Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada gorup sizi cok sasirtan seyler ne??

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
nadir

Mesaj gönderen nadir » Çrş Eki 29, 2014 3:14 am

merhaba arkadaslar,
bu sitedeki cogu arkadasimiz ya buyuk bir heycanla almanya ya gelmek istiyor ya da bazilarimiz ise hali hazirda almanyada. burayi goren, yasayan ya da bilen insanlar turkiyeden cok cok farkli bir hayatin dondugunu az cok bilirler. peki almanya da bu kulturel ve sosyal farkliklar nelerdir?? buraya gelmek isteyen yada gelecek arkadaslarimizin birazcik on bilgiye sahip olmalari acisindan bu basligi acmak istedim. turkiyeden gelmis,yasamis, gormus ve tecrube edinmis arkadaslardan paylasimlar bekliyorumm.. ilk olarak ben baslayim, gerci sadece 8 aydir burdayim ama birazcik bir tecrubemiz var::)
almanyada "para" gercekten cok kiymetli, yani simdi arkadaslar diyecek para kiymetsiz olurmu hic... ama cebinizde 100 euro tasidiginizda ne kadar kiymetli oldugunu ustelik eger ogrenciyseniz cok iyi anliyorsunuz, bu sadece biz ogrenciler ya da auslaender lar icin degil almanlar icinde oyle, burda herkes paranin degerini cok iyi biliyor, ornek olarak turkiyedeki aliskanligimdan kaynaklanan bim ada sokta alisveris yaptintan sonra 5 yada 10 kurusu almazdim sirf beklememek icin cogu zamanda kasiyerler vermezdi bile, burda genelde yine boyle yaparim 5 ya da 10 centi almam ve ilginctir kasiyerler mutlu bi sekilde arkamdan dankee tschuss diye bagirirlar::))
burda ayni sekilde para kazamakta cok zor :( essek gibi donercide calisirsiniz cebinize saatlik 5,5 euro anca girer oda ite kalka gec verilir... almanyada bir yerde musteri sifatindaysaniz el ustundesiniz:)) tum calisanlar guler yuzle karsilar ve ugurlar ve buna mecburdurlar.. turkiyedeki gibi suratsiz isci yada calisan beklemeyin:)) belki turk donercileri bu katagoriye koymayabiliriz. adamlar para kazanmiyoki surati gulsun.. aklima gelen simdilik bunlar, geldikce yazarim yine

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Eki 29, 2014 4:00 am

Para demisken, nakit parayi seviyorlar. Zincir yerler disinda cogu yerde kartla odeme yapamiyorum ben, bazi yerler de 10 Euro minimum siniri koyuyor. Nakit para tasimayi sevmeyen bir insanim, o yuzden bazen pazarda satilan Bratwurst im Brotchenler\'den mahsur kaliyorum :(

Bana ilginc, daha dogrusu guzel gelen kisimlardan biri; universitedeki docentlerin, profesorlerin ne kadar ulasilabilir olmalari. Genelleme tabii ki ama cogu cok kolay ulasilabilir, konusulabilir insanlar.

Bir de Bierbike diye bir arac var, eglenceli gibi duruyor. Bir ara birkac kisi toplayip kiralamayi dusunuyorum bir tane. :D
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Eki 29, 2014 12:07 pm

Park halinde araba calisirken polisin gelip motoru durdurmami cunku havayi kirlettigimi aksi takdirde ceza kesecegini soylemesi
RASTAFARI

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Eki 29, 2014 1:29 pm

kadin otobus soforleri:)

ulas36

Mesaj gönderen ulas36 » Çrş Eki 29, 2014 8:59 pm

[quote]nadir tarafindan yazilan metin:

