Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH ve TestDaF Tecrubeleri-3

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
ahmetegin

Re: DSH ve TestDaF Tecrubeleri-3

Mesaj gönderen ahmetegin » Cmt Eki 23, 2021 11:37 pm

Jala yazdı: Cmt Eki 23, 2021 4:44 pm Ben de temmuzda girdim maalesef 4-5-3-4 geldi. Sonucuma itiraz edip 5 hafta bekledikten sonra da sonucumu değiştirmeyeceklerine dair bir mail geldi. Maalesef forumda yükselten arkadaşlar olmasına rağmen her zaman yükseltiyorlar diye bir şey yok.
Berlin Teknik Üniversitesi için de direkt okula müracaat edip sorabilirsiniz.
Cevabınız için teşekkürler. Aslında ben Schriftlich kısmına güveniyordum ama 3 geldi. Forumda yazan arkadaşlar arasında da bu durumu yaşayanlar var. Schriftlich kısmında daha ne istiyorlar bir türlü çözemedim. Sizde de durum böyle miydi?

Jala

Mesaj gönderen Jala » Pzr Eki 24, 2021 12:19 pm

ahmetegin yazdı: Cmt Eki 23, 2021 11:37 pm Cevabınız için teşekkürler. Aslında ben Schriftlich kısmına güveniyordum ama 3 geldi. Forumda yazan arkadaşlar arasında da bu durumu yaşayanlar var. Schriftlich kısmında daha ne istiyorlar bir türlü çözemedim. Sizde de durum böyle miydi?
Eğer gerçekten güveniyorsanız tekrar kontrol edilmesi için başvurabilirsiniz. Ama ben de 3 aldıktan sonra nasıl olması gerektiği ile ilgili araştırma yapmaya çalıştım. İnternetteki örneklerden genel olarak aşağı yukarı şu şekilde olması gerektiğini öğrendim.
Öncelikle asla istenen bölümlerden birini atlamamanız ve her bölümde yeterli açıklama yapmanız gerekiyor. Konuya giriş, grafiğin yapısı, grafikten veriler, bu verilerin yorumu, grafik ile verilen argumanlar arasında geçiş, argumanların başka sözcüklerle anlatımı (tercihen konj I kullanarak), kendi düşünceniz ve bunların temellendirilmesi, kendi ülkenizdeki durum ve en son olarak kısa bir sonuç paragrafı. Bu kısımların hepsine yeterli sayıda cümle ve arguman yazmış olmanız gerekli.
Yapı dışında ayrıca grammerin olabildiğince hatasız olması gerekiyor çünkü Wortschatz güçlü olsa bile yapılan tekrarlı gramer hataları sizi bir alt seviyeye düşürüyor.
Aynı şekilde gramer hatasız olsa bile kullanılan kalıpların ve kelimelerin B2 ve C1 seviyesinde olması gerekiyor. Es gibt, es ist, es macht gibi basit fiillerin daha komplex fiillerle değiştirilmesi gerekiyor. Bölümler arasında okumayı kolaylaştıracak bağlaçlar kullanılması gerekiyor. Tekrarlı kelime ve fiillerden kaçınmak ve olabildiğince benzer anlamlı kelimeler kullanılması gerekiyor.
Ben kendi adıma zamanlamada problem yaşıyorum çünkü bunların hepsini 50 dakika gibi bir sürede yazıp en az 10 dakikalık okumaya ve hataları düzeltmeye vakit ayırmak önemli.
Çalışırken bilgisayar yerine tükenmez kalem ve kağıt kullanarak çalışırsanız sınavda da daha rahat edersiniz çünkü ben bilgisayarda cümlelerin arasına sonradan bir şeyler eklemeye veya değiştirmeye çok alıştığım için sınavda zorlanmıştım.

Ze234

Mesaj gönderen Ze234 » Çrş Tem 06, 2022 10:16 am

selen yazdı: Cmt Mar 03, 2018 12:26 am merhaba

hem DSH hem Testdafa girmiş biri olarak deneyimlerimi yazmaya çalışayım. DSH sonuçlarını her üninin kabul edip etmediğini bilmiyorum açıkçası,ama hiç böyle bir şey duymadım. Hörverstehen DSH da ,gerçi her okula göre değişir ama ,(bn TU Braunschweig da girdim,onların hazırlık derslerine de girdim) testdafa göre çook daha kolaydı,çünkü çok yavaş hoca okuyor. Ben de C1.1 i btirdiğim zaman hala b1 olduğumu düşünüyordum çünkü daha sonradan farkettim ki gittiğim özel kursta sınavda işime yarıycak kelime öğrenememişim =( . Yani aslında dil biraz bir süreç,o yüzden TU Braunschweig da yeniden b2.1 ve b2.2 aldım bu arada da kelime haznemi sınava yönelik (örneğin testdafta studium , umwelt,Gesundheit çıkıyor genel olarak) geliştirmeye çalıştım, aspekte kitaplarındaki kelimelerden çalıştım, dinleme olarak da zdf nin doku/wissen kısmında çok güzel orta hızlılıkta belgeselleri dinledim her gün en az 3 saat.

