Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Psikoloji vs Hukuk

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Bay_R

Psikoloji vs Hukuk

Mesaj gönderen Bay_R » Prş Eyl 18, 2014 10:50 pm

Merhaba arkadaslar herkese, esit agirlik ogrencisiyim . Universite egitimimi ve hayatimi Almanyada yasamak istyorum . A2 dil sertfikamda mevcut . Alanimda bu iki meslekten baska iyi olan bir meslek yok bana gore .

1-Orada hukuk okumak istesem okuyabilir miyim , vize verirler mi ve dersleri zor mudur ?

2-Psikolojiye gelirsek herkes kabul almak zordur , dersleri gecmesi zordur diyor . Gercekten dedikleri kadar var mi ?

3-Psikolog maaslari ne kadar ?

4-Orada yasamak isteyen biri icin bu iki meslekten hangisini tavsiye edersiniz ?

5-Yoksa EAdan ayrilip sayisal mi okusam ? Muhendislik okumayi tavsiye eder misiniz ?

Ben Psikloji okumak istiyorum daha cok ama internette okuduklarim beni korkuttu acikcasi .

Frankfurter

Psikoloji vs Hukuk

Mesaj gönderen Frankfurter » Cum Eyl 19, 2014 12:48 am

Selamlar, lafi fazla uzatmadan sadede geleyim:

1-) Hukuk okuyabilirsin, vize de verirler ama okumasi ve dersleri gecmesi 1. Staatsexamen ve 2. Staatsexamen\'dan bahsediyoruz. Yani 8 donem hukuk Almancasi (I. Staatsexamen) ki bu normal Alman vatandasi icin bile kolay degil, onun disinda 4 donem daha stajyer avukatlik (II. Staatsexamen) var, imkansiz degil ama hem dil sartlari acisindan (DSH3 istiyor bazi hukuk fakulteleri), hem de ders acisindan cok mesakkatli bir surec. Koln/Istanbul ortak hukuk fakultesi var, bitirdiginde Almanya\'da avukatli yapabilirsin ama anlattigim gibi...

2-) Psikoloji kabul alirsin ve dersleri de gecersin. Dipl. Psychologe olarak kariyer de yaparsin ancak rekabet cok buyuk. Kendi buronu acip isim yapmazsan, para kazanman cok zor. Sirketlerin verdigi maaslar ise gecimine ancak yeter.

3-) 1.500-2500 Euro - firma bunyesinde.

4-) Ikisini de tavsiye etmem. Ancak Informatik okursan, isin ve iyi maasin hazir. Bilgisayar agir tamirinden anliyorsan, spesifik bir kac yazilima, programlama diline de hakimsen hic dusunme derim. Dil bilgisi hic sorun degil. Bu isler burada Hintliler ve Cinliler tarafindan yurutuluyor, kalifiye elemanlar Almanca bile konusmuyorlar, Ingilizce yetiyor. Ayrica soz vizeni de ben alirim, isini de ben bulurum. Sen kimsin diye sorma, arastir bul kim oldugumu.

Ondan da anlamiyorsan, son kapi Soziale Arbeit. Rahat kabul alip, dersleri gececegin bir bolum. Maasin ancak gecimini saglayacak kadar olur (ca. 1.300 netto) ama isin hazir ve dil sartlari hukuk ve psikoloji gibi agir degil.

Kolay gelsin!

Jamir

Psikoloji vs Hukuk

Mesaj gönderen Jamir » Cum Eyl 19, 2014 4:28 am

Psikoloji master yapmazsan almanyada cok ise yaramiyor sanirim okuyan bir arkadastan duydugum .
gdld

Bay_R

Psikoloji vs Hukuk

Mesaj gönderen Bay_R » Cum Eyl 19, 2014 3:37 pm

Yorumlar icin cok tesekkuler @Frankfurter @Jamir .

Bu Almanyada universite olayi benim kafamda 2 yildan beri vardi ve 8 ayda almanca kursuna gitmisligim var hali hazirda a2 belgemde mevcut .

Dun gece cok dusundum lisansi burda okuyup mastera oraya gelsem daha iyi olacak . Cunku ,1 sene dil kursu ,yine 1 sene studienkolleg okucam orda lisans yapmak istersem . E 4 yilda okul var abi 6 sene . Ama burda okusam 4 yil okucam ve Almancayida burada 4 sene icinde kesinlikle en kotu c1 seviyesine getiririm (Almanyaya dil kursuna gitmek mantikli olur yaz tatilinde 3 ay falan hem gezerim gorerim oralari) .

Informatik hakkindada abi sayisal bolumde onlar ama psikolojiden vazgectim hukukta istemiyordum o zaman sayisal bolume gecerim zorlucak ama olsun azim ve gayret ile iyi puan alirim umarim :) .

Baska bir meslek tavsiye etmek isterseniz ne tavsiye edersiniz ?