merhaba arkadaslar,
bu sitedeki cogu arkadasimiz ya buyuk bir heycanla almanya ya gelmek istiyor ya da bazilarimiz ise hali hazirda almanyada. burayi goren, yasayan ya da bilen insanlar turkiyeden cok cok farkli bir hayatin dondugunu az cok bilirler. peki almanya da bu kulturel ve sosyal farkliklar nelerdir?? buraya gelmek isteyen yada gelecek arkadaslarimizin birazcik on bilgiye sahip olmalari acisindan bu basligi acmak istedim. turkiyeden gelmis,yasamis, gormus ve tecrube edinmis arkadaslardan paylasimlar bekliyorumm.. ilk olarak ben baslayim, gerci sadece 8 aydir burdayim ama birazcik bir tecrubemiz var::)
almanyada "para" gercekten cok kiymetli, yani simdi arkadaslar diyecek para kiymetsiz olurmu hic... ama cebinizde 100 euro tasidiginizda ne kadar kiymetli oldugunu ustelik eger ogrenciyseniz cok iyi anliyorsunuz, bu sadece biz ogrenciler ya da auslaender lar icin degil almanlar icinde oyle, burda herkes paranin degerini cok iyi biliyor, ornek olarak turkiyedeki aliskanligimdan kaynaklanan bim ada sokta alisveris yaptintan sonra 5 yada 10 kurusu almazdim sirf beklememek icin cogu zamanda kasiyerler vermezdi bile, burda genelde yine boyle yaparim 5 ya da 10 centi almam ve ilginctir kasiyerler mutlu bi sekilde arkamdan dankee tschuss diye bagirirlar::))
burda ayni sekilde para kazamakta cok zor :( essek gibi donercide calisirsiniz cebinize saatlik 5,5 euro anca girer oda ite kalka gec verilir... almanyada bir yerde musteri sifatindaysaniz el ustundesiniz:)) tum calisanlar guler yuzle karsilar ve ugurlar ve buna mecburdurlar.. turkiyedeki gibi suratsiz isci yada calisan beklemeyin:)) belki turk donercileri bu katagoriye koymayabiliriz. adamlar para kazanmiyoki surati gulsun.. aklima gelen simdilik bunlar, geldikce yazarim yine[/quote]

Almanyada 5,5 euroya calistigin isler muhtemelen kacak islerdir ve genelde gastronomi uzerinedir.Calistigim yerde bi polon cocuk var 4 euroya calisiyo.Bende cok sasiriyodum ilk basda hertaraf is kayniyo herif 4 euroya calisiyo.Bana dediki abi 100 eurodan fazla kazanirsam kazandigimin %60 ini kesiyoilar annnem babam hartz 4 dan geciniyo dedi.
Bende aylardir 5 euroya calisiyorum calisma iznim olmadigi icin,ama calisma iznini alan arkadaslar 7,5 veya 8 euro gibi fiyatlara Primark gibi yerlerde calisiyolar.Zaten yasa tasarisi gundemde mindestlohn 8,5 euro olucak falan diye.Belkide olmustur tam bilmiyorum.
Iyi aksamlar

nadir

Mesaj gönderen nadir » Çrş Eki 29, 2014 10:16 pm

yok kacak degil kesinlikle, oturma ve calisma iznim var ve hartz 4 dende gecinmiyorum ama gastronomi dogru. almancada pek bilmedigimiz icin is bulmakta problem ancak turklerin yaninda buluyoruz. oyle deniyor mindesten 8.5 olacak deniyo ama turkler onunda caresini bulmuslar:) :)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Eki 29, 2014 11:38 pm

[quote]nadir tarafindan yazilan metin:

yok kacak degil kesinlikle, oturma ve calisma iznim var ve hartz 4 dende gecinmiyorum ama gastronomi dogru. almancada pek bilmedigimiz icin is bulmakta problem ancak turklerin yaninda buluyoruz. oyle deniyor mindesten 8.5 olacak deniyo ama turkler onunda caresini bulmuslar:) :)[/quote]

Nach dem Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns – Mindestlohngesetz (MiLoG) gilt in Deutschland ab dem 1. Januar 2015 ein flaechendeckender allgemeiner gesetzlicher Mindestlohn fur Arbeitnehmer und fur die meisten Praktikanten in Hohe von 8,50 € brutto je Zeitstunde.

yasa kabul edildi 1 ocaktan itibaren 8,5
RASTAFARI

nadir

Mesaj gönderen nadir » Prş Eki 30, 2014 12:11 am

jaa bende biliyorum bunu ki calistigim yerde cokca geciyo bunun konusu, normalde 8.50 odemeleri gerekiyo ama abicim bizim turk milleti bunun cozumunu bulmus bille:) simdi burda is yerinin adini soylemeyim... iscileriyle vortrag yapiyo ya zaten vortragin ustunde 8,50 odediklerini soyluyorlar saatlik ucreti ama gel gorki senin calistigin saatlere 5,50 oduyorlar ki sef saatlerini ayarladiginda bunu belli ediyo, sende baska yerde is bulamadigindan katlaniyorsun anlayacagin

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eki 30, 2014 8:29 pm

almanyanin gurbetcilerin anlattigi gibi herseyin utopik bir sekilde mukemmel isledigi bi yer olmadigi :)