kelime haznesi bnce dsh ve testdaf da eşit olarak önemli,sonuçta schriftlich kısmı ikisinde de var.

dsh ya karar verirsen, üninin vorbereitungskursuna gidebiliyosan git bence veya gireceğin üninin dsh örneklerini bulabilirsen o da olur,testdaf içinse de kesin git. Ben kursa gittiğimde geçebildim ancak testdafı.
kolay gelsin =).
Merhaba umarım görebilirsiniz TU Braunschweig’da dil eğitimi nasıldı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dnz025

Mesaj gönderen Dnz025 » Cmt Tem 09, 2022 2:42 pm

Berkcnr yazdı: Pzr Oca 05, 2020 11:19 pm Merhabalar, ben de şu an Aachen Sprachenakadimi kursuna gidiyorum ve 4.module geçtim. Devamında RWTH Aachen inşaat mühendisliği yüksek lisansına başvurmayı planlıyorum ama benim de Gre almam gerekiyor. Kurs ve devamında sınav ile ilgili tecrübele ve tavsiyelerini paylaşabilirsen çok sevinirim.
Teşekkürler.
Selamlar, rwth Achen için GRE sınavına girdiniz mi acaba?

Tıpış

Mesaj gönderen Tıpış » Sal Tem 12, 2022 3:42 pm

benim dijital TestDaf sonucum açıklandı da 4443 almışm fakat girenler bilir dijital testdafta puan skalası var 20 üzerinden 10 alırsanız TDN4 sayılıyor her bölümde beni Mündliche Ausdruck'ta 9 puanla bırakmışlar itiraz edersem bunu 10 puan yani TDN4'e çıkarma ihtimalleri nedir daha önce buna benzer deneyimi olan var mı? teşekkürler

nagişcan

Mesaj gönderen nagişcan » Çrş Tem 13, 2022 2:45 am

Tıpış yazdı: Sal Tem 12, 2022 3:42 pm benim dijital TestDaf sonucum açıklandı da 4443 almışm fakat girenler bilir dijital testdafta puan skalası var 20 üzerinden 10 alırsanız TDN4 sayılıyor her bölümde beni Mündliche Ausdruck'ta 9 puanla bırakmışlar itiraz edersem bunu 10 puan yani TDN4'e çıkarma ihtimalleri nedir daha önce buna benzer deneyimi olan var mı? teşekkürler
Öncelikle tebrikler, ben de aynı sınavdan 4344 almışım konuşma bölümünden 10 ile sınırdan 4 almışım daha yüksek bekliyordum açıkçası, itiraz için bir değerlendirme yapabilesiniz diye onu söyleyebilirim. Her bölüme bir şeyler söylemiştim ancak iki görevde görevleri tamamlamama rağmen bitiş cümlesi söyleyeyim istedim ve cümleleri söylerken kayıt bitmişti. Ben de itiraz etmeyi düşünüyorum çünkü hören çok kötü geçmemişti en zorlandığım lesen bile daha yüksek geldi. Sizin hören beklediğiniz gibi mi geldi?

Tıpış

Mesaj gönderen Tıpış » Çrş Tem 13, 2022 5:19 pm

nagişcan yazdı: Çrş Tem 13, 2022 2:45 am Öncelikle tebrikler, ben de aynı sınavdan 4344 almışım konuşma bölümünden 10 ile sınırdan 4 almışım daha yüksek bekliyordum açıkçası, itiraz için bir değerlendirme yapabilesiniz diye onu söyleyebilirim. Her bölüme bir şeyler söylemiştim ancak iki görevde görevleri tamamlamama rağmen bitiş cümlesi söyleyeyim istedim ve cümleleri söylerken kayıt bitmişti. Ben de itiraz etmeyi düşünüyorum çünkü hören çok kötü geçmemişti en zorlandığım lesen bile daha yüksek geldi. Sizin hören beklediğiniz gibi mi geldi?
hören dediğiniz gibi fena geçmedi banada 10 vermişler bakalım itiraz ettim ben inş düzeltirler

