Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Berlin\'de Yuksek Lisans

Berlin eyaletinde yasam, egitim, universiteler
emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Pzt Kas 10, 2014 1:50 pm

Merhabalar,

Biz iki arkadas, Turkiye\'de 4 yillik lisans diplomasini almis yeni mezunlariz.
Su anda B1 kursuna gidiyoruz ve Aralik baslarinda Goethe\'den sinava girecegiz.

Ben - Elektrik Elektronik Muhendisligi, Ortalama: 2,97 / 4

Arkadasim - Endustri Muhendisligi, Ortalama: 3,01 / 4

Biz Berlin\'de yuksek lisans yapmak istiyoruz. SS ve WS donemleri icin basvuru yapacagiz.

Sorularimiz:

Ornegin; TU Berlin\'de, bolumlere basvurup kabul almak icin minimum Almanca dil seviyemiz ne olmalidir?

Dil yeterliligini belgeleyen sertifikamizi aldiktan sonra, basvuru yaptigimiz zaman kabul aldigimiz farz edelim. Universitenin dil kursuna mi kabul almis oluyoruz yoksa okula mi? Dil kursundan sonra basvuru yenileme yapmamiz gerekir mi?

Tesekkurler simdiden,

Mert.

pardon

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen pardon » Pzt Kas 10, 2014 2:42 pm

Universiteye master basvurusu yaparsaniz ve kabul alirsaniz master egitimine baslarsiniz, studienkolleg tarzi bir seye basvurursaniz onun egitimine baslarsiniz.

http://www.referat-1a.tu-berlin.de/menu ... enntnisse/

- DSH-2 veya DSH-3
- Testdaf her bolumden en az 4 (TDN 4)
- das „Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz - Stufe II“ (DSD II)
- Goethe-Zertifikat C2: großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) [ehemals Zentrale Oberstufenprufung (ZOP), das Kleine und das Große Deutsche Sprachdiplom des Goethe-Instituts]

emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Pzt Kas 10, 2014 3:01 pm

Cevabiniz icin tesekkurler fakat verdiginiz linkte "Bachelor" yazmakta, bize "Master" gerekiyor.

Studienkolleg\'e gerek kalmadan Master\'a da basvurabiliyor olmamiz gerekmiyor mu? Studienkolleg dediginiz dil hazirligindan ziyade; Fen Matematik vs. derslerin oldugu bir hazirlik sistemi degil mi?

Ben direk Almanca hazirlik icin sormustum.

pardon

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen pardon » Pzt Kas 10, 2014 5:16 pm

Studiekolleg\'in propaedeutikum diye sadece dil bolumu de var, sayet basvurursan diye onu oylesine soyledim. Yani TU-Berlin\'e master icin dil belgesini alip basvurursan, direkt master\'a baslarsin. Dil belgesinin degisecegini sanmiyorum Bachelor veya Master icin.

http://www.referat-1a.tu-berlin.de/menu ... enntnisse/

Master icin baktim yine ayni.

emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Pzt Kas 10, 2014 5:54 pm

Simdi bizim iki tane arkadasimiz B2 belgesi ile TU Berlin\'e kabul almislar. Bu kabulden sonra da DSH2 ya da TestDAF vermeleri gerektigi icin bir sure kursa gidip yeterliligi vermisler.

Benim merak ettigim, biz B1 ya da B2 ile normal basvuru yapsak, okul bizi kabul eder mi? Minimum basvuru sarti nedir?

Ornegin DAAD Ankara ofisi B1 diyor, minimum basvuru sarti. Yoksa bolume baslayabilmek icin elbette TestDAF ya da DSH2 vermek gerekiyor. Benim merak ettigim B1 ve B2 ile neler yapilabilecegidir.

pardon

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen pardon » Pzt Kas 10, 2014 6:10 pm

Sitesinde b1 veya b2 ile ilgili bir sey yazmiyor, en azindan ben denk gelmedim. Ama sartli kabul veya o tarz bir sey veriyor olabilirler, o konuda kesin bir fikrim yok.

bauen

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen bauen » Pzt Kas 10, 2014 7:24 pm

tu berlin sartli kabul vermiyor diye biliyorum. top class okullarin hic biri vermiyor hatta. en mantikli cozum arkadasinizin ingilizce bir programa basvurmus olmasidir. onda da almanca sertifikasi istiyor cunku a2 veya b1 olarak.

emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Sal Kas 11, 2014 10:08 am

Tekrar merhaba,

Arkadaslarimiz "Almanca" bolumlerde okudular. Ellerinde B2 varmis ve basvurmuslar. Okul onlara bu tarz bir kabul vermis.

DAAD ile konustum, Ankara subesi ile. Onlar da B1 dediler ama gelin gorun ki sitede goremiyorum. Kafayi yemek uzereyim. :)

emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Sal Kas 11, 2014 11:37 am

https://www.tu9.de/studies/5025.php

Burada B2 yazmakta TU Berlin Studienkolleg icin, aradigim buydu saniyorum.

emerti

Berlin\'de Yuksek Lisans

Mesaj gönderen emerti » Sal Kas 11, 2014 1:05 pm

Uni-assist\'den gelen mail diyor ki, propaedeutikum icin bir Master programina degil de, bir Bachelor programa basvurun. Cunku Master icin bir propaedeutikum basvuru diye bir sey yoktur.

Dogru mudur?

Bir de propaedeutikum sonrasi TU Berlin\'e basvuru yapsak, alinma olasiligimiz ne olur? Yani bu ortalamalarla yine muhendislik ile alakali olacak bolumlere basvuracagiz. Okulun bizi reddetme olasiligi var midir?