Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almayada Hemsirelik

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
beratkaya

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen beratkaya » Pzr Eki 26, 2014 6:04 pm

Selam arkadaslar
Turkiyede hemsirelik bolumu bitirdikten sonra Almanyada calisma sartlari nelerdir bilen eden varsa yardimci olursa cok sevinirim.Dil kursu yada devaminda okul okuma gibi surecler var midir ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eki 26, 2014 7:17 pm

En az B2 seviyesinde almanca ogrendikten sonra Turkiye de almis oldugun diplomayi tanittiriyorsun. Almanya da cok sayida hemsireye ihtiyac var hastanelerde mutlaka is bulursun.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

beratkaya

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen beratkaya » Pzt Eki 27, 2014 4:32 pm

@Physiker peki dil kursunu bitirince is bulabliyor musun ? burda ki diploma yeterli midir ? yada ekstradan bir egitim de istiyorlar mi ?

Frankfurter

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 27, 2014 6:07 pm

Selamlar Berat,

tum bunlari ozet yaziyorum. Almanya\'da calismak istedigin meslek dali Gesundheits- und Krankenpfleger olarak gecer. Bunun icin normalde 3 sene meslek egitimi gorup, bu egitim sonunda verecegin devlet sinaviyla bu meslek unvanini tasimaya hak kazanirsin.

Turkiye\'de hemsirelik okulunu bitirdikten sonra alacagin B2/TestDaF3 dil belgesi ile (telc Deutsch Pflege B1 de olur ama ben pek guvenmiyorum, artik cogu yerde C1 bile istemeye basladilar) eyaletine gore, burada Hessen eyaletini baz aldim, diploma denklik basvurusu yapiyorsun. Daha onceki staj ve is tecruben burada onemli rol oynuyor. Senden beklenen 2100 saat teori ve 2500 saat pratik ders gormus olman. Diploma denklik basvurusuna 150,- Euro oduyorsun, yaklasik 2-3 ay sonra sana cevap geliyor. Bu cevapta eger uygun gorulmusse seni Bilgi Sinama testine yazili ve sozlu (Kenntnisprufung) alip, sonuca gore tanima icin daha ne kadar teori ve pratik yapman gerektigi karara baglaniyor (Anpassungslehrgang). Bu Anpassungslehrgang bitirdikten sonra da resmi olarak Gesundheits- und Krankenpfleger unvani tasimaya sahip oluyorsun ve acik olan bircok pozisyona basvurabiliyorsun. Su an icin dogu Alman kliniklerinde buyuk acik var. Sabirliyim, zorluklara katlanirim diyorsan onunde bir engel yok.

Regierungspraesidium Darmstadt
Luisenplatz 2
64283 Darmstadt
Ansprechpartner
Dezernat II 24
Frau Iris Bublitz

beratkaya

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen beratkaya » Pzt Eki 27, 2014 6:55 pm

Cok tesekkur ederim...
Aklima takilan birseyler olursa forumdan yazarim firsat buldukca cevaplarsaniz cok sevinirim.

Hilal14

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen Hilal14 » Pzr May 08, 2016 4:47 pm

Mrb benim tr den orta okul diplomam var sadece almanyaya geldim dil kursu egitimi mi tamamladim ve b1 sertifikasi aldim ve burada hemsirelik okumak istiyorum ne yapmam ve nereye basvurmam lazim ? Herhangi bir sorun cikartirlar mi ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen welly275 » Pzr May 08, 2016 4:52 pm

senin durumunda hemsirelik icin ausbildung yapman yeterli. ortaokul mezunusun ama burda direk gecer mi bilmiyorum belki 1 sene lise egitimi alman gerekebilir. arastirman lazim.

krankenschwester ausbildung diye googleda aratirsan daha cok bilgi bulabilirsin. forumda ausbildung hakkin az cok biseyler bulsan da hemsirelik gibi spesifik alanda bilgi bulamayabilirsin.

ahmetcan

Re: Almayada Hemsirelik

Mesaj gönderen ahmetcan » Pzr May 19, 2019 3:34 pm

Merhaba hemşirelik hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?