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Prş Tem 28, 2022 9:03 pm

Arkadaşlar daha önceden FU Berlinde DSH sınavına girmiş birisi var mıdır birkaç şey sorucaktım da?

ecelina

Mesaj gönderen ecelina » Prş Ağu 11, 2022 9:33 pm

Dijital TestDaF'a girdim ben bu Şubat ayında, TDN 5445 gelmişti. Sprechen kısmından 19/20 aldım. Ben açıkçası dijital Testdaf'ı daha iyi buluyorum diğerinden. Papierbasierte olana da çalışmıştım biraz(girmedim) ama yazma kısmında dijitali daha kolay buldum. Grafik yok bir kere. Dijital biraz daha, dile hakim olanın geçebileceği bir sınav gibi geliyor bana. Sınava çalışmanın genel Almancam üzerinde çok katkısı oldu ama. Şu an akıcı konuşabiliyorum.

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Pzt Ağu 15, 2022 8:14 pm

ecelina yazdı: Prş Ağu 11, 2022 9:33 pm Dijital TestDaF'a girdim ben bu Şubat ayında, TDN 5445 gelmişti. Sprechen kısmından 19/20 aldım. Ben açıkçası dijital Testdaf'ı daha iyi buluyorum diğerinden. Papierbasierte olana da çalışmıştım biraz(girmedim) ama yazma kısmında dijitali daha kolay buldum. Grafik yok bir kere. Dijital biraz daha, dile hakim olanın geçebileceği bir sınav gibi geliyor bana. Sınava çalışmanın genel Almancam üzerinde çok katkısı oldu ama. Şu an akıcı konuşabiliyorum.
Merhaba bu akıcı konuşma için tavsiyele,faydalı olabilecek deneyimleriniz nelerdir ?

ecelina

Mesaj gönderen ecelina » Pzt Ağu 15, 2022 8:59 pm

Fender22 yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 8:14 pm Merhaba bu akıcı konuşma için tavsiyele,faydalı olabilecek deneyimleriniz nelerdir ?
Ben çooook fazla dinleme yapmıştım. Bir de bizim dijital testdafta bir aufgabe vardı sprechen kısmında. Bir makaleyi/haberi 4 dk içinde okuyup anlayıp, anahtar kelimeler çıkarıp sonra sadece o kelimelere bakarak 1.30 dk içerisinde o makaleyi özetlemek. Bunun alıştırmasını çok yaptım ve gerçekten çok yardımcı olmuştu.

selen

Mesaj gönderen selen » Sal Eyl 06, 2022 4:16 pm

Ze234 yazdı: Çrş Tem 06, 2022 10:16 am Merhaba umarım görebilirsiniz TU Braunschweig’da dil eğitimi nasıldı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Merhaba daha yeni gördüm mesajinizi kusura bakmayın. Benim zamanımda DSH Kursuna hazırlıyorlardı. Ben orda b2.1 b2.2 ve dsh hazırlık kursuna katıldım. Yani çok iyiydi diyemiycem benim alt yapım vardı. Ama eğer hala DSH sınavı yapıyorlarsa ve DSH ya ihtiyacınız varsa öneririm (acımasız puanlamıyorlar hiç).

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Çrş Eki 26, 2022 3:52 pm

Bu başlıkda dijital testdafa girip tecrübelerini aktaran bir kişi var. Bende yakında dijital testdafa gireceğim ama internette çok fazla bilgi yok. Eğer daha önce girdiyseniz dijital testdafa tecrübelerinizi yazar mısınız

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Çrş Eki 18, 2023 8:38 pm

Merhabalar, 5-6 ay sonrasında TestDaF sınavına girmeyi planlıyorum. Şu anda B1 belgem mevcut B2 grammatikte de ilerlemeye devam ediyorum. Sınav ile ilgili birkaç sorum var:

-Sınav dijital mi yoksa fiziksel mi alınmalı? Dijital sınavda konuşma kısmı sıkıntı oluyormuş diye okudum toplu bir odada yapıldığı için. Aynı zamanda Dijital sınav için kaynak fiziksel yapılan sınava kıyasla daha zor bulunuyor. Dijital sınav sadece yazma kısmında avantajlı gibi duruyor.
-Eğer sınava girersem ilk denememi Almanya'ya geldikten yaklaşık 3 ay sonra yapmış olacağım. Sizce bu riske girmeye değer mi? Olmazsa sonrasında da sınava girmek için şansım olacak. Bu açıdan konuşma kısmı için endişeliyim, zira konuşma yeteneklerim o kadar da güçlü değil ancak sadece sınav odaklı olarak çalışırsam olumlu sonuç alacağıma inanıyorum.
Stuttgart/Baden-Württemberg