Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hiwi Job ile vize uzatilmasi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Çrş Eyl 10, 2014 6:15 pm

Herkese Merhaba,

benim bir sorum var, tevrubelerini paylasirsaniz sevinirim.

Ben universitede hiwi olarak calisiyorum ve 710 euro aliyorum, en limitine kadar calisiyorum.

ben benim hiwi vertrag ile vize uzatmaya gittim, bi kufur yemedigimiz kaldi.

Kadin hiwilerin sadece destek amacli( Hiwi Jobs sind nur Unterstutzung) oldugunu ve bununle vizemi uzatamayacigini soyledi. Bende bu soyledigini yazili olarak almak istedigimi soyledim fakat bana bisey veremicegini(Sie bekommen von mir nichts) ve kapiyi suratima kapatti.

Ne yapmak lazim sizce? :)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Eyl 10, 2014 7:04 pm

vize uzatmaya gittim derken ogrenci olarakmi yoksa isci oturumuna cevirme olarakmi eger ogrenci olarak oturum uzatmak istiyorsan senin ne is yaptigin onu ilgilendirmez zaten ama isci oturumuna cevirmek icinse hakli olabilir ...

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Çrş Eyl 10, 2014 7:16 pm

Yok unideyim mater yapiyorum, yoksa hiwi olarak calisamam zaten..zaten yaptigi muamleyi gormen lazim

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Çrş Eyl 10, 2014 7:18 pm

Aslinda ben bu isin pesini birakmam fakat, bu cingeneler ile ugrasmak istemiyorum. Ben yazili olarak niye vize vermedigini yazmasini istedim ve boyle bisey vermem dedi. Cunku hakli oldugum kesin bence

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Eyl 10, 2014 7:25 pm

egerki bagirip cagirdiysa ilgili yere mektup yaz ve o kisinin yaptigi hayvanligida resmi bir dille anlat ve sebebinin acikca yazilmadigi taktirde olayi avukatla cozecegini yaz o zaman kopek gibi oluyolar

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Çrş Eyl 10, 2014 7:39 pm

Ayni sekilde ben gittim hemen baska birinin odasina ve durumu anlattim kiminle konusabilirim dedim, bunlardan hic birsey cikmaz yani sonucta is arkadaslari.
Aslinda kadinin siginacagi birsey var:

Benim Hiwi ler vize tarihimin sonuna kadar cunku, vize tarihinden sonra tekrar vertraglar uzatilicak.Ve benim betreuer dan uzatilacagina dahil yazimda var, bence kadin onu kullanicak dicekki, ben nasil uzatayim onumuzdeki yil icin herhangi bi vertrag i yok diyebilir..yani kafam karisik ne yapsam bilemedim..saol cevapin icin..

Avukatla ugrassam sonra vize uzatilmicak benim hiwiler gidicek zaman kaybi sinavlara calisamicam falan filan..inan orda daha cok sikinti var.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Eyl 10, 2014 8:12 pm

sefiyle ya da muduruyle gorus direk. memuru sikayet et, gerekirse ona sor uzatma durumunu.

sikayet etmek istiyosan tabi. sikayet etmek isini de zorlastirabilir bisey diyemem o konuda

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Eyl 10, 2014 8:55 pm

bu almanlarda soyle bir olay var yazili seyleri asiri ciddiye aliyorlar sozlu olarak pek sallamiyorlar sen zaten dilekcede daha cok oturum olayini degilde kadinin davranisini on plana cikarman gerek

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Çrş Eyl 10, 2014 10:36 pm

Haklisin sefiyle konusma konusunda ve kadini sikayet konusunda fakat bu islerle ugrasicak vaktim yok,, birde bu tarz insanlari ben veya bizim gibiler duzeltemez artik sadece benim icin zaman kaybi olur diye dusunuyorum...

ama sizce hiwi job ile vize uzatiliyor degio mi? Orda benim yanlisim yok yani

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Çrş Eyl 10, 2014 10:52 pm

technonur\'un ilk mesajinda oldugu gibi sana verilen vizenin yasal dayanagi onemli burada. Master yaptigina gore ogrenci vizesi aliyor isen, zaten aktuel ogrenci belgeni verip sorgusuz sualsiz vizeni uzatirsin. Hiwi-Job vize icin bir anlam tasimiyor. (Wiss. Mitarbeiter isen o zaman baska) Vizenin uzerinde yazan yasal dayanagi yazarsan belki daha kaliteli cevaplar alabilirsin.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Eyl 10, 2014 11:29 pm

yasal acidan bakarsak ogrenci oturumunda frankfurterin dedigi gibi sorgusuz sualsiz ( tabiki not durumunu vs sorabilirler o farkli bir durum) oturumu uzatmalari gerekiyor ancak eger oturumunu hiwi ile isci oturumuna donusturmek istiyorsan bana gore pek oluru yok gibi neden dersen
yasalara gore ayni yerde 1 yil calistiktan sonra isci oturumunu elde edersin fakat 3 yil daha ayni yerde calismak zorundasin. hiwi ise benim bildigim belirli bir suresi olmayan yani atiyorum onumuzdeki yil ayni ise sahip olmayabilirsin dolayisyla oturumu alsan dahi ayni yerde calisamayacagin icin bu sefer oturumunu uzatamama tehlikesi yasarsin diye dusunuyorum tabi bu benim fikrim
sormak istedigim hiwi vertragta gecerlilik suresi vs varmi ?

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Eyl 11, 2014 12:11 am

Ben HiWi-Job oldugu icin bloke hesap vb biseyim yok tek sorun bu... evet 6ay vertag suresi

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Eyl 11, 2014 12:15 am

Hic arnizda blkoe hesap olmadan hiwi ile bu isi halleden varmi acaba?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş Eyl 11, 2014 12:50 am

Anladigim kadariyla gelirken bloke hesap ile gelmissin dolayisiylada memur o parayi tekrar hesabinda gormek istiyor ve yasal olanda bu ama tavsiyem eger orada baska bi calisan daha varsa sansini onda dene ve durumu anlat. Hatta varsa eger son 3ayin Kontoauszug lari goster (eger hesabina havale ediliyorsa) bu sekilde sansin daha cok artar. Kolay gelsin

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Eyl 11, 2014 12:59 am

bloke hesabi ilerki seneler icinde mecbur tutan yerler malesef boyle yapiyor HiWi isinde ise seninde bildigin gibi donemlik uzatiyorlar yani yarin ne olcagi belli olmadigi icin bole sert davranmislar avukat a verirsen bu olayi kullanirlar ve ilerki butun donemler icin sIkinti cikarirlar.

senin olay ile ilgili olmasada bir arkadasim boyle avukat olayina girdi fakat biz olayi tam bilmiyorduk auslaenderbehorde hakli cikinca davayi actigi suredeki durumu almanyadaki kurallar disi oldugu icin direk turkiyeye geri yollandi aman dikkat.

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Eyl 11, 2014 4:45 am

Tesekkurler cevaplar icin herkese..