiyorsan bedellimi yapmayi dusunuyorsun cozum olarak ?
gdld

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Cmt Oca 24, 2015 11:16 pm

ben munsterde sormustum. Demekki onlarda ne dedigini bilmiyor. Aynen konuyu biraz acarmsiin? Sonucta parayida odiceksek o zaman ne anlami varki cikmanin! Isci oturumu aldin mesela 3 yil once 3 yil erteliyolar. En son suresiz alirsanda iste 38e kadar erteletirsin.
Konuyla alakali degil ama bi sorum var. Belki bilen vardir. mesela ab vatandasi ile turkun cocugu olsa. Cocuga turk vatandasligi almak zorunlumu?

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzr Oca 25, 2015 12:32 am

kimin dedigi dogru ... sen nereye sormustun carvin ? birde gecen egitim ateseliginde calisan gorevli suresiz oturumla askerligini erteleten ogrenciler oldugunu soylemisti. isci oturumuyla ertelendigi dogrudur ama suresiz oturumlada erteleniyormu acaba ... telefonlara ciksalar surda dogru bilgi verecegim ama malesef...

Isci oturumu ya da suresiz oturum birbirleriyle celismeyen kavramlar. Suresiz oturumda 38 yasini gecmeyenler ve Alman vatandasligi hakkini kazananlar (Ermessen ya da Anspruch) yabancilar dairesinden garanti belgesi (Einburgerungszusicherung) alip konsolosluktan cikma izin belgesi basvurusu yaparlar. Askerlik terhis islemleri daha once yerine getirilmisse ve basvuru surecini kapsiyorsa 6-8 ay gibi bir surede ic isleri bakanligi cikma izin belgenizi verir. Bu belgeyi tercumesiyle Alman makamlarina goturup Alman vatandaslik belgenizi (Einburgerungsurkunde) aldiktan sonra, konsolosluga bu vatandaslik belgesiyle son kez gidilip Turk vatandasligindan cikma belgesi teslim alinir. Bu cikma belgesi (Entlassungsurkunde) 6 ay icinde alman vatandasligini veren makama tercumesiyle sunulmak zorundadir. Sonuc olarak askerlik hizmeti yerine getirilmeden Alman vatandasligina gecilebilir.

Konuyla alakali degil ama bi sorum var. Belki bilen vardir. mesela ab vatandasi ile turkun cocugu olsa. Cocuga turk vatandasligi almak zorunlumu?
Zorunlu degil. Isterse Turk vatandasligina basvuru yapabilir. Ulkesine gore cifte vatandas olabilir, or. Italya, Yunanistan, Belcika, Fransa. Askerlik hizmetini veya sivil gorevi ilgili AB ulkesinde yerine getirenler askerlikten muaf tutulurlar.

Siddik Odabasi
Yeminli Tercuman